Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!  (Αναγνώστηκε 12251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 10:30 »
Πάντως η old man δίνει ίδιο κωδικό αμορτισερ και στο jimny και στο samurai, και αλλάζει μόνο η βάση.

Φιλε 4kinitε... στο Jimny, συνηθως, χρησιμοποιουμε το αμορτισερ τιμονιου που απευθυνεται στο Wrangler, οταν μιλαμε για Οld Μan Εmu...

Μπορεί να μπεί και αμορτισέρ OME για Land Rover 90/110 με την νέα βάση DGTuning απλά θέλει προσεχτική ρύθμιση. Το τρέμουλο σαφώς μειώνεται αλλά υφίσταται.
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=14483
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 10:40 »
Μιχαλακη... καλε μου φιλε &... προμηθευτη... ασε τα τρεμουλα και κοιτα να σε δω το απογευμα... ηρθε η ωρα σου!!! :http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,1132.0.html
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος vidas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 11:07 »
Ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά…χχχχχαααα πλάκα κάνω!! j12 j12 j12 j12 j12 j12 j12 j12
Λιπών μπορείτε να πάτε να χαθείτε γιατί όλοι και όλες έναν τέτοιο δονητή ονειρεύεστε!!!!!!!!! ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha


Και λίγο σοβαρά τώρα…
1.. όλα αρχίζουν από το που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προέρχεται αυτό το τρέμολο.
2.. το αμορτισέρ τιμονιού δεν αποσκοπεί να μειώσει δονήσεις  αλλά να αποφευχθούν τυχών γρήγορες εναλλαγές κατεύθυνσης τον τροχών.
3… άντε και έβαλες αμορτισέρ τιμονιού τι πραγματικά μπορεί να συμβεί??
      Μήπως το μόνο που θα μπορούσες καταφέρεις είναι να μυώσεις τις δόνησης που ανεβαίνουν στο τιμόνι και στους τροχούς να υφίστανται με την ίδια συχνότητα?

Αν την Κυριακή είσαι στην εκδρομή ας πάμε μια βόλτα μαζί να δω αν είναι κάποιο γνώριμο τρέμολο ώστε να δούμε και τι μπορείς νακανεις.
dilono ypeftina pos den afino pote ksana to xoma oti kai na moy simvi!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 13:34 »
Ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά…χχχχχαααα πλάκα κάνω!! j12 j12 j12 j12 j12 j12 j12 j12
Λιπών μπορείτε να πάτε να χαθείτε γιατί όλοι και όλες έναν τέτοιο δονητή ονειρεύεστε!!!!!!!!! ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha


Και λίγο σοβαρά τώρα…
1.. όλα αρχίζουν από το που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προέρχεται αυτό το τρέμολο.
2.. το αμορτισέρ τιμονιού δεν αποσκοπεί να μειώσει δονήσεις  αλλά να αποφευχθούν τυχών γρήγορες εναλλαγές κατεύθυνσης τον τροχών.
3… άντε και έβαλες αμορτισέρ τιμονιού τι πραγματικά μπορεί να συμβεί??
      Μήπως το μόνο που θα μπορούσες καταφέρεις είναι να μυώσεις τις δόνησης που ανεβαίνουν στο τιμόνι και στους τροχούς να υφίστανται με την ίδια συχνότητα?

Αν την Κυριακή είσαι στην εκδρομή ας πάμε μια βόλτα μαζί να δω αν είναι κάποιο γνώριμο τρέμολο ώστε να δούμε και τι μπορείς νακανεις.


Που να δείς αυτήν στην γωνία που έχει το φροντιστήριο όταν παρκάρεις το θηρίο μπροστά. Τα ειχε πάρει και φώναζε ποιανού ήταν και της έκλεινε το μαγαζί...εβριζε μια ώρα ;)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος dimos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 15:46 »
Δοκίμασε να κάνεις ζυγοστάθμιση πάνω στον τροχό. Εμένα το πρόβλημα λύθηκε, με MUD BF 215/75

Αποσυνδεδεμένος milas78

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 23:17 »
KAI EΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΖΑΝΤΕΣ (ΤΡΙΚΤΙΝΕΣ) ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΦΑΡΔΙΕΣ (ΕΦΤΑΡΕΣ)!!! ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: " ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΖΑΝΤΑ, ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΡΝΑΔΟΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ"!!!! ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΒΑΖΩΝΤΑΣ ΤΙΣ 16ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ ΤΟΥ VITARA (ΟΧΙ ΤΟΥ ΝΕΟΥ) ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ COOPER 215 65 16!! ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ JIMNY. ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΠΑΤΑΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΑ!!!  ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ!!!!

jimnoula

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 23:28 »
Όσο είχα τα εργοστασιακά λάστιχα δεν είχα κανένα πρόβλημα από τρέμουλα κάτω απο τα 145...
όταν άλλαξα λάστιχα και έβαλα 50/50 και άλλαξα και αμορτισερ τότε είχα ένα σοβαρό πρόβλημα...ένα τρέμουλο στα 60 με 80...αλλά τρομερό τρέμουλο...
μετά λοιπόν απο 3 ζυγοσταθμίσεις και 1 ευθυγράμμιση το τρέμουλο δεν έλεγε να φύγει....
Ευτυχώς μετά απο λίγο χρονικό διαστημα ενας φίλος έτυχε να μπεί στο αυτοκίνητο...και μου λέει...πω πω τι τρέμουλο είναι αυτό??? και του λέω....¶σε φίλε έχω δοκιμάσει τα πάντα....και με λέει....Αμορτισερ τιμονιού δοκίμασες????....
η αντιδρασή μου ήταν αυτή.... :o :o :o....όχι δεν δοκίμασα...είπα....ε βάλε ένα και θα δείς...με είπε.....!!!!
(ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΙ...!!!!)

Εδώ και καιρό έχω πάνω το αμορτισέρ τιμονιού δεν έχω καθόλου τρεμουλο.... j12...και το καλύτερο??? Είχα πάει για μια μίνι δοκιμή στην Καλιφόρνια...και είδα μια καταπληκτική εκτός δρόμου οδηγική συμπεριφορά...

Ένα έχω να πώ....είναι το καλυτερο που μπορείτε να κάνετε....

Ευχαριστώ Αποστόλη,Θωμά,Δημήτρη..... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2007, 23:34 από jimnoula »

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 07:34 »
Καλημέρα jimnoula,
Είχα πάει για μια μίνι δοκιμή στην Καλιφόρνια...
Τι εννοείς  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2007, 08:34 από Δημήτρης Γ. »
Hisamitsu Horigome

Αποσυνδεδεμένος milas78

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 13:26 »
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΙΜΟΝΙΟΥ!!! ΕΔΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ;

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 14:13 »
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΙΜΟΝΙΟΥ!!! ΕΔΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ;

Kαλημερα φιλε μου... Εαν υπαρχει καποιος εκει που να πουλαει αμορτισερ ΟΜΕ, εκει μπορεις να το βρεις...
Διαφορετικα, στην xtreme 4x4 ή στην AMORTEAM... και βεβαια θα χρειαστεις και ενα set βασεων για το jimny... Ολα μαζι θα σου πανε καπου 150-150 ευρα, απ οσο ξερω...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

jimnoula

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 15:50 »
Καλημέρα jimnoula,
Είχα πάει για μια μίνι δοκιμή στην Καλιφόρνια...
Τι εννοείς  ???

Τι να εννοω??? Πήγα στην πίστα ακριβως μετά την τοποθέτηση για να το τρέξω λίγο στην Εθνική να δω πως είναι...και κατευθείαν Καλιφόρνια μαζι με τον Αποστόλη και το Θωμά για να ανέβουμε πολυκατοικίες...και για να δοκιμάσω το αμορτισερ σε εκτος δρόμου καταστάσεις....

Το κυριο θεμα ..για να μην είμαστε εκτός θέματος γιατι δεν θέλω ήταν ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από το τελικο  αποτέλεσμα...και θα εμπιστευτώ τον Αποστόλη και για τις υπολοιπες μετατροπές του ΜΠΕΜΠΗ...που ερχονται το καλοκαιρι με το που λιώσουν τα χιόνια...

 yah yah yah yah cl cl cl cl cl cl cl
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2007, 18:18 από jimnoula »

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 18:23 »
Καλά τα λέτε με το αμορτησερ τιμονιού, και εγώ σκοπεύω να βάλω σύντομα, αλλα με το αμορτισερ καλύπτεις το πρόβλημα, και δεν το λύνεις... Τι μας νοιάζει βέβαια αυτό, αλλα καλύτερα είναι να βρισκόταν και η αιτία. Εμένα πάντως έτρεμε και με τα μαμα λάστιχα και με τις μαμα ζάντες, και με 7" ζάντες, και με αναγόμωση, και με 50/50!!!!! yah


...έχω δοκιμάσει τα πάντα...  j12

...ένα νέο στην πολυσησυζητιμένη αυτή περίπτωση είναι το εξής. Προχτες παρατήρησα οτι έχανα βαλβολίνες απο τα "καρπούζια" μπροστά. Πήγα στο συνεργείο,  το άνοιζε,άλλαξε τις τσιμούχες, αλλα άλλαξε και τα ρουλεμαν απο τα καρπούζια, γιατί ήταν τελείως σκουριασμένα... δεν γύριζαν σχεδον!!! Και τα τεσσερα... Μου εξήγησε οτι απλα όπως βγαίνει βαλβολίνη, μπαίνει νερο οπότε όλα σκουριαζουν εκει μέσα... Τα παραπάνω τα ανέφερα, γιατι απο όταν πήρα το αυτοκίνητο απο το συνεργείο, το τρέμουλο σχεδόν σταμάτησε!!! Είναι ανεπέσθητο πλεον ενώ πριν σου έσπαγε τα νευρα. Αν κάνω και μια ζυγοστάθμιση μπορεί όλα να στρώσουν προσωρινά!!!  lol

Καλού - κακού όσοι κανετε ταρζανιές κοιτάξτε τα ρουλεμαν αυτά!!! Πάντως ξέρω δυο αυτοκίνητα στην Ηγουμενίτσα μόνο που τρεμουν απο την μέρα που κατέβηκαν απο την νταλίκα!!! Καινούργια!!!Οπότε....

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 19:43 »
Καλημέρα jimnoula,
Είχα πάει για μια μίνι δοκιμή στην Καλιφόρνια...
Τι εννοείς  ???

Τι να εννοω??? Πήγα στην πίστα ακριβως μετά την τοποθέτηση για να το τρέξω λίγο στην Εθνική να δω πως είναι...και κατευθείαν Καλιφόρνια μαζι με τον Αποστόλη και το Θωμά για να ανέβουμε πολυκατοικίες...και για να δοκιμάσω το αμορτισερ σε εκτος δρόμου καταστάσεις....

Το κυριο θεμα ..για να μην είμαστε εκτός θέματος γιατι δεν θέλω ήταν ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από το τελικο  αποτέλεσμα...και θα εμπιστευτώ τον Αποστόλη και για τις υπολοιπες μετατροπές του ΜΠΕΜΠΗ...που ερχονται το καλοκαιρι με το που λιώσουν τα χιόνια...

 yah yah yah yah cl cl cl cl cl cl cl


Ειλικρινά δεν έχω κανένα αντίλογο για τα τεχνικά. Απλά ήθελα να ρωτήσω για την τοποθεσία "Καλιφόρνια", που αμέσως μετά πήγες. Και τώρα μπερδεύτικα περισσότερο με το ανέβασμα σε "πολυκατοικίες", δηλαδή τι είναι αυτές  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2007, 07:35 από Δημήτρης Γ. »
Hisamitsu Horigome

Αποσυνδεδεμένος milas78

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ!
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 22:29 »
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΙCKSI EYΧΑΡΙΣΤΩ!!!!