Αποστολέας Θέμα: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.  (Αναγνώστηκε 6963 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Avatar_gr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 11:41 »
Καλησπέρα σας. Ωραία παρέα βλέπω είστε εδώ μέσα...  :)
Λοιπόν, αγόρασα πρόσφατα αυτό εδώ που μπορεί να σας ενδιαφέρει...

Βασικά είναι ένας αντάπτορας που συνδέετε με το μαμίσιο RadioCD στην υποδοχή που έχει για καλώδιο για cd-ιέρα. Ο αντάπτορας αυτός "ξεγελάει" το RADIOCD ώστε να νομίζει ότι έχετε cdίερα συνδεμένη. Πάνω στον αντάπτορα μπαίνει USB η κάρτα μνήμης(SD) με MP3 η WMA αρχεία και παίζετε κανονικά πλέον MP3 με το μαμίσιο CD σας. Το μόνο μειωνέκτημα ότι υποστηρίζει μέχρι 6ΦακέλουςΧ99 τραγούδια= 594 τραγούδια σύνολο.

-Τα τραγούδια τα ρυθμίζετε κανονικά από το στερεοφωνικό σας όπως ακριβώς και όταν παίζετε CD. Στο δικό μου jimny το έχω βάλει στον χώρο που έχει κάτω από το τασάκι και είναι ΤΕΛΕΙΟ.

Το αγόρασα από το ebay(από κίνα ήρθε) για 60ευρώ περίπου, αν θέλετε σας δίνω και Link.

Για τοποθέτηση είναι πανεύκολο,μιάς και ακόμα και εγώ που δεν το κατέχω το άθλημα...  ;) το εγκατέστησα μόνος μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2012, 11:43 από Avatar_gr »

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 13:42 »
Πολύ καλή δαυλιά φίλε μου και πολύ ενδιαφέρον. Θα μπορούσες μήπως να βάλεις μια φωτογραφία του ανταπτορα πάνω στο αμάξι και να μας δόσεις και το link. Ευχαρηστω πολύ.
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 13:31 »
-Τα τραγούδια τα ρυθμίζετε κανονικά από το στερεοφωνικό σας όπως ακριβώς και όταν παίζετε CD.
Γνωρίζεις εαν έχει λειτουργία τυχαίας σειράς αναπαραγωγής;
Το ρωτάω αυτό γιατι παλαιότερα που είχα αγοράσει ένα παρόμοιο gadgetάκι είχε τον ίδιο τρόπο λειτουργίας αλλά δεν υποστήριζε shuffle. Κατα τα άλλα ήταν βολικότατο.

Αποσυνδεδεμένος Avatar_gr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 09:19 »
Σαν συσκευή δεν υποστηρίζει ,αν υποστηρίζει το RadioCD suffle τότε θα είσαι ΟΚ. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το RadioCD σε τέτοια επιλογή όμως,νομίζω δεν γίνετε. Αν γίνετε πες μου πως και θα το δοκιμάσω,αλλά τα clarion νομίζω δεν....!

Εγώ πιο πριν είχα αυτά που μπαίνουν στον αναπτήρα και εκπέμπουν σε συχνότητα FM (Fm modulator),αλλά όσα και αν δοκίμασα (δοκίμασα 3-4) όλα είχανε χάλια ήχο και αναγκαστικά συμβιβαζόμουν , ενώ αυτό εδώ μιας και μεταφέρει τον ήχο με καλώδιο είναι ποιότητας CD!!!

Το αγόρασα από εδώ: http://www.ebay.co.uk/itm/Car-MP3-Player-Suzuki-Jimny-OEM-Radio-Clarion-CE-NET-/270785350221?pt=Car_Audio_In_Dash_Receivers&hash=item3f0c108a4d#ht_5826wt_835
(Έρχεται από Κίνα οπότε θα αργήσει λίγο,εμένα έκανε 2 βδομάδες να έρθει)

Για πληροφορίες έχει πολλές εδώ: http://www.danbp.org/w/Installing_an_USB/SD/MP3/Aux-in_adapter_on_the_Suzuki_Jimny_OEM_Radio
(Μόνο που ο τύπος το έβαλε στο ντουλαπάκι,εγώ το έβαλα κάτω από τον αναπτήρα κολλημένο πάνω στο πλαστικό εκεί που έχει την θήκη για κέρματα ακριβώς από πίσω)

Το gadgetaki το έχετε μονίμως συνδεδεμένο πάνω και όταν πατάτε να πάει το Radio στο CD ανάβει από μόνο του και ξεκινάει να παίζει(έχει μια καθυστέρηση 5-10 δευτερόλεπτα μέχρι να ανάψει). Ένα μεγάλο πλεονέκτημα είναι το ότι δουλεύει κανονικά και το CD του ραδιοφώνου. Για να επιλέξετε φακέλους πατάτε τα κουμπιά 1-2-3-4-5-6 υποστηρίζει μέχρι 6 φακέλους από 99 τραγούδια στον καθένα και υποστηρίζει MP3 και WMV.

-Για το shuffle,αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ μπορείς με πρόγραμμά να βάλεις πριν από τα τραγούδια έναν τυχαίο αριθμό,οπότε θα παίζουν μπερδεμένα μιάς και θα αλλάξει η ονομαστική σειρά τους,αλλά θα πρέπει κάθε φορά που θες να αλλάξεις την σειρά να βάζεις το στικάκι στον υπολογιστή και να αλλάζεις τους αριθμούς...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2012, 09:34 από Avatar_gr »

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 18:26 »
Σαν συσκευή δεν υποστηρίζει ,αν υποστηρίζει το RadioCD suffle τότε θα είσαι ΟΚ. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το RadioCD σε τέτοια επιλογή όμως,νομίζω δεν γίνετε. Αν γίνετε πες μου πως και θα το δοκιμάσω,αλλά τα clarion νομίζω δεν....!
Οταν παίζεις audio cd, μπορείς να πατήσεις παρατεταμένα το πλήκτρο AS/RPT ή το EJECT (δε θυμάμαι ποιο από τα δύο) για να ενεργοποιήσεις την λειτουργία Random (RDM).
Οταν όμως βρίσκεται σε αναπαραγωγή από το μπλιμπλίκι που το "κοροϊδεύει" ότι έχει cd changer δεν κάνει τίποτα αυτό το πλήκτρο με παρατεταμένο πάτημα.
Αν επιλέξεις την λειτουργία Repeat (RPT) τότε γυρίζει σε λειτουργία line in.

-Για το shuffle,αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ μπορείς με πρόγραμμά να βάλεις πριν από τα τραγούδια έναν τυχαίο αριθμό,οπότε θα παίζουν μπερδεμένα μιάς και θα αλλάξει η ονομαστική σειρά τους,αλλά θα πρέπει κάθε φορά που θες να αλλάξεις την σειρά να βάζεις το στικάκι στον υπολογιστή και να αλλάζεις τους αριθμούς...
Αφού από εκεί που το αγόρασα μου απαντήσανε ότι δεν υποστηρίζει λειτουργία shuffle, κατέληξα ότι αυτός που αναφέρεις είναι ο μόνος τρόπος για τυχαία σειρά αναπαραγωγής.

Αυτά τουλάχιστον ισχύουν για αυτό που είχα πάρει εγώ.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2012, 22:36 »
δειτε και αυτο http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006942 το πηρε η γυναίκα μου στο getz μιας και το radiocd δεν υποστηρίζει mp3 είναι μια καλή λύση...έχει πολύ καλο ήχο και σύζευξη με το κινητό με ανοικτή ακρόαση σε 5 μόλις δευτερόλεπτα απο το γύρισμα του κλειδιού..έχει 2 χειρηστήρια το ένα τιμονιού...αρκεί ο αναπτήρας να είναι όπως στο τζιμάκο δηλ μροστα στη κονσόλα για να πιάνει..βέβαια έχει και ένα σωρό κινέζικα με μικρότερη τιμή..αυτό είναι γερμανικό

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2012, 23:17 »
ξέχασα να αναφέρω..ρυθμίζεις το μηχανηματάκι αυτο σε μία συχνότητα ραδιοφώνου που δεν εκπέμπει κάποιος σταθμός και απλά συντονίζεις το ραδιόφωνο στην ίδια συχνότητα. αυτό είναι όλο..αν πέσει άλλος σταθμός πάνω αλλάζει πανεύκολα και ξανα συντονίζεις..

Αποσυνδεδεμένος Avatar_gr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2012, 12:07 »
Φίλε ωραίο αυτό που πήρες, αλλά ο ήχος που παίρνεις δεν συγκρίνετε με αυτό που έχω πάρει εγώ λόγο του ότι εσένα το μεταφέρει μέσω συχνότητας ραδιοφώνου και εμένα μέσω καλωδίου.
Είχα δοκιμάσει παλιώτερα FM modulator αλλά ο ήχος δεν μου άρεσε, ενώ τώρα βγάζω ποιότητα CD!!!  supr

Αποσυνδεδεμένος vasilis1987

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αντάπτορας για MP3 σε μαμίσιο RADIOCD.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2015, 14:16 »
το βρισκουμε καπου στην αθηνα αυτο?για να μην περιμενουμε 3-4 βδομαδες απο εβαυ