Αποστολέας Θέμα: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ  (Αναγνώστηκε 6883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« στις: Απρίλιος 19, 2010, 17:28 »
Γειά σας!!
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το παρακάτω προϊόν?
http://www.electron.com.gr/news_article01.html

Ποιές οι εντυπώσεις του? (ευχρηστία, αξιοπιστία ενδείξεων, αποτελεσματικότητα κλπ)

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2010, 18:18 »
Γιάννη έχεις μάθει τιμή? Με ενδιαφέρει, όχι τόσο για το αυτοκίνητο αλλά για το τρέιλερ...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:36 »
Γιάννη έχεις μάθει τιμή? Με ενδιαφέρει, όχι τόσο για το αυτοκίνητο αλλά για το τρέιλερ...
Τιμή γι'αυτό που έδωσε ο Γιάννης δεν γνωρίζω, αν ψάξεις όμως στο internet ασύρματο μετρητή πίεσης ελαστικών θα βρεις αρκετά. Παλαιότερα που το είχα ψάξει είχα βρει πάρα πολλά. τώρα τυχαία βρήκα αυτά:

http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=73&ProductId=1628


http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=73&ProductId=1629

αν ψάξεις καλά θα βρεις και μετρητή μόνο με δύο αισθητήρες, ακριβώς ότι χρειάζεσαι για το τρέιλερ. κυρίως οι μετρητές με τους δύο αισθητήρες είναι για μηχανές αλλά μπορεί να ταιριάζουν και στο τρέιλερ. απλά στο λέω αυτό γιατί απ'ότι θυμάμαι οι μετρητές με δύο αισθητήρες είναι αρκετά φθηνότεροι.
να ρωτήσω όμως κάτι, γιατί θέλεις το συγκεκριμένο σύστημα για την πίεση των ελαστικών του τρέιλερ; μπορείς να πάρεις ένα ψηφιακό χειροκίνητο. απλά το λέω γιατί αν αφήσεις κάπου το τρέιλερ, μπορεί κάποιος που πιάνει λίγο το μάτι του, να καταλάβει τι έχεις στις βαλβίδες των ελαστικών και να σου πάρει τους αισθητήρες. Εξάλλου στην Ελλάδα ζεις, εδώ σου παίρνουν ακόμα και τις πλαστικές τάπες από τις βαλβίδες....

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:49 »
Επειδή το ταξιδεύω αρκετά το τρέιλερ, δεν είναι ότι καλύτερο να σου σκάσει το λάστιχο κ ενώ έχει πάνω 1+ τόνο. Συνήθως τα λάστιχα σε αυτά τα κιλά, σκάνε λόγω υπερθέρμανσης κ άρα αύξηση της πίεσης. Άρα θέλω με κάποιο τρόπο να το βλέπω μέσα από το αυτοκίνητο. Δεν με πειράζει να τα μπαινοβγάζω αν γίνεται εύκολα κ χωρίς να χάνει αέρα το λάστιχο.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:01 »
Γιάννη έχεις μάθει τιμή? Με ενδιαφέρει, όχι τόσο για το αυτοκίνητο αλλά για το τρέιλερ...
Φάνη, οι τιμές κυμαίνονται, ανάλογα με το μοντέλο 210-235 €
Το συγκεκριμένο κοστίζει 235 €
Υπάρχουν και μοντέλα που έχουν 6 αισθητήρες (4 + 2 για το τρέϊλερ), αλλά δεν γνωρίζω την τιμή τους.



Τιμή γι'αυτό που έδωσε ο Γιάννης δεν γνωρίζω, αν ψάξεις όμως στο internet ασύρματο μετρητή πίεσης ελαστικών θα βρεις αρκετά. Παλαιότερα που το είχα ψάξει είχα βρει πάρα πολλά. τώρα τυχαία βρήκα αυτά:

http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=73&ProductId=1628


http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=73&ProductId=1629

αν ψάξεις καλά θα βρεις και μετρητή μόνο με δύο αισθητήρες, ακριβώς ότι χρειάζεσαι για το τρέιλερ. κυρίως οι μετρητές με τους δύο αισθητήρες είναι για μηχανές αλλά μπορεί να ταιριάζουν και στο τρέιλερ. απλά στο λέω αυτό γιατί απ'ότι θυμάμαι οι μετρητές με δύο αισθητήρες είναι αρκετά φθηνότεροι.
να ρωτήσω όμως κάτι, γιατί θέλεις το συγκεκριμένο σύστημα για την πίεση των ελαστικών του τρέιλερ; μπορείς να πάρεις ένα ψηφιακό χειροκίνητο. απλά το λέω γιατί αν αφήσεις κάπου το τρέιλερ, μπορεί κάποιος που πιάνει λίγο το μάτι του, να καταλάβει τι έχεις στις βαλβίδες των ελαστικών και να σου πάρει τους αισθητήρες. Εξάλλου στην Ελλάδα ζεις, εδώ σου παίρνουν ακόμα και τις πλαστικές τάπες από τις βαλβίδες....
[/quote]

Όσον αφορά στα λεγόμενα του φίλου  lucifer08, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1. Στα μοντέλα που παραθέτει, (ας τα κωδικοποιήσουμε με το γράμμα Β), οι αισθητήρες βιδώνονται ΠΑΝΩ στις υπάρχουσες βαλβίδες και, όπως πολύ σωστά ο ίδιος επισήμανε, κάποιος που ξέρει, μπορεί να σου κλέψει τους αισθητήρες. Στο μοντέλο που παρέθεσα (ας τα κωδικοποιήσουμε με το γράμμα Α), οι αισθητήρες μπαίνουν  μέσα στο ελαστικό, αντικαθιστώντας τις υπάρχουσες βαλβίδες. Άρα, ο κλέφτης πρέπει να σου κλέψει ολόκληρο το λάστιχο, άρα το θέμα γίνεται πιο πολύπλοκο.
2. Η δίαρκεια ζωής των μπαταριών του μοντέλου Α είναι 7 χρόνια, έναντι 2-5 του μοντέλου Β. Βέβαια, στο Α, μετά το πέρας των 7 ετών, οι βαλβίδες πρέπει να πεταχτούν (δεν αλλάζει η μπαταρία τους). Κόστος ανταλλακτικής βαλβίδας 35 € έκαστη.
3. Στο μοντέλο Α, ο αισθητήρας του ελαστικού σε ενημερώνει αφενός για τις αλλαγές της πίεσης στο ελαστικό, αφετέρου και για τυχόν αλλαγή της θερμοκρασίας του ελαστικού, ώστε να σε ειδοποιήσει αν κάποιο λάστιχο υπερθερμανθεί (γεγονός συχνό, όταν ξεφουσκώνουμε τα λάστιχα για λασπωμένο έδαφος), ή για κάποιο άλλο λόγο. Διαβάζοντας την περιγραφή του μοντέλου Β, δεν είδα κάτι τέτοιο (δεν σε ενημερώνει για τυχόν υπερθέρμανση του ελαστικού).
4. Ο ψηφιακός χειροκίνητος μετρητής πίεσης που αναφέρεις, μετρά στιγμιαία την πίεση. Τα συστήματα παρακολούθησης πίεσης ελαστικών (Tyre Pressure Monitoring Systems), κάνουν διαρκή ενημέρωση για τις συνθήκες πίεσης/θερμοκρασίας των ελαστικών, δίνοντάς σου ΕΓΚΑΙΡΑ την πληροφορία ότι κάτι δεν πάει καλά, ώστε να σταματήσεις να ελένξεις το "προβληματικό" λάστιχο. Κάτι που οι χειροκίνητοι μετρητές ΔΕΝ προσφέρουν....


ΥΓ Το προϊόν Α ( το οποίο ίσως κάποιοι θεωρήσουν ότι εκθιάζω, ΟΥΤΕ το έχω χρησιμοποιήσει, ΟΥΤΕ έχω καμία άλλη σχέση). Απλά προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη, όσον αφορά τα πραγματικά δεδομένα (για κάποιους που ήδη τα χρησιμοποιούν, έναντι της απλής θεωρίας...)

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:05 »
Καλά κάνεις!!! Keep looking!!! Κ μόλις τα βρεις κ φθηνότερα από έξω ή τα δοκιμάσεις, ενημέρωσε μας...

Πάντως για όσους ρυμουλκούν θεωρώ πως είναι σωτήρια... Έχω δει στην Αττική Οδό να σκάει λάστιχο από διαξονικό τρέιλερ... Αν δεν ήταν διαξονικό, ζωή σε μας....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:15 »
Εντάξει Φάνη!!
Το θέμα είναι να μάθουμε τυχόν εμπειρίες άλλων φίλων που το χρησιμοποίησαν ήδη, και άρα μπορούν να μας ενημερώσουν με πραγματικά δεδομένα..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2010, 11:17 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:36 »
Γιάννη έχεις μάθει τιμή? Με ενδιαφέρει, όχι τόσο για το αυτοκίνητο αλλά για το τρέιλερ...
Τιμή γι'αυτό που έδωσε ο Γιάννης δεν γνωρίζω, αν ψάξεις όμως στο internet ασύρματο μετρητή πίεσης ελαστικών θα βρεις αρκετά. Παλαιότερα που το είχα ψάξει είχα βρει πάρα πολλά. τώρα τυχαία βρήκα αυτά:

http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=73&ProductId=1628


http://www.emmoni.gr/Product.php?PageId=73&ProductId=1629

αν ψάξεις καλά θα βρεις και μετρητή μόνο με δύο αισθητήρες, ακριβώς ότι χρειάζεσαι για το τρέιλερ. κυρίως οι μετρητές με τους δύο αισθητήρες είναι για μηχανές αλλά μπορεί να ταιριάζουν και στο τρέιλερ. απλά στο λέω αυτό γιατί απ'ότι θυμάμαι οι μετρητές με δύο αισθητήρες είναι αρκετά φθηνότεροι.
να ρωτήσω όμως κάτι, γιατί θέλεις το συγκεκριμένο σύστημα για την πίεση των ελαστικών του τρέιλερ; μπορείς να πάρεις ένα ψηφιακό χειροκίνητο. απλά το λέω γιατί αν αφήσεις κάπου το τρέιλερ, μπορεί κάποιος που πιάνει λίγο το μάτι του, να καταλάβει τι έχεις στις βαλβίδες των ελαστικών και να σου πάρει τους αισθητήρες. Εξάλλου στην Ελλάδα ζεις, εδώ σου παίρνουν ακόμα και τις πλαστικές τάπες από τις βαλβίδες....

Δεν μπορώ να καταλάβω, υπάρχει κάποιος λόγος που τσατίστηκες φίλε Γιάννη;; ο ανθρωπος ζήτησε μια τιμή και του είπα, τωρα αν θέλει παραπάνω πράγματα ή καλύτερο προϊόν, ο ίδιος ξέρει τις ανάγκες του όχι εγώ. Δεν ήξερα οτι θα πρέπει να απαντάω έχοντας κάνει διατριβή πάνω σε κάποια θέματα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:47 »
Φίλε μου μάλλον παρεξήγησες τα γραφόμενά μου!!
Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να τσαντιστώ, ίσα ίσα που χαίρομαι όταν υπάρχουν και άλλες απαντήσεις. Έτσι, με περισσότερο ψάξιμο, από περισσότερα άτομα, φτάνουμε ΟΛΟΙ σε καλύτερο αποτέλεσμα! Άλλωστε αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που φτιάχνονται τα fora.. Η ανταλλαγή απόψεων και το "χτίσιμο" της γνώσης πάνω σε θέματα που μας απασχολούν/ενδιαφέρουν.
Ο λόγος που απάντησα στα γραφόμενά σου είναι απλά για να δείξω τις διαφορές, ανάμεσα στα διάφορα συστήματα που κυκλοφορούν στην αγορά.

Φιλικά
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 12:58 »
Έχοντας αγοράσει πέρυσι και δοκιμάσει τους προαναφερθέντες αισθητήρες, παραθέτω τις παρατηρήσεις μου:
  • Τους έχω τσεκάρει με έναν αναλογικό μετρητή της Bushranger που έχω και μπορώ να πω ότι η μετρήσεις διαφέρουν +/-1. δεδομένου ότι το μοντέλο (orange) που πήρα, δεν έχει δεκαδικά, θεωρώ ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. 
Στις ρυθμίσεις, μπορείς να θέσεις πάνω και κάτω όρια, τόσο για την πίεση, όσο και για την θερμοκρασία. Έτσι, όταν ξεπεραστεί κάποιο όριο, η ένδειξη από πράσινη, γίνεται κόκκινη και αρχίζει ταυτόχρονα να σφυράει.
  • Στον ένα χρόνο που τα έχω, κάποια στιγμή ο ένας αισθητήρας έπαψε να δείχνει ένδειξη. Πήγα στον αντιπρόσωπο, ο οποίος αμέσως μου τον άλλαξε και όλα είναι εντάξει μέχρι τώρα.
Συμπερασματικά, έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την αγορά αυτή. όποιος θέλει, μπορει να τον δει σε κάποια εξόρμηση
[/list]