Αποστολέας Θέμα: ΗΧΕΙΑ!  (Αναγνώστηκε 17053 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 16:58 »
Φίλε draikos,

Τα πήρα από ένα κατάστημα στο Μενίδι (Αχαρναί) . Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω εδώ την διεύθυνση… θα σου στείλω pm. Αν θες βέβαια κάνε έναν κόπο όπως λέει και ο vissarionas. Εκεί στη στοά μπορεί να τα πετύχεις!!!
Τώρα για το κενό που υπάρχει , αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο υλικό σαν πλαστελίνη το οποίο είναι για ηχεία….. Εκτός αν καταφέρεις και κόψεις MDF και το προσαρμόσεις εκεί.
Τα μπροστινά είναι 10αρια ενώ στα πίσω μιαίνουν και 13αρια.
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 17:24 »
Στα vvt (δεν ξερω στα πιο παλια) και πισω 10αρια περνει. εκτος αν κοψεις την λαμαρινα οποτε χωραει και 13 αρια.

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 17:28 »
Στο δικό μου έχω βάλει 13άρια πίσω. Το μόνο που έκανα είναι να ανοίξω τρύπες για να βιδωθούν σωστά…    ;D ;D ;D
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 19:36 »
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΗΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΗ
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 19:55 »
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΗΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΗ

Αν κ κάπου το έχω δει (νομίζω και με φωτογραφίες) αλλά δεν το βρήκα φίλε PATELIS καλώδια όχι δεν υπάρχουν, αλλά φτάνουν τα καλώδια και υπάρχει ένα βυσματάκι(αναμονή) κάτω από το πλαϊνό πλαστικό, στο πίσω κάθισμα από την μεριά του οδηγού (έχει μια εσοχή εκεί η λαμαρίνα). Αν ξυλώσεις τα πλαστικά (που πρέπει όπως κ όλο το πίσω τμήμα) για να μπουν τα ηχεία θα το δεις.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 10:40 »
θα προτεινα να τα πας για τοποθετηση πουθενα εξω.Καλωδια για πισω δεν υπαρχουν και πρεπει να περαστουν.Γενικα ειναι μπελαλιδικη δουλεια και πρεπει να πιανουν τα χερια σου και χρειαζεται πολυ προσοχη στο να ξεκουμπωσεις τα πισω πλαστικα μην σπασει κανα κλιπ και εχεις μετα τριξιματα.....Καλυτερα πιστευω τοποθετηση πουθενα εξω

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 11:12 »
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΗΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΗ

αν εννοεις καλωδια ετοιμα σε καθε τρυοα του ηχειου, οχι δεν υπαρχουν.

ομως στον πισω αριστερο θολο , μεσα απο το πλαστικο. εχει αναμονες οι οποιες ειναι συνδεδεμενες με το ηχοσυστημα
και απλα απο εκει τραβας 2 καλωδιακια για τα να τασουν στις θεσεις των πισω ηχειων.
Η αναμονη εχει φυσα αλλα μπορεις να την κοψεις και με κλεμα ή αλλο τροπο συνδεσης να ενωσεις μονος σου τα καλωδια που δινουν μζι με τα ηχεια. Δεν θελει τεχνικες γνωσεις απλα να συνδεσεις τα αντιστιοχα χρωματα στα καλωδια.

Οσον αφορα τα κλιπ, δεν σπανε ευκολα. εχω ξυλωσει 10 φορες τις ταπετσαριες και ποτε δεν εσπασε καποιο.Απλα ξεκινα απο πισω (πορτ παγκαζ)  προς τα μπροστα να τραβας το πλαστικο σιγα σιγα.

http://img194.imageshack.us/i/p6080010.jpg/
το γκρι καλωδιακι με το ται-ραπ , το εχω πιασει με τα καλωδια του αυτοκινητου και περναει απο το πατωμα για να βγει στην δεξια πλευρα. Αν προσεξεις το γκρι καλωδιο καταλαβαινεις που βρισκεται η αναμονη του αυτοκινητου.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 18:41 »
ο.κ θα προσπαθησω και πιστευω να τα καταφερω............... bhe
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 23:27 »
καλησπερα !!!  με αυτα που διαβασα με φτιαξατε και ειπα να αλλαξω τα μπροστινα ηχεια γιατι οντως μαπα το καρπουζι!!!πηγα σημερα MEDIA MARKT  και πηρα δυο δεκαρακια magnat edition 102   2δρομον   40/160 watt   4Ω ΤΙΜΗ 18.90ΕΥΡΩ!!!!! βρηκα και στο υπογειο του σπιτιου μου ενα μικρο ενυσχητι sony 2 δρομον που ειχα απο αλλο αμαξι και συνεδεσα .  μια χαρα καμια σχεση με παλια  !!!  τωρα δεν ξερω τι να κανω με πισω να βαλω τα παλια που εβγαλα απο εμπρος τα μαμα?? να παω να παρω αλλα δυο magnat??   δεν ξερω αν δεν βρεχει αυριο θα ξηλωσω πισω και θα δω τι θα κανω!!  αν οντος χωραει 13αρια μαλλον θα παω να ψωνισω κ δυο 13αρια και βλεπουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 12:43 »
Βαλε διαιρουμενα πισω και θα με θυμηθεις...βεβαια θελει αρκετη δουλιτσα αλλα αξιζει τον κοπο. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 13:31 »
φιλε greenjimny τι ενοοις διαιρουμενα??  με το τουιτερ στο κεντρο ενσοματωμενο??  και τελικα μπαινη πισω 13αρι ηχειο?? δεν μπορεσε σημερα να ξηλωσω τιποτα καθως ριχνει επιπλα εξω!!


Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 15:13 »
φιλε greenjimny τι ενοοις διαιρουμενα??  με το τουιτερ στο κεντρο ενσοματωμενο??  και τελικα μπαινη πισω 13αρι ηχειο??

Διαιρούμενα δηλαδή με το tweeter ως ξεχωριστό ηχείο.
τώρα αναφορικά με τα 13άρια. Στο δικό μου (facelift 2006+) από όσο το βλέπω χωράει 13άρια (δλδ έχει αρκετό χώρο για το κώνο). Βέβαια τα ηχεία μπορεί να διαφέρουν λιγάκι στο μέγεθος από μάρκα σε μάρκα αλλά κοιτώντας τα κουτιά -που από πίσω έχουν τις πατούρες (φασόν) για τις τρύπες- αρκετά 10αρια και 13αρια έχουν ίδια διάμετρο τελικά και οι τρύπες για τις βίδες βρίσκονται σε ίδια διάμετρο νοητού κύκλου οπότε πιστεύω πως θα χωρέσει 13άρια. Προσωπικά θα το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 15:34 »
τα μαμα ηχεια τι μαρκα ειναι??
γιατι εβγαλα απο το δικο μου κατι TEN απο μπροστα  made in usa  και λιγο μπλεχτηκα........
και σκεφτομαι να τα βαλω πισω αν και ειναι απλα γουφερακια...... αλλα τα μαμα να ειναι ten ?
οι υπολυποι τι μαρκα βγαλατε??

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 15:51 »
Εγώ μπροστά είχα calearo, αλλά τα ten που βρήκες είναι λογικά για πρώτη τοποθέτηση σε Ιαπωνικό αμάξι.
Προσωπικά θα έβαζα πίσω 13αρια και θα άφηνα τα εργοστασιακά ως έχουν αν δεν μπορούσα ή δεν ήθελα να αλλάξω και τα 4 ηχεία. Αυτό το λέω (αν δεν κάνω λάθος βέβαια) επειδή λόγω θέσης και όγκου στα μπροστινά ηχεία δεν θα δεις μεγάλη διαφορά και ειδικά από 10άρι σε 10αρι σε αντίθεση με πίσω. Αλλά καλύτερα να περιμένεις να τοποθετηθεί και κάποιος άλλος επί του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 17:20 »
Βασικα οτι ηχεια και να βαλουμε μπροστα, στις θεσεις που εχει το αμαξι μας εκει κατω στα ποδια, δεν θα παιζουν καλα.Αν παλι δεν θελουμε να χαλασουμε τα πλαστικα απο τις πορτες και να κανουμε κατασκευες, γνωμη μου ειναι να βαλουμε διαιρουμενα με το τουιτερ να ειναι καπου επανω, πιο κοντα στα αυτια μας.
Nobody is perfect...except the captain!!!!