Αποστολέας Θέμα: Τακάκια για jimny!  (Αναγνώστηκε 4317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Τακάκια για jimny!
« στις: Ιανουάριος 30, 2007, 19:29 »
Επειδή τα τακάκια στο jimny μου μάλλον είπαν το ποιημα...κ θέλουν αλλαγή έχει κανείς να προτείνει κάτι που να το έχει δοκιμάσει?

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 19:51 »
Ferodo. Νομίζω ένας τύπος υπάρχει (κόκκινο κουτί).
Έχω κάνει 15.000 χλμ με αυτά

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 19:57 »
Είναι αξιόλογα? Πόσο πάει το μαλλί?

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 20:08 »
Σε απόδοση θα τα συνέκρινα με τα σουζουκοτακάκια (ίσως είναι λίγο πιο μαλακά τα Ferodo). Τα έχω αρκετό καιρό και δεν θυμάμαι τιμή αλλά δεν νομίζω να τα βρεις πάνω από καμια 50αρια ευρώ (ίσως λεω και πολλά)

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 21:09 »
Το πιο σύνηθες πρόβλημα που παρουσιάζουν τα jimny είναι οι στραβωμένες δισκόπλακες και αυτό οφείλετε κυρίως στην αλλαγή πάστας στα υλικά τριβής (τακάκια) όπου τα περισσότερα aftermarket ανεβάζουν αρκετά υψηλότερες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να στραβώνουν τις δισκόπλακες...! Κοινώς όταν αλλάζουμε τακάκια με άλλα εκτός των εργοστασιακών κρίνεται απαραίτητη η αλλαγή και των δίσκων με άλλων αντίστοιχης αντοχής...!

Τώρα Για κάποιον που φοράει μέχρι και 215/75/R15 τα εργοστασιακά φρένα είναι σχετικά καλά με συνετή οδήγηση και έχουν το πλεονέκτημα ότι μετά από αρκετά πλάτσα πλούτσα στα νερά τα τακάκια επανέρχονται σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο όταν στεγνώσουν σε αντίθεση με τα περισσότερα aftermarket τα οποία εφόσον βραχούν (ποτίσουν όχι απλό πιτσίλισμα) δεν επανέρχονται ποτέ στην αρχική τους κατάσταση και σχεδόν αχρηστεύονται.

Η επιλογή είναι καθαρά προσωπική υπόθεση...και οι 2 λύσεις είναι καλές και η κάθε μία έχει τα θετικά και τα αρνητικά...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 21:24 »
Για να είμαι ειλικρινής τα προβλήματα με τους στραβωμένους δίσκους στα Τζίμνι έχω ακούσει ότι προκαλούνται και από το γεγονός ότι τα σουζουκοτακάκια είναι αρκούντως σκληρά (συν το ότι το υλικό της δισκόπλακας δεν είναι ότι καλύτερο). Υπάρχουν πολλά παραδείγματα με στραβωμένους δίσκους σε καινούργια Τζίμνι (με σουζουκοτακάκια που προφανώς δεν έχουν αλλαχτεί)
Δεν το έχω πολυψάξει το θέμα πάντως. Όταν άρχισαν τα κόλπα οι δίσκοι μου, πήραν δρόμο και έβαλα aftermarket.

Edit σχετικά με το βρέξιμο:
Η μοναδική φορά που τα φρένα απέκτησαν αίσθηση σπόγγου για αρκετή ώρα ήταν όταν πέρασα ποταμάκι και είχε ακόμη τους σουζουκοδισκους και τα σουζουκοτακάκια. Από τότε που τα άλλαξα δεν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα (έχω χαράξει τους δίσκους αν έχει κάποια σημασία αυτό).
Προσοχή, μην το δοκιμάσετε σπίτι σας ή, όπως λένε οι φίλοι μας οι αγγλοσάξωνες, YMMV
(your mileage may vary)

 ha
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2007, 21:35 από cliff »

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 02:51 »
Ακριβως αυτο συμβαινει,τα μαμα τακακια ειναι πολυ σκληρα και κρατανε πολλα χιλιομετρα και το ιδιο συμβαινει με τις δισκοπλακες γι αυτο και ανεβαζουν θερμοκρασιες και στραβωνουν!


Η λυση που εχω καταφυγει εγω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και απο την αισθηση και απο την αποδοση και απο τη διαρκεια ειναι η εξης:

Σωληνακια φρενων αεροπορικου τυπου (+10cm μακρυτερα αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την αποδοση)
Δισκοπλακες Brembo τρυπημενες στον τορνο με πολλες και μικρες τρυπες για ταχυτερη απαγωγη της θερμοτητας
Τακακια Ferodo μαλακη παστα,μια δινει για Jimny μονο αυτη τη μαλακη

Κοστος

Σωληνακια 50 Ευρω
Δισκοπλακες 80 Ευρω + Τορνος 40 Ευρω
Τακακια Ferodo 35 Ευρω (αντι για 60 που κανουν της Suzuki)
Εργασια 50 Ευρω

Συνολο 255 Ευρω


Πλεονεκτηματα

Καταλαβαινω που και ποσο φρεναρω οποτε δε μπλοκαρουν ευκολα οι τροχοι,το πενταλ ειναι αμεσο σε σχετικα αποτομα φρεναρισματα,
εχει αρκετα μεγαλη διαρκεια γιατι δε ζεσταινονται ευκολα και γι αυτο δε στραβωνουν!


Μειονεκτηματα

Λογικα η μαλακη παστα των Ferodo θα βγαλει πιο λιγα χιλιομετρα απο αυτα της Suzuki αλλα κανουν και τα μισα λεφτα!
Στα φρεναρισματα πανω απο 80km ακουγεται ενα ανεπαισθητο φυσημα απο τις τρυπες στις δισκοπλακες,μικροτερο παντως απο το βουητο των BF Mud!

Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 13:56 »
Εγω αλλάζω τακάκια στο φιλαράκι μου τον ΔΡΑΚΟ.

Αν και μακριά, δεν τον αλλάζω γιατι ειναι  "and I fuck the childrens" ( ....και γ@μώ τα παιδιά).

+ οτι βλέπω εκεί που και πού και το φιλαράκι μου τον Πέτρο.



 87
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τακάκια για jimny!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 10:24 »
εγω με τα τακακια που εχω(μαμα) εχω κανει 30.000κμ και ακομα ειναι σαν καινουργια σε παχος εχουν ψωμι ακομα. δεν εχω προβλημα με τα φρενα αλλα μηπως χρειαζεται να τα αλλαξω! ειχα ενα σαμυραι πιο παλια και ειχα κανει 60.000κμ με τα τακακια και ακομα ειχαν ψωμι.μεχρι που το πουλησα. μηπως δεν πρεπει να τα αφηνω τοσο πολυ? μηπως αλλαζει η συσταση τους? σκληραινουν πιο πολυ και γι αυτο δεν τρωγονται? παντωσ προβλημα με τα φρενα δεν ειχα!