Αποστολέας Θέμα: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..  (Αναγνώστηκε 7720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« στις: Ιανουάριος 06, 2007, 13:18 »
Πέρισυ τέτοια εποχή, ένα ωραίο κρύο πρωινό, βάζω μπρος τη μηχανή, ξεκινάω κ διαπιστώνω ότι δε δούλευε το κοντέρ, κ συγκεκριμένα ούτε το ταχύμετρο, ούτε το στροφόμετρο, ούτε ο χιλιομετρητής  :o
Μετά από συμβουλές συν-τζιμνιστών, έβγαλα τον έναν πόλο της μπαταρίας για λίγο κ όταν τον ξανάβαλα όλα δούλευαν μια χαρά κ το πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάστηκε..
..μέχρι φέτος  >:( Εδώ κ δεκαπέντε μέρες περίπου συμβαίνει το ίδιο, μόνο που τώρα δε δουλεύει το ταχύμετρο κ ο χιλιομετρητής, με το στροφόμετρο όλα καλά. Κάθε λίγο κ λιγάκι έκανα το ίδιο πράγμα με τον πόλο της μπαταρίας, μέχρι που έφτασε η ώρα για το service (χθες) οπότε κ το κοίταξε ο μηχανικός κ μετά ένας κοντερατζής  :o
Ο κοντερατζής έβγαλε όλο το "σύστημα" κ έκανε κάτι κολλήσεις, αλλά μου είπε ότι το κοντέρ μου είναι ισπανικό  >:( κ ότι το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζουν πολλά jimny με το ίδιο κοντέρ  bhe
Όταν έφυγα από κει όλα δούλευαν μια χαρά, αλλά σήμερα πάλι τα ίδια  0_21
Ο κοντερατζής μου είπε ότι θέλει άλλαγμα το κοντέρ κ να βάλω γιαπωνέζικο αυτή τη φορά :-[
Τώρα ψάχνω.. είτε για καινούριο είτε για μεταχειρισμένο (αν συμφέρει, δεν ξέρω ακόμα πόσο πάει το καινούριο).. Μέχρι να βρω, θα συνεχίσω να λύνω το πρόβλημα με τον ίδιο τρόπο, βγάζοντας τον πόλο της μπαταρίας για λίγο  bhe  bhe  bhe
Έχει κανένας άλλος παρόμοια εμπειρία  ???
Περαστικά μου  t4
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 13:27 »
Έχει κανένας άλλος παρόμοια εμπειρία  ???
Μενια ειχα το ιδιο προβλημα(δεν δουλευε κοντερ και ο χιλιομετρητης) το οποιο προηλθε απο χτυπημα που εκανα απο κατω και σπαζοντας μια φυσα που εχει στο transfer! ??? ??? καμια σχεση ???

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 14:01 »
απο χτυπημα που εκανα απο κατω και σπαζοντας μια φυσα που εχει στο transfer! ??? ??? καμια σχεση ???


Μπαααα  :o λες να έσπασα τίποτα στο Καστράκι  ??? αλλά ο wolf μας πρόσεχε  :D δε νομίζω να είναι το ίδιο. Εμένα έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει όταν έχει πολλή υγρασία.
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 23:35 »
Μενια για να συμβένει σε υγρασία σημένει ότι είναι βραχυκύκλωμα που προέρχεται απο καιρικές συνθήκες.
Αυτό τουλάχιστον έχω δει σε όλα τα ηλεκτρο-ηλεκτρονικά κυκλώματα τόσα χρόνια.
Δεν ξέρω την φύσα που λέει ο Βασίλης αλλά πιθανόν να της έχει σπάσει το κέλυφος και να έχεις βραχυκυκλωμα απο την υγρασία..
Ο κοντεραντζής πρέπει να ξαναπέρασε τις κολήσεις με το κολητήρι για καμιά τυχόν ψυχρή κόληση, κάτι που σημένει ότι αν δεν δούλευε δεν θα δούλευε με κάποιο κραδασμό(είναι το γνωστό να χτυπάς μια ηλεκτρονική συσκευή και να επανέρχεται..)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος TZIMIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 23:26 »
τη το θες το κοντερ ......
παρτε και κανενα GPS για πραγματικα χλμ.. ha ha yah yah yah ha ha

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2007, 12:23 »
Τα τελευταία νέα από το κοντέρ έχουν ως εξής: Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη φύσα ούτε έχει σπάσει τίποτα. Πήρα σε δυο διαφορετικά συνεργεία suzuki για να μάθω τιμές για κοντέρ κ ευτυχώς που καθόμουνα όταν μου τις ανακοίνωσαν  :o Αν αλλάξω λέει μόνο το ταχύμετρο, που αυτό είναι που έχει το πρόβλημα, κοστίζει 261 ευρώ  0_21 Αν διαπιστωθεί ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα, θα χρειαστεί ν' αλλάξω όλο το κοντέρ που κοστίζει 780 ευρώ  bhe
Μου επιβεβαίωσαν κ αυτοί ότι κάποιες παρτίδες jimny metal top έχουν ισπανικό κοντέρ, όπως το δικό μου, κ είναι αυτά που παρουσιάζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. Για μεταχειρισμένο θα πρέπει να το ψάξω καλά γιατί δεν ταιριάζουν όλα σε όλα, εξαρτάται από τον αριθμό πλαισίου.
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην απλή λύση: θα έχω πάντα μαζί μου το κλειδί 10-12 που ταιριάζει στο παξιμάδι του πόλου της μπαταρίας κ όποτε σβήνει το ταχύμετρο θα βγάζω τον ένα πόλο κ θα τον ξαναβάζω. Αποκλείεται να πάρω καινούριο ανταλλακτικό. Δεν τα δίνω τα λεφτά καλύτερα για GPS, όπως λέει κ ο ΤΖΙΜΙS  lol
Αυτά μέχρι να σφίξουν οι ζέστες κ να φύγει η υγρασία, γιατί μόνο τις ημέρες με υγρασία συμβαίνει ο πρόβλημα  eys 
Τα πράγματα είναι απλά..

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2007, 13:05 »
Έχει ο panagiotis ένα κοντέρ νομίζω, για δες τις αγγελίες.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2007, 15:52 »
Το GPS (και συγκεκριμένα τα χειρός), δεν βγάζουν πραγματική ταχύτητα, έχουν απόκλιση.
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ..
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 13:25 »
Η ιστορία με το κοντέρ είχε αίσιο τέλος  :D
Το άλλαξα με μεταχειρισμένο γιαπωνέζικο κ όλα φαίνεται να δουλεύουν ρολόι  yah
Many thanks to.. Φώτη για την αλλαγή - εγκατάσταση, PANAGIOTIS.SP & RONDAGE για το κοντέρ, Metalaxe για τη διευκρίνιση ότι ο γιαπωνέζος δείκτης βενζίνης μένει.. σταθερός  lol

Ηθικό δίδαγμα - ρητορικό ερώτημα: Είδες τελικά πόσοι άνθρωποι χρειάζονται για να αλλάξουν ένα κοντέρ  >s014
Τα πράγματα είναι απλά..