Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη γνώμη σας  (Αναγνώστηκε 9958 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 15, 2007, 20:09 »
Oχι απαραιτητα Γιωργη... αλλα καλο θα ειναι να εχεις ομως... τα μπρατσα διορθωνουν απλα τη γωνια που θα δουλευει ο αξονας σου...  ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 16, 2007, 09:02 »
Γιώργο βασικά θέλει διόρθωση η κάστερ, στους 6 πόντους μπορείς να τη διορθώσεις και με σινεμπλόκ, αλλά επειδή είναι πολύ ακριβά ίσως καλύτερα να αλλάξεις μπράτσα, άσε που έτσι θα είσαι εντάξει αν μετά θέλεις να ψηλώσεις κι άλλο... ;) ;) ;)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 27, 2007, 02:12 »
καλησπερα...εχω βρει απο φιλο αμορτισερ (σκληρα) καγιαμπα ρυθμιζομενα κουτα 35ευρο το κοματι...θελω λιγο να το ψιλοσω γιατι ειναι χαμηλο(ειναι πιο χαμηλο απο την μανα του).δεν θελω τερατακια οπως τα δικα σας...λιγο πιο ψιλο απο μαμα.τι ελατηρια προτινετε???ιντζες???κατι καλο κ οικονομικο γιατι τα οικονομικα μου δεν πανε πολυ καλα.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 27, 2007, 02:22 »
παιδια η χρηση που του κανω ειναι πιο πολυ στον δρομο και παρα χωμα (με πιανει ωρες ωρες η τρελα μου και το ψιλω σπαω στο χωμα)
...θελω την γνωμη και την βοηθεια σας..ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 27, 2007, 08:40 »
Αν θέλεις κάτι πολύ καλό πήγαινε σε ΟΜΕ ελατήρια (+4 εκ.), αν θέλεις κάτι καλό και πιο οικονομικό πήγαινε σε MAD (+3,5 εκ.), τιμές δεν ξέρω ακριβώς αλλά υπολογίζω περίπου 350 ? για ΟΜΕ και 180 ? για MAD... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 27, 2007, 14:43 »
Βάλε μια 1.5 εκ  προσθήκες στα υπάρχοντα ελατήρια και καθάρισες....
Ετσι και δεν θα ψηλώσει πολύ και οικονιμικά...
1,5 πόντος δεν ξέρω αν θα φανεί αλλά λέμε τώρα, και αν σε ικανοποιεί....
Αν όχι ανέβα στην ίντσα
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 22:19 »
Εγω θελω να ρωτησω σε συνεχεια του θεματος.

Εβαλα πριν ενα μηνα τα monroe adventeure.Στο κανονικο μηκος.

Θελω να βαλω ελατηρια mad +3.5 ή +4?

Τα αμορτισερ αυτα με καλυπτουν ή δεν θα δινουν το κρεμασμα απο το ελατηριο?? t4

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 22:42 »
αν δεν κανω λαθος δε σε καλυπτουν. χρειαζεσαι τα αναλογα αμορτισερ

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 23:01 »
Τα mad υπάρχουν σε +3,5 και σε +6 εκ. μόνο.
Με τα +3,5 να ξέρεις ότι παίρνεις περίπου 2εκ, οπότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα να σου τερματίζουν κατά την εκτόνωση.
Πάντως αυτό που λές 'κρέμασμα' το δίνει ΜΟΝΟ το αμορτισέρ...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 09:10 »
Τα mad υπάρχουν σε +3,5 και σε +6 εκ. μόνο.
Με τα +3,5 να ξέρεις ότι παίρνεις περίπου 2εκ, οπότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα να σου τερματίζουν κατά την εκτόνωση.
Πάντως αυτό που λές 'κρέμασμα' το δίνει ΜΟΝΟ το αμορτισέρ...
Δεν συμφωνω απολυτα μ'αυτο,αν βαλεις πχ αμορτισερ +7 ή μεγαλυτερο με τα μαμα ελλατηρια σιγουρα θα σε κραταει και δε θα κρεμασεις με τιποτα,ηπιο φθηνη λυση σε αυτη την περιπτωση ειναι οι πρσθηκες στα ελλατηρια σου (3 ποντους,οσο δηλ.ειναι μεγαλυτερο το αμορτισερ σου).Γι'αυτο και υπαρχει και συστημα που ξεκλειδωνει το ελλατηριο απο το πιατελο,διστυχως δεν εχω φωτο να σου δειξω
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 11:23 »
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με μαμά αμορτισέρ (αφού μιλάει για ίδιου μήκους αμορτισέρ) δεν πρόκειται να δει ΚΑΜΙΑ απολύτως διαφορά σε κρεμάσματα όσο και να το σηκώσει.
Τώρα αν χρησημοποιήσει πχ αμορτισέρ +7 με μαμά ελατήρια, αυτά σίγουρα θα ξεκουμπώνουν και θα χρειαστεί ΚΛΕΙΔΩΜΑ των ελατηρίων στην κάτω βάση τους (πιατέλα) για να μην φύγουν από τη θέση τους...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 12:48 »
παιδια καταλαβα τι εννοειτε και σας ευχαριστω.

γιατι ομως το mad +3,5 περνεις ουσιαστικα +2 ??
Νομιζω ειναι σημαντικο το υψος που χανεις απο τις προδιαγραφες που δινει..

Με το +6 ποσο περνεις?Θα πρεπει να βαλω και αμορτισερ +6?

Καλυτερος συνδιασμος του mad ελατηριου με ποιο αμορτισερ είναι ? Στην περιπτωση των +6 αλαζουμε μονο σωληνακια φρερων?Γωνια καστερ?

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 13:35 »
Τα +3,5/+4/+6 κτλ είναι ονομαστικά μεγέθη και συνήθως τόσο ύψος δίνουν όταν πρωτοτοποθετηθούν σε άδειο αυτοκίνητο.
Επειδή γενικά τα ελατήρια για off road είναι μαλακά, το ύψος αυτό που δίνουν σιγά σιγά μειώνεται αφού μεγάλο ρόλο παίζει το επιπλέον φορτίο του αμαξιού που του φορτώνουμε. Όλοι μας έχουμε την τάση να το αυξάνουμε συνεχώς και γι' αυτό και μας φαίνεται ότι σιγά σιγά τα ελατήρια 'κάθονται'.
Πχ με εργάτη, μπαταρία ενισχυμένη, ποδιές, κοτσαδόρο, δέστρες, ενισχυτή, σαμπόκουτα, φτυάρι, πριόνι, κομπρεσέρ, εργαλεία, γαλότσες, αδιάβροχα, γάντια, παπούτσια που κουβαλάω (αλλά και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς) σίγουρα δεν έχω την απαίτηση να κρατήσουν τα ονομαστικά τους χαρακτηριστικά.

Με το +6 ποσο περνεις?Θα πρεπει να βαλω και αμορτισερ +6?
Όπως έγραψα και πριν το αντίθετο μπορεί να γίνει. Αλλά αν σηκώσεις το αυτοκίνητο από ανάρτηση θα πρέπει να διαλέξεις αμορτισέρ μεγαλύτερα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όσο το σήκωμα του αυτοκινήτου.
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 14:00 »
Στην περιπτωση των +6 αλαζουμε μονο σωληνακια φρερων?Γωνια καστερ?

Τα σωληνάκια δεν είναι απαραίτητα, μπορείς να τα σώσεις.
Για τα υπόλοιπα διάβασε λίγο εδώ http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,4589.105.html
Οι ανοχές που δίνονται από το εργοστάσιο είναι +/- 1.5 μοίρες. Για κάθε εκατοστό lift η γωνία κάστερ μεταβάλλεται περίπου 0.4 μοίρες. Έτσι οτιδήποτε πάνω από 1.5 / 0,4 = περίπου 3.75εκ χρειάζεται αλλαγή είτε στα σινεμπλόκ των μπράτσων είτε στα αυτάκια που κρατούν τα μπράτσα στον άξονα είτε στα ίδια τα μπράτσα, απλά γιατί η γεωμετρία του βρίσκεται ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ.
Επιπλέον με την αλλαγή ελατηρίων για ψήλωμα η ράβδος πανάρ τραβά τον άξονα προς την πλευρά που πιάνει στο αμάξωμα. Μπροστά τραβά τον άξονα προς την μεριά του οδηγού και πίσω προς την πλευρά του συνοδηγού. Οι άξονες παύουν να είναι κεντραρισμένοι στο αμάξωμα και το αυτοκίνητο αρχίζει να κινείται με το πλάι σαν τον κάβουρα, χάνει από την οδική του συμπεριφορά, έχει μεγαλύτερη κατανάλωση βενζίνης και έχει μικρότερη άρθρωση. Δεν υπάρχει όριο που από εκεί και μετά χρειάζεται αλλαγή.
Τα πράγματα είναι απλά: όσο ψηλώνει το θηριάκι τόσο πιο αχόρταγο γίνεται και ζητάει ένα πράγμα:ΧΡΗΜΑ
Βέβαια μπορείς να παραβλέψεις όλα τα παραπάνω, να κινείσαι σαν τον κάβουρα, με γεωμετρία εκτός προδιαγραφών, με χειρότερη οδική συμπεριφορά και με μικρότερη άρθρωση στα εκτός δρόμου....
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...