Αποστολέας Θέμα: μπερδεμα  (Αναγνώστηκε 3825 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
μπερδεμα
« στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 20:05 »
θελω να αλλαξω τα γραναζια του βοηθητικου.αλλα εχω μπερδευτη bhe bhe bhe τα μονα που εχω βρει ειναι τις pro track.ειναι καλα ??? ???αντεχουν ???  ??? μπορω να βρω κατι αλλο ??? ??? ???τα μονα που εχω δει ειναι τις low range και τις calmini αλλα ειναι για  sami και δεν θελω να μπω στην διαδικασια να αλλαξω βοηθητικη τα λαστιχα που φοραω ειναι 235/75 R15 πολλη μπερδεμα t4 t4 t4

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 12:58 »
Φίλε μου υπάρχουν και απο άλλες εταιρίες ... τωρα αν σε τεχνικό επιπεδο έχουν διαφορές τοτε θα πρεπει απλά να μελετήσεις την κάθε μια ξεχωριστά και να δεις τι ειναι αυτο που πιστεύεις οτι ειναι καλύτερο ...

Εκτός λοιπόν του Αμοργιανού υπάρχουν της TrialJimny που ειναι Ιταλική αν δεν κανω λάθος (http://www.trialjimny.com/intro.html) καθώς και του Crazy Dagas στη Λάρισσα (http://www.dagas4x4.gr/) ... επίσης αν θυμάμαι καλά υπάρχει και κάτι Ιαπωνικό για αντιστοιχη δουλειά, αλλά το κόστος του ήταν απαγορευτικό ...
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 16:33 »
ευχαριστω φιλε μ μου εδωσες μια βαση να ξεκηνησω την αναζητηση θα παρω και τηλ τον dagas για περισοτερες πληροφοριες και πιστευω οτι θα βρω μια ακρη ;D ;D ;D και παλι ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 17:08 »
Φιλε stamatis
Μετα απο 5000 χλμ με τα γραναζια (-15,3) της  protrack εχω να πω οτι το αυτοκινητο "πυκνωσε" την κλιμακωση του ,απεκτησε αρκετο νευρο.Παραθετω τις εξης μετρησεις στις 4000σαλ. 2η 45,3η 60 ,4η 85 ,5η 98 .Ακομα 4500σαλ 5η 110 5500σαλ. 135 6000σαλ 140-145( πετωντας).Οι μετρησεις εγιναν με λαστιχα 195/80 διαμετρου 68 εκ. .....ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 80 ψοφιμιων. .......           Η μετατροπη εγινε με σκοπο να μπουν 235/75 r15 στο αμαξι και να ερθει το βημα στα εργοστασιακα νουμερα (& λιγο καλυτερα). Κατεληξα στην συγκεκριμενη μετατροπη εναντι αλλων γιατι χρησιμοποιηται η αλυσιδα του βοηθητικου ΧΩΡΙΣ καμια αλλαγη οποτε οτι ωρα θελω  αλλαζω με τα μαμα γραναζια (που στα δινουν πισω).Αυτα προς το παρον οταν θα μπουν τα 30αρια θα εχει συνεχεια...

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 20:32 »
Για να υπολογισεις ποση μειωση χρειαζεσαι αναλογα την διασταση που θα βαλεις :

205-70-15 μαμα

215-80-15 -7,89%

235-75-15 -8,94%

30-9,5-15 -12,35%

205-80-16 -9,07%

Αλλα σκεψου οτι στα κοντα θελεις η μειωση να ειναι τουλαχιστον χ2 απο οτι στα γρηγορα γτ αλλιως θελει ζορισμα με τον συμπλεκτη.

Εγω με 235-75-15 κ βοηθητικο απο 410 τα γρηγορα μου ειναι πολυ καλα (-20%) αλλα τα κοντα με -17% δεν με ικανοποιουν.

Οταν το ειχα με 215-75-15 ημουν οκ. Αλλα τωρα ψαχνομαι να μειωσω κ αλλο τα κοντα.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 21:09 »
Για να υπολογισεις ποση μειωση χρειαζεσαι αναλογα την διασταση που θα βαλεις :

205-70-15 μαμα

215-80-15 -7,89%

235-75-15 -8,94%

30-9,5-15 -12,35%

205-80-16 -9,07%

Αλλα σκεψου οτι στα κοντα θελεις η μειωση να ειναι τουλαχιστον χ2 απο οτι στα γρηγορα γτ αλλιως θελει ζορισμα με τον συμπλεκτη.

Εγω με 235-75-15 κ βοηθητικο απο 410 τα γρηγορα μου ειναι πολυ καλα (-20%) αλλα τα κοντα με -17% δεν με ικανοποιουν.

Οταν το ειχα με 215-75-15 ημουν οκ. Αλλα τωρα ψαχνομαι να μειωσω κ αλλο τα κοντα.

413 transfer απο samurai με 4.16 γρανάζια...

η καλύτερη επιλογή, αλλά ίσως η πιο ακριβή για την διάσταση που έχει επιλέξει....

23% μακριά - 100% κοντά...  yah

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 22:25 »
Για να υπολογισεις ποση μειωση χρειαζεσαι αναλογα την διασταση που θα βαλεις :

205-70-15 μαμα

215-80-15 -7,89%

235-75-15 -8,94%

30-9,5-15 -12,35%

205-80-16 -9,07%

Αλλα σκεψου οτι στα κοντα θελεις η μειωση να ειναι τουλαχιστον χ2 απο οτι στα γρηγορα γτ αλλιως θελει ζορισμα με τον συμπλεκτη.

Εγω με 235-75-15 κ βοηθητικο απο 410 τα γρηγορα μου ειναι πολυ καλα (-20%) αλλα τα κοντα με -17% δεν με ικανοποιουν.

Οταν το ειχα με 215-75-15 ημουν οκ. Αλλα τωρα ψαχνομαι να μειωσω κ αλλο τα κοντα.

413 transfer απο samurai με 4.16 γρανάζια...

η καλύτερη επιλογή, αλλά ίσως η πιο ακριβή για την διάσταση που έχει επιλέξει....

23% μακριά - 100% κοντά...  yah


νομιζω οτι δεν ειναι ιδιετερα ακριβη οταν εχεις το transef απο 413 γιατι στο σαιτ της low range εχει το σετ 415$ και δειχνει και 2 transfer me 649$ & 738$(χωρις εκτελονισμους και διαφορες μλκ)και πιστευω οτι σου δινει περισοτερες δυνατοτητες απο τις pro track με τα 650. ??? ??? ???χθες σε μια σηζυτηση μου ειπαν για ενα γερμανικο site που ειναι jimny ??? ??? ???ξερετε κατι ??? ??? ???οταν μου το πουν γιατι δεν θυμονταν πως ονομαζετε θα το ανεβασω

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 03:07 »
To καλυτερο ειναι βοηθ. 413 με γραναζια 4.16 τελικα απ οτι βλεπω.

Αυτο το γερμανικο σαιτ δεν εχει κ τιποτα που να αξιζει αν λεμε για το ιδιο.

Εχει τα κλασικα της calmini k OME.

Απο αμερικα γραναζια 320ε κ κανενα γνωστο που θα στα στειλει-φερει.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:44 »
...
...
...
Κατεληξα στην συγκεκριμενη μετατροπη εναντι αλλων γιατι χρησιμοποιηται η αλυσιδα του βοηθητικου ΧΩΡΙΣ καμια αλλαγη οποτε οτι ωρα θελω  αλλαζω με τα μαμα γραναζια (που στα δινουν πισω)..

Φίλε μου κατά πόσο γνωρίζω (και ζητώ συγνώμη αν κάνω λάθος) αυτό που λές δεν ισχύει μόνο για τα γρανάζια του Αμοργιανού αλλά και για της TrialJimny  ;)

Και επειδή αυτή η ατάκα, συμπληρωμένη με πληθώρα άλλων που αφορούν γενικά τη λύση του γραναζιού, μου θυμίζει κάποια ψυχή (καμία σχέση με το φίλο geojimny) οταν ειχα πρωτοσυζητησει την μετατροπή που είχα κανει με τα γρανάζια του Daga, έχω να πώ ότι μερικές φορές "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πείς" :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:50 από lker »
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 20:00 »
Φιλε lker επειδη ειμαι νεος σχετικα στο φορουμ και δεν εχω δει το εργο απο την αρχη (εχω χασει  μαλλον πολλα επεισοδια),μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις περι "ατακας" & "μεγαλης μπουκιας" . Μιας και "πατησες" πανω στα δικα μου γραφομενα .
Εγω απλα ανεφερα την δικια μου μετατροπη και την αποδοση της και τους λογους που με οδηγησαν σε αυτην (μιας και θεωρω σημαντικο το κοστος της αλυσιδας 400-430 ευρω  bhe)
Σιγουρα υπαρχουν και αλλες μετατροπες μπορει καλυτερες, μπορει και χειροτερες . Αυτο ειναι θεμα του καθενος μας τι θα κανει στο αυτοκινητο του...
Υ.Γ.Φιλε stamatis λυπαμαι για το off topic .

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 21:20 »
To καλυτερο ειναι βοηθ. 413 με γραναζια 4.16 τελικα απ οτι βλεπω.

Αυτο το γερμανικο σαιτ δεν εχει κ τιποτα που να αξιζει αν λεμε για το ιδιο.

Εχει τα κλασικα της calmini k OME.

Απο αμερικα γραναζια 320ε κ κανενα γνωστο που θα στα στειλει-φερει.
                                                                                                                                                                                                   το γερμανικο σαιτ δεν το ξερω απλος μου το αναφεραν πανω στην κουβεντα.απλως δεν ξερω αν θα με καλυψει το ποσοστο μειωσεις που δινουν στο τρανσφερ του jimny ??? ??? ??? ενω παλι στο τρανσφερ του 413 κανεις παπαδες.αλλα αλλη θεωρω το δικο μας τρανσφερ ποιο πρακτικο(ως προς την χρηση ενω του σαμι λες και εχεις μια κουταλα και ανακατευεις σουπα lol lol lol)

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 21:54 »
Ναι αλλα σκεψου οτι μαζι με την κουταλα θα παρεις κ αλλα συστατικα που θεωρω οτι ειναι

πιο ανθεκτικα απο του Jimny, οπως πχ κεντρικους απο σαμι κ ενισχυμενες βασεις βοηθητικου.

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

Και απ οτι εχω δει στα περισοτερα φορουμ του εξωτερικου, βαζουν βοηθητικα σαμι με μειωτηρες,

Λες να ειναι τυχαιο?
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 22:27 »
Φιλε lker επειδη ειμαι νεος σχετικα στο φορουμ και δεν εχω δει το εργο απο την αρχη (εχω χασει  μαλλον πολλα επεισοδια),μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις περι "ατακας" & "μεγαλης μπουκιας" . Μιας και "πατησες" πανω στα δικα μου γραφομενα .
Εγω απλα ανεφερα την δικια μου μετατροπη και την αποδοση της και τους λογους που με οδηγησαν σε αυτην (μιας και θεωρω σημαντικο το κοστος της αλυσιδας 400-430 ευρω  bhe)
Σιγουρα υπαρχουν και αλλες μετατροπες μπορει καλυτερες, μπορει και χειροτερες . Αυτο ειναι θεμα του καθενος μας τι θα κανει στο αυτοκινητο του...
Υ.Γ.Φιλε stamatis λυπαμαι για το off topic .

Φίλε μου ελπίζω να μη με παρεξήγησες ... γι αυτο ακριβώς το λόγο έγραψα ουδεμία σχέση με εσένα ...
Εκτός αυτού δεν σχολίασα σε κανένα σημείο την μετατροπή σου αυτή καθαυτή, αλλά συμπλήρωσα καθαρά σε πληροφοριακό επίπεδο για όλους τους συναδέλφους τη λεπτομέρια περί της καδένας, οτι δηλαδή και η λύση της trial jimny δεν χρειάζεται επεμβαση σε αυτή ...  

Ορμώμενος απο την συγκεκριμένη έκφρασή σου/πληροφορία (ζητώ συγνωμη αν η λέξη ατάκα ακούστηκε άκομψα) έγραψα ότι έγραψα πιθανόν και λανθασμένα, αλλά εκείνη τη στιγμή είχα την εικόνα μπροστά μου και δεν αντιστάθηκα ...
Ας μείνουμε εδώ και ας βοηθήσουμε το φίλο stamatis στο μπερδεμά του  και ζητώ και πάλι συγνώμη για την όποια αναστάτωση :)
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 18:52 »
Φιλε lker επειδη ειμαι νεος σχετικα στο φορουμ και δεν εχω δει το εργο απο την αρχη (εχω χασει  μαλλον πολλα επεισοδια),μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις περι "ατακας" & "μεγαλης μπουκιας" . Μιας και "πατησες" πανω στα δικα μου γραφομενα .
Εγω απλα ανεφερα την δικια μου μετατροπη και την αποδοση της και τους λογους που με οδηγησαν σε αυτην (μιας και θεωρω σημαντικο το κοστος της αλυσιδας 400-430 ευρω  bhe)
Σιγουρα υπαρχουν και αλλες μετατροπες μπορει καλυτερες, μπορει και χειροτερες . Αυτο ειναι θεμα του καθενος μας τι θα κανει στο αυτοκινητο του...
Υ.Γ.Φιλε stamatis λυπαμαι για το off topic .

Φίλε μου ελπίζω να μη με παρεξήγησες ... γι αυτο ακριβώς το λόγο έγραψα ουδεμία σχέση με εσένα ...
Εκτός αυτού δεν σχολίασα σε κανένα σημείο την μετατροπή σου αυτή καθαυτή, αλλά συμπλήρωσα καθαρά σε πληροφοριακό επίπεδο για όλους τους συναδέλφους τη λεπτομέρια περί της καδένας, οτι δηλαδή και η λύση της trial jimny δεν χρειάζεται επεμβαση σε αυτή ...  

Ορμώμενος απο την συγκεκριμένη έκφρασή σου/πληροφορία (ζητώ συγνωμη αν η λέξη ατάκα ακούστηκε άκομψα) έγραψα ότι έγραψα πιθανόν και λανθασμένα, αλλά εκείνη τη στιγμή είχα την εικόνα μπροστά μου και δεν αντιστάθηκα ...
Ας μείνουμε εδώ και ας βοηθήσουμε το φίλο stamatis στο μπερδεμά του  και ζητώ και πάλι συγνώμη για την όποια αναστάτωση :)
Εισαι άπαιχτος ρε φιλαράκι!!!!!
Ούτε να τσαντιστει δεν μπορεί κανενας μαζί σου!!!!

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: μπερδεμα
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 15:50 »
Ναι αλλα σκεψου οτι μαζι με την κουταλα θα παρεις κ αλλα συστατικα που θεωρω οτι ειναι

πιο ανθεκτικα απο του Jimny, οπως πχ κεντρικους απο σαμι κ ενισχυμενες βασεις βοηθητικου.

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

Και απ οτι εχω δει στα περισοτερα φορουμ του εξωτερικου, βαζουν βοηθητικα σαμι με μειωτηρες,

Λες να ειναι τυχαιο?
/quote]                                                                                                                                                                                                       τελικα το αποφσισα θα βαλω την(κουταλα ;D ;D ;D) στο post με το lockrihgt αναφερες για ενα αγγλικο σαιτ θα με ενδιεφερε >:D >:D >:D