Αποστολέας Θέμα: που βρισκεται η ασφαλιοθηκη στο vvti ....? οεο .. που?  (Αναγνώστηκε 4484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mike1962

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ... να ειστε παντα καλα ...
 ...δεν λειτουργει η κορνα και προφανως ειναι  η ασφαλεια της...που ειναι ομως η ασφαλιοθηκη ή καλυτερα πως θα τη βρω...   με την μεθοδο του 'διαβασε το γ@μ@μ@νΩ manual' δεν εβγαλα ακρη ....μπροστα στο ταμπλο στη πλευρα του οδηγου...  λεει...ξηλωσα το καπακι κατω  απο το τιμονι αλλα δεν βρηκα επισεις δεν διακρινω κατι αλλο που μπορει να ξηλωθει  ..ι...ξερεις καποιος  κατι.... 
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PANOS72

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Mad for mud
Απ: που βρισκεται η ασφαλιοθηκη στο vvti ....? οεο .. που?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2008, 16:12 »
Είναι 10 πόντους πιο μέσα από το μοχλό του καπώ. Μπές ανάσκελα για να τη δεις. Νομίζω ανοίγει πατώντας 2 αυτάκια που έχει στις άκρες.

Τσέκαρε όμως και τα καλώδια της κόρνας. Καμμιά φορά φευγουν οι επαφές.
www.youtube.com/user/PanosJimny?feature=mhw4 <Panos72 Youtube channel
www.greektube.org/user/panji                              <Panos72 Greektube channel

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: που βρισκεται η ασφαλιοθηκη στο vvti ....? οεο .. που?
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2008, 20:16 »
κατω απο το την κολωνα και αριστερα. ειναι ενα κουτακι. rtfm ( lol ) για ποια ασφαλεια ειναι και οπωσδηποτε οχι μεγαλυτερη απο το manual. καλα ρε, πότε λογικευτηκες και πηρες jimny? cl
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος mike1962

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ... να ειστε παντα καλα ...
Απ: που βρισκεται η ασφαλιοθηκη στο vvti ....? οεο .. που?
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2008, 22:14 »
μετα απο παρα πολυ ψαξιμο..και σκυψιμο... καταφερα και βρηκα τις ασφαλιες και προσοαθησα να λυσω τη βλαβη της κορνας...  πολυ δυσκολο.... εκεινο που εφταιγε τελικα ηταν..... η ηλικια μου γιατι
με την θεση της ασφαλιοθηκης για να δεις τι και πως (με τη πρεβσιοποια μου πρεπει να ειναι στα +60cm μακρια για να δω) επρεπε να ξηλωσω το λεβιε ή να ανοιγα τρυπα στο πατωμα, τα εβλεπα ολα διλπα, τριπλα θολα... τελικα κετρασισα την ασφαλεια  και την αλλαξα...
επισεις επρεπε να ξαπλωνεις με περιεργες γωνιες και τα γεροντοπαχα και η ακινησια του γραφειου εκαναν την προσπαθεια επιπονη..... 
τελικα δεν ηταν η ασφαλεια..
η ηλικια μου ειχε την ευθηνη που με εμποδισε και δεν θυμηθικα οτι εδω και 1 μηνα η κορνα δυο τρεις φορες γουργουρισε.....  αυριο δοκιμαζω μια κορνα απο την αποθηκη

τελος με την κορνα, αλλα μετα απο 6 ωρες ενα ΝΕΟ  ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ προβλημα....
μεσιμερι με τη βροχουλα!!! (14,00) παμε για μπανιο στο Ποταμο και επιστρεφουμε  (17.00)  τα φωτα των φρενων ειναι ΟΚ. στην επιστροφη προχειρο ξεπλημα της λασπης και παλι τα φωτα φενονται ΟΚ, στις 20.00 απο το μπαλκωνι βλεπω το jimny στο παρκινγ και τα φωτα των φρενων ειναι αναμενα!!!  το αμαξι ειναι κλειδωμενο και φυσικα το κλειδι δεν ειναι στη κλειδαρια...παω να δω τι συμβαινει και τα φωτιστικα εχουν πειρωσει..προφανως για 2-3 ωρες τα φωτα των φρενων ειναι αναμενα...  βαζω μπρος....ολα ειναι ΟΚ,  τα φωτα παραμενουν αναμενα....βγαζω πολο μπαταριας (λογικο εσβησαν) βαζω πολο ξαναναψαν  (εγινε 3-4 φορες) ,,,ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ....?
  >>  admin  να το ρωτησω? ...long time ago στα ιταλικα χαλουσαν τα ηλεκτρικα....λες η συνεργασια με την FIAT.....  ???

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: που βρισκεται η ασφαλιοθηκη στο vvti ....? οεο .. που?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 09:07 »
Παράθεση
μετα απο παρα πολυ ψαξιμο..και σκυψιμο... καταφερα και βρηκα τις ασφαλιες και προσοαθησα να λυσω τη βλαβη της κορνας...  πολυ δυσκολο.... εκεινο που εφταιγε τελικα ηταν..... η ηλικια μου


δε φταιει η ηλικια σου... 2μετρα παλληκαρι εισαι.. εκει ειναι το προβλημα  lol lol

λοιπον το θεμα με τα φρενα σου. Εχει στο πενταλ του φρενου ενα μικρο παξιμαδακη. Θελει μια μικρη ρυθμιση διοτι το εχουν πολυ ευαισθητο και με το παραμικρο τρανταγμα αναβουν τα στοπ. Στη δικια σου την περιπτωση ειναι μονιμως ετσι...

Επισης εχει και ενα φισακη εκει κατω... οταν καποιος φοραει μποτακια μπορει επισης να το βγαλει και να μην αναβουν καθολου τα στοπ... bhe

Επειδη θα ζοριστεις να ρυθμισεις το παξιμαδακη (ειπαμε λογω υψους...), σε ενα συνεργειο θα στο κανουν σε 1'...
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: που βρισκεται η ασφαλιοθηκη στο vvti ....? οεο .. που?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 10:04 »
μετα απο παρα πολυ ψαξιμο..και σκυψιμο... καταφερα και βρηκα τις ασφαλιες και προσοαθησα να λυσω τη βλαβη της κορνας...  πολυ δυσκολο.... εκεινο που εφταιγε τελικα ηταν..... η ηλικια μου γιατι
με την θεση της ασφαλιοθηκης για να δεις τι και πως (με τη πρεβσιοποια μου πρεπει να ειναι στα +60cm μακρια για να δω) επρεπε να ξηλωσω το λεβιε ή να ανοιγα τρυπα στο πατωμα, τα εβλεπα ολα διλπα, τριπλα θολα... τελικα κετρασισα την ασφαλεια  και την αλλαξα...
επισεις επρεπε να ξαπλωνεις με περιεργες γωνιες και τα γεροντοπαχα και η ακινησια του γραφειου εκαναν την προσπαθεια επιπονη..... 
τελικα δεν ηταν η ασφαλεια..
η ηλικια μου ειχε την ευθηνη που με εμποδισε και δεν θυμηθικα οτι εδω και 1 μηνα η κορνα δυο τρεις φορες γουργουρισε.....  αυριο δοκιμαζω μια κορνα απο την αποθηκη

τελος με την κορνα, αλλα μετα απο 6 ωρες ενα ΝΕΟ  ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ προβλημα....
μεσιμερι με τη βροχουλα!!! (14,00) παμε για μπανιο στο Ποταμο και επιστρεφουμε  (17.00)  τα φωτα των φρενων ειναι ΟΚ. στην επιστροφη προχειρο ξεπλημα της λασπης και παλι τα φωτα φενονται ΟΚ, στις 20.00 απο το μπαλκωνι βλεπω το jimny στο παρκινγ και τα φωτα των φρενων ειναι αναμενα!!!  το αμαξι ειναι κλειδωμενο και φυσικα το κλειδι δεν ειναι στη κλειδαρια...παω να δω τι συμβαινει και τα φωτιστικα εχουν πειρωσει..προφανως για 2-3 ωρες τα φωτα των φρενων ειναι αναμενα...  βαζω μπρος....ολα ειναι ΟΚ,  τα φωτα παραμενουν αναμενα....βγαζω πολο μπαταριας (λογικο εσβησαν) βαζω πολο ξαναναψαν  (εγινε 3-4 φορες) ,,,ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ....?
  >>  admin  να το ρωτησω? ...long time ago στα ιταλικα χαλουσαν τα ηλεκτρικα....λες η συνεργασια με την FIAT.....  ???

Καλημέρα,
Πάλι για σκύψιμο σε βλέπω,
Το πένταλ του  φρένου έχει ένα διακόπτη όταν το αφήνεις,μου είχε συμβεί και έμένα όταν ήταν καινούργιο,
και για κάποιο λόγο (άγνωστο), όταν άφηνες το πεντάλ δεν σβήνανε τα φρένα, η διαδρομή του πεντάλ δεν ήτανε σωστή.
Πάντως τα φώτα του φρένου ανάβουν μόλις πατήσεις ελάχιστα το πεντάλ, είναι πολύ οριακό,και λίγο αν στραβώσει κάτι στο πεντάλ ή στον διακόπτη, σου μένουν αναμμένα.
Τέλος πάντων εγω το πήγα στην αντιπροσωπεία γιατί ήθελε πολύ σκύψιμο ,και μου το έφτιαξαν δωρεάν στην εγγύηση σε 2 λεπτά.
Δεν άλλαξαν τίποτα.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...