Αποστολέας Θέμα: προβλημα με τον μηχανικο...  (Αναγνώστηκε 8769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 19:23 »
περυσι μου εσπασε το δικο μου καπακι μηχανης.. τσεκαρε μηπως εχει σπασει το καπακι και σου περναει τα νερα απο την εξατμιση ετσι λειπει νερο απο το κυκλωμα με συνεπεια να ζεσταινεται το αυτοκινητο και να σου πεταει εν συνεχεια τα νερα απο την ταπα το να εντοπισεις την παραπανω βλαβη θελει γατο μηχανικο  ελπιζω το ψυγειο να αντικατασταθηκε με καινουριο

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 20:28 »
Επειδη και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα όχι όμως υπερχειλησης, δηλαδη να μεταφερει και να φουσκωνει το βοηθητικο δοχειο.
Συπληρωνω 300-400ml ανα 300 χιλιομετρα.
Προσφατα αλλαγμενη αντλια νερου.
Εξονιχιστικο ψαξιμο με κρυα και ζεστη μηχανη τιποτα.
Ελενχος ταπα λαδιου για αφρους πεντακαθαρη ταπα.
Σταμπες κατω πουθενα.
Καυσαερια κανονικα.
Πριν μηνα καρτα καυσεριων ,και ουτε ντουμανια λευκα κλπ , για ενδειξη καμμενης φλατζας.
Το μοτερ δε ρεταρει στο ρελαντι ακομα και οταν ειναι κρυο.
Check engine δεν εχει αναψει.
Θερμοκρασια δεν εχει ανεβασει.
Να εχει χαλασει η ταπα του ψυγειου θα αφηνε υδρατμους αφου το ανοιγω και το λενχω αμεσως ή θα αφηνε χρωμα παραγλου στο χειλος του σπειρωματος της ταπας.
Αν ρουφαγε νερα σε κυλινδο με καμμενη φλατζα θα εβγαζε καπνους λευκους η εξατμιση.Αλλα τόσο νερο θα εκανε υδραυλικη πιεση.
Να χανει απο κολλαρο ή απο καποιο μερος του ψυγειου και λογο θερμοκρασιων υψηλων να μην 'φαινεται' τιποτα?

Εχουν σπασει τα νευρα μου.Δεν ξερω τι γινεται bhe bhe
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΕΟ ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 20:53 »
Φιλε  manolo κατα πασα πιθανοτητα εχεις ρηγμα στο καπακι, η καμενη φλατζα.
Οταν συμβαινει αυτο δεν ειναι απαραιτητο να βρεις τα νερα μεσα στα λαδια
Τα πεταει απο την εξατμιση η", η φλατζα εχει σκασει προς τα εξω, και χανεις απο την πισω πλευρα κοντα στο σασμαν, γι"αυτο και δεν φαινετε  ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 08:39 »
καλημερα
εχω αλλαξει και καπακι πριν μερικους μηνες και φλαντζα στο αμαξι κατα καιρους.
το βασικο προβλημα μου ειναι το ΓΙΑΤΙ τα παθαινει αυτα.
ΓΙΑΤΙ φτανει να καψει φλαντζα, να χαθουν τα νερα, να ραγισει το καπακι, κλπ.
εδω ειναι το προβλημα μου. οτι φτιαχνουν την βλαβη αλλα δεν εντοπιζουν την αιτια που το προκαλεσε.

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 08:44 »
καλημερα
εχω αλλαξει και καπακι πριν μερικους μηνες και φλαντζα στο αμαξι κατα καιρους.
το βασικο προβλημα μου ειναι το ΓΙΑΤΙ τα παθαινει αυτα.
ΓΙΑΤΙ φτανει να καψει φλαντζα, να χαθουν τα νερα, να ραγισει το καπακι, κλπ.
εδω ειναι το προβλημα μου. οτι φτιαχνουν την βλαβη αλλα δεν εντοπιζουν την αιτια που το προκαλεσε.
φιλε στην καμμενη φλατζα σου και το ραισμενο καπακι , αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να σου ειχε ανεβασει θερμοκρασια ?Ειχες λευκους αφρους στα λαδια?πολλους?Στη ταπα λαδιου ή στο δεικτη λαδιου?
Στο ψυγειο ή στο βοηθητικο ιχνη λαδιου?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 08:50 »
καλημερα
εχω αλλαξει και καπακι πριν μερικους μηνες και φλαντζα στο αμαξι κατα καιρους.
το βασικο προβλημα μου ειναι το ΓΙΑΤΙ τα παθαινει αυτα.
ΓΙΑΤΙ φτανει να καψει φλαντζα, να χαθουν τα νερα, να ραγισει το καπακι, κλπ.
εδω ειναι το προβλημα μου. οτι φτιαχνουν την βλαβη αλλα δεν εντοπιζουν την αιτια που το προκαλεσε.

Ψαξε το ψυγείο σου. Υπάρχει ιστορικό βουλωμάτων στα Jimny, οπότε άνετα ανεβάζεις θερμοκρασίες


Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:44 »
καλημερα
εχω αλλαξει και καπακι πριν μερικους μηνες και φλαντζα στο αμαξι κατα καιρους.
το βασικο προβλημα μου ειναι το ΓΙΑΤΙ τα παθαινει αυτα.
ΓΙΑΤΙ φτανει να καψει φλαντζα, να χαθουν τα νερα, να ραγισει το καπακι, κλπ.
εδω ειναι το προβλημα μου. οτι φτιαχνουν την βλαβη αλλα δεν εντοπιζουν την αιτια που το προκαλεσε.

Ψαξε το ψυγείο σου. Υπάρχει ιστορικό βουλωμάτων στα Jimny, οπότε άνετα ανεβάζεις θερμοκρασίες



+1000

Το πρώτο ψυγείο έσπασε στα 80.000κμ το δευτερο βούλωσε στα 50.000 και υπερχείλησε σχεδον το μισό παραφλού στο δοχείο, τώρα το 3ο ψυγείο είναι οκ και ελπίζω να μην βουλώσει και αυτό μιας και δοκιμάσαμε καινούργιο παραφλού με μια πυριτιούχα σύνθεση...
είδομεν
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 20:14 »
με σχετικη σειρα θα σας τις ζημιες που εχο παθει σε χρονικο διαστημα 1 χρονου.
μου ανεβασε θερμοκρασια και εβαλα υγρο που καθαριζει το ψυγειο σαν αρχη. μια απο τα ιδια μετα απο λιγο καιρο.
αλλαζω την ταπα γιατι τα εβγαζε απο την υπερχηληση στο δοχειο διπλα και ειχε ενα χτυπημα.
μετα αλλαξα θερμοστατη μηπως ειχε προβλμα ο θερμοστατης.
μετα αλλαξα φλαντζα και καπακι που ειχε ριγμα.
μετα αλλαξα ψηγειο και ταπα και τρομπα νερου.
και οταν το πηρα απο το μηχανικο το βραδι, την επομενη το πρωι οταν εφτασα στην δουλεια και πατησα μια με το χειρογκαζο εβγαλε καπνους απο το χταποδι και τρελο καπνο απο την εξατμηση.
πιστευω και εγω οτι μπορει να ειναι φλαντζα η καπακι και μπορει να γινομαι κουραστικος αλλα με ενδιαφερει να μου πει καποιος μηχανικος (δεν εχω απαιτηση απο εδω μεσα αλλα να βρω εναν μηχανικο που να γουσταρει να κανει την δουλεια του σωστα) τι τα προκαλει ολα αυτα.
ευχαριστω ολους απο εδω μεσα για την βοηθεια και ξερω οτι και οποιος εχει προβλμα εδω ερχετε για να τον βοηθησουν.

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 20:16 »
και οταν το επαθα αυτο κοιταξα τα λαδια και την ταπα του λαδιου και ηταν καθαρο λαδι δεν ειχε καθολου σαπουναδα ποτε στο ψυγειο με τα νερα ειχε κατι

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 10:23 »
Μανόλη, κάτι δεν πάει καλά στην περιγραφή σου. όταν σου ανέβασε θερμοκρασία, δεν καθαρίζεις απλά το ψυγείο, αλλά αλλάζεις κ παραφλού κ τάπα κ θερμοστάτη κ τρόμπα νερού. το συνολικό κόστος είναι μικρότερο από τα προβλήματα που σου δημιούργησε μετά. προφανώς με τις σταδιακές αλλαγές, η φλάντζα κ το καπάκι δεν άντεξαν. οπότε για μένα είναι λάθος του μηχανικού. πλέον που έχουν αλλαχτεί όλα αυτά, είτε κάτι από τα παραπάνω πάλι χάλασε, είτε το καπάκι με την φλάντζα δεν τοποθετήθηκαν σωστά (πχ δεν έγινε σωστό πλανάρισμα στο καπάκι η στον κορμό), είτε είναι κάτι με το καλοριφέρ (αλλά αν λες ότι στην καμπίνα δεν έχει νερά το ψιλοαποκλείουμε), είτε εξαρχής είχε ρωγμή κ ο κορμός κ ξαναχάνεις από το ίδιο σημείο.

Το καπάκι που άλλαξες ήταν καινούριο ή μεταχειρισμένο?

Σε κάθε περίπτωση, έλα μια βολτίτσα μέσα στην βδομάδα να τα πούμε κ από κοντά...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems