Αποστολέας Θέμα: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 26268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 00:40 »
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 18:02 »
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.
Παιδια αν κάποιος έχει πάρει αυτό ας μας πει εντυπώσεις γιατί θέλω να το πάρω.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130537996823&viewitem=
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 10:06 »
φίλε greemjimny το αγώρασα και εγώ αλλά δεν είδα την παραμικρή αλλαγή στην κατανάλωση του jimnakou.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 23:53 »
Μην πετάτε τα λεφτά σας. Αν υπήρχε τόσο φθηνή λύση για μείωση κατανάλωσης με ταυτόχρονη αύξηση ιπποδύναμης, μείωσης ρύπων και μετατροπή του οχήματός σας σε μια οικολογική λαμποργκίνι τότε, οι αυτοκινητοβιομηχανίες δε θα επένδυαν δισεκατομμύρια σε έρευνα και ανάπτυξη ενώ, θα προσέφεραν αυτή την "μαγική" τεχνολογία στο βασικό εξοπλισμό των οχημάτων τους. Υπάρχει λόγος που καμία αυτοκινητοβιομηχανία στον πλανήτη δεν υποστηρίζει τέτοια συστήματα και αυτός είναι ο εξής απλός: πρόκειται για κοροϊδία.
Βέβαια, ένα τέτοιο αντικείμενο μπορεί να αποτελέσει έναυσμα για μια εμπειρία placebo όπου ουσιαστικά ο πεπεισμένος για το προϊόν οδηγός θα χρησιμοποιεί με περισσότερη φειδώ το γκάζι άρα και θα έχει μειωμένη κατανάλωση επιβεβαιώνοντας την πεποίθησή του και ταυτόχρονα αναιρώντας τη (παράδοξο ε; )

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 23:57 »
+1000

κ επιπλέον ΙΣΩΣ κάνουν δουλειά κάτω από ιδανικές συνθήκες κ παράγοντες, παράγοντες που πρακτικά δεν επιτυγχάνονται κ δεν ελέγχονται (από εμάς τουλάχιστον)...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 01:10 »
Εχουμε η δεν εχουμε την καλυτερη κλαμπαρα ε!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:32 »
Οπότε δεν θα το πάρω...ευχαριστώ συνάδελφοι.!! ;D
Για την υδρογονοκίνηση το έχει ψάξει κανείς??
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Argonautis70

  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 15:18 »

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 15:35 »
άλλο λέει ο φίλος... όχι υγραέριο... υδρογόνο...

το έχει βάλει ένας φίλος σε accent. αυτός λέει ότι κάνει δουλειά... δεν έχω πειστεί 100%.... κ το ποσό εγκατάστασης είναι περίπου το μισό από το υγραέριο...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Argonautis70

  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 12:00 »
Ναι, υδρογόνο... βιάστηκα λίγο να απαντήσω  :-[.

Παρεπιπτόντως, όσον αφορά τα εναλλακτικά καύσιμα βασικά έχω δύο ενδοιασμούς.

1. Πρέπει να υπάρχουν στα πέριξ ένας λογικός αριθμός από πρατήρια που να προσφέρουν το επιλεγόμενο καύσιμο. Βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις ποτέ από καύσιμο αφού η δυνατότητα καύσης βενζίνης διατηρείται, αλλά τι να το κάνεις το εναλλακτικό καύσιμο αν δεν το έχεις όποτε το χρειαστείς?

2. Επειδή ζούμε στην Ελλάδα όπου ο σεβασμός στον πολίτη-καταναλωτή δεν υφίσταται, ποιός μου λέει εμένα ότι μία ωραία πρωία με διατάξεις του τύπου "αποφασίζομεν και διατάζομεν" δεν αυξηθεί ξαφνικά η φορολόγηση σε οποιοδήποτε εναλλακτικό καύσιμο κάνοντας την επένδυσή μου στην εγκατάσταση του εναλλακτικού κινητήρα σχεδόν άνευ σημασίας.




Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:19 »
   Θεωριτικά η δεξαμενή του υγραερίου έχει αυτονομία για κάπου 2500χλμ. αλλά είμαι επιφυλακτικός για το κατά πόσο κάνει δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 13:27 »
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ
Με το υγραέριο, η κατανάλωση καυσίμου αυξάνεται... το όφελος στην τσέπη μας έρχεται από την τιμή που έχει το υγραέριο..

Με το υδρογόνο, η κατανάλωση καυσίμου μειώνεται... συνεχίζει κ καίει βενζίνη απλά έχει κ ένα σύστημα με ένα δοχείο νερού, που ενισχύει την καύση της βενζίνης με υδρογόνο, κ από εκεί έρχεται η μείωση κατανάλώσης...

ΠΡΑΚΤΙΚΑ
Το υγραέριο όντως αποδίδει στην τσέπη μας, μιας κ η τιμή του υγραερίου είναι εγγυημένα πιο χαμηλή από την βενζίνης, κ η διαφορά αυτή υπερκαλύπτει την μικρή αύξηση κατανάλωσης καυσιμου

Για το υδρογόνο δεν έχουν ακουστεί πολλά πράγματα, εγώ από φίλο που το έχει βάλει δεν έχω πειστεί 100%... ο ίδιος ισχυρίζεται πως έχει μειωθεί αισθητά...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 14:29 »
Μια ένσταση. Η τιμή του υγραερίου δεν είναι εγγυημένα χαμηλότερη. Είναι προς το παρόν χαμηλότερη ενώ πιθανότατα λόγω φόρων και ζήτησης αναμένεται να αυξηθεί στο άμεσο μέλλον. Καλό είναι όποιος σκέφτεται να επενδύσει σε αυτό να το μελετήσει ενδελεχώς. Όλοι οι εγκαταστάτες βέβαια θα "αποδείξουν" πως συμφέρει όμως, πρακτικά εσείς πρέπει να τα βάλετε κάτω και να υπολογίσετε το πόσο γρήγορα θα κάνει απόσβεση.

Αποσυνδεδεμένος tolis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY 1,5 DDiS Turbo Intercooler
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 01:37 »
καλησπερα σε ολους
εκ πειρας απο το πρωτο μου τζιμνυ αστα να πανε κατα διαβολου με την καταναλωση ειχα φτασει και τα 12 λιτρα στα 100 χιλιομετρα και οσο πιο πολυ το ζοριζεται στο δρομο καιει πιο πολλα στο βουνο καιει λιγωτερα και αμα το πειραξεται και μηχανολογικα με αλλες σουστες και λαστιχα τοτε κλαψε χαραλαμπε !!! γιαυτο μετα απο 3 χρονια αλλαξα τη βενζινα και πηρα απο γερμανια πετρελειο με τουρμπο και ιντερκλουλερ και ησυχασε το κεφαλι μου και η τσεπη μου ,εχω καταναλωση 6 εως 6,5 λιτρα στα 100 χιλμ με μεγαλυτερη ροπη και δυνατα τραβηγματα ,αμμα εχετε την δυνατοτητα αλλαγης καντετη,θα ησυχασεται και ολα αυτα με εγγυηση.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 00:22 »
Απο οτι διαβαζω ολοι μας εχουμε ενα θεματακι με την καταναλωση του jimny μας.
Το δικο μου ειναι μοντελο 2004 με τον Μ13Α και μου βγαζει γυρω στα 450χλμ ενα τεποζιτο να σημειωσω ομως οτι ειμαι ψηλωμενος +6 με πιο φαρδια λαστιχα με -13 offset ζαντες και προβολεις οροφης και φιλτρο ελευθερας.
Το καλοκαιρι του 2013 εφυγα απο Αθηνα πηγα Αλιβερι για μια δουλεια  και απο εκει απο τον παλιο δρομο μεσω Ιτεας Γαλαξιδι Ναυπακτο Μεσολογγι Αγρινιο Αμφιλοχια  Βονιτσα εφτασα Λευκαδα εκει εκανα βολτες για μπανιο γυρισα σχεδον την μιση Λευκαδα γυρισα Αθηνα απο τον ιδιο δρομο εκανα συνολικα 1100χλμ και εκαψα συνολικα ενα τεποζιτο και το πρωτο τεταρτο απο το δευτερο τεποζιτο.
Και περυσι που πηγα Ναυπακτο παλι απο τον ιδιο δρομο εκανα συνολικα 550χλμ και εκαψε σχεδον μισο τεποζιτο.