Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα τετρακίνησης?  (Αναγνώστηκε 2758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spir0s

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Πρόβλημα τετρακίνησης?
« στις: Ιούλιος 11, 2012, 10:00 »
Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα jimny του 2009. Η αλλαγή σε τετρακίνηση και σε αργο γίνεται με κουμπί. Έχω ένα θεματάκι που δεν μου φαίνεται φυσιολογικό. Κατ'αρχάς οταν αποσυμπλέξω απο 4x ή απο αργό σε 2x και πάω να ξεκινήσω ακουγεται ένα χτύπημα σαν να "πηδάει" γρανάζι. Και εδω και κανένα τρίμηνο που το βάζω σε γκαράζ και αναγκάζομαι να κάνω μανούβρες επειδή είναι στενά και βαζω και τετρακίνηση για να ανέβω ράμπα (με όπισθεν), στο μεγάλο κόψιμο τιμονού σκληραίνει πολύ το τιμόνι σαν να "κόβονται" τα υδραυλικά και το αμάξι κινείται με δυσκολία και ας πατάω γκαζι. Επαναλαμβάνω σε μεγάλο κόψιμο τιμονιού. Συν το χτύπημα που κάνει όταν αποσυμπλέξω...! Έχει κανείς ρε παιδιά άποψη επι του θέματος??? Έχω πήξει!!! t4 t4 t4

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα τετρακίνησης?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2012, 10:34 »
Είναι το γνωστό "κούρδισμα" και είναι εντελώς φυσιολογικό. Στα Jimniα  δεν υπάρχει μεσαίο διαφορικό. Είναι 50-50 η κίνηση μπρος-πίσω. Το μπροσστά μέρος του αυτοκινήτου κάνει μεγαλύτερο κύκλο από το πίσω κατά τη στροφή, με αποτέλεσμα το μπροστά διαφορικό να φρενάρεται από το πίσω, μιας και το τρανσφερ στην τετρακίνηση βγάζει 1:1 μπρος-πίσω.

Το κλακ που ακούς είναι το "ξεκούρδισμα" όταν πατήσεις τον συμπλέκτη. Ολοι οι άξονες κεντρικοί, ημιαξόνια, γκρουπάκια κτλ, βγαίνουν εκτός φορτίου, και κοπανάνε όλα τα πολύσφηνα που έρχονται σε νορμάλ κατάσταση...

Το θέμα είναι πολύ καλά καλυμένο μέσα σε αυτό το φόρουμ. Ψάξε και θα το βρεις

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2012, 10:37 από Χάρης »

Αποσυνδεδεμένος spir0s

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: Πρόβλημα τετρακίνησης?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2012, 10:41 »
Χάρη σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα τετρακίνησης?
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2012, 16:25 »
Συμπληρώνοντας τον Χάρη...νομίζω οτι με 4x4...είναι απόλυτα φυσιολογικό να βαραίνει το τιμόνι σου...και ακόμα περισσότερο όταν μπεί και το αργό! ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!