Αποστολέας Θέμα: Προβλημα Ιmmobilizer...  (Αναγνώστηκε 4036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Προβλημα Ιmmobilizer...
« στις: Ιανουάριος 26, 2007, 09:07 »
Παιδες... το παρακατω το γραφω μονο και μονο για να εχετε απλα το νου σας και να προσεχετε αν ποτε τυχει σε καποιον απο εμας (ευχομαι βεβαια ποτε να μην τυχει...).

Εχθες το απογευμα κατεβαινοντας την Εθνικη οδο, λιγο πριν μπω στην Αθηνα, ξαφνικα το αυτοκινητο σβηνει και μενω συξυλος μεσα στους κανιβαλους που ετρεχαν και πηγαιναν ολοι μαλλια κουβαρια...
Αφου βαλαμε το αυτοκινητο στην ακρη, προσπαθουσα να το ξαναβαλω μπρος... αλλα ματαια...
Καποια στιγμη, παρατηρησα οτι το ηλιθιο ledακι με το λουκετακι και το κλειδι, δεν ελεγε να σβησει... Τηλεφωνο κατ ευθειαν στο Βαγγελη...  Μετα απο συμβουλιο Βαγγελη0Θοδωρη, το συμπερασμα βγηκε: Mπλοκαρισε το immobilizer...
Ακολουθηθηκε η γνωστη πλεον διαδικασια, φορτωθηκε το Jimny στην οδικη βοηθεια και βουρ για το συνεργειο...
Προσπαθησαμε εκει ξανα μπας και παρει, αλλα αυτο δεν μας εκανε το χατηρι...  Το επομενο βημα ηταν να παει σημερα το πρωι στη suzuki για ηλεκτρονικη πλεον γιατρεια...
Αφου κανονιστηκε να το περιμενουν και ενω περιμεναμε να παει η οδικη βοηθεια να το ξαναπαρει, ως δια μαγειας ο Θοδωρης τα καταφερε και το... εγιανε!!!  Πλεον ειναι ολα καλα και το silver baby ειναι και παλι μια χαρα...

Σε συζητηση με μηχανικο απο τη suzuki μου ειπε οτι δεν ειναι ιδιαιτερα συχνο φαινομενο, αλλα δεν ειναι και απιθανο να συμβει... Φερτο απο εδω και θα δουμε...

Αλλα οταν μιλησα με ενα παλληκαρι απο την express service, με ρωτησε το εξης καταπληκτικο: Που ακριβως εμεινε?
Οταν εγω ψαχνομουν γιατι με ρωτησε, μου εξηγησε οτι καποιες φορες, οι τεραστιες κεραιες της κινητης τηλεφωνιας, ειναι παρα πολυ πιθανον να δημιουργησουν τετοια μπλοκαρισματα, λογω πολυ ισχυρων ηλεκτρομαγνητικων πεδιων!!!

Κανα 700αρι μετρα πριν απο το σημειο που εμεινα, οντως εχει μια τεραααααααααααστια κεραια τηλεφωνιας... Δε ξερω... ειμαι ακομη στο ψαξιμο...

Αν καποιος απο τη παρεα ξερει κατι που θα μπορουσε να βοηθησει τις... ερευνες, ας μας το πει... καλο ειναι να ξερουμε τι μας γινεται...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 11:20 »
Μα τι ιστορίες σκαρφίζεσαι κάθε φορά για να γυρνάς με την οδική βρε παιδί μου  87 Μπράβο, θέλει πολλή φαντασία  lol
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 11:36 »
Μπραβο Μενια καλα σου, καλα σου...  :'( :'(
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος kranas (x-nikos)

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 715
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 21:37 »
Μα τι ιστορίες σκαρφίζεσαι κάθε φορά για να γυρνάς με την οδική βρε παιδί μου  87 Μπράβο, θέλει πολλή φαντασία  lol

ΩΧ θειο σε πηρανε χαμπαρι βρες κατι αλλο για να την βγαζεις φτηνα και να κανεις τσαμπα βολτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 >tin_patises< >tin_patises< >tin_patises< >tin_patises< >tin_patises< >tin_patises< >tin_patises<
Ας το καλαμπουρίσουμε ρε παιδιά!!!! κάνει καλό!!!!

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 21:49 »
εγω μεχρι τωρα δεν ειχα κατι τετοιο προβλημα αλλα θα ρωτουσα εδω μηπως ηξερε κανεις.το δικο μου το ερωτημα ειναι λοιπον οτι οταν παω με το γιμνυ στον δρομο μου αναβοσβηνει μια φορα αυτο το λαμπακι που ειπες αλλα πολυ γρηγορα χωρις να αλλαζει κατι στην συμπεριφορα του αυτοκινητου.τωρα η με προειδοποιει οτι θα χαλασει η κατι αλλο.το ψαχνω μπας και το προλαβω.
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 23:32 »
Έκτός από τον καιρό, τα χαμηλά βαρομετρικά, την Αφροδίτη στον Πλούτωνα, και τον ανάδρομο Ερμή,

το Jimny επηρρεάζεται και από κεραίες κινητής τηλεφωνίας !
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 10:42 »
Υποτίθετε ότι είναι καλά θωρακισμένο και υπάρχουν προδιαγραφές για την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που αν κάποιο όχημα δεν τις έχει δεν μπορεί να βγει στην παραγωγή και νομίζω πως είναι δύσκολο να "κλειδώσει" το ιμομπιλάιζερ γι΄ αυτό το λόγο.
Εμένα που από κεραίες δόξα το Θεό έχει δει πολλές, δεν μου το έχει κάνει ποτέ. Αντίθετα παλιά το Saxo μου μια φορά που το πήγα στον Υμηττό έκανε διάφορα παλαβά με το συναγερμό και το ιμομπιλάιζερ.
Έχω παρατηρήσει όμως, ειδικά σε ένα ταξίδι που έκανα το περασμένο ΣΚ, ότι μου αναβόσβυσε 2-3 φορές κάποιο λαμπάκι που αν δεν κάνω λάθος είναι το ιμομπιλάιζερ, γιατί δεν πρόλαβα να το δω καλά αφου ήταν για ένα δευτερόλεπτο. Αν δεν ήταν αυτό θα ήταν το άλλο του κινητήρα που είναι ακριβώς από κάτω.
Αν τώρα υπάρχει όντως πρόβλημα με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, τότε θα έπρεπε να πάρει μπροστά από τη στιγμή που έφυγε μακριά από το πεδίο, αφού θα ήταν μόνο μια παρεμβολή που θα το εμπόδιζε να πάρει μπροστά όσο βρισκόταν στο πεδίο και όχι μόνιμο μπλοκάρισμα. Λογικά ο Νίκος κάποιο άλλο πρόβλημα θα πρέπει να είχε και όχι από ακτινοβολία. Μπορεί να δοκιμαστεί αυτό άνετα την επόμενη φορά που θα βρεθεί στο ίδιο σημείο, ή σε κάποιο βουνό με πολλές κεραίες.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 20:02 »
Καλά που το έπαθες εκεί...

Δεν θα ήθελα να φανταστώ να έμενα απο immobilizer σε κανένα βουνό...
ή σε καμμία τρελλή αέριο style κατηφόρα....
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2007, 00:10 »
Η συγκεκριμένη λυχνία ανάβει τις περισσότερες φορές (στιγμιαία) όταν έχουμε πρόβλημα στον διακόπτη της μίζας (λαιμό τιμονιού). Είναι σύνηθες το πρόβλημα και λύνεται με επίσκεψη στην αντιπροσωπεία για αλλαγή. Σχετικά χαμηλό το κόστος.

Το παραπάνω όσον αφορά το στιγμιαίο άναμμα της λυχνίας και όχι για το πρόβλημα του Νίκου.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2007, 09:07 »
Ευχαριστώ Γιάννη, θα πρέπει να το κοιτάξω λες? Θα μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον αν το αφήσω?
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 10:34 »
Παιδια, το πιο κουφο απ ολα, ειναι οτι την επομενη μερα το πρωι, πηρε μπρος κανονικα σαν να μην ετρεχε τιποτε...

Οσο γι αυτο που ειπε ο Γιαννης (maverick), ειναι απολυτα σωστο και το εχω συναντησει σε αλλο jimny, μιας φιλης... και μαλιστα της το αντικαταστησανε και free...  ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Προβλημα Ιmmobilizer...
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 11:58 »
Μου έτυχε και μένα....αλλά με berlingo....
Μουλάρωσε το άτιμο...κλείδωμα, ξεκλείδωμα το αυτοκίνητο(γίνετε reset) και ξανάρθε στα ίσια του....
Γιάννης Δημητρέλης