Αποστολέας Θέμα: Fedima Μ/Τ  (Αναγνώστηκε 18062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 14:40 »
Γιάννη είναι γνωστό το κόλπο.......

Μιχάλης
Πράγματι είναι γνωστό και παλιό το κόλπο, μου τη δίνει στα νεύρα κάθε φορά που το ακούω, τι να πεις... >:( >:( >:( >:(
Πάντως η τιμή είναι ούτως ή άλλως καλή, όταν είχα ρωτήσει προ διμήνου για τα Siroco στο τηλέφωνο του αντιπρόσωπου της Fedima που υπάρχει στο site μου είχε πει 518 ?...
 

Καλά έχουμε σαλτάρει τελείως  ??? ??? >:( >:( >:( >:( >:( 518 Ευρώ για 4 αναγομωμένα λάστιχα  0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 Προχθές πήρα τιμή 550 Ευρώ για 4 Synchrone 215/60/16 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 15:27 »
Καλά έχουμε σαλτάρει τελείως  ??? ??? >:( >:( >:( >:( >:( 518 Ευρώ για 4 αναγομωμένα λάστιχα  0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 Προχθές πήρα τιμή 550 Ευρώ για 4 Synchrone 215/60/16 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ
Σταύρο, αυτή την άποψη είχα κι εγώ μέχρι πριν από λίγο καιρό, όμως το συγκεκριμένο καινούργιο ελαστικό (Simex) απ' όπου προέρχεται το Kaiman και το Sirocco είναι ούτως ή άλλως πολύ ακριβό (πάνω από 1000 ?) οπότε αφενός δε μπορείς να το συγκρίνεις με το Synchrone, αφετέρου δε βγαίνει σε τόσο μικρές διαστάσεις (π.χ. 195R15) οπότε είναι λογικό να είναι αντίστοιχα ακριβό και το αναγομωμένο.
Συν τοις άλλοις, πλέον η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ και από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι τα αναγομωμένα έχουν πολύ μαλακή γόμα και κρατάνε απίστευτα στο δρόμο (στεγνό, βρεγμένο, γλίτσα, λάσπη κλπ), σίγουρα καλύτερα από τα περισσότερα καινούργια mud της αγοράς...
Συμφωνώ πάντως ότι γενικά η τιμή τους είναι αρκετά τσιμπημένη, μάλλον όμως τα βρίσκεις φθηνότερα αν ψάξεις καλά... ;) ;)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 15:51 »
Καλά έχουμε σαλτάρει τελείως  ??? ??? >:( >:( >:( >:( >:( 518 Ευρώ για 4 αναγομωμένα λάστιχα  0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21 Προχθές πήρα τιμή 550 Ευρώ για 4 Synchrone 215/60/16 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ
Σταύρο, αυτή την άποψη είχα κι εγώ μέχρι πριν από λίγο καιρό, όμως το συγκεκριμένο καινούργιο ελαστικό (Simex) απ' όπου προέρχεται το Kaiman και το Sirocco είναι ούτως ή άλλως πολύ ακριβό (πάνω από 1000 ?) οπότε αφενός δε μπορείς να το συγκρίνεις με το Synchrone, αφετέρου δε βγαίνει σε τόσο μικρές διαστάσεις (π.χ. 195R15) οπότε είναι λογικό να είναι αντίστοιχα ακριβό και το αναγομωμένο.
Συν τοις άλλοις, πλέον η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ και από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι τα αναγομωμένα έχουν πολύ μαλακή γόμα και κρατάνε απίστευτα στο δρόμο (στεγνό, βρεγμένο, γλίτσα, λάσπη κλπ), σίγουρα καλύτερα από τα περισσότερα καινούργια mud της αγοράς...
Συμφωνώ πάντως ότι γενικά η τιμή τους είναι αρκετά τσιμπημένη, μάλλον όμως τα βρίσκεις φθηνότερα αν ψάξεις καλά... ;) ;)
 

Για την ιδια τη Fedima δε νομιζω οτι στοιχιζει παραπανω το υλικο για το sciroco  απ' οτι για το extreme! Βαζουν πιο πολυ λαστιχο? Μηπως βαζουν καλυτερης ποιοτητας λαστιχο η' μηπως ειναι πιο ακριβο το καλουπι απ'οπου το αντεγραψαν?
Στον ιδιο τον αντιπροσωπο πρεπει να στοιχιζουν σχεδον το ιδιο απλως στην Ελλαδα εχουν βρει τους μ@λ@κες που πανε και τα σκανε για να κανουν την κ@υλα τους!
Ενδεικτικα αναφερω πως μετα απο ερευνα βρηκα λαστιχα Colway Macho 205/75/15 65 Ευρω το ενα οταν ακομα και ο ιδιος ο αντιπροσωπος τηλεφωνικα μου ειπε τιμη 85 Ευρω το ενα! Ο λαστιχας που μου τα πουλησε ειναι γνωστο ονομα στο χωρο του ελαστικου και δεν γνωριζομασταν απο πριν για να μου κανει καλυτερη τιμη,αυτη ηταν η τιμη για τον καθενα!
Να δουμε μεχρι ποτε θα μας περνανε για αμερικανακια και θα δουλευουμε για να 'κονομανε οι αεριτζηδες  0_21 bhe

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 22:35 »
Παρόμοια περίπτωση είχα και εγώ με το δικό μου ψάξιμο για λάστιχα maxxis 8060 τα βρήκα μέχρι και 550 τα 5. Η ποιό λογική τιμή που άκουσα τα 450.

Είναι λέτε πλέον και τα λάστιχα εποχιακό είδος??? 87
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος supermario

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Ναυπακτος
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 22:46 »
Παρόμοια περίπτωση είχα και εγώ με το δικό μου ψάξιμο για λάστιχα maxxis 8060 τα βρήκα μέχρι και 550 τα 5. Η ποιό λογική τιμή που άκουσα τα 450.

Είναι λέτε πλέον και τα λάστιχα εποχιακό είδος??? 87
320 πριν το καλοκαιρι!!!!τα 4

Αποσυνδεδεμένος achariz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 00:11 »

Ενδεικτικα αναφερω πως μετα απο ερευνα βρηκα λαστιχα Colway Macho 205/75/15 65 Ευρω το ενα οταν ακομα και ο ιδιος ο αντιπροσωπος τηλεφωνικα μου ειπε τιμη 85 Ευρω το ενα! Ο λαστιχας που μου τα πουλησε ειναι γνωστο ονομα στο χωρο του ελαστικου και δεν γνωριζομασταν απο πριν για να μου κανει καλυτερη τιμη,αυτη ηταν η τιμη για τον καθενα!
Να δουμε μεχρι ποτε θα μας περνανε για αμερικανακια και θα δουλευουμε για να 'κονομανε οι αεριτζηδες  0_21 bhe

Γειά χαρά. Εμένα μου είπε 90 ο αντιπρόσωπος τηλεφωνικά. Μάλλον λένε ότι θέλουν.
Καλό λοιπόν νομίζω πως θα ήταν να αναφέρουμε που βρίσκουμε τέτοιες καλές τιμές ώστε να ψωνίζουμε από εκεί και να στηρίζουμε όσους απλά σέβονται τον καταναλωτή και ειδικότερα τον κ@υλ...νο καταναλωτή.
Έτσι απλά θα ίσως πάρουν το μήνυμα και οι υπόλοιποι "κύριοι"!

Αρκετά πια με αυτήν την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας. Κάποιοι "έξυπνοι" εκμεταλλεύονται την αγάπη και τον ενθουσιασμό σου να ασχοληθείς με κάτι που αγαπάς και σε υποχρεώνουν να πληρώνεις πολύ ακριβά το μεράκι σου και τις περισσότερες φορές να το εγκαταλείπεις πρίν ακόμα καλά-καλά το γνωρίσεις γιατί σου την σπάει που σε δουλεύουν και ειδικά όταν είσαι νέος και άπειρος σε έναν χώρο όπως είμαι κι εγώ καλή ώρα. Και δεν μιλάω μόνο για το 4x4!
Ας μην ανοίξω την λίστα μου γιατί είναι μεγάλη.

Προσωπικά την πρώτη καλή τιμή που θα συναντήσω θα την διαφημίσω με κεφαλαία και επώνυμα!

 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2
 

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 09:21 »
Καλό λοιπόν νομίζω πως θα ήταν να αναφέρουμε που βρίσκουμε τέτοιες καλές τιμές ώστε να ψωνίζουμε από εκεί και να στηρίζουμε όσους απλά σέβονται τον καταναλωτή και ειδικότερα τον κ@υλ...νο καταναλωτή.
Έτσι απλά θα ίσως πάρουν το μήνυμα και οι υπόλοιποι "κύριοι"!
Αυτή είναι η μόνη (και καλύτερη) "άμυνά" μας απέναντι στις "αρπαχτές" των διαφόρων επιτήδειων, μόνο έτσι θα τους αναγκάσουμε να ρίξουν τις τιμές, είναι απαράδεκτο να βρίσκεις για το ίδιο λάστιχο τόσο μεγάλες διαφορές από έμπορο σε έμπορο σε σχέση με την αντιπροσωπεία... >:( >:( >:( >:( >:( >:(
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 16:39 »
Ενδεικτικα αναφερω και παλι,πως εχω αγορασει 2 τετραδες αποστατες τροχων 30mm γνησιους Η&R απο 2 επωνυμα καταστηματα με αξεσουαρ,που ολοι γνωριζετε,με 120 Ευρω διαφορα το ενα απο το αλλο! Οσο κι αν ρωτησα αυτον που τους πουλαγε φτηνα,οσο κι αν επεμεινα οτι μαλλον ειχε κανει λαθος και η τιμη που τους εδινε ηταν μονο για 1 ζευγαρι,οσες φορες κι αν πηρε τηλεφωνο τον προμηθευτη του,την ιδια την H&R,ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ γιατι δε μπορουσα να πιστεψω τη διαφορα στην τιμη κι ομως αυτη παρεμεινε ιδια κανοντας με να μενω μ@λ@κ@ς γιατι για το ιδιο πραγμα πληρωσα 120 Ευρω παραπανω,κι αν υπολογισουμε την ταξη μεγεθους του κοστους των αποστατων η διαφορα ειναι 60%!

Για ολα τα παραπανω φυσικα υπαρχουν τιμολογια και οι τιμες ισχυουν για τον καθενα γιατι κανενας απο τους δυο δε με ηξερε κι απο πριν για να μου κανει καλυτερη τιμη!

Κι οχι τιποτα αλλο αλλα καποιοι παραπονιουνται πως η Suzuki ειναι ακριβη που ειναι και αποκλειστικη αντιπροσωπεια και δε γλυτωνεις απο αυτην!
Μπροστα σε καποιους σαν αυτους που προανεφερα πιο πολυ με ψιλικατζιδικο μοιαζει!

Sorry για το off topic  >:( >:( >:(


Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 16:57 »
Το μόνο που μπορείς να πείς στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ο φθηνότερος πωλητής, μήπως είχε το αγαθό σε stock και μπόρεσε να το πουλήσει φθηνότερα απο τον άλλο...
Βεβαια είναι εμπόριο(όχι ιδιέτερα ελεγχόμενο...) και μην ξεχνάτε ότι και οι έμποροι κοιτάνε να βγάλουν κέρδος...
Λογικό δεν είναι?
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 17:56 »
Το μόνο που μπορείς να πείς στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ο φθηνότερος πωλητής, μήπως είχε το αγαθό σε stock και μπόρεσε να το πουλήσει φθηνότερα απο τον άλλο...
Βεβαια είναι εμπόριο(όχι ιδιέτερα ελεγχόμενο...) και μην ξεχνάτε ότι και οι έμποροι κοιτάνε να βγάλουν κέρδος...
Λογικό δεν είναι?

Τον συγκεκριμενο εμπορο Γιαννη τον γνωριζεις και προσωπικα και με ειχε ρωτησει για σενα οταν ειχα παει και τους αποστατες τους παρηγγειλε απο την Η&R μπροστα μου και ηρθαν την επομενη μερα!
Αν το λογικο κερδος ειναι 20-30% για εναν εμπορο τοτε ο αλλος εβγαλε 130%!
Ειπαμε να βγαλει αλλα οχι κι ετσι.. >:(

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 20:34 »
για πες τιμες >:(εγω τους πηρα 340
style is everything

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 01:02 »
για πες τιμες >:(εγω τους πηρα 340
Αυτη ειναι τιμη!
Για να καταλαβεις ο ακριβοτερος τις πουλαγε φτηνοτερα απ'οσο τις πηρες εσυ! Θα σου ελεγα να του τις κοπανησεις στο κεφαλι αλλα ειναι παναλαφρες και δε θα παθει τιποτα! Μπορεις ομως να του τις δωσεις να τις φαει!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 08:35 »
Ρε παιδιά εγώ πήρα 5 BFs MUD 215/75/15  520ευρώ μήπως είναι πολλά τα λεφτά για....αναγομώσεις?  0_21
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος macedonas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 59
  • ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ - ΚΙΛΚΙΣ
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 09:39 »
Τέσσερα λάστιχα 195 R15 MD ολική αναγόμωση ισπανικά , INSA TURBO 245 ευρώ.
Μου έκοψε και 5 ευρώ και τελικά τα πήρα 240.
Τα φοράω απο την ¶νοιξη , έκανα περίπου 10000 χλμ,σε όλα τα εδάφη και είναι άψογα.
Μόλις λοιώσουν θα τα πετάξω χωρίς να στεναχωρεθώ και πολύ και θα πάρω άλλα.
Εδώ στην περιοχή μας όλοι τέτοια φοράν εδώ και μερικά χρόνια (κυνηγοί αγρότες κλπ. ανώριμοι.)
Βγαίνουν σε όλα τα πέλματα.

Αποσυνδεδεμένος mprizolas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Fedima Μ/Τ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 19, 2006, 00:53 »
Ρε παιδιά εγώ πήρα 5 BFs MUD 215/75/15  520ευρώ μήπως είναι πολλά τα λεφτά για....αναγομώσεις?  0_21

Τα BF αναγόμωση ?????!!!! _235> _235> _ac39> _ac39> _ac39>