Αποστολέας Θέμα: για δωστε τα φωτα σας  (Αναγνώστηκε 1946 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
για δωστε τα φωτα σας
« στις: Ιανουάριος 28, 2007, 02:42 »
για ριξτε μια ματια και πεστε μου σε τι μας βοηθανε τα 4 αμορτισερ στον πισω αξονα αλλα και στον μπροστα γιατι εγω δεν καταλαβα.τα αμορτισερ και τα 4 ειναι απο μαμα γιμνυ οπως και τα ελατηρια και η πατεντα καποιου απο εδω ορεστιαδα αλλα δεν μου λεει ??? bhe bhe

http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=16664
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: για δωστε τα φωτα σας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 12:04 »
Τα παράλληλα αμορτισέρ έχουν την ίδια συμπεριφορά με ένα ενισχυμένο. Σε διάφορες εφαρμογές, κυρίως σε αμερικάνικα Pick up λόγω περιορισμένου χώρου αλλά και κόστους χρησιμοποιούν δυο αμορτισέρ ίδιου τύπου στο κάθε άκρο του άξονα. Το ίδιο γίνεται με τα αμορτισέρ τιμονιού που όταν βάζουν υπερμεγέθη λάστιχα χρησιμοποιούν κιτ με 2 αμορτισέρ. Συνήθως η λύση εξυπηρετεί το αυξημένο βάρος φόρτωσης χρησιμοποιώντας τα original αμορτισέρ χωρίς να ψάχνουμε κάποιον ειδικό και πιθανότερα ακριβό τύπο. Στο συγκεκριμένο Jimny είναι ανευ πρακτικής σημασίας διότι δεν προσδίδει διαδρομή στην ανάρτηση. Είναι χρήσιμο μόνο αν φορτώνεται ή ρυμουλκεί τραιλερ,σκάφος κ.τ.λ. οπότε το συνδιάζει με σκληρότερα ελατήρια. Δεν ξέρουμε όμως απο οδική συμπεριφορά τι γίνεται. Ο άξονας έχει στήριξη 3 σημείων και όχι 5 ! Δηλ. είμαστε εντελώς εκτός σχεδιασμού & γεωμετρίας ανάρτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2007, 12:06 από Michalis »
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: για δωστε τα φωτα σας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 17:41 »
ίδη ο πίσω άξονας πηδάει σαν κατσίκι, αμα τον σκληρύνεις κιόλας....βράστα
Γιάννης Δημητρέλης