Αποστολέας Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!  (Αναγνώστηκε 2609 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos80

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!
« στις: Δεκέμβριος 27, 2006, 15:01 »
Κατ αρχην χρονια πολλα σε ολους! Σκεφτομαι να αλλαξω αμορτισερ και ελατηρια στο jimny διοτι μολις μετα από περιπου 20000 χλμ τα μονροε παρεδοσαν πνευμα, και μιας και θα κανω κατι τετοιο να αλλαξω και ελατηρια!
επειτα απο μελετη ολων οσων γραφοτναι στα σχετικα με τις αναρτησεις κατεληξα στην δοκιμασμενη λυση ΟΜΕ και αμορτισερ και ελατηρια. Πηρα τηλεφωνα για προσφορες απο τα γνωστα μαγαζια, και χωρις να αναφερθω σε τιμες και προμηθευτες απλα λεω οτι φθηνοτερος ηταν στα 580 €. Το θεμα ειναι οτι ενας απο αυτους μου ειπε οτι ισως πανε καλυτερα τα ΟΜΕ αμορτισερ με MUD ελατηρια και οτι πολλοι απο το φορουμ το εχουν κανει αυτο. Γνωριζει κανεις αυτο το συνδυασμο; Ενα αλλο που μου ανεφερε και με παραξενεψε είναι οτι το jimny λεει με mud ελατηρια +6cm δεν χρειαζεται καμια μετατροπη. Ενω εχω διαβασει απο εσας οτι ανωτερο οριο ειναι 4. Τα φωτα σας θα ηταν πολυτιμα παρακαλω..Αν τελικα επιλεξω τον συνδυασμο MUD ελατηρια (+3,5) με ΟΜΕ απορτισερ (+4) θα χω ρποβλημα για υτο το μισο ποντο;
βοηθηστε με παρακαλω.!! t4

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2006, 15:24 »
Eμας ρωτας?? lol lol στον Αγιο-Βασιλη γραψτου ή μαλλον στειλτου ενα mail ......mad-ome+3,5! j12
mad-ome 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2006, 15:26 από bilias_jr »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2006, 10:54 »
Απ' όσο γνωρίζω τα ΟΜΕ +4εκ. είναι μια χαρά και δε χρειάζεται καμία επιπλέον μετατροπή, τα Mad (3,5 εκ.) + ΟΜΕ δεν ξέρω τι λένε (κοίτα το link του Βασίλη παραπάνω), ο συνδυασμός Mad (+6,5 εκ) + ΟΜΕ είναι φοβερός (αυτά έχω) αλλά θέλει αρκετές μετατροπές (σωληνάκια φρένων, ρυθμιζόμενες πανάρ, μπράτσα) για να δουλέψει σωστά, αν και τα σωλήνάκια φτάνουν αν δε βάλεις προσθήκες...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2006, 17:04 »
www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,441.0.html

Φορώντας κανένα 5άμηνο παραπάνω τον συγκεκριμένο συνδοιασμό, αυτό πουθ έχω να πώ είναι ότι είναι πολύ τίμιος για τα λεφτά του..
Οπως έγραψε και ο Καπτάν Κώστας έχει μια αίσθηση πλεύσης στην άσφαλτο, σε καμιά περίπτωση δεν πάς γρήγορα, αλλά άν θες να πάς γρήγορα δεν θα έπερνες Jimny ;D
Απο την άλλη σε σχέση με τον συνδοιασμό mad OME που σου έδινε γύρω στα +2,5 εκ περίπου, λόγω του ότι το αμορτισέρ ήταν στην μαμίσια σιάσταση, είναι ακριβότερη λύση μεν, αλλά κερδίζεις και +4 εκ κρέμασμα σε σχέση και με την mad ome και με την μαμίσια.
Μέχρι τα 4 εκ είσαι οριακά σε αλλαγές.
Θεωρητικά χρειάζονται , πρακτικά τις αμελούμε..
Για τα +6 θέλεις τις αλλαγές που σου είπε ο metalaxe, και πίστεψε με έχει παίδεμα για να πετύχει απόλυτα.
Το όριο των 4άρων εκατοστών το χρησημοποιούμε μιας και η ΟΜΕ είναι η μόνη λύση κιτ για το jimny, όλοι οι άλλοι συνδιασμοι είναι προσωπικές προσπάθειες χρηστών για κάτι καλύτερο...
ΕΑΝ δεν σε προβληματίζει να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω, πάρε το κιτ ΟΜΕ στα 580(τοποθετημένο ελπίζω..)
Εαν θές να παίξεις βάλε mad ome, στο χώμα είναι καλά..
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος nastyzuki

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 29, 2006, 11:25 »
Καλα...για 4 ποντους που πιρε το κατσον σας ..κανετε ετσι.... ??? ??? ??? ??? ???...πιφ....και θελετε και challenge ::) ::) ::) ::) ::) ::) ha ha ha ha ha lol lol lol lol lol 87 87 87 87 87 87 87(psit...ειμαι γνωστο πειραχτιρι...μην μου το κρατατε μανιατικο.....) a105 a105 a105 a105
poke me...and i'll become a nastier nastyzuki......Bratotrellos certificated

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 29, 2006, 17:48 »
Την άλλη φορά που θα με βάλεις να δοκιμάσω την μαγειρική σου θα σου πω.... ha
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 29, 2006, 19:51 »
Καλα...για 4 ποντους που πιρε το κατσον σας ..κανετε ετσι.... ??? ??? ??? ??? ???...πιφ....και θελετε και challenge ::) ::) ::) ::) ::) ::) ha ha ha ha ha lol lol lol lol lol 87 87 87 87 87 87 87(psit...ειμαι γνωστο πειραχτιρι...μην μου το κρατατε μανιατικο.....) a105 a105 a105 a105
Μα καλά τι κάνουν οι αδμινς ???  >:( >:( >:( >:( >:( αφήνουν τους samuraκηδες και βγάζουν γλώσσα... 0_21 a105 a105 87
B.R.A.T. President
www.brat.gr