Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ  (Αναγνώστηκε 7000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 24, 2009, 09:04 »
Θεωρητικά θέλεις έκκεντρα σινεμπλόκ ή άλλα μπράτσα (διόρθωση της κάστερ με λίγα λόγια), ίσως μακρύτερα σωληνάκια φρένων, ρυθμιζόμενες πανάρ, προσθήκη στη βάση του κατανεμητή φρένων πίσω (πολλές φορές το ξεχνάμε οι περισσότεροι, έρχεται πάντως μαζί με τα ελατήρια Mad +6εκ.) και προσθήκες στη βάση της ζαμφόρ.
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 24, 2009, 10:15 »
Θεωρητικά θέλεις έκκεντρα σινεμπλόκ ή άλλα μπράτσα (διόρθωση της κάστερ με λίγα λόγια), ίσως μακρύτερα σωληνάκια φρένων, ρυθμιζόμενες πανάρ, προσθήκη στη βάση του κατανεμητή φρένων πίσω (πολλές φορές το ξεχνάμε οι περισσότεροι, έρχεται πάντως μαζί με τα ελατήρια Mad +6εκ.) και προσθήκες στη βάση της ζαμφόρ.

  Αυτά τα πράγματα τα ζητάμε να μας τα αλλάξουν οι αμορτισεράδες ή τα αλλάζουμε αλλού?
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 24, 2009, 11:14 »
Αυτά τα αλλάζει το συνεργείο σου, τα παίρνεις και του τα πας, υποθέτω ότι εκεί θα βάλεις και τα αμορτισέρ/ελατήρια... :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος kostas_xalkida

  • Jimny
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Helital-Μπαταρίες
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 24, 2009, 13:13 »
Να κανω και εγω μια ερωτηση καπως off topic αλλα σχετικη με το θεμα.Εμενα το jimny παρατηρησα οτι δεν εχει κατανεμιτη στην θεση που τον εχει το παλιο jimny.ειναι το vvt.Μπορει καποιος να με κατατοπησει που ειναι ο κατανεμητης στο vvt γιατι εβαλα Mub ελατηρια και μου περισεψε η προσθηκη που βαζουν  για να διαβαζει το σωστο υψος.
www.helital.gr Τα πάντα σχετικά με την μπαταρία
www.forum.evripos4x4.gr

Κάντε και ένα like στο Facebook
https://www.facebook.com/Helital.Batteries

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2009, 13:33 »
Αυτά τα αλλάζει το συνεργείο σου, τα παίρνεις και του τα πας, υποθέτω ότι εκεί θα βάλεις και τα αμορτισέρ/ελατήρια... :)

 Αντώνη σε ευχαριστώ... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 22:18 »
 cl
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΖΙΜΝΟΠΑΡΕΑ
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΝΟΣ JIMNY MOD 12/01 ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΟΡΜΑΛ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 22:38 »
τι εννοεις νορμαλ ελατηρια?

θελεις να βαλεις αλλα ελατηρια στο ιδιο υψος ομως?
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 22:30 »
ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ, ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.... :) :)
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος LIAKAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • FAST AND ACCURATE
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 13:11 »
Να κανω και εγω μια ερωτηση καπως off topic αλλα σχετικη με το θεμα.Εμενα το jimny παρατηρησα οτι δεν εχει κατανεμιτη στην θεση που τον εχει το παλιο jimny.ειναι το vvt.Μπορει καποιος να με κατατοπησει που ειναι ο κατανεμητης στο vvt γιατι εβαλα Mub ελατηρια και μου περισεψε η προσθηκη που βαζουν  για να διαβαζει το σωστο υψος.

Εχω την εντυπωση οτι το καινουριο τζιμνυ το vvt δλδ λογω abs δεν χρειαζεται να εχει κατανεμητη.Δεν ειμαι σιγουρος ομως και αν καποιος ξερει 100% να με διορθωσει γιατι ειναι σημαντικο το ζητημα...Παντως ουτε εγω ασχοληθηκα με το θεμα του κατανεμητη οταν ψηλωσα και καποιο προβλημα μεχρι τωρα στο φρεναρισμα δεν εχω δει...

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 19:18 »
Να κανω και εγω μια ερωτηση καπως off topic αλλα σχετικη με το θεμα.Εμενα το jimny παρατηρησα οτι δεν εχει κατανεμιτη στην θεση που τον εχει το παλιο jimny.ειναι το vvt.Μπορει καποιος να με κατατοπησει που ειναι ο κατανεμητης στο vvt γιατι εβαλα Mub ελατηρια και μου περισεψε η προσθηκη που βαζουν  για να διαβαζει το σωστο υψος.


Εχω την εντυπωση οτι το καινουριο τζιμνυ το vvt δλδ λογω abs δεν χρειαζεται να εχει κατανεμητη.Δεν ειμαι σιγουρος ομως και αν καποιος ξερει 100% να με διορθωσει γιατι ειναι σημαντικο το ζητημα...Παντως ουτε εγω ασχοληθηκα με το θεμα του κατανεμητη οταν ψηλωσα και καποιο προβλημα μεχρι τωρα στο φρεναρισμα δεν εχω δει...
Οντως το VVT δεν έχει κατανεμητή