Αποστολέας Θέμα: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ  (Αναγνώστηκε 3892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« στις: Οκτώβριος 17, 2008, 18:46 »
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο xanthos ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΕΡΟΥΜΕΝΗ....ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ???
off-road team

Αποσυνδεδεμένος nirem

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 20:53 »
Στο δικό μου δουλεύει άψογα,το μόνο προβληματάκι ειναι οταν βάζεις τον πείρο και δεν ειναι απολυτα επίπεδο το έδαφος.Καλού-κακού έχε μαζι σου και μιά ματσόλα !!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 21:01 »
Στο δικό μου δουλεύει άψογα,το μόνο προβληματάκι ειναι οταν βάζεις τον πείρο και δεν ειναι απολυτα επίπεδο το έδαφος.Καλού-κακού έχε μαζι σου και μιά ματσόλα !!!

ή δεύτερο άτομο να κουνάει το αμάξι πάνω κάτω, μέχρι να το κομπλάρεις...

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 23:14 »
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο xanthos ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΕΡΟΥΜΕΝΗ....ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ???
                                                                                                                                                     στο δικο μου δεν δουλευει καθολου την εχω βαλει στη σωστη της θεση μεσα στην αποθηκη μου lol lol lol lol lol lol lol
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος thestavros007

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 01:52 »
Κανει μονο για "μικρα" σηκώματα? (πχ μεχρι 4cm ?) Αν κανει και για παραπανω (10 cm) τοτε τι προσαρμογες χρειαζονται ??
Γιατι οι περισσοτεροι βγαζουν εντελως την αντιστρεπτική τους οταν πανε σε 10εκ. ενω χρησιμοποιουν τα αυτοκινητα τους και καθημερινα? Δεν ειναι επικινδυνο??

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 10:02 »
ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΞΕΚΟΥΜΠΟΣΗ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ(ΑΝΑΡΤΙΣΗ hot bits και ελατηρια 8cm+b.lift3ποντους)
off-road team

Αποσυνδεδεμένος luca

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 11:11 »
δουλεύει μια χαρά.Πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά, μόνο στο κούμπωμα του πύρρου θέλει φλάτ έδαφος.

THESSALONIKI mou megali Jimno...mana

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 17:26 »
Κανει μονο για "μικρα" σηκώματα? (πχ μεχρι 4cm ?) Αν κανει και για παραπανω (10 cm) τοτε τι προσαρμογες χρειαζονται ??
Γιατι οι περισσοτεροι βγαζουν εντελως την αντιστρεπτική τους οταν πανε σε 10εκ. ενω χρησιμοποιουν τα αυτοκινητα τους και καθημερινα? Δεν ειναι επικινδυνο??
Δεν έχει να κάνει με το πόσο έχεις ψηλώσει το αυτοκίνητο, δουλεύει μια χαρά, απλά πρέπει να βάλεις ούτως ή άλλως προσθήκες στα σημεία που πιάνει η αντιστρεπτική στο σασί.
Το έχουμε ξαναπεί και το ξαναλέμε, είναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να οδηγείς με βγαλμένη την αντιστρεπτική, όποιος το κάνει βάζει σε κίνδυνο όχι μόνο τη δική του (και των συνεπιβατών του) σωματική ακεραιότητα αλλά και των υπολοίπων που μοιράζονται το δρόμο και δε φταίνε σε τίποτα.
ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΞΕΚΟΥΜΠΟΣΗ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ(ΑΝΑΡΤΙΣΗ hot bits και ελατηρια 8cm+b.lift3ποντους)
Δεν υπάρχει φόβος, το πλήρες κρέμασμα το έχεις και με την αντιστρεπτική, όταν την αποσυνδέεις απλά συμπιέζεται περισσότερο ο απέναντι τροχός (τουλάχιστον στο δικό μου).
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 20:26 »
Κανει μονο για "μικρα" σηκώματα? (πχ μεχρι 4cm ?) Αν κανει και για παραπανω (10 cm) τοτε τι προσαρμογες χρειαζονται ??
Γιατι οι περισσοτεροι βγαζουν εντελως την αντιστρεπτική τους οταν πανε σε 10εκ. ενω χρησιμοποιουν τα αυτοκινητα τους και καθημερινα? Δεν ειναι επικινδυνο??

Εννοείται ότι είναι επικίνδυνο και πολύ μάλιστα!! Μπορείς να κάνεις την μετατροπή με αποστάστες +7cm όπως έχω κάνει εγώ. Τους σχεδίασα αφού μέτρησα προσεκτικά τα πάντα και τους κατασκεύασε άψογα ο Ανδρέας (www.xmc.gr)
Με +10cm δεν έχω κανένα πρόβλημα στην σταθερότητα. Η γεωμετρία της αντιστρεπτικής τώρα είναι ακριβώς ίδια με της original ανάρτησης.
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=19447
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος kranas (x-nikos)

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 715
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 22:22 »
Μιχαλη οι αποστατες ειναι τετραγωνοι? η οπως τους βλεπω εγω! σαν να εχουν φαλτσο κοψιμο?
Ας το καλαμπουρίσουμε ρε παιδιά!!!! κάνει καλό!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 12:28 »
michali στην φωτο που διχνεις τα πλακακια πιανουν κατω απο τον προφυλακτηρα οπως βλεπω με μπερδεψε λιγο ??? ???ειναι μια καλη λυση και αυτη cl
off-road team

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 18:40 »
Τα πλακάκια είναι ορθογώνια παραλληλόγραμμα. Η όλη κατάσκευή γίνεται ώς εξής:

1. Βγάζεις τις μαύρες βάσεις U που πιάνει η αντιστρεπτική με τα σινεμπλόκ στην μπροστινή τραβέρσα του σασί (κάτω απο το ψυγείο). Ρίχνεις κάτω την αντιστρεπτική αλλά δεν την λύνεις πάνω απο τον άξονα.

2. Αντιγράφεις την πατούρα των U αλλά δίνεις και 1 cm περισσότερο γύρο - γύρο. Το πλακάκι θα έχει λίγο μεγαλύτερη επιφάνεια απο εκείνη των U. Θα έχει τρύπες στα ίδια σημεία για να περάσουν οι βίδες.

3. Βιδώνεις τα πλακάκια μόνα τους στην τραβέρσα τραβώντας λίγο προς τα κάτω την μαύρη πλαστική ποδιά. Την σημαδεύεις προσεκτικά στα σημεία που θα βγούν προς τα κάτω τα πλακάκια. Κόβεις προσεκτικά με ένα πριονάκι την ποδιά στα 2 σημεία που είναι τα πλακάκια.

4. Ευθυγραμμίζεις την αντιστρεπτική ακουμπώντας την απλά πάνω στα βιδωμένα πλακάκια. Τα δυο γαλβανισμένα μπρατσάκια(με τα Ball-joints) πρέπει να είναι κάθετα ώς προς τον μπροστινό άξονα.

5. Σημαδεύεις την αντιστρεπτική με ένα μαρκαδόρο ή άσπρη μονωτική ταινία για να ξέρεις που θα βαλεις μετά
τα U με τα σινεμπλόκ και να μην την ξεκεντράρεις.

6. Βάζεις τα σιμεμπλόκ στα σημάδια της αντιστρεπτικής. Περνάς νέες ανοξοίδωτες μεγαλύτερες βίδες με 10cm μήκος μέσα απο τα U και τα πλακάκια. Σηκώνεις όλο το σύστημα και το βιδώνεις στην τραβέρσα.

7. Για είσαι σίγουρος ότι δεν θα ξεκεντράρει ποτέ η αντιστρεπτική στα κρεμάσματα βάζεις δύο πέταλα (όπως αυτά που πιάνουμε την κεραία της τηλεόρασης στον ιστό αλλά πολύ μικρά) αριστερά και δεξιά του κάθε σιμεμπλόκ.

Εδώ και δύο χρόνια δεν έχω κανένα πρόβλήμα και δεν έχει ξεκεντράρει ούτε χιλιοστό :D


Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 18:45 »
σε ευχαριστω πολυ μιχαλη θα μιλισω και με τον ανδρεα τον ξανθο και θα καταλιξω σε μια απο τις δυο λυσεις ;)
off-road team

Αποσυνδεδεμένος kranas (x-nikos)

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 715
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΝΤΙΣΤΡΕΠΤΙΚΗ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:22 »
 Σε ευχαριστω και εγω για την πληροφορια!!
Ας το καλαμπουρίσουμε ρε παιδιά!!!! κάνει καλό!!!!