Αποστολέας Θέμα: ηχος στους πισω τροχους  (Αναγνώστηκε 2156 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

vissarionas

  • Επισκέπτης
ηχος στους πισω τροχους
« στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 08:00 »
γεια χαρα!
εχω το εξης θεμα.
οταν ξεκιναω, και μεχρι να πιασει τα πρωτα 20χλμ, στους πισω τροχους, ακουω εναν ηχο σαν τριξιμο. σα να τριζουν ταμπουρα, σα να ακουμπανε μεταλικα αντικειμενακια , αλλα χαλαρο ακουμπισμα, τοσο που με το που περασω τα 15-20 χλμ, δεν ακουγεται.
μου ειπαν για λασπες στο ταμπουρο, το φυσηξα, το επλυνα με πιεστικο, αλλα τιποτα.
ενα που θελω, ειναι αν ξερει κανεις, να μου πει πως βγαζω το ταμπουρο για καθαρισμα, και ενα αλλο, φοβαμαι μην ειναι τιποτα βαλβολινες ( μ@λ@κι@ ειπα? ).
χειροφρενο τεντωμενο δεν ειναι, το χαλαρωσα γαι δοκιμη.
επεισης οταν παταψ φρενακι σε αυτα τα λιγα χιλιομετρα(Σε καμια κατηφορα ας πουμε) δε σταματαει ο ηχος.
αυτα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ηχος στους πισω τροχους
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 09:49 »
vis βαλβολίνες δεν είναι, γιατί αν είχε θα ήταν τελείως αθόρυβα...

Αν όντως προέρχεται από τους τροχούς, δεν έχουμε και πολλά εκεί κάτω...Ή ρουλεμάν, ή έχει κολλήσει κανένα ταμπούρο....

Σε κάθε περίπτωση, πιάσε τον γρύλο σου σήκωσε το γύμνι από την μεριά που ακούγεται, και γύρνα την ρόδα με τα χέρια μπας και καταλάβεις τίποτα καλύτερα... Επίσης δες αν "παίζει" η ρόδα (τα μπόσικα που λένε) γιατί εκεί φαίνεται η ζημιά στο ρουλεμάν...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: ηχος στους πισω τροχους
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 10:58 »
καλημερα Φαναρε!
ρουλεμαν δεν ειναι, γιατι οπως ειπες,δεν εχει μποσικα, και δευτερον ο ηχος ακουγεται και στις 2 ροδες.
μαλλον ειναι τα ταμπουρα.
πρεπει να εχει φρακαρει καμια επαναφορα η κατι τετοιο απο τις βρωμιες.
thanks ρε!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ηχος στους πισω τροχους
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 11:01 »
Παντως τα ρουλεμαν οταν χαλανε στη κυριολεξια ''χαλανε'' κοσμο με το θορυβο που βγαζουν...κ ο ηχος δεν σταματαει μετα απο καποια χιλιομετρα.

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: ηχος στους πισω τροχους
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 12:12 »
γεια χαρα!
εχω το εξης θεμα.
οταν ξεκιναω, και μεχρι να πιασει τα πρωτα 20χλμ, στους πισω τροχους, ακουω εναν ηχο σαν τριξιμο. σα να τριζουν ταμπουρα, σα να ακουμπανε μεταλικα αντικειμενακια , αλλα χαλαρο ακουμπισμα, τοσο που με το που περασω τα 15-20 χλμ, δεν ακουγεται.
μου ειπαν για λασπες στο ταμπουρο, το φυσηξα, το επλυνα με πιεστικο, αλλα τιποτα.
ενα που θελω, ειναι αν ξερει κανεις, να μου πει πως βγαζω το ταμπουρο για καθαρισμα, και ενα αλλο, φοβαμαι μην ειναι τιποτα βαλβολινες ( μ@λ@κι@ ειπα? ).
χειροφρενο τεντωμενο δεν ειναι, το χαλαρωσα γαι δοκιμη.
επεισης οταν παταψ φρενακι σε αυτα τα λιγα χιλιομετρα(Σε καμια κατηφορα ας πουμε) δε σταματαει ο ηχος.
αυτα.
βγαζεις τον τροχο....περνεις 2βιδες στο ιδιο μηκος m8.....εχει σπειρωματα επανω στο ταμπουρο που τις βιδωνεις το ιδιο δεξια αριστερα ετσι γινετε εξορκεας και βγαινει το ταμπουρο.ωσο για τον θορυβο ξεκινα απο ενα σωστο καθαρισμο πισω φρενων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2008, 12:21 από jimnakis »
off-road team

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: ηχος στους πισω τροχους
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 12:53 »
ευχαριστω γειτονοπουλε!
μονο με τις βιδες με μπερεψες λιγακι, τι ακριβως να ζητησω στο βιδαδικο?
επεισης κατι ασχετο.
διαβαζω οτι μερικοι καθεστε και ασχολειστε με 'τα κατω' του αμαξιου σας, μονοι σας.
πως το εχετε οργανωσει αυτο ρε παιδες? εννοω, εχετε καποιον γνωστο με συνεργειο κτλ και πατε,αραζετε και το φτιαχνετε?
και στο πλυσιμο εχω την ιδια απορια, για τα απο κατω του.
πως τη παλευετε?

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: ηχος στους πισω τροχους
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 14:04 »
ευχαριστω γειτονοπουλε!
μονο με τις βιδες με μπερεψες λιγακι, τι ακριβως να ζητησω στο βιδαδικο?
επεισης κατι ασχετο.
διαβαζω οτι μερικοι καθεστε και ασχολειστε με 'τα κατω' του αμαξιου σας, μονοι σας.
πως το εχετε οργανωσει αυτο ρε παιδες? εννοω, εχετε καποιον γνωστο με συνεργειο κτλ και πατε,αραζετε και το φτιαχνετε?
και στο πλυσιμο εχω την ιδια απορια, για τα απο κατω του.
πως τη παλευετε?
εγω ειμαι μηχανικος και το φτιαχνω στο γκαραζ μου.....ωσο για το πλυσιμο εχω ανθρωπο που τα πλενει απο κατω ;)
off-road team