Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)  (Αναγνώστηκε 14075 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« στις: Ιανουάριος 30, 2007, 16:37 »
Παιδιά γεια σας.
Εχω το εξής πρόβλημα - απορία:
Εδώ και καιρό μου χτυπούσε κάτι στο μπροστινό σύστημα όταν ο δεξιός τροχός έπεφτε σε λακκούβα η όταν περνούσε από βαρελάκια. Μετά από λίγο ψάξιμο παρατήρησα ότι η αντιστρεπτική ράβδος (zamfor) είχε γλιστρήσει από τα σινεμπλόκ προς τα δεξιά περίπου 4 εκατοστά.
Έβαλα πριν κανα μήνα καινούργια σινεμπλόκ (μαμίσια)  και κέντραρα την αντιστρεπτική στην θέση της και τέρμα τα χτυπήματα. Χτες πήγα μια βόλτα στο βουνό και άρχισε πάλι να χτυπάει λίγο. Έχει φύγει πάλι λίγο προς τα δεξιά. Και δεν μπορώ να καταλάβω που χτυπάει.  bhe
Μήπως είχε κανείς σας παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι τι έκανε?
Υπάρχει στο εμπόριο μήπως after market  αντιστρεπτική που να λύνει αυτό το πρόβλημα? Φαντάζομαι πως αν υπήρχε μια που να έχει μαγουλά-οδήγους που να αγκαλιάζουν  τα λαστιχάκια (σινεμπλόκ) ώστε να μην γλιστράει αριστερά και δεξιά θα ήταν ιδανική.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ  t4


jimnoula

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 17:56 »
Γιατί δε δοκιμάζεις να τη βγάλεις εντελώς???(εαν δεν τρέχεις...)
Το εχω δει σε jimny μέσα απο το club που λειτουργει μια χαρα...

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 18:33 »
Καλησπέρα jimnoula, το αμάξι το χρησιμοποιώ καθημερινά, δεν τρέχω και πολύ.
Ξέρω και γω? Αν την βγάλω θα γίνει επικίνδυνο? Συμπεριφορά στις στροφές?  Τρέμουλο?  ???


Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 18:37 »
Θα σου έλεγα την αντιστρεπτική να ΜΗΝ την βγάλεις

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 18:59 »
Υπάρχουν δύο βασικοί λόγοι για να βγάλει κανείς την αντιστρεπτική:
1.Εαν έχει βαρεθεί την ζωή του
2.Εαν έχει πολύ καλή ασφάλεια ζωής και θέλει να εισπράξει, κάποιος συγγενής του, τα ασφάλιστρα.

 no_1 μην το κάνεις , εξέτασε το πρόβλημα πιο προσεκτικά σε καλό συνεργείο.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 19:18 »
Υπάρχουν δύο βασικοί λόγοι για να βγάλει κανείς την αντιστρεπτική:
1.Εαν έχει βαρεθεί την ζωή του
2.Εαν έχει πολύ καλή ασφάλεια ζωής και θέλει να εισπράξει, κάποιος συγγενής του, τα ασφάλιστρα.

 no_1 μην το κάνεις , εξέτασε το πρόβλημα πιο προσεκτικά σε καλό συνεργείο.

Παρα πολλυ δραματικα τα λετε τα πραγματα και δεν ειναι ετσι....
Εχετε δωκιμασει να οδηγησετε χωρις αντιστρεπτικη? Η μηπως εχετε ακουσει?
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 19:40 »
Υπάρχουν δύο βασικοί λόγοι για να βγάλει κανείς την αντιστρεπτική:
1.Εαν έχει βαρεθεί την ζωή του
2.Εαν έχει πολύ καλή ασφάλεια ζωής και θέλει να εισπράξει, κάποιος συγγενής του, τα ασφάλιστρα.

 no_1 μην το κάνεις , εξέτασε το πρόβλημα πιο προσεκτικά σε καλό συνεργείο.

Παρα πολλυ δραματικα τα λετε τα πραγματα και δεν ειναι ετσι....
Εχετε δωκιμασει να οδηγησετε χωρις αντιστρεπτικη? Η μηπως εχετε ακουσει?






Φίλε wolf, μπορείς ελεύθερα να γράψεις τις εμπειρίες σου - μια και φαίνεται ότι έχεις στο συγκεκριμένο θέμα- όπως και να αναλύσεις την λειτουργία της αντιστρεπτικής στο νέο μέλος που ρωτάει. Επίσης μπορείς να του εξηγήσεις τι γίνεται σε περίπτωση απότομου ελιγμού με κάποια χλμ στην εθνική η σε απότομο φρενάρισμα σε αυτοκίνητα που έχουν αφαιρέσει την αντιστρεπτική .Τέλος , για να μπορεί να έχει ολοκληρωμένη εικόνα - το νέο μέλος- εξήγησε του τι άλλη μετατροπή χρειάζεται για να μπορέσει να σταθεί , ας πούμε "αξιοπρεπώς" μια τέτοια κατασκευή στην άσφαλτο.
Η ανταλλαγή εντυπώσεων-εμπειριών στην παρέα μας είναι τουλάχιστον πολύτιμη εφ όσον αιτιολογούνται. Πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε μιας και ο τριχωτός κουμπάρος σου - και φίλος μου- έχει καταφέρει να μας διαβάζει όλος ο πλανήτης ( gc , αυτά τα λέω για το μεξικάνικο που μας πήγες , αλλιώς...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2007, 19:42 από ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ »
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 20:24 »
Υπάρχουν δύο βασικοί λόγοι για να βγάλει κανείς την αντιστρεπτική:
1.Εαν έχει βαρεθεί την ζωή του
2.Εαν έχει πολύ καλή ασφάλεια ζωής και θέλει να εισπράξει, κάποιος συγγενής του, τα ασφάλιστρα.

 no_1 μην το κάνεις , εξέτασε το πρόβλημα πιο προσεκτικά σε καλό συνεργείο.

Παρα πολλυ δραματικα τα λετε τα πραγματα και δεν ειναι ετσι....
Εχετε δωκιμασει να οδηγησετε χωρις αντιστρεπτικη? Η μηπως εχετε ακουσει?






Φίλε wolf, μπορείς ελεύθερα να γράψεις τις εμπειρίες σου - μια και φαίνεται ότι έχεις στο συγκεκριμένο θέμα- όπως και να αναλύσεις την λειτουργία της αντιστρεπτικής στο νέο μέλος που ρωτάει. Επίσης μπορείς να του εξηγήσεις τι γίνεται σε περίπτωση απότομου ελιγμού με κάποια χλμ στην εθνική η σε απότομο φρενάρισμα σε αυτοκίνητα που έχουν αφαιρέσει την αντιστρεπτική .Τέλος , για να μπορεί να έχει ολοκληρωμένη εικόνα - το νέο μέλος- εξήγησε του τι άλλη μετατροπή χρειάζεται για να μπορέσει να σταθεί , ας πούμε "αξιοπρεπώς" μια τέτοια κατασκευή στην άσφαλτο.
Η ανταλλαγή εντυπώσεων-εμπειριών στην παρέα μας είναι τουλάχιστον πολύτιμη εφ όσον αιτιολογούνται. Πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε μιας και ο τριχωτός κουμπάρος σου - και φίλος μου- έχει καταφέρει να μας διαβάζει όλος ο πλανήτης ( gc , αυτά τα λέω για το μεξικάνικο που μας πήγες , αλλιώς...)

Αυτό ακριβώς είναι το θεμα…..
<καλό είναι να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας>
Η απάντηση σου δεν ηταν καθόλου τεκμηριωμένη ….. του έλεγες με απλά λόγια ότι αν την βγάλει θα σκοτωθεί…αν δεν την βγάλει θα ζήσει…..   lol lol lol
Δεν είναι έτσι τα πράγματα…αν κάποιος έχει το αμάξι για μετακίνηση μέσα στην πόλη και ένα Σ.Κ. βγαίνει εκτός για τα παιχνίδια του δεν έχει να φοβηθεί τίποτα..
Αν με το αμάξι κανει και ταξιδάκια ..που σημαίνει ότι θα πάει και με κάποια Α χιλιόμετρα τότε σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο η οδήγηση χωρίς αντιστρεπτικη.
Γι αυτό σου είπα …έχεις οδηγήσει η έχεις μόνο ακούσει..  ::) ::) ::)
Πολλές φορές καλύτερα να μην υιοθετούμε απόψεις και γνώμες από άτομα που έχουν μόνο ακούσει κάποια πράγματα χωρίς να τα έχουνε κανει οι ίδιοι..
Αν κάτι το έχω δοκιμάσει Εγω θα το προτείνω και σε έναν ακόμα …αν το έχω ακούσει ότι είναι καλό δεν θα το προτείνω.
Απλά είναι τα πράγματα ας μην τα κάνουμε πιο δύσκολα….  cl cl cl cl
Προσωπική άποψη πάντα έτσι για να μην έχουμε και παρεξηγήσεις….     0_21 0_21 0_21
Όσο για τον κουμπάρο μου αυτός δεν ξέρει τίποτα άλλο από το αμάξι του ..παρά μόνο να βάζει βενζίνα………   87 87 87 87

Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 20:41 »
Εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι ότι την αντιστρεπτική την βγάζουμε σε αγώνες Trial για να υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία άρθρωσης. Τώρα στον δρόμο δεν ξέρω, φαντάζομαι ότι θα είναι λίγο επικίνδυνο . 
Η χρήση που κάνω ειναι καθημερινή μετακίνηση στην πόλη και ΣΚ βουνό και παραλία.


Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 21:16 »
Χρειάζεται λίγο προσοχή στις απότομες αλλαγές κατεύθυνσης όπως και στο φρενάρισμα (όλα αυτά βέβαια όταν έχεις κάποια χιλιόμετρα )
Αν ξέρεις τι κανει το αμάξι στις παραπάνω περιπτώσεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Υπάρχει και η λύση της αντιστρεπτικη που μπαίνει και βγαίνει…
Εκει είναι πολλή πιο απλά τα πράγματα. Στην πόλη την έχεις συνδεμένη και όταν βγαίνεις εκτός την αποσυνδέεις..
Κάτι τέτοιο έχει κανει ένα ψιλό ξανθό γαλανομάτικο αγόρι που γράφει εδώ .
Metalaxe Μεταλλαγμένος …κάπως έτσι
Αυτός θα σου πει και πόσο έχει
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Kostis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 22:52 »
Σεβομαι την γνωμη ολων σας αλλα το να προτινει κανεις να βγει η αντιστρεπτικη απο το ετσι κι αλλιως ασταθες jimny ειναι αρκετα ανευθυνο.Ισως διαβαζει και καποιος που δεν ξερει πολλα απο 4χ4  a105
Αν σ'όλη σου τη ζωή περιμένεις την καταιγίδα, δεν θα χαρείς ποτέ τον ήλιο

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 23:02 »
Φίλε wolf, όπως βλέπεις και απο τις απαντήσεις σου έρχεσαι στα λόγια μου για αυτό και έντεχνα πίεσα εσένα να απαντήσεις ενώ θα μπορούσα να το αναλύσω πολύ εύκολα.
Για να μην κάνω συνεχείς και κουραστικές παραθέσεις παλαιότερων post μου , κάνε ένα κόπο και διάβασε το "project: το μουλαράκι του  ταξιδιώτη" ,  την ανάλυση στο ατύχημα μου στο θέμα της ασφάλειας του body lift και απο τα φρέσκα την απάντηση στο "4*4" του μέλους ΣΤΕΛΙΟΣ. Κατόπιν πες μου πόσα ανάλογα μπορείς να βρεις σε αυτό το forum.
Οι απαντήσεις που δίνουμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορεί να είναι πάντα ολόκληρα κατεβατά καθαρά για λόγους φόρτου εργασίας. Το "δυστυχώς" αναφέρεται στην αστείρευτη διάθεση που υπάρχει σε αυτήν την ΠΑΡΕΑ να βοηθάμε τα καινούργια μέλη, όπως κάποτε βοήθησαν κάποιοι παλαιότεροι στο χώρο εμάς.
Επίσης επειδή αναρωτιέσαι , εύλογα , εαν έχω οδηγήσει αυτοκίνητο χωρίς αντιστρεπτική , η απάντηση είναι ναι , του geo απο την χαλκίδα .Μπορεί να στο επιβεβαιώσει   ο ίδιος καθώς και να περιγράψει την αρνητική συμπεριφορά του αυτοκινήτου στην άσφαλτο.

Φίλε filippos_cos , για να μην σε ζαλίζουμε , η αντιστρεπτική ράβδος είναι ΒΑΣΙΚΟ στοιχείο της ανάρτησης σε οποιοδήποτε όχημα. Ο βασικός της ρόλος είναι να μεταφέρει την ροπή στρέψης (θα μπορούσες να την πεις και "ανατροπής" γιατί αυτό τείνει να κάνει στον διαμήκη άξονα του αυτοκινήτου) απο την "φορτισμένη" πλευρά του οχήματος στην αφόρτιστη στην διάρκεια μιας στροφής (δηλαδή απλά , σε μια αριστερή στροφή μεταφέρει την ροπή που δημιουργείται απο το δεξιό στο αριστερό αμορτισέρ). Με αυτόν τον τρόπο το μπροστινό σύστημα της ανάρτησης λειτουργεί συνολικά ως ελαστικό χωρικό πλαίσιο μιας και δεν είναι άκαμπτο. Απο την στιγμή που την καταργείς αλλάζεις ΟΛΗ την γεωμετρία της ανάρτησης του αυτοκινήτου και τα αποτελέσματα θα είναι τραγικά όταν χρειαστεί να παραλειφθεί μια ενδεχόμενη μεταφορά βάρους ( σε έναν ελιγμό με κάποια χλμ η σε οποιοδήποτε απότομο φρενάρισμα). Προκαλώ οποιονδήποτε την έχει αφαιρέσει να μας πει εαν μπορεί να μπει φρεναριστός στην είσοδο στροφής.
Η αφαίρεσή της προτείνεται μόνο με κάποιο τέχνασμα (όπως metalaxe) και μόνο για εκτός δρόμου χρήση για να κερδίσει κανείς σε άρθρωση.

Φίλε wolf, παρεξηγήσεις δημιουργούνται όταν κάποιος το επιδιώκει και δεν νομίζω ούτε εσύ όπως και εγώ να έχουμε φανερώσει τέτοιες τάσεις στην internet-ική μας συμβίωση.
Εξάλλου , όποιος έχει ταβέρνα γίνεται αυτόματα φίλος μου , ρώτα το γυαλιστερό κεφάλι- κουμπάρο σου για μένα και θα δεις. Λυπάμαι που δεν θα γνωριστούμε απο κοντά στην κοπή της πίτας μια και εγώ ακόμα πενθώ το jimnaki μου.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 23:28 »
Οκ παίδες η αντιστρεπτική λοιπόν δεν βγαίνει. στο ότι στο δικό μου jimny γλιστράει από την θέση της υπάρχει καμιά εξήγηση? bhe bhe bhe


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 10:29 »
Οκ παίδες η αντιστρεπτική λοιπόν δεν βγαίνει. στο ότι στο δικό μου jimny γλιστράει από την θέση της υπάρχει καμιά εξήγηση? bhe bhe bhe
Για το γλύστρημα καλό θα είναι να το πας σε ένα συνεργείο να δει τι γίνεται. Αν σε ενδιαφέρει η πατέντα της on-off αντισπτρεπτικής (να "μπαίνει" και να "βγαίνει" δηλαδή) όπως η δική μου, κοίτα στο www.xmc.gr
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΡΑΒΔΟ (ZAMFOR)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 10:36 »
Ευχαριστώ θα το κοιτάξω