Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*  (Αναγνώστηκε 5852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος itsiag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 17:40 »
Αγαπητοί φίλοι,
Χαίρετε,

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν συντομότερο κ πιο περιεκτικός.
Πρίν από 34 μέρες αγόρασα ένα Jimny κούτα από την Personal Best στην Λ.Κηφησίας (Μαρούσι).

Την προηγούμενη βδομάδα, πάρκαρα κατά τις 9 το πρωί στη δουλειά μου στην Ηλιούπολη,
σε σχετικά κατηφορικό δρόμο κ ανέβηκα στο γραφείο. Μιάμιση ώρα μετά κατέβηκα για δουλειά
της εταιρίας και βρήκα το Jimny μου περί τα 15 μέτρα παρακάτω από εκεί που το είχα αφήσει
τρακαρισμένο (με τον κώλο) πάνω σε σταθερό κάδο για μπάζα. Μόνο ποπυ δεν λυποθύμησα.
Όλη η ρεζέρβα είχε βουλιάξει την πίσω πόρτα, το παράθυρο είχε σπάσει και είχε τσαλακώσει κ
στη δεξιά πλευρά στη κολώνα, στο ύψος του πάνω μεντεσέ (της πίσω πόρτας).
Κοιτάζω και βλέπω το χειρόφρενο κατεβασμένο και όλη την καμπίνα μέσα στα σπασμένα τζάμια.
Αρχικά -και λόγω του σοκ από το θέαμα που είχα αντικρύσει- νομίσα ότι είχα ξεχάσει να βάλω
χειρόφρενο και ότι το αμάξι είχε σταματήσει στη θέση που αρχικά πάρκαρα λόγω του κακοτράχηλου
δρόμου. [Βέβαια όταν πάρκαρα, είχα κατέβει κάτω από το αμάξι, πήρα τη τσάντα από την πίσω πόρτα
και ούτε γάτα ούτε ζημιά - το Jimny ακίνητο]. Οπότε ούτε σκέψη ότι φταίει το χειρόφρενο.
Και φυσικά τα έβαλα με τον εαυτό μου, κ άρχισα να ψάχνω πόρτες μεταχείρα κτλ κτλ για να μπαλώσω
τα αδιόρθωτα. Χθες όμως, όταν επέστρεψα σπίτι και πάρκαρα, τράβηξα χειρόφρενο κανονικά κ αυτό
ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Αισθάνθηκα να τρελαίνομαι και φώναξα τον αδερφό οπότε έγινε και αυτός μάρτυρας.
Την 9η ή την 10η φορά έπιασε. Ναι καλά καταλάβατε: 10 φορές το τράβηξα και αυτό έπεφτε μόνο του.
Οπότε συνειδητοποιώ ότι το ίδιο έγινε και την ημέρα του ατυχήματος γιαυτό το βρήκα κατεβασμένο.
Για του λόγου το αληθές, δοκίμασα να ξαναπαρκάρω στην ίδια θέση στη δουλειά και το αυτοκίνητο δεν στέκοταν χωρίς
χειρόφρενο. Με αυτά τα δεδομένα πήγα σήμερα στην Personal Best που το αγόρασα και αφού στην αρχή
δεν πίστευαν ότι το αμάξι ξεκόλησε από το παρκάρισμα κ έπεσε στο κάδο, αλλά κάποιος με είχε τρακάρει από πίσω (!)
το έβαλαν στο συνεργείο, το έλενξαν και αποφάσισαν ότι το χειρόφρενο δεν έχει πρόβλημα.
Μου έδωσαν το τηλέφωνο παραπόνων της αντιπροσωπείας -όπου και μίλησα- και περιμένω να δω τι θα πουν οι ειδήμονες
-ενώ μεταξύ μας ο υπεύθυνος μου είπε να μην περιμένω ουσιαστικά τίποτα.

Θα ήθελα την άποψή σας. Τι προτείνετε, τι λέει η εμπειρία σας;

Δευτερόλεπτα πριν -όσο γράφω το μήνυμα- δέχθηκα τηλεφώνημα από το Τμήμα Παραπόνων
και μου είπαν ότι ύστερα από επικοινωνία με την Personal Best δεν θεωρούν οτι υπάρχει πρόβλημα.

Παιδιά βοήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 18:10 »
Αγαπητέ φίλε-η (δεν κατάλαβα) κατ αρχάς καλοσώρησες...

Στην αρχή της ανάγνωσης του μηνύματός σου, χάρηκα για σένα και το καινούριο σου τουτού, συνεχίζοντας όμως, έπεσα απ' τα σύννεφα διαβάζοντας το πάθημά σου... a105

Στο "ελλαδιστάν" που ζούμε, δυστυχώς έτσι φέρονται οι αντιπροσωπείες στους πελάτες, δεν περίμενα καλύτερη αντιμετώπιση... Εδώ ισχύει το "είσαι ένοχος, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου".  bhe

Δεν ξέρω αν μπορείς (και αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία), να διεκδικήσεις το δίκιο σου μέσω της δικαστικής οδού, πρέπει όμως κάποτε να αντιδράσουμε στις "περίεργες πολιτικές" που δίνουν στον πελάτη, μόνο υποχρεώσεις κι όχι δικαιώματα... 0_21 0_21 0_21

Μήπως θα έπρεπε να δεί το αμάξι ένας εμπειρογνόμωνας? Συμβουλέψου τον ασφαλιστή σου...

Μέσα στην ατυχία σου είσαι ..τυχερός αν σκεφτείς πως μπορεί πίσω απο το αμάξι σου, να περνούσε ένα παιδάκι την ώρα που έφυγε στην ανηφόρα... και σε τί θέση θα ήσουν σήμερα... 

Καλή τύχη και κουράγιο....

.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 18:28 »
Παράθεση
το έβαλαν στο συνεργείο, το έλενξαν και αποφάσισαν ότι το χειρόφρενο δεν έχει πρόβλημα.
τώρα πως είναι το χειρόφρενό σου?

....Μήπως θα έπρεπε να δεί το αμάξι ένας εμπειρογνόμωνας?....
Θοδωρή μάλλον θα είναι αργά....δυστηχώς... 0_21 0_21

καλό κουράγιο

To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος itsiag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 02:06 »
Παιδιά γεια σας,
Το όνομα μου είναι Γιάννης.

Το χειρόφρενο τώρα δουλεύει καλά, αλλά μέχρι χθες που μου έκανε τα κόλπα και 10 φορές το τράβηξα, και 10 φορές έπεσε μόνο του (και γω έτριβα τα μάτια μου) πάλι καλά δούλευε. Φυσικά δεν δούλεψε και την ημέρα που το Jimny μου είχε την στενή επαφή με το κάδο.

Σχετικά με το τι θα κάνω από δω και πέρα, αυτό είναι ένα καλό ερώτημα. Έχω ήδη μιλήσει με το δικηγόρο της ασφαλιστικής μου εταιρίας και θα επικοινωνήσει αύριο μαζί τους. Θα μιλήσω και με το Ινστιτούτο Καταναλωτή όπως μου πρότειναν και από άλλο σχετικό forum και βλέπουμε.

Αγαπητέ Teo, έχω κάποια γνώση του τι εστί δικαστήρια κλπ κλπ κ όντως σίγουρα χάνεις λεφτά, χρόνο και κυρίως χαλάς την ζαχαρένια σου. Σήμερα προσπαθούσα πάρα πολύ για να είμαι ψύχραιμος στην αντιπροσωπεία και να μην "παραφερθώ" με τις μ*λ*κ**ς που άκουσα να μου λένε, όπως πχ ερώτηση του υπευθύνου μηχανικού του συνεργείου: "πατήσατε φρένο, πριν τραβήξετε το χειρόφρενο εκεί που παρκάρατε" (όχι έβγαλα πόδι!). Το ξέρω θα χαλάσω πολύ τη εσωτερική μου γαλήνη αν το θέμα πάει δικαστικώς, αλλά ρε παιδιά δεν ειμαι τρελός, το είδα το χειρόφρενο να πέφτει μόνο του. Τι άλλο να πω;

Θα σας κρατήσω ενήμερους για όποια εξέλιξη.
Δεκτές ιδέες και συμβουλές (χθες ας πούμε σκέφτηκα να μπω με το Jimny από την τζαμαρία της Personal Best στην Κηφησίας -ωραίο θέαμα, ε?- αλλά μετά έβρεξε και είπα να μην τους γεμίσω λάσπες τους ανθρώπους!)

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 02:30 »
Συμβουλέψου καλύτερα ένα δικηγόρο , θα σου πρότεινα τον Firelord-Γιώργο Καραγιάννη- γνωστό τετρακούνητο αδέλφι, που βοηθάει κόσμο σε περίεργες καταστάσεις(θα του στείλω πμ να δει το θέμα).
Απο εκεί και πέρα, απείλησε τους ότι θα διαμαρτυρηθείς στην Suzuki στην Ιαπωνία, στα κανάλια, στο ινστιτούτο καταναλωτή κτλ κτλ...
Ερώτηση.
Ταχύτητα είχες βάλει??
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 02:33 »
το έβαλαν στο συνεργείο, το έλενξαν και αποφάσισαν ότι το χειρόφρενο δεν έχει πρόβλημα.

Το χειρόφρενο τώρα δουλεύει καλά, αλλά μέχρι χθες που μου έκανε τα κόλπα και 10 φορές το τράβηξα, και 10 φορές έπεσε μόνο του (και γω έτριβα τα μάτια μου) πάλι καλά δούλευε. Φυσικά δεν δούλεψε και την ημέρα που το Jimny μου είχε την στενή επαφή με το κάδο.

Εγώ τώρα, γιατί πιστεύω πως έβαλαν το χεράκι τους και διόρθωσαν αυτό που είχε και που παρέλειψαν να κάνουν, πρίν στο παραδώσουν, κατα την αγορά?? ?? ?? Αλλά άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ...ελέφαντας.


Σχετικά με το τι θα κάνω από δω και πέρα, αυτό είναι ένα καλό ερώτημα. Έχω ήδη μιλήσει με το δικηγόρο της ασφαλιστικής μου εταιρίας και θα επικοινωνήσει αύριο μαζί τους. Θα μιλήσω και με το Ινστιτούτο Καταναλωτή όπως μου πρότειναν και από άλλο σχετικό forum και βλέπουμε.

Αγαπητέ Teo, έχω κάποια γνώση του τι εστί δικαστήρια κλπ κλπ κ όντως σίγουρα χάνεις λεφτά, χρόνο και κυρίως χαλάς την ζαχαρένια σου. Σήμερα προσπαθούσα πάρα πολύ για να είμαι ψύχραιμος στην αντιπροσωπεία και να μην "παραφερθώ" με τις μ*λ*κ**ς που άκουσα να μου λένε, όπως πχ ερώτηση του υπευθύνου μηχανικού του συνεργείου: "πατήσατε φρένο, πριν τραβήξετε το χειρόφρενο εκεί που παρκάρατε" (όχι έβγαλα πόδι!). Το ξέρω θα χαλάσω πολύ τη εσωτερική μου γαλήνη αν το θέμα πάει δικαστικώς, αλλά ρε παιδιά δεν ειμαι τρελός, το είδα το χειρόφρενο να πέφτει μόνο του. Τι άλλο να πω;

Πάλι καλά που δε σε ρώτησε αν άνοιξες την πόρτα, για να βγείς απ' το αμάξι, τί είχες φάει, τί χρώμα ήταν το πουκάμισό σου, τι καπνό φουμάρεις κλπ. Είναι γνωστή η τακτική του "για όλα φταίς εσύ... και έπρεπε να το ξέρεις"

Θα σας κρατήσω ενήμερους για όποια εξέλιξη.
Δεκτές ιδέες και συμβουλές (χθες ας πούμε σκέφτηκα να μπω με το Jimny από την τζαμαρία της Personal Best στην Κηφησίας -ωραίο θέαμα, ε?- αλλά μετά έβρεξε και είπα να μην τους γεμίσω λάσπες τους ανθρώπους!)

Γιάννη κουράγιο, είναι δικαιολογημένη η σκέψη σου, (κι εγώ την έκανα αρκετές φορές ως τώρα), σου εύχομαι να έχεις γερό στομάχι, γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις ....δεινόσαυρους.

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε...
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος Firelord

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.difflock.com
    • The Mad World of Difflock
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 10:08 »
η νομικη γνωμη της ημερας

πρεπει να πραγματοποιηθει πραγματογνωμοσυνη αναφορικα με το χειροφρενο

σε φρενά

για να πιστοποιηθει πραγματικο ελαττωμα
'When in Danger,
When in Doubt,
Run in Circles,
Scream and Shout'
Serial Difflocker

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 18:56 »
η νομικη γνωμη της ημερας

πρεπει να πραγματοποιηθει πραγματογνωμοσυνη αναφορικα με το χειροφρενο

σε φρενά

για να πιστοποιηθει πραγματικο ελαττωμα

Πιθανότατα να διορθώσανε το πρόβλημα όταν το πήγε και να μην φανεί κάτι.


Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 00:46 »
Κατόπιν εορτής,

πάντα ταχύτητα μέσα, πρώτη στις ανηφόρες, όπισθεν στις κατηφόρες.
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2007, 11:48 »
η νομικη γνωμη της ημερας

πρεπει να πραγματοποιηθει πραγματογνωμοσυνη αναφορικα με το χειροφρενο

σε φρενά

για να πιστοποιηθει πραγματικο ελαττωμα

Πιθανότατα να διορθώσανε το πρόβλημα όταν το πήγε και να μην φανεί κάτι.



Φίλε Γιάννη ετσί ακριβώς έγινε...το πήγες να το δούνε αν είναι οκ κ εκεί το διορθώσανε χωρίς να πάρεις χαμπάρι! Βασικά έπρεπε νά είσαι παρον όταν το κοιτούσε ο υπερμάστορας για να δείς αν πείραξε κάτι!Τωρα είναι λίγο αργά.

Επειδή ολα τα τσακάλια κ οι μαστοράτζες είναι στις αντιπροσωπίες τσάμπα πας εκεί κ τρελένεσαι μαζί τους....αστο να πάει, ξέχασε το γιατί στο τέλος σε βλεπω να σκας μέσα στο μαγαζί με το τουτου. Είναι απαράδεκτοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2007, 11:51 από apla »

Αποσυνδεδεμένος itsiag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 13, 2007, 01:15 »
Παιδιά γεια σας και καλή χρονιά  ;).
Σχετικά με το θέμα του χειρόφρενου του Jimny μου και το τμήμα παραπόνων της Suzuki δεν έχω καταφέρει να βγάλω καμιά άκρη, νοικώς δε είμαι ακάλυπτος αφού δεν υπάρχει τεχνική έκθεση ακαταλληλότητας του χειροφρένου. Γιαυτό σκέφτηκα να ακολουθήσω την συμβουλή πολλών φίλων μου και να στείλω email με τα καθέκαστα στη μαμά-Suzuki στο εξωτερικό (μάλλον Ιαπωνία). Ψάχνω λοιπόν στα sites τους και δεν έχω βρει κάποιο σχετικό email, για να ακριβολογήσω τίποτα. Υπάρχει κανένα email που να γνωρίζετε εσείς? Έχω ακούσει αντίστοιχες ιστορίες από άλλες εταιρίες (λχ Peugeot) που οι έξω έβαλαν χέρι στους δικούς μας και οι τελευταίοι ζήτησαν και συγγνώμη. Αν κάποιος ξέρει κάτι πολύ θα το εκτιμούσα. Επίσης γνωρίζτε αν το γιαπωνέζικο site έχει και κομμάτι στα αγγλικά, γιατί δεν έχω βγάλει άκρη.

Σας ευχαριστώ  j12

Γιάννης