Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO  (Αναγνώστηκε 3845 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« στις: Οκτώβριος 07, 2006, 16:03 »
Παιδιά κοιταξα τα τεχνικά που μου είπατε! Απο ότι κατάλαβα μάλλον θα μου προτίνατε να βάλω ome αναρτήσεις! ΄΄Ομως εγώ πήρα την cabrio έκδοση και απο ότι κατάλαβα υπάρχει κάποια διαφορά απο την κλειστή έκδοση στις αναρτήσεις! Οπότε εσείς τι θα μου προτίνατε, πόσο περίπου θα μου στοιχίσει και από που θα τις προμηθευτώ;;;
Και κατι άλλο: εχω παει σε κάποιες εκδρομές και δεν κάθομαι πολύ ήσυχος μπορώ να πώ! Βλέπω όμως οτι στο σασί απο τα χτυπήματα σε καποια σημεία έχει φύγει λίγο το αστάρι! Θα πρέπει να ανησυχίσω; Το αμάξι το έχω 6 μήνες.
Ποιά είναι τα ευαίσθητα σημεία στα οποία πρέπει να βάλω ποδιά; Και ένα τελευταίο προβληματάκι: αυτα τα μασπιέ τα πλαινά που είναι το λιγότερο ψεύτικα πώς μπορώ να τα προστατέψω; Ήδη το ένα το έσπασα! Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση αλλά πιστεύω πως μόνο εσείς μπορείται να με βοηθήσετε επειδή μπορεί να αντιμετωπίσατε τα ίδια προβλήματα!!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 20:27 »
Γιαννη καλησπερα...
Ο καθενας απο εμας εδω μπορει να σου προτεινει και κατι διαφορετικο. Το θεμα ειναι να καταληξεις σε μια λυση, η οποια να ειναι γενικοτερα "αποδεκτη" και σιγουρα να ταιριαζει στο jimny σου...
Σιγουρα επισης, θα πρεπει να ειναι δοκιμασμενη και φορεμενη απο αρκετους χρηστες, ουτως ωστε να ειναι και δοκιμασμενη σε αρκετες καταστασεις.
Η αναρτηση της Old Man Emu που ανεφερες, ειναι μια απο τις λυσεις που καλυπτουν ολα τα παραπανω και επειδη τη "φοραω" μπορω να σου πω τα καλυτερα!
Τωρα, σε οτι αφορα το απο που θα τα προμηθευτεις, το καλυτερο ειναι να ειναι καποιος εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος, για να εχεις και τη σωστη τοποθετηση αλλα και το after sales service!
Μπορεις να ρωτησεις και στο κο Βαγγελη Τσουκα, ο οποιος ειναι και φιλος μας και μελος του forum της παρεας μας, με το nickname: xtreme 4x4
Για τα πλαινα τα μασπιεδακια, το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να προσεχεις λιγο περισσοτερο... και εαν καποια στιγμη ψηλωσεις το αυτοκινητο εστω και λιγο, δεν θα βρισκεις τοσο ευκολα... ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΟΜΩΣ!!!
Για τα ευαισθητα σημεια απο κατω, μπορεις να προστατευσεις το transfer, τα διαφορικα σου... υπαρχουν και σχετικα αρθρακια στα τεχνικα θεματα, που μπορεις και εκει να δεις διαφορες "παραλλαγες"...
Ειμαστε στη διαθεση σου για καθε βοηθεια...



Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 02:18 »
Γιάννη κατ αρχάς, η ΟΜΕ είναι μια αποδεκτή λύση, κιτ φτιαγμένο ειδικά για το jimny...
Στο βουνό η συμπεριφορά της είναι πολύ καλή, οποιοδήποτε lift (σήκωμα) κάνεις στο αυτοκίνητο σου όμως, θα πρέπει να προσ΄΄εχεις ιδιέτερα στον δρόμο , μιας και αλλάζουν όλα τα χαρακτηρηστικά του αμαξώματος.
Για την ΟΜΕ υπολόγιζε μια τιμή ελατήρια και αμορτισέρ γύρω στα 600€ (+4εκ).
ΟΜΕ εκτός απο τον Βαγγέλη, φέρνουν αρκετοί κάνε μια έρευνα αγοράς(αν και νομίζω οτι η χτρεμε έχει τις καλύτερες τιμές..)
Εξαρτάτε βέβαια και που μένεις..
Ναυπλιο ..είδα καλά??
Εαν θές σε κάτι πιο οικονομικό, πάρε mad +3.5 με ΟΜΕ αμορτισέρ, κόστος γύρα στα 450€ Lift +3 περίπου, mad& monroe γύρω στα 300€ lift +2 περίπου( πιο καλό στήσημο στον δρόμο..σχετικά γρήγορη φθορά των φθηνών αμορτισερ (100+ περίπου)
Οτι θες εδώ είμαστε...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 13:24 »
Σας ευχαριστω πάρα πολύ μάλλον θα καταλήξω στις OME για να είμαι σίγουρος! Τελικά δηλαδή δεν υπάρχει καμία διαφορά επειδή είναι η cabrio έκδοση;;
Ναι απο το Ναύπλιο είμαι και θα χαρώ να έρθω μαζί σας σε κάποια εκδρομή!

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 19:49 »
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι ο Γιάννης απο Ναύπλιο με το Jimny το cabrio!  Σήμερα το πρωί πηγα στην αθήνα στο x-treme 4χ4 και έβαλα τις αναρτήσεις OME! Στην αρχή ημουν πολύ χαρούμενος που θα ψηλώσω 5 πόντους. Όμως με το που μου άνοιξαν την πόρτα του μαγαζιού είδα εκείνο το αυτοκινητάκι του Nicksi και έκοψα! Εκείνη την ωρα να σας πω την αλήθεια σκέφτηκα να τους πώ να μου το ψηλώσουν 15 όχι 5! Τέλος παντων καλές είναι και αυτές μου άρεσε που μαλάκωσε το αυτοκίνητο! Βέβαια τα 205/70/15 geolanter A/T που έχω φαίνονται πολύ μικρά και ξενέρωσα! Παντως Nicksi πολύ τούμπανο το jimny σου! Και τώρα ήρθε η ώρα των ερωτήσεων: Πρωτα απο όλα χρειάζεται offset τώρα και αν ναι επηρεάζει αρνητικά τίποτα; Παίζει ρόλο και η ζάντα για να βγούν οι ρόδες πιό έξω;
Στην εκδοση cabrio μπορώ να βάλω σχάρα και αν μπορώ πως θα συνδέσω το ρεύμα με τα φώτα που θα βάλω πάνω στην σχάρα;
Σας ευχαριστώ πολύ περιμένω την απάντησή σας!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 20:53 »
Συνονόματε καλοφόρετες.
Για λιφτ 4 εκ μην αλλάξεις ζάντες σώνει και καλά, δεν είναι απόλυτα απαραίτητο, απλά οδήγα πιο συνετά το αυτοκίνητο μέχρι να συνηθείσεις το μαλάκωμα των αναρτήσεων...
Η ζάντα παίζει ρόλο για να "βγούν τα λάστιχα πιο έξω" να αυξήσεις το μετατρόχειο δηλαδή.
Οσο πιο αρνητικό είναι το offset τοσο πιο έξω βγένει η ζάντα.
Δες και το παρακάτω Link www.enkei.co.jp/en/t_know.html και ελπίζω να σε βοηθήσει.
Στην έκδοση cabrio μπορείς να βάλεις σχάρα εαν έχεις hard top, στο soft top πρέπει να θέλει πολύ πατέντα και τρύπημα της τέντας...
Εαν βάλεις hard top θα σου αφήσει υποδοχή ο κατασκευαστής για να ανεβάσεις το ρεύμα...
Αλλά είναι κυρίως δουλειά του ηλεκτρολόγου...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2006, 08:47 »
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι ο Γιάννης απο Ναύπλιο... ...Και τώρα ήρθε η ώρα των ερωτήσεων: Πρωτα απο όλα χρειάζεται offset τώρα και αν ναι επηρεάζει αρνητικά τίποτα; Παίζει ρόλο και η ζάντα για να βγούν οι ρόδες πιό έξω;
Στην εκδοση cabrio μπορώ να βάλω σχάρα και αν μπορώ πως θα συνδέσω το ρεύμα με τα φώτα που θα βάλω πάνω στην σχάρα;  Σας ευχαριστώ πολύ περιμένω την απάντησή σας! 

Καλημερα φιλε Γιαννη... Καλοταξιδο το Jimny με τη καινουρια αναρτηση!!!  yah
Μην ξεχασεις να εισαι λιγο προσεκτικος, μεχρι να συνηθισεις το καινουριο υψος... Τωρα πια, εχει αλλαξει το κεντρο βαρους του αυτοκινητου σου αλλα και η γεωμετρια του...
Για την ερωτηση σου, η απαντηση ειναι οτι δεν χρειαζεται οπωσδηποτε αλλα καλο θα ηταν, οσο περισσοτερο "μποι" παιρνεις τοσο να... "παχαινεις" και προς τα εξω (αναλογικα παντα), να αυξανεις το μετατροχιο δηλαδη...
Η ζαντα και βεβαια παιζει ρολο (ειναι το αρνητικο οffset...) στο να βγουν τα λαστιχα σου προς τα εξω...
Για τη σχαρα φιλε μου, ηδη σου απαντησε ο Γιαννης και πιστευω να σε καλυψε... Προσωπικα, δεν εχω αποψη, δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα σε cabrio...
Tα καλωδια ομως, μπορεις να τα κατεβασεις απο την υποδοχη της κεραιας ή απο το πισω μερος του αυτοκινητου σου... Στη πορτα του πορτμπαγκαζ, αναμεσα απο τους μεντεσεδες, υπαρχει ενα λαστιχενιο σπιραλ, μεσα απο το οποιο περνανε και αλλα καλωδια, οποτε μπορεις να το "εκμεταλευτεις"...
Θα χαρουμε να σε δουμε και σε καμμια εξορμηση... ή βολτα της παρεας!!!

Υ.Γ.   Σε ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου για το τουτου μου...  lol 
Προσφερω δωρεαν test drive, αλλα μονο οταν θα κανονισεις μια καλη εκδρομουλα στα μερη σου, χωρις να σημαινει οτι υποχρεωτικα θα πρεπει να εχει και πολυ οffroad!!!  b53  >c082
Ειναι μια καλη ευκαιρια να γνωρισεις καποιους φιλους απο εδω και βεβαια να σε γνωρισουμε κι εμεις...  roc2
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2006, 08:48 από Nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 23:05 »
Γειά σας και πάλι! ήθελα να ρωτήσω για τους αποστάτες τροχών κάποια πράγματα! Κατ'αρχήν ρώτησα στην 4χ4 x-treme και μου είπαν οτι δεν παίζει ρόλο η ζάντα και οτι με την εργοστασιακή σιδερένια που έχω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! η μία ερώτηση είναι πόσο κάνουν αυτοί η αποστάτες και η δεύτερη στην οποία απαντάει όποιος ξέρει είναι αν εμένα που είναι καινούριο το αυτοκίνητο θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση! Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να σας γνωρίσω και απο κοντά κάποια στιγμή!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 00:45 »
Γειά σας και πάλι! ήθελα να ρωτήσω για τους αποστάτες τροχών κάποια πράγματα! Κατ'αρχήν ρώτησα στην 4χ4 x-treme και μου είπαν οτι δεν παίζει ρόλο η ζάντα και οτι με την εργοστασιακή σιδερένια που έχω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! η μία ερώτηση είναι πόσο κάνουν αυτοί η αποστάτες και η δεύτερη στην οποία απαντάει όποιος ξέρει είναι αν εμένα που είναι καινούριο το αυτοκίνητο θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση! Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να σας γνωρίσω και απο κοντά κάποια στιγμή!

Φίλε μου σε αυτό το θέμα...υπάρχουν δύο πλευρές δυστηχώς...
Η πλευρά του πωλητή και η πλευρά του χρήστη-χομπίστα.
Απο την πλευρά του πωλητή όντως δεν παίζει ρόλο η ζάντα, στην οποία θα μπεί ο αποστάτης(εαν είναι για τον ίδιο αριθμό μπουλονιών φυσικά, μιας και υπάρχουν 5μπούλονες και 6μπουλονες ζάντες όπως και αποστάτες. Επίσης υπάρχουν και ανταπτορες-προσαρμογείς δηλαδή, απο 5μπουλονο σε 6μπουλονο).
Ας έχεις ζάντα και με offset -50 για τον πωλητή μπένει αποστάτης...
Για τον χρήστη όμως??
Χρειάζεται??
Οχι φυσικά εαν έχεις τόσο αρνητηκό  offset, και πίστεψε με για τα 4 εκ που ψήλωσες, πρώτο σου μέλημα δεν είναι οι αποστάτες(και δεν είναι αναγκαίοι-αλήθεια τι λάστιχα φοράς?? ;)).
Εαν αλλάξεις διάσταση ελαστικού και πας σε 195/80/15 αναγωμομένα πχ, θα χρειαστεί να αυξήσεις το μετατρόχειο(να βγάλεις πιο έξω τις ζάντες..) και σαν καλαισθησία και για μεγαλύτερη ασφάλεια(όχι ότι δεν έχεις ασφάλεια ...)
Για τιμές έχω ακούσει απο 200€ μέχρι 350€.
Οι τιμές στην αγορά παίζουν, είναι πολλές και διάφορες, και τα μαγαζιά του χώρου και μη που έχουν προιόντα χρήσημα για εμάς πολλά.
Κάντε έρευνα αγοράς πριν ψωνίσετε, μαγαζιά υπάρχουν πάρα πολλά άλλωστε(sirros sport, Tetrakinisi, 4 weel drive, amorteam, tpauto, egglezopoulos, kokolakis,ktl ktl εχω βάλει Link ;) ), όπως και αγορά μέσω internet, ή και κατασκευή (πχ αν βρει κάποιος μια τετράδα αποστάτες και τους δώσεις  στον α ή στον Β σου κάνει κόπια ένας τορναδόρος με 100€ το πολύ...)και προ πάντων σιγουρευτήτε τι θέλετε να κάνετε με το αυτοκίνητο σας πριν το φτιάξετε, για να μην έχετε δυσάρεστες συνέπειες(και τα παραδείγματα είναι αρκετά στα 5-6 χρόνια που ασχολούμε με τον χώρο..)
Συνονόματε πρόβλημα με την εγγύηση υπάρχει ακόμα και τώρα που ψήλωσες 4 εκ.
Δεν είσαι στα εργοστασιακά πρότυπα, και για τυχόν βλάβες που μπορεί να υπάρξουν στο σύστημα μετάδοσης πχ, η suzuki μπορεί να ισχυριστεί ότι φταίει το ψήλωμα επειδεί άλλαξε τις γωνίες των αξόνων(όντως άλλαξαν λίγο).
Οτιδήποτε κάνεις στο αυτοκίνητο σου πέραν των εργοστασιακών τιμών καταλύει την εγγύηση.
Και εδώ πάει η παροιμία..."Δεν ήξερες...Δεν ρώταγες??" (εκτός και έχεις κολητό στην αντιπροσωπεία ;) )
Ολοι είμαστε στην διαθεση σας να βοηθήσουμε όπως μπορούμε...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 01:24 »
Σοβαρά μιλάς; Λες να γίνει τέτοιο σκηνικό επειδή το ψήλωσα; Τι μπορεί να μου προκαλέσει το ψήλωμα; Αν μου πουν τίποτα για της αναρτήσεις φαντάσου τι θα μου πουν για τους αποστάτες; Θα μου την κόψουν κατευθείαν την εγγύηση με το που θα το δούνε! Φαντάσου οτι με το που το αγόρασα πηγα σε ένα ποταμάκι και χάλασε ο αισθητήρας του abs και μου έκαναν ολόκληρη ιστορία για να μου το αλλάξουν! Μέχρι που τους είπα οτι δεν πληρώνω τίποτα  και να το αφήσουν όπως είναι! ευτυχώς στο τέλος το άλλαξαν! Δηλαδή με λίγα λόγια εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο jimny μου; Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 01:47 »
Σοβαρά μιλάς; Λες να γίνει τέτοιο σκηνικό επειδή το ψήλωσα; Τι μπορεί να μου προκαλέσει το ψήλωμα; Αν μου πουν τίποτα για της αναρτήσεις φαντάσου τι θα μου πουν για τους αποστάτες; Θα μου την κόψουν κατευθείαν την εγγύηση με το που θα το δούνε! Φαντάσου οτι με το που το αγόρασα πηγα σε ένα ποταμάκι και χάλασε ο αισθητήρας του abs και μου έκαναν ολόκληρη ιστορία για να μου το αλλάξουν! Μέχρι που τους είπα οτι δεν πληρώνω τίποτα  και να το αφήσουν όπως είναι! ευτυχώς στο τέλος το άλλαξαν! Δηλαδή με λίγα λόγια εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο jimny μου; Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό!
lol lol lol lol lol lol lol lol lol
Το ψήλωμα των 4 εκ δεν είναι και τραγικό, σε πιθανή βλάβη που υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί υπεύθυνο το ψήλωμα(ακόμα και μηδαμινή..ή για να γλιτώσουν λεφτά..) θα στο πουν ναι...
Η συνήθης βλάβη απο αποστάτες είναι ρουλεμάν, υπάρχει και σχετικό θέμα...
Αρα αμα πας για ρουλεμάν στην αντιπροσωπεία με αποστάτες, μην νομίζεις ότι θα στα περάσουν στην εγγύηση.
Επίσης και για την διάσταση των ελαστικών μπορεί να σου πούν κάτι εαν αυτή είναι διαφορετική απο την μαμίσια διάσταση..
Παλιός φίλος που φόραγε 215/75 τα έβγαζε και έβαζε τα μαμίσια για να πάει στην αντιπροσωπεία lol
Απο την άλλη...γιατί πρέπει σώνει και καλά, να κάνεις κάτι στο jimny σου....
Εχεις δει παληκάρι μου τι μπορεί να κάνει αυτό χωρίς να του κάνεις τίποτα εσύ...
ΗΜΑΡΤΟΝ μάθετε πρώτα τα όρια του αυτοκινήτου που οδηγείτε, και μετά πειράχτε το...
Και για το συμφέρον σας, αφήστε να περάσει πρώτα η εγγύηση καθώς μαθένετε τα όρια του...
Εκτός και θέλετε να χώνετε λεφτά ...αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα και μη συζητήσημο...
Τέλος πάντων φύγαμε απο το αρχικό θέμα της ανάρτησης και επεκταθήκαμε αρκετά γενικά και off topic, τα έχουν αυτά τα φορουμ...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 10:09 »
Φιλε Γιαννη... οπως σου ειπε και ο Γιαννης (Ironman), αυτοι οι... δυσκοιλιοι τυποι στις αντιπροσωπειες, ψαχνουν τροπους για να ΜΗ σε καλυπτουν σε διαφορα πραγματα... Ομως, επειδη κι εγω ειμαι στην ιδια φαση, εχω βρει το τροπο και μου περνανε τα παντα...
Θα στα πω και απο κοντα βεβαια...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 11:23 »
Φίλε γιάννη , αναφορικά με την σχάρα σε cabrio που λές , είδα κατασκευή σε vitara παλιό και γέλαγα όλη την μέρα! Ακόμα βρίζω που δεν σταμάτησα να βγάλω φωτογραφία! Έτσι για ιδέα , ήταν κολλημένη με στο νεύρο του παμπρίζ , στο ενδιάμεσο των κολωνών και το καλύτερο , κατέβαζε και δυο σίδερα στο πλαί με κολλήσεις στισ κολώνες του αυτοκινήτου! Καλα είχε σκουριάσει κιόλας και ήταν απίστευτο θέαμα! Κατασκέυή του Μήτσου του Σιδερά που μου έβαλε στραβές τις κουπαστές στο σπίτι μου  ;D  ;D  ;D
Με άλλα λόγια , στο καμπριο , μόνο πατέντες κατασκευές αν βρείς! οπότε μακρυά. Πάρε καλύτερα ένα τρειλερ να παίρνεις όλη την προίκα σου μαζί και χωρίς αεροδυναμικά προβλήματα  j12 j12
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 11:48 »
Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια!
Απλά ironman το αυτοκίνητο απο την μέρα που το πήρα το πήγαινα εκτός δρόμου! Δεν πήρα το αυτοκίνητο και μετά κόλλησα το μικρόβιο. Ήμουν κολλημένος απο πρίν! Είμαι κολλημένος με το τζιπινγκ!!!
Οπότε μετά απο 7 μήνες συνιδητοποίησα ότι ήθελε λίγο ψήλωμα επειδή εβρισκαν οι μασπιέδες αλλά και λίγο μαλάκωμα γιατί μου έφευγε η μέση! Αυτό και ένα ζευγάρι λάστιχα A/T yokohama 205/70/15. Όσο για τους αποστάτες το σκεφτόμουν γιατί φοβόμουν λόγω αστάθειας γιατι είναι και μικρό τζιπάκι! Βέβαια θα συγκρατηθώ και θα ακούσω την συμβουλή σου και δεν θα τους βάλω!
Δεν μπορώ να βάλω και σχάρα  :-[
¶στα να πάνε στο καλό!
Nicksi ελπίζω να τα πούμε απο κοντά κάποια στιγμή για να με διαφωτίσεις!
Σας χαιρετά ο ποιό απλός jimnakias!!!! κλάψ!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ JIMNY CABRIO
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 14:06 »
Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια!... ...Όσο για τους αποστάτες το σκεφτόμουν γιατί φοβόμουν λόγω αστάθειας γιατι είναι και μικρό τζιπάκι...!
...Nicksi ελπίζω να τα πούμε απο κοντά κάποια στιγμή για να με διαφωτίσεις!
Σας χαιρετά ο ποιό απλός jimnakias!!!! κλάψ!

Γιαννη, ολους εμας, οταν καποτε κολλησαμε το μικροβιο που λεγεται... jimnyτιδα, καποιοι μας βοηθησαν, μας εξηγησαν καποια πραγματα και τους ευχαριστουμε πολυ γι αυτο!!!
Ακριβως το ιδιο κανουμε κι εμεις με τη σειρα μας, σε αλλους ανθρωπους, που εχουμε τουλαχιστον ενα κοινο σημειο... την αγαπη μας για το τουτου μας, τις εκδρομες, τη φυση κλπ κλπ.
Οι αποστατες, σε θεμα ευσταθειας, ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι θα σε βοηθησουν, ασχετο αν ειναι απαραιτητο ή οχι το να τους βαλεις...
Και βεβαια θα τα πουμε απο κοντα, αρκει να κανονισεις μια Κυριακη να πιουμε ενα καφε στο... χωριο σου...


ΥΓ. Πιστεψε με, δεν εισαι ο πιο απλος jimnakias...!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...