Αποστολέας Θέμα: καθαρισμος στα μπεκ  (Αναγνώστηκε 12935 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 20, 2007, 16:59 »
εδω και καιρο μου εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα. οταν πηγαινω με το jimny μου για μερικα λεπτα  με σταθερη ταχυτητα ( σε εθνικη με 100κμ και 3500rpm περιπου) και παω μετα να επιταχυνω το αμαξι  κλωτσαει.  τι να φταιει? μηπως εχει φτασει η ωρα για καθαρισμο στα μπεκακια του?
Αγαπητέ μου το έκανε και σε μένα στο τέριος από την αρχή. Είναι λόγω του μεταβλητού συγχρωνισμού βαλβίδων που έχει το αμάξι. Όταν πας για αρκετά λεπτά με μια συγκεκριμένη ταχύτητα ο εγκέφαλος για οικονομία καυσίμου κατά ένα τρόπο λειτουργεί με "λιγότερες" βαλβίδες και όταν πατάς το γκάζι απότομα για να επιταχύνει ξανα ξαναμπαίνουν σε λειτουργία όλες οι βαλβίδες. Κάνει ένα κλώτσιμα. έχει να κάνει με λίγα λόγια με την βενζίνη και το πόσο ποσότητα μπαίνει στα μπέκ.

Το δικο μου jimny ειναι με μεταβλητο χρονισμο βαλβιδων (vvt) και δεν κανει τιποτα τετοιο (κανω 400χλμ την βδομαδα σε εγνατια και θα το χα καταλαβει αν συνεβαινε ;))

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 21, 2007, 11:34 »
Μήπως δεν πηγαίνεις για αρκετή ώρα με συγκεκριμένη ταχύτητα. Δεν λέμε 90-120 λέμε 90-100 το πολύ.

Εχτές για παράδειγμα το δοκίμασα και το ξανα έκανε. Μου το είχαν επισημάνει και από την αντιπροσωπεία.

Βρε αρχηγέ δηλαδή την εβδομάδα μαζί με την εγνατία πόσα χιλιόμετρα κάνεις? :o :o :o :o
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 22, 2007, 10:58 »
Το δοκιμασα οπως ακριβως λες και δεν κανει τιποτα ;D ;D Πηγαινω-ερχομαι μια φορα τη βδομαδα γρεβενα-θεσσαλονικη +τα χιλιομετρα που κανω το ΣΚ (βολτες, χωριο κτλ.) =400-500χλμ/βδομαδα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2007, 11:00 από Nick »

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:44 »
Και φαντάσου 450 χιλιόμετρα κάνω την εβδομάδα στο τέριος μέσα στην Αθήνα

Είσαι ωραίος πάντως.  cl
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος giannnis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 16:34 »
τελικά το έχει δοκιμάσει κανείς το καθαρισμό;
βελτιώνει την οικονομία στη κατανάλωση βενζίνης;;

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 16:41 »
τελικά το έχει δοκιμάσει κανείς το καθαρισμό;
βελτιώνει την οικονομία στη κατανάλωση βενζίνης;;

Μην περιμένεις να δεις θεαματικές αλλαγές... αν δεν έχει πολλά ΚΜ και δεν έχεις υποψία πως βάζεις μάπα βενζίνη μην το κάνεις... έχει αναφερθεί κ προηγουμένως, πως αν τα καυσαέρια σου είναι οκ δεν έχεις λόγω να κάνεις καθαρισμό... (αυτό δεν σημαίνει πως όταν τα καυσαέρια μας δεν είναι σωστά, φταίνε τα μπεκ αποκλειστικά!)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος salonikios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 11:26 »
Για χαρα σε ολους.Το προβλημα αυτο το ειχα σε αλλο αυτοκινητο ενα ford cmax και μου αλλαξαν το πολλαπλασιαστη και το αμαξι και δεν το ξαναεκανε και πηγαινει πιο καλα απο οτι πηγαινε.Πιστευω να σε βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος venomjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • venom jimny
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 14:57 »
Το δοκιμασα οπως ακριβως λες και δεν κανει τιποτα ;D ;D Πηγαινω-ερχομαι μια φορα τη βδομαδα γρεβενα-θεσσαλονικη +τα χιλιομετρα που κανω το ΣΚ (βολτες, χωριο κτλ.) =400-500χλμ/βδομαδα

Εμενα το κανει το vvt αλλα μονο στις 2000 στροφες, ουτε πανω ουτε κατω! Δοκιμασε το και θα δεις! Ειναι λογω vvt απο οτι ειπε ο μαστορας
ο μονος απροσπελαστος δρομος για ενα  4χ4 ειναι αυτος που χαραζει ενα jimny

Αποσυνδεδεμένος salonikios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 19:23 »
Και εγω vvt εχω και ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα σε ολο το φασμα των στροφων του κινητηρα.Δες τον πολλαπλασιαστη!