Αποστολέας Θέμα: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP  (Αναγνώστηκε 66625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 18:52 »
χωρις να ανοιξω καινουργιο θεμα απλα θα ηθελα να πω 2 εντυπωσεις σχετικα με τον δισκο-πλατω.
μετα απο 72500 χλμ.αλλαχτηκε ο δισκος(απο εμενα και απο ενα φιλο).ουσιαστικα δεν αλλαχτηκε αλλα επισκευαστηκε ο ιδιος.αφου τον εβγαλα τον πηγα σε γνωστο μαστορα του ειδους,τον καθαρισε,τον καρφωσε και τον δοκιμασε με το πλατω.
το πλατω ηταν μια χαρα,απλα με σμυριδοπανο ηθελε λιγο τριψιμο.
αλλαχτηκε και το ρουλεμαν γιατι ηταν κολλημενο.
το φερμουιτ που καρφωθηκε ειναι made in germany.
αφου βεβαια καθαριστηκε και η ντιζα,μαλακωσε κατα πολυ ο συμπλεκτης.

απλα θελω να αναφερω οτι η δουλεια που εγινε πραγματικα με αφησε αφωνο!πολυ καλες εντυπωσεις!

κοστος...
δικος-καρφωμα-καθαρισμος=30 ευρω
ρουλεμαν=15 ευρω
βαλβολινες 2λιτρα=12 ευρω
δηλαδη με μολις 57 ευρω εγινε η δουλεια μου!!! ;)
αντε βαλτε και κανα 2 σπρευ καμια 10αρια ευρω

ειναι αυτο που λεμε...καλη φαση!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 19:16 »
χωρις να ανοιξω καινουργιο θεμα απλα θα ηθελα να πω 2 εντυπωσεις σχετικα με τον δισκο-πλατω.
μετα απο 72500 χλμ.αλλαχτηκε ο δισκος(απο εμενα και απο ενα φιλο).ουσιαστικα δεν αλλαχτηκε αλλα επισκευαστηκε ο ιδιος.αφου τον εβγαλα τον πηγα σε γνωστο μαστορα του ειδους,τον καθαρισε,τον καρφωσε και τον δοκιμασε με το πλατω.
το πλατω ηταν μια χαρα,απλα με σμυριδοπανο ηθελε λιγο τριψιμο.
αλλαχτηκε και το ρουλεμαν γιατι ηταν κολλημενο.
το φερμουιτ που καρφωθηκε ειναι made in germany.
αφου βεβαια καθαριστηκε και η ντιζα,μαλακωσε κατα πολυ ο συμπλεκτης.

απλα θελω να αναφερω οτι η δουλεια που εγινε πραγματικα με αφησε αφωνο!πολυ καλες εντυπωσεις!

κοστος...
δικος-καρφωμα-καθαρισμος=30 ευρω
ρουλεμαν=15 ευρω
βαλβολινες 2λιτρα=12 ευρω
δηλαδη με μολις 57 ευρω εγινε η δουλεια μου!!! ;)
αντε βαλτε και κανα 2 σπρευ καμια 10αρια ευρω

ειναι αυτο που λεμε...καλη φαση!


 _brav/ _231; dup
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος mikeGV

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 20:12 »
Τα ελατήρια στον δίσκο τα άλλαξες ? Αυτά με την θερμοκρασία χάνουν την σκληρότητα τους. Τα χτένια στο πλατό και αυτά με την θερμοκρασία σιγά σιγά χάνουν την δύναμη τους . Ο δίσκος σαν υλικό θα αντέξει, αυτά ??? Το καλύτερο γνώμη μου πάντα και κατά ένα μέρος θα συμφωνήσω μαζί σου είναι το εξής : Δίσκο πλατό ρουλεμάν αντιπροσωπείας διότι τα after market μπορεί να είναι ποιο φθηνά αλλά στα ελατήρια του δίσκου και στα χτένια του πλατό δεν έχουν την ίδια σκληρότητα με αποτέλεσμα να πέφτουν ποιο γρήγορα. Αφού λοιπόν πάρουμε τον δίσκο καρφώνουμε άλλο τακάκι ποιο ενισχυμένο συνήθως αγωνιστικό στην τιμή που είπε και ο φίλος στα 30 ευρώ και είσαι ένα 30% ποιο πάνω από ότι θα ήσουν με έναν κοινό δίσκο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχουν ελαττώσει στα τακάκια τον αμίαντο και όταν ζοριστούν μυρίζουν λίγο χωρίς αυτί να σημαίνει ότι φθείρονται.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 20:17 »
Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχουν ελαττώσει στα τακάκια τον αμίαντο και όταν ζοριστούν μυρίζουν λίγο χωρίς αυτί να σημαίνει ότι φθείρονται.
Αυτό πόσο εύκολο είναι να το τσεκάρουμε? Διότι εμένα καναδυό φορές που τον ζόρισα μόνο με στροφές, μύρισε πάλι..(αλλαγμένος πριν 500χλμ KAYABA με 4 ελατήρια)...Φαντάζομαι κατεβάζοντάς τον ε??? ::)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 21:38 »
Τα ελατήρια στον δίσκο τα άλλαξες ? Αυτά με την θερμοκρασία χάνουν την σκληρότητα τους. Τα χτένια στο πλατό και αυτά με την θερμοκρασία σιγά σιγά χάνουν την δύναμη τους . Ο δίσκος σαν υλικό θα αντέξει, αυτά ??? Το καλύτερο γνώμη μου πάντα και κατά ένα μέρος θα συμφωνήσω μαζί σου είναι το εξής : Δίσκο πλατό ρουλεμάν αντιπροσωπείας διότι τα after market μπορεί να είναι ποιο φθηνά αλλά στα ελατήρια του δίσκου και στα χτένια του πλατό δεν έχουν την ίδια σκληρότητα με αποτέλεσμα να πέφτουν ποιο γρήγορα. Αφού λοιπόν πάρουμε τον δίσκο καρφώνουμε άλλο τακάκι ποιο ενισχυμένο συνήθως αγωνιστικό στην τιμή που είπε και ο φίλος στα 30 ευρώ και είσαι ένα 30% ποιο πάνω από ότι θα ήσουν με έναν κοινό δίσκο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχουν ελαττώσει στα τακάκια τον αμίαντο και όταν ζοριστούν μυρίζουν λίγο χωρίς αυτί να σημαίνει ότι φθείρονται.

Οταν τον εδωσα στον μαστορα του ειπα για τα ελατηρια και τα χτενια.αυτος τα μετραει(τα τσεκαρει) και σε περιπτωση που δεν ειναι καλος σου τον ανταλλαζει με αλλον ιδιο επισκευασμενο.
οσον αφορα το ρουλεμαν ειναι made in japan!!!
παντως εγω πριν τον καρφωσω ημουν ετοιμος κατα 99% για DAIKIN αλλα με παρεσυρε ενας φιλος και τελικα δεν το μετανιωσα.
θα φαει βεβαια και τα ζορια του και θα δουμε και στο μελλον...

Αποσυνδεδεμένος mikeGV

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 23:04 »
O αμίαντος λόγω του ότι είναι καρκινογόνος με κοινοτική οδηγία πρέπει να αποφεύγεται η χρήση του γιαυτό και έχει αντικατασταθεί με περισσότερο σίδερο στα τακάκια του δίσκου γιαυτό και μυρίζει όταν ζοριστεί χωρίς όμως να τρώγεται το τακάκι . επίσης αυτό γίνεται και στα τακάκια των φρένων γιαυτο και τα περισσότερα σφυρίζουν .

Αποσυνδεδεμένος mikeGV

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 23:07 »
Τα ελατήρια στον δίσκο τα άλλαξες ? Αυτά με την θερμοκρασία χάνουν την σκληρότητα τους. Τα χτένια στο πλατό και αυτά με την θερμοκρασία σιγά σιγά χάνουν την δύναμη τους . Ο δίσκος σαν υλικό θα αντέξει, αυτά ??? Το καλύτερο γνώμη μου πάντα και κατά ένα μέρος θα συμφωνήσω μαζί σου είναι το εξής : Δίσκο πλατό ρουλεμάν αντιπροσωπείας διότι τα after market μπορεί να είναι ποιο φθηνά αλλά στα ελατήρια του δίσκου και στα χτένια του πλατό δεν έχουν την ίδια σκληρότητα με αποτέλεσμα να πέφτουν ποιο γρήγορα. Αφού λοιπόν πάρουμε τον δίσκο καρφώνουμε άλλο τακάκι ποιο ενισχυμένο συνήθως αγωνιστικό στην τιμή που είπε και ο φίλος στα 30 ευρώ και είσαι ένα 30% ποιο πάνω από ότι θα ήσουν με έναν κοινό δίσκο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχουν ελαττώσει στα τακάκια τον αμίαντο και όταν ζοριστούν μυρίζουν λίγο χωρίς αυτί να σημαίνει ότι φθείρονται.

Οταν τον εδωσα στον μαστορα του ειπα για τα ελατηρια και τα χτενια.αυτος τα μετραει(τα τσεκαρει) και σε περιπτωση που δεν ειναι καλος σου τον ανταλλαζει με αλλον ιδιο επισκευασμενο.
οσον αφορα το ρουλεμαν ειναι made in japan!!!
παντως εγω πριν τον καρφωσω ημουν ετοιμος κατα 99% για DAIKIN αλλα με παρεσυρε ενας φιλος και τελικα δεν το μετανιωσα.
θα φαει βεβαια και τα ζορια του και θα δουμε και στο μελλον...

Να ρωτήσω τα χτένια και τα ελατήρια πως τα επισκευάζει ????? έχει κάνει κανένας φίλος σου το ίδιο πράγμα και πόσα χιλιόμετρα έχει αντέξει ???? μπορείς να μας πεις που έχεις κάνει αυτήν την δουλειά ???

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 23:12 »
στην χαλκιδα ειναι αλλα περισσοτερες λεπτομερειες δεν μπορω να γραψω για τυπικους λογους(διαφημηση κτλ.)
αν θες σου στελνω με p.m. το τηλ.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 28, 2011, 22:04 »
Να ρωτήσω κάτι...? 15000 χλμ και πάλι αλλαγή είναι πολύ ή λίγο? lol lol lol
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 28, 2011, 22:09 »
Να ρωτήσω κάτι...? 15000 χλμ και πάλι αλλαγή είναι πολύ ή λίγο? lol lol lol

μαλλον πολυ!!!με τη χρηση ειδικα που του κανεις... lol lol lol

της μανας του ειναι γιαννο η ειχες βαλει κατι αλλο?π.χ daikin?

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 28, 2011, 22:17 »
Να ρωτήσω κάτι...? 15000 χλμ και πάλι αλλαγή είναι πολύ ή λίγο? lol lol lol

μαλλον πολυ!!!με τη χρηση ειδικα που του κανεις... lol lol lol

της μανας του ειναι γιαννο η ειχες βαλει κατι αλλο?π.χ daikin?

 Γιάννη,τους daikin είχα βάλει...όμως φίλε,μόλις σήμερα,έμαθα απο το κατάστημα που τους προμηθεύτηκα...οτι "οι μαμά είναι daikin (exedy πλέον)...οπότε" μου λέει "τους μαμά παίρνεις και να το ξέρεις..δε παίρνεις κάτι πιο ενισχυμένο!"Τιμή 109,93 €!
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 28, 2011, 22:30 »
Να ρωτήσω κάτι...? 15000 χλμ και πάλι αλλαγή είναι πολύ ή λίγο? lol lol lol

μαλλον πολυ!!!με τη χρηση ειδικα που του κανεις... lol lol lol

της μανας του ειναι γιαννο η ειχες βαλει κατι αλλο?π.χ daikin?

 Γιάννη,τους daikin είχα βάλει...όμως φίλε,μόλις σήμερα,έμαθα απο το κατάστημα που τους προμηθεύτηκα...οτι "οι μαμά είναι daikin (exedy πλέον)...οπότε" μου λέει "τους μαμά παίρνεις και να το ξέρεις..δε παίρνεις κάτι πιο ενισχυμένο!"Τιμή 109,93 €!

Όχι Γιάννη, παλιότερα που είχα τσεκάρει η Suzuki έβαζε Valeo... Τώρα δεν ξέρω....

Πως κατάλαβες ότι θέλεις κιόλας δίσκο πλατό? Ντιζούλα μάζεψες από τον συμπλέκτη??? Αν ναι, αρκετές φορές???
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 28, 2011, 22:36 »
νομιζω 15 χιλ χλμ ειναι πολυ......... λιγα  για αλλαγη δισκοπλατο

γνωμη μου παντα!!!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 28, 2011, 22:38 »
Ελα ντε!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 28, 2011, 23:00 »
Να ρωτήσω κάτι...? 15000 χλμ και πάλι αλλαγή είναι πολύ ή λίγο? lol lol lol

μαλλον πολυ!!!με τη χρηση ειδικα που του κανεις... lol lol lol

της μανας του ειναι γιαννο η ειχες βαλει κατι αλλο?π.χ daikin?

 Γιάννη,τους daikin είχα βάλει...όμως φίλε,μόλις σήμερα,έμαθα απο το κατάστημα που τους προμηθεύτηκα...οτι "οι μαμά είναι daikin (exedy πλέον)...οπότε" μου λέει "τους μαμά παίρνεις και να το ξέρεις..δε παίρνεις κάτι πιο ενισχυμένο!"Τιμή 109,93 €!

Όχι Γιάννη, παλιότερα που είχα τσεκάρει η Suzuki έβαζε Valeo... Τώρα δεν ξέρω....

Πως κατάλαβες ότι θέλεις κιόλας δίσκο πλατό? Ντιζούλα μάζεψες από τον συμπλέκτη??? Αν ναι, αρκετές φορές???

 Φάνη δεν λέει ο άνθρωπος το τι βάζει η εδώ αντιπροσωπεία σε περίπτωση αλλαγής,απ'οτι κατάλαβα λέει οτι το αμάξι γίνεται εισαγώγη με daikin...πάντα λέω το τι κατάλαβα!Kαι ξέρεις οτι όλα αυτά τα καταλαβαίνω πολύ καλά! lol lol lol

 Ναί φίλε,μάζεψε ο μάστορας αρκετές φορές ντίζα...! Το κατάλαβα προχθές που πήγαινα βόλτα...στην εθνική,πάταγα γκάζι μετά τις 3.000 στροφές...έφτανε στις 5.000-7000 στροφές...φυσικά το αυτοκίνητο δεν άκουγε...και μετά οι στροφές γύριζαν πίσω και το αυτοκίνητο άκουγε πλέον.

  Γιωργάκο και εγώ θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου εφόσον θα μιλούσαμε καθαρά για χρήση on road.Aπλά δεν ξέρω όταν το on συνδυάζεται πολύ και με off!Kαι φυσικά όταν αυτός που οδηγάει λέγεται...jimever j12 lol lol lol
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!