Αποστολέας Θέμα: Πλύσιμο ψυγείου!!!  (Αναγνώστηκε 28369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Πλύσιμο ψυγείου!!!
« στις: Απρίλιος 13, 2010, 16:58 »

 Παρέα,μοιράζομαι μαζί σας την σημερινή μου συζήτηση με έναν άνθρωπο ο οποίος προσωπικά μου φάνηκε σοβαρός και τον ένιωσα να ξέρει το τι λέει...

 Όσοι με γνωρίζετε ,θα έχετε καταλάβει οτι μηχανολογικά είμαι σκράπας οπότε θα μεταφέρω ακριβώς την κουβέντα που κάναμε με τον συγκεκριμένο άνθρωπο και εαν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

 Λοιπόν κοιτάμε εντελώς τυχαία το μοτέρ μου και ανοίγει το καπάκι του δοχείου με τα υγρά ψυγείου (παραφλού).Με φωνάζει και μου λέει "Γιάννο για κοίτα εδώ" και ουσιαστικά μου δείχνει το καπάκι με το σωληνάκι που τραβάει τα υγρά απο το δοχειάκι πρός το ψυγείο..."Τα βλέπεις τα άλατα που έχουν δημιουργηθεί φίλε?" .Του απαντάω ναι διότι πράγματι το σωληνάκι απο χρώματος μαύρο έχει γίνει 40% λευκό απο τα άλατα ( στίγματα λευκού και όχι κομμάτια άλατα).Μου απαντάει λοιπόν "Αυτό που έχεις φίλε Γιάννη εσύ το παθαίνουν το 99% των Jimny στο σύνολο τους...Αυτά τα άλατα περνούν σε όλο το σύστημα (ψυγείο,κινητήρας κτλ) και αυτό έχει ως συνέπεια κάποια στιγμή να σου βαρέσει το καπάκι.Εγώ το ξέρω γιατί τα έχω σκάσει ήδη τα 1600 €...Καλό είναι λοιπόν Γιάννο μια φόρα το χρόνο να κάνεις ένα καλό πλύσιμο στο ψυγείο σου και οι συγκεκριμένοι μάστορες μαζί με το ψυγείο πλένουν και τον κινητήρα εσωτερικά απο τα άλατα."

 Θεωρώ οτι όλα αυτά μας κάνουν καλύτερους και πιο έτοιμους γι'αυτό και τα μοιράζομαι με εσάς... ;)

  ΥΓ.1 Ο συγκεκριμένος άνθρωπος λέγεται Λάζαρος,έχει ένα Jimny αξιοζήλευτο (για έμενα πάντα),σίγουρα κατεβαίνει σε αγώνες...Του μίλησα για το jimnyclub.com (Θωμά μόνο εσύ γνωρίζεις πόσες φορές του το είπα  lol lol lol) και μου υποσχέθηκε οτι θα κάνει εγγραφή.Μου ανέφερε οτι το com το ξέρει φυσικά.Τέλος για εσάς που με ξέρετε τον ρώτησα το επώνυμο του το μόνο που δεν τον ρώτησα τον άνθρωπο είναι εαν έχει αδέλφια... lol lol lol

  ΥΓ.2 Τον άνθρωπο αυτόν τον γνώρισε και o φίλος YiannisS και απ'οτι κατάλαβα του άφησε τις ίδιες εντυπώσεις που άφησε και σε μένα...

 Ευχαριστώ και εάν σας κούρασα ζητάω συγνώμη
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος vagelisb

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2010, 18:02 »
Γνωριζει καποιος πως πλενουν το ψυγειο;
Υπαρχει καποιο υγρο που το ριχνουν μεσα και διαλυει τα αλατα;

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2010, 18:41 »
Γιάννο, διάβασα κάπου σε παρόμοιο θέμα για jimny, ότι είναι καλό να πλένεται το ψυγείο ανά 2 έτη. Δεν έχω καλή εικόνα βέβαια, γιατί δεν έχει καν χρονίσει το δικό μου. Εσύ το δικό σου το έχεις πλύνει ha ha ha???
Σε άλλο αυτοκίνητο που είχα δεν το έπλυνα ποτέ για 7 χρόνια, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα εκτός ενός κολλάρου που με υποχρέωσε να αλλάξω όλο το αντιψυκτικό.
Βέβαια όπως έμαθα από εσάς, ο τζιμάκος είναι άλλο πράμα...
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2010, 19:56 »
Γνωριζει καποιος πως πλενουν το ψυγειο;

Όπως το έχω σηκώσει (δεν θυμάμαι από πού). Ευχαριστούμε πολύ τον συγγραφέα (και ας μην τον θυμάμαι...) _brav/ _brav/ _brav/

Παράθεση
Η αλλαγή του ψυκτικού/αντιθερμικού υγρού πρέπει να γίνεται κάθε 2 χρόνια. ΠΡΟΣΟΧΗ όπως ισχύει και με το λάδι έτσι και εδώ πρέπει να τηρούμε τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τα σωστά επώνυμα προϊόντα και όχι να βάζουμε "ξύδια" στο ψυγείο ή ότι άλλο μας είπε ο "μηχανικός" μας.
Η διαδικασία τις αντικατάστασης & καθαρισμού του κυκλώματος ψύξης είναι πολύ απλή:
1. Χρειαζόμαστε ένα συλλέκτη (π.χ.σκεύος μεταλλικό ή πλαστικό με χωρητικότητα 5lt) για να αδειάσουμε
το παλιό ψυκτικό.

2. Ανοίγουμε την τάπα του ψυγείου και τραβάμε το καπάκι του άσπρου δοχείου πλήρωσης στο δεξί μέρος του χώρου της μηχανής. Έτσι θα εισέλθει αέρας στο κύκλωμα για να το αδειάσουμε.

3. Στο κάτω μέρος του ψυγείου προς τα δεξιά όπως το κοιτάμε απο μπροστά έχει μία μικρή πλαστική πεταλούδα. Την ξεβιδώνουμε προσεχτικά. Δεν θέλει πολύ δύναμη διότι οι βόλτες είναι πλαστικές και μπορεί τις καταστρέψουμε εύκολα.

4. Αφού αδειάσει όλο το ψυκτικό στον συλλέκτη ξαναβιδώνουμε την πεταλούδα αλλά δεν βάζουμε την τάπα του ψυγείου και του πλαστικού άσπρου δοχείου.

5. Σύμφωνα την διαδικασία καθαρισμού του επίσημου service manual γεμίζουμε το ψυγείο με καθαρό νερό(βρύσης) αργά ώστε να γεμίσει το κύκλωμα και σταματάμε όταν το νερό φτάσει κάτω από τον λαιμό του ψυγείου.

6. Βάζουμε τον κινητήρα σε λειτουργία χωρίς να βάλουμε τις τάπες. Περιμένουμε 5' περίπου μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και να ανοίξει ο θερμοστάτης. Αυτό φαίνεται όταν παρατηρώντας τον λαιμό του ψυγείου θα δούμε το νερό να κινείται με ροή προς τα δεξιά. Αυτό πρέπει να γίνει ώστε να υπάρξει ροή στο κύκλωμα και το νερό να καθαρίσει τους σωλήνες και το ψυγείο.

7. Σβήνουμε τον κινητήρα και περιμένουμε να πέσει η θερμοκρασία του νερού.

8. Ξεβιδώνουμε πάλι την πεταλούδα στο κάτω μέρος του ψυγείου ώστε ν' αδειάσουμε το νερό. Το νερό θα πρέπει να έχει σκούρο χρώμα σχετικά εφόσον καθάρισε το κύκλωμα. Η διαδικασία θα επαναληφθεί απο 1 - 3 φορές μέχρι το νερό που αδειάζουμε να είναι πλέον καθαρό. Εδώ τελειώνει η φάση του καθαρισμού.

9. Βιδώνουμε προσεχτικά την πεταλούδα στο κάτω μέρος του ψυγείου.

10. Γεμίζουμε το ψυγείο με ψυκτικό αργά και σταθερά ώστε να "τραβάει" το υγρό μέχρι η στάθμη να φτάσει κάτω απο τον λαιμό. Στην συνέχεια γεμίζουμε με ψυκτικό το βοηθητικό άσπρο δοχείο μεταξύ min - max και κλείνουμε την τάπα του με το σωληνάκι.

11. Χωρίς να βάλουμε την τάπα του ψυγείου ξεκινάμε τον κινητήρα ώστε να ζεσταθεί και να ανοίξει ο θερμοστάτης σε 5'. Με την ροή του ψυκτικού θα γίνει εξαέρωση του κυκλώματος και αν η στάθμη του ψυκτικού πέσει θα συμπληρώσουμε μέχρι να φτάσει και πάλι κάτω από τον λαιμό στο ψυγείο. Βιδώνουμε την τάπα του ψυγείου και ελέγχουμε την πεταλούδα κάτω από το ψυγείο για τυχόν διαρροή.
Εδώ τελείωσε και η φάση της αντικατάστασης.
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος vagelisb

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2010, 20:25 »
DIN DIN ευχαριστω για την απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2010, 21:08 »
Τον καλλιτέχνη που το έγραψε να ευχαριστείς. Πιο αναλυτικά απλά δεν υπάρχει… 
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2010, 21:12 »
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα...Ντίνο με αυτό τον τρόπο καθαρίζεται όλο το ψυκτικό κύκλωμα (εσωτερικά του κινητήρα,τρόμπα νερούκτλ) ή μονο το ψυγείο?

 Οι επαγγελματίες του συγκεκριμένου τομέα που λέγεται καθαρισμός του ψυκτικού κυκλώματος μήπως χρησιμοποιούν κάποιο υλικό πιο συγκεκριμένο και πιο ουσιαστικό?

 Ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2010, 22:31 »
Ναι, καθαρίζει όλο το κύκλωμα. Άν τώρα υπάρχει και κάποιο ειδικό υγρό δεν το γνωρίζω.
Νομίζω ότι κάποτε κοιτάζοντας διάφορα ειδικά πρόσθετα σε είδη αυτοκινήτου πρέπει να πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο.
Θα ρωτήσω και θα σου πω...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 13, 2010, 23:04 »
Να προσθέσω κάτι ακόμα...

Μαζί με νερό βάλτε κ ξύδι... Κ ένα μπουκάλι, κακό δεν κάνει... διαλύει τα άλατα... Δοκιμασμένο στις εξωλέμβιες μηχανές που ψύχονται με θαλασσινό νερό κ μετά τις ξεπλένουμε με γλυκό + ξύδι (κυκλοφορούν στο εμπόρια κ διάφορα χημικά)

αφού βάλετε το παραφλου΄, να έχετε υπόψιν σας ότι θα χρειαστεί να ξαναβάλετε μετά από σύντομη βόλτα ΚΑΙ αφού αφήσετε το αυτοκίνητο να κρυώσει...

Να σημειώσω ότι έχω μια ένσταση στο συγκεκριμένο τρόπο. Δεν ξέρω κατά πόσο αδειάζει όλο το σύστημα. Πιστεύω πως δεν αδειάζει όλο (πχ το ψυγείο του καλοριφερ)

Εγώ το κάνω διαφορετικά. Αφού κάνω αυτό με τα νερά κ τα ξύδια, κ αφού βγαίνει καθαρό το νερό, βγάζουμε το πάνω κ το κάτω κολάρο από το ψυγείο. Κ με πιεστικό αέρος φυσάμε από το πάνω κολάρο. εκεί να δείτε πόσο ακόμα νερό με μπίχλα μαζί βγαίνει...

Κατά τα άλλα, μια χαρά περιγραφή...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2010, 09:27 »
Για να αδειάσει το ψυγείο εντελώς, το βγάζεις, το γυρνάς ανάποδα, βάζεις και τη μάνικα με πίεση και από τις δύο τρύπες με ανοιχτή τάπα, και καθαρίζει καλά...



Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2010, 10:21 »
Παιδιά, μου γεννήθηκαν μερικές απορίες:
1 Αφού βάζουμε μόνο παραφλού  στο ψυγείο, πως δημιουργούνται άλατα?
2 Βάζοντας νερό για τον καθαρισμό, δεν είναι λογικό ότι "εμπλουτίζουμε" το κύκλωμα του ψυγείου με καινούργια άλατα (αυτά του νερού)?
3 Μήπως υπάρχει κάποιο καθαριστικό χωρίς νερό (για τους παραπάνω λόγους)?
4 Είναι σκόπιμο να βάζουμε απεσταγμένο νερό, αντί για νερό βρύσης?

5 Ξέρουμε κάποιον καλό μάστορα που να κάνει τέτοιες εργασίες?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2010, 10:29 »
Για να αδειάσει το ψυγείο εντελώς, το βγάζεις, το γυρνάς ανάποδα, βάζεις και τη μάνικα με πίεση και από τις δύο τρύπες με ανοιχτή τάπα, και καθαρίζει καλά...

Χάρη σωστά, απλά εγώ περιέγραψα τον τρόπο ώστε να αδειάσει κ το υπόλοιπο σύστημα (κολάρα, ψυγείο καλοριφέρ, οι δίοδοι μέσα στο μπλοκ του μοτέρ κτλ) χωρίς απαραίτητα να βγει το ψυγείο.

Γιάννη, υπάρχουν στο εμπόριο διάφορα καθαριστικά, άλλα πιο ήπια άλλα πιο ισχυρά (χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε marine εφαρμογές) αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει στα κολάρα. Ενώ το ξυδάκι κάνει μια χαρά δουλειά κ είναι κ ακίνδυνο. Τα άλατα δημιουργούνται κ από το παραφλού, εφόσον αυτό δεν έχει αλλαχτεί για αρκετό καιρό κ έχει χάσει τις ιδιότητες του. Ναι το εμπλουτίζουμε με νερό κ ενδεχομένως με καινούρια άλατα, γι αυτό κ το ξύδι κ το πιεστικό στο τέλος ώστε να αδειάσει ΟΛΟ το σύστημα. Σίγουρα το αποσταγμένο νερό είναι καλύτερο.

Γενικά, μην τα κάνουμε τραγικά τα πράγματα. Αν μια φορά τον χρόνο αλλάζουμε το παραφλού κ ξεπλένουμε ΟΛΟ το συστημα ψύξης, δεν νομίζω να δούμε εύκολα πρόβλημα. Ξαναλέω προσοχή γιατί μετα την πρώτη βόλτα θα θέλει συμπλήρωση το παραφλού κ μάλιστα αρκετό εφόσον 1) στην βόλτα ζεστάθηκε το αυτοκίνητο 2) το αφήσαμε να κρυώσει 3) συμπληρώνουμε απευθείας στο ψυγείο κ όχι μόνο στο δοχείο πλήρωσης.

Την άνω διαδικασία την έχω κάνει καμια 10αριά φορές τους τελευταίους μήνες μιας κ έχει χρειαστεί να βγει το ψυγείο για άλλους λόγους.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2010, 10:34 »
Ευχαριστώ πολύ Φάνη για τις άμεσες απαντήσεις σου!! Καλύφθηκα πλήρως, οπότε παραμένει μόνο η 5η ερώτηση:

5 Ξέρουμε κάποιον καλό μάστορα που να κάνει τέτοιες εργασίες?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Πλύσιμο ψυγείου!!!
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2010, 10:47 »
Τώρα δεν ξέρω πως θα το πάρετε (περί διαφήμισης κτλ), αλλά ο φίλος κ μηχανικός μου έχει πλέον μάθει τα Jimny (κάνοντας άπειρες δουλειές στο δικό μου). Το παλικάρι δουλεύει σπίτι του στην Λούτσα. Εφόσον οι όποιες εργασίες θα είναι απόγευμα ή ΣΚ θα είμαι μάλλον κ εγώ παρών, για τον ιδιοκτήτη εννοείτε. Με πμ τα υπόλοιπα αν κ εφόσον ενδιαφέρεται κάποιος.

Φαντάζομαι ότι αρκετοί από εμάς, έχουμε κάποιον που εμπιστευόμαστε κ έχουμε κ μια σχέση παραπάνω εκτός του μηχανικού. Προσωπικά δεν θεωρώ ντροπή ούτε μεμπτό να αναφέρονται αυτά τα άτομα, γιατί άλλωστε έκαστος στο είδος του.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems