Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για καλο ηχο!  (Αναγνώστηκε 5081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Ερωτηση για καλο ηχο!
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 20:40 »
Παιδες πηρα ενα κουτι απο τα καρφουρ με καποια ηχεια πανω 6'' και καποιες κορνες αλλα επειδη ειναι 300W συμφωνα με τον κατασκευαστη θα χρειαστω ενισχυτη.Εχω βρει εναν 4καναλο της Rockford που βγαζει 4Χ200W στα 4Ω.Θα μου κανει,ή θα τα καψω ολα?Οποιος ξερει ας μου πει.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Διευκρινηση:Το κουτι πανω εχει υποδοχες για δυο ζευγη καλωδιων.

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 17:37 »
geia sou file.
den eimai kai full eidikos, alla exw paiksei kai exw kapsei arketa hxeia kai enisxytes sa paidi k egw, kai kati mou emeine.
apo to carefour na pareis hxeia kai na apaiteitai enisxyths ligo diskolo. exw thn entpwsh oti ta perisotera simbatika hxeia ths agoras, paizoun sth phgh apeytheias.
diladi gia na sto pw alliws, gia na mh sikwnei ta hxeia to stereofoniko sou xwris enisxyth, simainei oti ta hxeia einai iperdinama sa to superman. pragma diskolo gia carefour.
ayta. alla an pas kai se ena apo ta klasika kagkouromagaza, tha sou poune me perisoterh sigouria.

Αποσυνδεδεμένος jimny-addict

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 31
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 20:14 »
δεν νομίζω οτι κάνει δουλειά αυτο που αγορασες εκτός αν κρατήσεις το κουτί και βάλεις πάνω αλλα ηχεία της προκοπής.
όταν λεει 300 watt εννοεί max όλα τα ηχεία μαζί.αν το πάρεις σε rms watt δηλαδή τα πραγματικά τους θα είναι γύρω στα 60-80.
μία απλή πηγή παίζει 4x22 watt rms οπότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα ;)

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 20:23 »
Για τα λεφτα που το πηρα,δεν εχω την απαιτηση να παιζει τελεια ρε παιδες...
Αυτο ελειπε...μονο 15 ευρω εδωσα! lol lol
Απλα θελω να βελτιωσω λιγο τον ηχο,οσο με περνει,χωρις πολλα εξοδα...Εχω μια πηγη Pioneer 4Χ50..
Λεω να παω να ρωτησω αυριο καπου καλου κακου!
Καθε συμβουλη δεκτη...

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 20:52 »
Το ιδιο ειχα παρει και γω περισυ. Αλλαξα τα 2 στρογγυλα ηχεια με Pioneer και αφησα τις κορνες ως εχουν και τα Bass reflex.

Επισης εχω αλλαξει και τα μπρος και τα πισω ηχεια με pioneer και συνολικα εχω 6 ηχεια + τις κορνες.

Το radio cd που εχω ειναι ενα sony 4Χ50 και τα υποστηριζει ανετοτατα! Τα πισω ηχεια μαζι με του καρφουρ ειναι συνδεμενα μαζι.

Αν αλλαξεις ηχεια θα δεις μεγαλη διαφορα + οτι το αμαξι γεμιζει ηχο και κυριως ερχεται απο πισω και οχι απο μπροστα
που προσωπικα με χαλαει.


Συνολικο κοστος κουτα με ηχεια καρφουρ 15 ευρω, 2 ηχεια pioneer 70 ευρω και τελειος ηχος μεσα στο αμαξι!  roc2

Ειναι πολυ μικρο για ενισχυτες και τετοια αν δεν θες υπερβολες

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 21:06 »
Εγω εχω ενα σετ διαιρουμενα μπροστα αλλα πισω βαριεμαι να κατσω να βαλω ηχεια στις μαμα θεσεις....Οποτε αν αφησω μονο τη κουτα πισω?Αν μπει ο ενισχυτης δε θα εχουν ακομα καλυτερη αποδοση τα ηχεια?

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 21:35 »
Moνο αν τα αλλαξεις με αλλα. Αλλα σου ξαναλεω οτι το αμαξακι μας ειναι μικρο δεν χρειαζεται τοση ενταση.
Επισης αν θα βαλεις ενισχυτη η ολη δουλεια θα πρεπει να γινει προσεκτικα και απο εμπειρο για να μην εχεις τιποτα παρατραγουδα του στυλ, βραχυκυκλωματα, παρασιτα, φλασιες κτλ

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:28 »
καλημερα σας
αν καταλαβα και μαλλον πρεπει να την ειχα δει την κουτα αυτη και εγω

τα ηχεια που εχει τα παιζει πολυ ανετα ενα καλο ραδιοcd δεν χρειζεται ενισχυτης γιατι και τον μικροτερο να βαλεις παλι ειναι υπερ αρκετος

δουλευα στο παλιο μου αυτοκινητο με ραδιοcd της jvc 4χ55 2 ηχεια 300w της sony και 2 180w παλι της sony και τα δουλευε παρα πολυ καλα αλλα αυτα ειχαν και παραπανω δυνατοτητες ωστε να τα δουλεψει και ενισχυτης.για αυτα που εχει η κουτα πιστευω μονο με ενα καλο ραδιοcd θα παιζουν τελεια
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 13:26 »
Μου ειπε ενας μαστορας του χωρου οτι αφου γραφει 300W μπορει να καψει τη πηγη χωρις ενισχυτη...
Εχει βαση κατι τετοιο??? ???

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 13:57 »
Αν το στερεοφωνικό σου βγάζει έξοδο για 4Ω ηχεία (που είναι και το πιο συνηθησμένο για αυτοκίνητα) τότε βάλε και 1000 W ηχεία (με 4Ω αντίσταση)

Η μόνη περίπτωση να κάνεις ζημιά είναι να βάλεις σε στερεοφωνικό σπιτιού (8Ω έξοδο) ηχεία από αυτοκίνητο (4Ω). Τότε το ρεύμα που στέλνει ο ενισχυτής είναι διπλάσιο από το προβλεπόμενο και καίγεται.

Σε αντίθετη περίπτωση (στερεοφωνικό αυτοκινήτου με ηχεία σπιτιού) απλά δεν θα παίζει τα μέγιστα.

Επίσης, ποτέ μη συνδέσεις ηχεία παράλληλα σε μία γραμμή στερεοφωνικού. Δύο ηχεία 4Ω παράλληλα, έχουν τελική αντίσταση 2Ω, οπότε εύκολα καις τον ενισχυτή...

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 14:13 »
Οταν λες παραλληλα ρε Χαρη τι εννοεις?
Το στερεοφωνικο εχει 4 εξοδους για ηχεια.Αν καποιος θελει να βαλει 6 ηχεια δε πρεπει σε καποια εξοδο να συνδεσει δυο ηχεια?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση για καλο ηχο!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 14:20 »
Οταν λες παραλληλα ρε Χαρη τι εννοεις?
Το στερεοφωνικο εχει 4 εξοδους για ηχεια.Αν καποιος θελει να βαλει 6 ηχεια δε πρεπει σε καποια εξοδο να συνδεσει δυο ηχεια?

Αν θες να το κάψεις, έτσι να κάνεις....

Δεν είναι τόσο απλό... Αν υποχρεωτικά πρέπει σε 1 έξοδο να βάλεις 2 ηχεία, θες προσαρμογέα αντίστασης, αλλά να ξέρεις οτι θα έχεις απόλειες... υπάρχει και άλλος τρόπος, αλλά θέλει 4 ηχεία ανά γραμμή.... δε συμφέρει