Αποστολέας Θέμα: Άσχετος για λάστιχα  (Αναγνώστηκε 3491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eneekay

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
  • www.jimnyclub.com
Άσχετος για λάστιχα
« στις: Ιανουάριος 26, 2015, 10:57 »
Καλημέρα σε όλους,

Αλλάζω πρώτη φορά λάστιχα στο Jimny μου (μοντέλο 2008) και θα ήθελα λίγη βοήθεια από την κοινότητα. Κατ' αρχήν, είμαι άσχετος με τα περισσότερα θέματα που αφορούν αυτοκίνητα και γι'αυτό θα ακούσω τις γνώμες σας κυρίως.

Το αυτοκίνητο δεν το κινώ πολύ (32.000 χλμ. τα τελευταία 6 χρόνια - τα 3 από αυτά βέβαια ήμουν εξωτερικό/φαντάρος οπότε κάθονταν το αμάξι) και είμαι συνήθως στην άσφαλτο. Θα έλεγα ότι 99% του χρόνου που χρησιμοποιώ το αμάξι είμαι στην άσφαλτο και μόνο 1% σε χώμα. Θέλω όμως να μπορεί να αντέξει ένα ελαφρύ off-road αν είναι δύνατόν.

Με αυτά τα δεδομένα, υπάρχει κάποιο λάστιχο που να μου προτείνετε; Μπορείτε να μου πείτε και τις τιμές; Αν γίνεται να είναι και οικονομικό, ακόμα καλύτερα.

Επίσης, βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη και δεν έχω ιδέα από μαγαζιά για να πάω για την αλλαγή. Φαντάζομαι είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ να το γράψουμε εδώ, αλλά αν μπορείτε στείλτε μου κανένα προσωπικό μήνυμα με πρόταση μαγαζιού που έχετε καλή εμπειρία.

Στην διάθεσή σας για διευκρινήσεις. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 a105 a105 a105

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 11:02 »
MICHELIN LATITUDE CROSS  roc2

Γύρω στα 400 ευρω

Τα έχω βάλει για 2η φορά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 11:30 »
MICHELIN LATITUDE CROSS  roc2

Γύρω στα 400 ευρω

Τα έχω βάλει για 2η φορά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος
+ 1
Βεντουζες στην βροχη.... σχετικα ησυχα στην ασφαλτο...
Αρκει να εχει η michelin εδω στην Ελλαδα ,περισυ τα περιμενα 6 μηνες  bhe

Αποσυνδεδεμένος Eneekay

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
  • www.jimnyclub.com
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 13:38 »
Ευχαριστώ για την πρόταση!

Κάπου έχω ξαναδιαβάσει για τα Latitude και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα λάστιχα. Αυτή η τιμή είναι μια λογική τιμή δηλαδή για λάστιχα στο Jimny; Σε τοπική αντιπροσωπεία που είχα πάει για service μου είχαν δώσει τιμές σε επώνυμες μάρκες γενικά περίπου εκεί από 80 έως 110 το λάστιχο. Βέβαια, δεν είχα ρωτήσει λεπτομέρειες γιατί δεν ήξερα τίποτα από ελαστικά και ήθελα να ψάξω πρώτα μόνος μου.

Εκτός από τα Latitude, έχετε να προτείνετε και άλλα πράγματα; Σε περίπτωση που δεν υπάρχει στοκ όπως λέει ο geojimny.

Μπορώ να βρω κάτι ποιοτικό και σε χαμηλότερες τιμές; Υποθέτω πως ότι πληρώνεις παίρνεις, απλά θέλω την γνώμη σας.

Αν κάποιος έχει και προτάσεις για κατάστημα να προτιμήσω εδώ (Θεσσαλονίκη) ας μου στείλει π.μ.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 13:47 »
Kumho kl78


http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Kumho&tireModel=Road+Venture+AT+KL78


εδω και 3 χρονια φοραω σε διασταση 195R15 και ειναι παρα πολυ καλα και σε πολυ καλη τιμη.

Στην Αθηνα ειχαν 280 η τετραδα. Σε σχεση με τα μαμα bridgestone ειναι η μερα με την νυχτα
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Eneekay

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
  • www.jimnyclub.com
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 13:59 »
Kumho kl78

Αυτά είναι λίγο πιο off-road σε σχέση με τα Latitude; Ή όχι;

Άλλη μια ερώτηση προς το forum. Όσο πιο "off-road" είναι τα ελαστικά, τόσο χαμηλότερη απόδοση και υψηλότερη κατανάλωση βενζίνης θα έχω στην άσφαλτο; Έτσι είναι ή κάνω λάθος; Στην πράξη στο αμάξι μας έχει μεγάλη διαφορά; Το ρωτάω επειδή κυρίως είμαι σε άσφαλτο. Και επειδή δεν ξέρω.

Edit: Μόλις πήρα ένα τηλέφωνο για να ρωτήσω για τα Latitude, 400 μου είπαν σε τοπικό κατάστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2015, 14:05 από Eneekay »

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 15:40 »
Kumho kl78

Αυτά είναι λίγο πιο off-road σε σχέση με τα Latitude; Ή όχι;

Άλλη μια ερώτηση προς το forum. Όσο πιο "off-road" είναι τα ελαστικά, τόσο χαμηλότερη απόδοση και υψηλότερη κατανάλωση βενζίνης θα έχω στην άσφαλτο; Έτσι είναι ή κάνω λάθος; Στην πράξη στο αμάξι μας έχει μεγάλη διαφορά; Το ρωτάω επειδή κυρίως είμαι σε άσφαλτο. Και επειδή δεν ξέρω.

Edit: Μόλις πήρα ένα τηλέφωνο για να ρωτήσω για τα Latitude, 400 μου είπαν σε τοπικό κατάστημα.
Tα ΚHUMO είναι Α/Τ και εκτός και εντός δρόμου, την ίδια δουλειά θα κάνουν (προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει) ,αν όμως ειναι σε διάσταση διαφορετική απο τα μαμα ,συνεπάγεται :αυξημένη κατανάλωση, θόρυβο, μπορεί να βρίσκει στους θόλους αν δεν το έχεις ψηλώσει, κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2015, 15:45 από agian »
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Eneekay

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
  • www.jimnyclub.com
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 18:27 »
Tα ΚHUMO είναι Α/Τ και εκτός και εντός δρόμου, την ίδια δουλειά θα κάνουν (προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει) ,αν όμως ειναι σε διάσταση διαφορετική απο τα μαμα ,συνεπάγεται :αυξημένη κατανάλωση, θόρυβο, μπορεί να βρίσκει στους θόλους αν δεν το έχεις ψηλώσει, κτλ.

Είναι όπως ήταν από την μάνα του, καμία μετατροπή. Οπότε 205/70/15, για να είμαι σίγουρος; Αυτή δεν είναι η σωστή διάσταση;

Άλλες προτάσεις από λάστιχα; Υπάρχει κάτι άλλο οικονομικό και αξιόπιστο όπως το Kumho; Η να πάω στα Michelin και το έξτρα κόστος;

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άσχετος για λάστιχα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 23:27 »
και το kumho βγαίνει σε 205/70/15 εγώ απλά είχα βάλει τα 195 R15 ως καλύτερη ενναλακτικη λύση για λίγο έξτρα ύψος στα διαφορικά. και εμένα σχεδόν μαμά είναι εμφανισιακά. Πάντως γενικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημενος και τα θεωρώ τίμια πρόταση για τα λεφτά τους.
φωτια στις γραμματειες....