Αποστολέας Θέμα: Πίσω ηχεία  (Αναγνώστηκε 10946 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Πίσω ηχεία
« στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 22:31 »
Μήπως ξέρει κανείς μέχρι τι μέγεθος ηχεία χωράνε στις πίσω θέσεις; Λέω να βάλω δυό ηχειάκια αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να βγουν τα καθίσματα για την τοποθέτηση...

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 22:57 »
Χωράνε 4'' πίσω, δηλαδή 10 cm, αλλά αν μπεις στον κόπο να το κάνεις δες μήπως μπορείς να κόψεις λίγο τη λαμαρίνα για να βάλεις μεγαλύτερα, αξίζει τον κόπο.
Αν θυμάμαι καλά μπορεί να πάρει και 5'', αλλά με προϋποθέσεις, παίζει ρόλο το ηχείο.
Πρέπει να βγουν τα πλαϊνά πλαστικά, αλλά για να βγουν αυτά θα πρέπει πρώτα να βγουν τα πίσω καθίσματα. Οι πλάτες μόνο, αν θυμάμαι καλά, που καλά θυμάμαι! Επίσης οι ζώνες ασφαλείας οδηγού συνοδηγού, το πλαστικό που είναι στο πορτμαπγκαζ και τα πλαϊνά πλαστικά που είναι στις πόρτες χαμηλά, διαφορετικά δεν ξεκουμπώνουν τα πλαστικά. Το καλό είναι ότι τα καλώδια είναι περασμένα.
Θέλει πολύ προσοχή γιατί αν τα πλαστικά δεν κουμπώσουν καλά τρίζουν κλπ.
Με την ευκαιρία που θα το λύσεις να το πας σε κανένα πλυντήριο να το φυσίξεις γιατί εκεί μαζεύει πολύ σκόνη!

Επίσης μην ξεχάσεις να βγάλεις από τα πλαϊνά το προστατευτικό που έχει για τις τρύπες των ηχείων!!! Αν το αφήσεις δεν θα ακούς τίποτα! Την έχω πατήσει! Βάλε στη θέση του κάποιο μη ηχοαποροφυτικό!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2007, 23:00 από GiwrgosTH »
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 23:19 »
Ευχαριστώ πολύ  :)
Έχει φασαρία δηλαδή.
Κάποια μάρκα ηχεία για πίσω, κανείς;

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 23:37 »
Εγώ πήγα σε κάποιον ειδικό, το άφησα το πρωί, το πήρα το μεσημέρι (τα ηχεία είναι 10 cm) και είναι μια χαρά χωρίς να κουραστώ. Αν και παλιότερα, έχω τοποθετήσει ηχεία σε άλλα αυτοκίνητα, δεν μπήκα στον κόπο να θυσιάσω τον χρόνο μου για 100 - 150 €

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 00:26 »
Γιώργο....συμφωνώ με τον Γιώργο :)
Είχα βάλει μόνος μου, έβγαλα και τα καθίσματα, δεν ήταν κάτι το τραγικό, μιας και είχα κάνει το Jimny βίδες.....
Eχει πάρα πολύ χώρο , ακόμα και για να κρύψεις ...ενυσχυτή ;)

Είχα βάλει Pionner
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 00:59 »
Εαν δεν κάνω λάθος ,πίσω είχα τοποθετήσει kicker με 13 cm. Είναι το μέγιστο που χωράει αλλά εξαρτάται και απο το ηχείο. Πρόσεξε στην τοποθέτηση εαν χρειαστεί να ανοίξεις καινούργιες τρύπες για τις βίδες μήπως παρουσιαστούν μικροσυντονισμοί.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:32 »
Για πίσω ηχεία να προτημήσεις ALPINE.

Προσωπικά δεν θα εβαζα σε αυτες τις θεσεις ηχεία.(οπως και δεν εχω κανει).


Καλύτερη ποιότητα θα έχεις με δύο αποσπώμενα εμπρός και αλλαγή πάνελ στις πόρτες.
Εχω βάλει πάνελ απο punto και παρέα με ενα sub(πίσω και με φίσα που το βγάζω εύκολα αν χρειαστεί) και εναν 450 τετρακάναλο (κατω απο το κάθισμα), θα βρείς αυτό που θες ηχητικά .






υγ> Ironman ,.... τωρα που είπα φίσα.......χαιρετίσματα στον Γιάννη ρε φίλε.  lol lol
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:35 »
Εαν δεν κάνω λάθος ,πίσω είχα τοποθετήσει kicker με 13 cm. Είναι το μέγιστο που χωράει αλλά εξαρτάται και απο το ηχείο.
Σωστός, 13 εκ. έχω βάλει τώρα και τα πήρε, πριν είχα βάλει 10 και ήταν στο όριο, αλλά ανάλογα τον τύπο χωράνε και 13άρια.
Αλλά επιμένω ότι αξίζει τον κόπο να φας λίγο τη λαμαρίνα να βάλεις μεγαλύτερα και πάντα 2 δρόμων.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:24 »
υγ> Ironman ,.... τωρα που είπα φίσα.......χαιρετίσματα στον Γιάννη ρε φίλε.  lol lol

Ε΄......είσαι όλα τα λεφτά ρε lol lol lol lol lol
Και για να καταλάβουν και τα παιδιά, έχουμε στην δουλειά εναν συμαθητη του Ιωσήφ, Γιάννης Φύσσας λέγεται lol lol lol
Εγινε μπαμπάς ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:31 »
Σας ευχαριστώ όλους.

Ιωσήφ, δεν θέλω να μπλέξω με πάνελ στις πόρτες. Με ενδιαφέρει ο ήχος να είναι ικανοποιητικός, χωρίς να έχω μεγάλες απαιτήσεις μια και ο χώρος του αυτοκινήτου είναι "δύσκολος".

Γιώργο γιατί 2 δρόμων (και όχι πχ 3 δρόμων);

Γιάννη θα κοιτάξω για τα Pioneer κι αν δεν βρω χρόνο με βλέπω να ακολουθώ τη λύση του Ταξιδιώτη. Απλά δεν θέλω να μου πουλήσει ότι έχει ο καθένας στο μαγαζί εύκαιρο.

 :)

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:36 »
Σας ευχαριστώ όλους.

Ιωσήφ, δεν θέλω να μπλέξω με πάνελ στις πόρτες. Με ενδιαφέρει ο ήχος να είναι ικανοποιητικός, χωρίς να έχω μεγάλες απαιτήσεις μια και ο χώρος του αυτοκινήτου είναι "δύσκολος".

Και εγώ ετσι ελεγα, αλλα δεν είναι καθόλου μπλέξιμο cliff. Είναι ετοιμα τα πανελ απο punto και απλά βιδώνονται στην πόρτα "μπαμ-μπάμ" . Κανένας κόπος......








υγ> Ρε συ Γιάννη ? Τωρα που είπα βιδώνονται....... ο Βίδας τι κάνειο ρε πρόεδρε ??   lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:41 »
Γιώργο γιατί 2 δρόμων (και όχι πχ 3 δρόμων);
Γιατί σε αυτή τη διάσταση δε θα δεις διαφορά, οπότε δεν αξίζει τον κόπο.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος akis82

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 13
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 17:35 »
giwrgoTH απο που λες να βγαλει τα πλαστικα για να ακουει καλητερα>? απο τα μπροστα η τα πισω ηχεια?? ειδες μεγαλη διαφορα? τι καπακι εβαλεσ μετα?

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 22:44 »
giwrgoTH απο που λες να βγαλει τα πλαστικα για να ακουει καλητερα>? απο τα μπροστα η τα πισω ηχεια?? ειδες μεγαλη διαφορα? τι καπακι εβαλεσ μετα?
Από τα πίσω ηχεία από το πλαστικό. Στην τρύπα που έχει για τα ηχεία έχει ένα κάλυμα που είναι ηχοαπορροφητικό και έτσι κόβει αρκετά τον ήχο.
Το βγάζεις και βάζεις κάποιο μη ηχοαπορροφητικό. Αν δε βάλεις τίποτα θα περνά σκόνη στην καμπίνα.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος black dream

  • Jimny
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πίσω ηχεία
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 23:00 »
ΕΓΩ ΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΛΑΜΑΡΙΝΑ Κ ΕΒΑΛΑ 13 SOUNDSTREAM ΕΠΙΣΗΣ  ΕΚΑΝΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ Κ ΕΒΑΛΑ Κ ΤΟΥΙΤΕΡΑΚΙΑ!ΚΑΛΟ Κ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΗΧΟ!!!!!ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΘΕΙ ΕΛΑΤΗ ΘΑ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙ  ΤΡΕΛΛΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ CANNIBAL!!!!!!!!!!!!!