Αποστολέας Θέμα: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?  (Αναγνώστηκε 25550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 01:46 »
   Μετά από τις δύο τελευταίες Κυριακές που δοκίμασα τα νέα ελαστικά εκτός δρόμου, επιβεβαιώνω απλώς κι εγώ όλα όσα έχω κατά καιρούς διαβάσει. Το αυτοκίνητο λοιπόν με το νέο λάστιχο έχει κόψει αισθητά. Αναλυτικά η 4η & 5η έχουν μακρύνει πολύ και επιταχύνουν πλέον πολύ αργά ακόμα και σε επίπεδη κλίση. Η δε 3η που "κράταγε" το αυτοκίνητο σε σχετικά απότομες ασφάλτινες ανηφοριές πλέον δεν επαρκεί. Στη τελευταία εκδρομή στο Ψηλορείτη έκανα αρκετές φορές αλλαγή από 2α σε 1η, γεγονός αναμενόμενο αφού και με εργοστασιακά λάστιχα σε ακραίες χωμάτινες ανηφόρες η 2α ξεψυχούσε πολλές φορές ή με ανέβαζε εντελώς οριακά και μόνο με φόρα. Αυτό σαν γεγονός μπορεί να με στενοχώρησε-προβλημάτισε λιγάκι, αλλά δε θα έλεγα ότι συνέβαινε σε τέτοιο βαθμό που να το χαρακτηρίσω πολύ ενοχλητικό. Μάλιστα αν είχα τη δυνατότητα να οδηγήσω με το ρυθμό που ήθελα, ίσως να έκανα ακόμα λιγότερες αλλαγές 2α-1η, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που το κονβόϊ μου "φρέναρε" λίγο τη φόρα. Και αφού τελειώσαμε με τα "αρνητικά", ας περάσουμε στα "θετικά" που πιστεύω ότι εντόπισα.
   Το λάστιχο έχει απλά ατελείωτη πρόσφυση στις εκτός δρόμου επιφάνειες (χώμα, λάσπη, βράχο). Αρκεί να αναφέρω ότι αν εξαιρέσουμε ένα κομμάτι 700μ στο οποίο πραγματικά κάναμε νέα χάραξη δρόμου (ανηφορική σχεδόν απάτητη πλαγιά μέσα από δάσος) και όπου χρησιμοποίησα 4χ4 Ηi & Low, σε ΟΛΗ την υπόλοιπη διαδρομή μέχρι τα 1450μ υψόμετρο ανέβηκα μόνο με πίσω κίνηση χωρίς να σπινάρουν τα πίσω ελαστικά! Στα παιχνίδια το αυτοκίνητο μπόρεσε και "μπήκε" σε μέρη που ανέβαιναν περισσότερο ικανά και βελτιωμένα αυτοκίνητα με αποκορύφωμα την άνοδο μιας βραχοφυτεμένης πλαγιάς κατά την οποία το μόνο που μου έλειψε ήταν κοντύτερες "κοντές" σχέσεις (το Jimny έσβησε δύο φορές από έλλειψη δύναμης με 1η κοντή!). Η πρόσφυση πάντως ήταν εκεί! Όσον αφορά τη συμπεριφορά σε άσφαλτο, τώρα που το λάστιχο είναι καινούριο, εξακολουθώ να πιστεύω ότι "πιάνει" καλύτερα από το Yokohama Geolandar AT+II που φόραγα πριν. Απίστευτη πρόσφυση για τον τύπο του ελαστικού (Μ/Τ), η οποία δε χανόταν εύκολα ούτε με συνειδητή προσπάθεια να ξεκολλήσω την ουρά σε φουρκέτα (με λογική ταχύτητα πάντα). Τέλος, στη λάσπη (όχι πολλή, ούτε και παχιά είναι η αλήθεια) που συναντήσαμε, τα λάστιχα έδειξαν να είναι πολύ μακρυά από το όριο τους και αργά (λόγω κινητήρα) αλλά σταθερά και με σιγουριά σε έβγαζαν από τα εμπόδια.
   Να συμπληρώσω επίσης ότι συμφωνώ με την άποψη ενός φίλου που μου ανέφερε ότι ο συνδυασμός Ελαστικού-Ανάρτησης, λειτουργεί ως πολλαπλασιαστής της ικανότητας του αυτοκινήτου να υπερνικά τα εμπόδια στα οποία το βάζουμε.
   Τέλος να σας ενημερώσω ότι το ζαντολάστιχο σε καμία περίπτωση δε βρήκε εως τώρα σε θόλο. Η διάσταση της ζάντας είναι 15x7 με όφσετ ή -13 ή -15 και του ελαστικού 215/75/15 BFGoodrich M/T. To Jimny φοράει ανάρτηση +4cm.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 01:50 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 09:18 »
Καλώς ηρθες στο club των BFGs εκτός απο τις δυνατότητες έχεις και το Look  j12
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος fokion

  • Jimny
  • Μηνύματα: 77
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:49 »
Αν μου επιτρεπετε μια απαντηση για τα μαξις αν και σε τελειως διαφορετικής φιλοσοφίας αυτοκινητο ( πιο μακρυ πιο βαρυ ψαλιδια μπροστα).. α και επεισεις οτι τα φορεσα μεταχειρισμενα

Θορυβος - εχωντας ακουσει το .....trolley του metalaxe.....καταλαβαινετε ;D
Ασφαλτος - στο ψιλοβροχο/γλιτσα κι εμενα μου φανηκε οτι εχουμε θεμα, αν και "κατηγορησα" την ηλικια τους. Βεβαια εδω βοηθαει και το σαφως μακρυτερο μεταξονιο..
Πετρα - ανετα ( σε σχεση με τα Υοκο που κι εγω ειχα πριν)
μετρια λασπη - το ψωμοτυρι τους
Παχια λασπη - Το παλευουν και δεν σε κρεμανε ΤΕΛΙΚΑ αλλα οχι το ιδιο ανετα με ενα. Kayman πχ ισως εδω φταιει και η υπερβολικη για το ΚΙΑ διασταση του 235/75/15 ( και ναι εχει κοψει...)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:58 »
Πρόσεξε λίγο την πίεση.

Οταν είμαι σε άσφαλτο βάζω παραπάνω πίεση (ειδικά στην εθνική) για μείωση τριβών και καλύτερο κράτημα. Βάζω 27-28 psi και κάνει ΜΕΑΓΑΛΗ διαφορά.

Στο απλό χώμα, βάζω 22-23

Σε πέτρες κτλ βάζω 20. Το έχω δουλέψει και σε 16-17psi αλλά χαμήλωσε το αμάξι και έβρισκα διαφορικά

Θυμίζω οτι έχω λάστιχα 235/75/15

Αποσυνδεδεμένος fokion

  • Jimny
  • Μηνύματα: 77
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 16:37 »
Aν το λες για μενα τα εχω μονιμως στο 28μπροστα 30 πισω καθοτι.....οικογενειακα βαρη επι μονιμου βασεως ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 19:23 »
Γεια χαρα σε ολη τη παρεα! ;)  Τυχαινει να φοραω το trepador για δευτερο χειμωνα και οι παρατηρησεις που εχω να κανω ειναι οι εξης: η τιμη του πολυ καλη 400ευρω , η αποδοση του σε χιονι-λασπη πολυ καλη(κοβει βαρυ χιονι και λασπη οταν ποιο νορμαλ ΑΤ απλα κολανε)  , σε καλα πατημενο χιονι προς παγωμενο διατηρει την προσφυση προσεγγιζοντας ενα χιονολαστηχο ,  ταξιδευω Εγνατια με 130 και εχω λιγο θορυβο παραπανω οχι ομως ενοχλητικο , η καταναλωση εχει αυξηθει(αντι 15ευρω με ΑΤ GRABER GENERAL τωρα καιει 17ευρω στην ιδια διαδρομη) , κοβει λιγο και το τραβηγμα ,  δυστυχως δεν βγαινει σε 205/75 η και 80/15 , στη στεγνη ασφαλτο οσο και στη βρεγμενη κανενα προβλημα , εχει ματι , πεταει μπολικη λασπη πισω του lol lol lol lol , εχει σαφως περισοτερη απορροφηση κραδασμων και καλυτερη ανεση στο χωμα. Αυτο που θα θελα να προσθεσω σαν επιλογο ειναι οτι για καποιον που θελει να περπαταει το τζιμινακι του αρκετα σε βουνο αλλα να κανει και τα ταξιδια του -κυριως το χειμωνα- αποτελει εξαιρετικη επιλογη(δεδομενης και της μανησιας διαστασης που στην ουσια ειναι 75). >ilov<

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 15:40 »
Αποφάσισα να βάλω κ εγώ τα συγκεκριμένα λάστιχα (Trepador Radial). Είμαι σε φάση έρευνας τιμής, τα έχω βρει 380 μαζί με τη ζυγοστάθμιση. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε τιμή;
Πάντως, μέχρι τώρα έχω τα Cooper Discoverer ATR κ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, μέχρι που πάλιωσαν κ από τότε έχουν δυσκολέψει τα πράγματα σε βρεγμένη άσφαλτο κ σε εκτός δρόμου βόλτες (έχουν κάνει σχεδόν 70.000  :o).
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 15:52 »
Γεια χαρά σας…   hallo
Λοιπόν εχτές έβαλε ο αδερφός μου (gsdirty) τα Maxxis με 420 euro (cash) ,440 με κάρτα, σε γνωστό λαστιχά…
Εγώ τα έχω 1 χρόνο και το μόνο πρόβλημα είναι ότι γλιστράνε στην άσφαλτο όταν είναι λίγο βρεγμένη, όπως και όλα τα τραχτερωτά λάστιχα!!!
Στο χώμα είμαι πολύ ικανοποιημένος και στην λάσπη επίσης.
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 16:52 »
420  :o Σε τί διαστάσεις; Εγώ πριν από 10' τα βρήκα 360 μαζί με ευθυγράμμιση κ ζυγοστάθμιση. Τα παρήγγειλα εννοείται  :D
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:01 »
καλησπερα
βρε παιδια εχω βαλει τα maxxis στο jimny μου εδω και 3 μηνεσ περιπου και σημερα που τα κοιταγα εχουν σημαντικεσ φθορεσ στισ ακρες τους!
εχω παει σε αυτο το διαστημα σε λασπεσ και χιονια  5 με 6 φορεσ το πολυ
αν σε 3 μηνεσ εφυγαν κομματια απο τα δοντια τοτε του χρονου θα θελω λαστιχα!
καμια ιδεα ?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:04 »
Πας πολύ συχνά σε άσφαλτο και το ζορίζεις στις στροφές... Γι'αυτό και φαγώνονται στις άκρες...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:13 »
Τι αερα εχεις στα λαστιχα? Εγω ειχα 26 psi και μου φαγωθηκαν στο κεντρο (χωρις να βαζω πανω απο 2 ατομα).... Στα 23 psi ολα ok!

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:16 »
24 psi μπροστα και 26 πισω.
πως να ανεβασω μια φοτο να δειτε?
 

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 14:00 »
κι εγω τα μαξις εχω απο τα χριστουγεννα, και με 24 πιεση μπρος-πισω, δεν εχω παρατηρησει φθορα ακομα. εχω κανει περιπου 8 - 8500 χιλιομετρα.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γνώμη έχετε για το Maxxis Trepador?
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 14:41 »
Πας πολύ συχνά σε άσφαλτο και το ζορίζεις στις στροφές... Γι'αυτό και φαγώνονται στις άκρες...
+1
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...