Αποστολέας Θέμα: Περί εγγυήσεων ο λόγος.  (Αναγνώστηκε 11125 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 11, 2007, 13:04 »
Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω το νόημα , εγώ είπα οτι είμαστε οι μόνοι που δίνουμε γραπτή εγγύηση και είμαστε εξουσιοδοτημένοι απο την ARB για αυτό .
Τώρα η ARB δεν έχει πουθενά στον κόσμο απο όσο ξέρω air locker fitter και απάντησα σε αυτή την ερώτηση , το οτι είμαστε εξουσιοδοτημένοι για να δίνουμε εγγύηση είναι κάτι διαφορετικό απο το εάν η ARB έχει air locker fitters.

Δεν παραπλανούμε λοιπόν και θα σας πρότεινα να διαβάζετε πρώτα λίγο καλύτερα αυτά τα οποία γράφω προτού προβείτε σε χαρακτηρισμούς προς την εταιρεία μας .

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 11, 2007, 13:33 »
Ζητώ συγνώμη για χαρακτηρισμούς που αδικούν την εταιρεία σας.

Εγώ όμως, διαβάζοντας καλύτερα αυτά που γράφετε,
στην Ελλάδα αλλά ΜΟΝΟ η δική μας εταιρεία έχει την εξουσιοδότηση απο την ARB για την καλή τοποθέτηση των προιόντων της
και
Τώρα η ARB δεν έχει πουθενά στον κόσμο απο όσο ξέρω air locker fitter
πάλι μπερδεύομαι.
Προφανώς είμαι μόνον εγώ, οπότε όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 11, 2007, 14:04 »
Το οτι έχουμε την εξουσιοδότηση για την καλή τοποθέτηση δεν συνεπάγεται οτι η ARB έχει Licensed Air Locker Fitters , μάλλον αυτό δεν έχετε καταλάβει .


Τέλος πάντως , όπως είπατε , όλα καλά .

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 12, 2007, 20:34 »
Πραγματικά τώρα κατάλαβα!
Είστε λοιπόν:LICENCED OLD MAN EMU FITTER-    δεν είστε:ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΣ ΟLD MAN EMU
δεν είστε:     LICENSED ARB AIR LOCKER FITTER    -είστε:   ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΣ ARB AIR LOCKER

everything clear!


Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 17, 2007, 19:13 »
Πραγματικά τώρα κατάλαβα!
Είστε λοιπόν:LICENCED OLD MAN EMU FITTER-    δεν είστε:ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΣ ΟLD MAN EMU
δεν είστε:     LICENSED ARB AIR LOCKER FITTER    -είστε:   ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΣ ARB AIR LOCKER

everything clear!



 ;D ;D ;D ;D

Με το συμπάθιο...

Ποιά η διαφορά του αδειούχου (licenced) απο τον εξουσιοδοτημένο... ??
Λογικά ο αδειούχος (licenced) εφαρμοστής πρέπει να είναι και εξουσιοδοτημένος και το αντίστροφο... ??

Ετσι δεν είναι..??

Μπερδέυτηκα..  >ang021<

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 20, 2007, 11:23 »
GWord for Windows: Licenced=Εξουσιοδοτημένος

Είδες πόσο απλό είναι?

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 20, 2007, 13:52 »
Α.....
Τώρα καταλάβαμε...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 21, 2007, 12:48 »
Με τα λίγα που ξέρω θα έλεγα τα εξής:

ΠΩΛΗΣΕΙΣ
1. Exclusive dealer = ο ένας και μοναδικός αντιπρόσωπος προιόντος. Το ένα και μοναδικό σημείο αγοράς
    του προιόντος σε μία πόλη/χώρα/ηπειρο.
2. Authorized dealer = εξουσιοδοτημένος αντιπρόπωπος προιόντος. Επίσημο σημείο αγοράς προιόντος που όμως δεν
    είναι το μοναδικό. Η εταιρεία μπορεί να έχει πολλούς εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους.
    (π.χ. πόσες αντιπροσωπείες Suzuki έχει ο Σφακιανάκης στην Ελλάδα? Πάνω απο 1 ). Πόσους "Σφακιανάκηδες"
    έχει η Suzuki παγκοσμίως? Πολλούς.
Οι παραπάνω αντιπρόσωποι κατόπιν συμφωνίας με την εταιρεία και έχοντας επίσημα στοιχεία, οφείλουν να γνωστοποιούν στον αγοραστή ότι παρέχουν εγγύηση του προιόντος. Επίσης τι ακριβώς καλύπτει η εγγύηση.

SERVICE
Υσχύει ότι και παραπάνω αλλά δεν σημαίνει ότι το συνεργείο είναι απαραίτητα και Dealer ούτε και το αντίθετο βέβαια.
Εδώ η συντήρηση/επισκευή του αυτοκινήτου οφείλει να γίνεται σύμφωνα με τις διαδικασίες της εταιρείας χρησιμοποιώντας τα προβλεπόμενα υλικά με αποκλειστική ευθύνη του αντιπροσώπου.Η εγγύση παρέχεται για την σωστή εκτέλεση εργασιών,ποιότητα ανταλλακτικών και την ορθή λειτουργία του οχήματος μετά τις επεμβάσεις.

Το Licenced έχει πολλές και διαφορετικές ερμηνείες:
1. Licenced Electrician: κατέχει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος ηλεκτρολόγου
2. Licenced manufacturer: κατέχει άδεια ώστε να εκτελεί κατασκευαστικές εργασίες που θα ζητηθούν.

Στη προκειμένη πρέπει να ισχύουν τα εξης:

Authorized ARB dealer: Απλώς πουλάει τα προιόντα ώς επισημο σημείο προμήθειας και παρέχει εγγύηση.

Authorized ARB Fitter: Η εταιρεία κρίνει επαρκή την τεχνογνωσία και την ικανότητα του συγκεριμένου ανθρώπου
                        ή συνεργείου ώστε να τοποθετεί τα προιόντα της. Παρέχει εγγύηση για τις εργασίες.
                        Η ευθύνη είναι του ίδιου του μηχ/κού να κάνει καλά την δουλειά του στα πλαίσια
                        που ορίζει η ARB και συμφώνησε μαζί της. Διαφορετικά θα λογοδοτήσει στην ARB
             

Licenced ARB Fitter: Εχει εξετασθεί ή εκπαιδευτεί και αποκτήσει τεχνογνωσία απο την ARB ή εκπαιδευτικό
                            οργανισμό που εγκρίνει η ARB και του έχει χορηγηθεί επίσημη άδεια να τοποθετεί
                            προιόντα ARB.
                            Την ευθύνη των εργασιών την έχει η ιδια η ARB που εγγυάται για την ικανοτητά του
                            όχι μόνο ώς μηχ/κού αλλά και ώς γνωστη στην τοποθέτηση των προιόντων της


Αρα πιστεύω ότι: Authorized = Την ευθύνη έχει ο ίδιος ο αντιπρόσωπος και λογοδοτεί στην εταιρεία.
                       Licenced = Την ευθύνη έχει η εταιρεία και εγγυάται η ίδια.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2007, 12:53 από Michalis »
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Προσφορά μπλοκέ ARB εγγυηση
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 22, 2007, 15:57 »
καλησπερα .Το κατάστημά μας σας δίνει γραπτή εγγύηση καλής τοποθέτησης και λειτουργίας του προϊόντος που σας διαθέτει.


Γιάννη Καλησπέρα

Διευκρίνησε σε παρακαλώ το εξής :

Εγγύηση καλής τοποθέτησης μπορείς να δώσεις , μιας και τη δίνεις εσύ .

Εγγύηση όμως καλής λειτουργίας για το Locker αφού δεν είσαι αναγνωρισμένος αντιπρόσωπος απο την ARB Corporation , πώς μπορείς να δώσεις ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σου .

Βαγγέλης 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2007, 15:27 από IronΜan »

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Προσφορά μπλοκέ ARB εγγυηση .......
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 22, 2007, 16:59 »
αντε παλι......
αν και δεν ξερω αν πρεπει να απαντησω....εγω θα το κανω....
εμενα μου φτανει ο Κοκολακης η ο οποιοσδηποτε Κοκολακης να μου δωσει γραπτη εγγυηση που να λεει οτι αν παθει κατι το μπλοκε θα μου το επισκευασει δωρεαν..τωρα εαν ειναι η οχι αναγνωρισμενος ....λιγο που με νοιαζει...
Κυριε Κοκολακη εαν θελετε βγαλτε αυτο που λετε για την εγγυηση και στηλτε το μας ( τα ατομα που εχουν δηλωσει) με π.μ. για εμενα ειναι το ιδιο....

π.α.
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 23, 2007, 15:20 »
Προστέθηκαν στην ενότητα δύο ποστ , απο το τοπικ των προσφορών, μιας και αφορούν συζητήσεις περιέγγυήσεων , και δεν έχουν κάποιοα σχέση με προσφορές....

Οποιαδήποτε απάντηση/γνώμη είναι ωφέλιμη στην εξαγωγή συμπερασμάτων , για το JimnyClub

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2007, 15:29 από IronΜan »
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 23, 2007, 15:35 »
Μιας και έχει άμεση σχέση με το θέμα, μια γνώμη του φίλου Τάκη....

Στο θεμα της αξιοπιστιας και της εγγυησης ημουν και ειμαι απολυτος : " Μιχαλη αν σπασει χωρις λογο , στο εφερα στο κεφαλι " και πιστευω οτι περισσοτερο ευκολα γινεται αυτο σε καποιον κατασκευαστη που υπαρχει προσωπικη σχεση , παρα να στελνω μειλς στα εξωτερικα . Υπαρχουν και αλλοι πολλοι λογοι που μονο αν κουβεντιασεις με τον  οποιο "τρελλο" μικροκατασκευαστη μπορεις να καταλαβεις .
Γιάννης Δημητρέλης