Αποστολέας Θέμα: Τουρκικη αναρτηση +10cm  (Αναγνώστηκε 9571 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 29, 2011, 16:22 »
Αν η extreme έχει την αποκλειστική αντιπροσωπεία στην Ελλάδα... δεν το βλέπω να σας απαντάνε οι τούρκοι για πολύ καιρό ακόμα...
θα σας λένε μιλήστε με xtreme...   ;) Έχει ξαναγίνει στο παρελθόν...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 12, 2011, 13:08 »
ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ VITARA απλα το παραθετω:
Μετά απο δύο αγώνες και αρκετά εκτός δρόμου χιλιόμετρα, η εκ Τουρκίας ανάρτηση, άρχισε να δείχνει τα μειονεκτήματά της.

    Όλα τα silent-block, στα αμορτισέρ, τα μπράτσα και το Α-bar παρέδωσαν το πνεύμα. Η αλλαγή, μαζί με τα εργατικά στοίχησε 200 €.
    Το ball joint του A-bar είχε εξ' αρχής πρόβλημα σε τζόγο. Μετά τη φθορά στα silent block ο τζόγος αυξήθηκε, όπως και ο θόρυβος. Κόστος αλλαγής στα 100 ευρώ.
    Το A-bar του πίσω άξονα έχει χάσει την ευθυγράμμισή του. Δεν έγινε δυνατόν να διαπιστώσουμε αν το στράβωμα ήταν εξ΄αρχής ή δημιουργήθηκε στη συνέχεια. Κόστος μηδενικό, μια και θα αλλαχθεί μαζί με τo ball joint.
    Τα αμορτισέρ παρουσιάσαν μικρές διαρροές. Περιμένουμε τη συνέχεια, μια και κάποιες φορές τα καινούρια αμορτισέρ χάνουν.

Αυτά ήρθαν να προστεθούν στα αρχικά προβλήματα εφαρμογής, που οδήγησαν σε αρκετό ψάξιμο και την περίεργη οδική συμπεριφορά στα πατημένα κομμάτια, η οποία οφείλετο μάλλον στις μεγάλες ανοχές των silent block.

Η δοκιμή τελικά δεν είχε αίσιο τέλος. Η τοποθέτηση της Τουρκικής ανάρτησης στο δικό μας Vitara έδειξε ότι τόσο η αποτελεσματικότητα όσο και η ποιότητα της δεν είναι αντίστοιχη των στάνταρ που ζητάμε από τους προμηθευτές μας.

Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 12, 2011, 14:38 »
Φιλε πατελης αν δεν γνωριζεις την πραγματικη ειδηση να μην αναπαραγεις μουφες.

Οπως εχω αναφερει κ πιο πανω , δεν υπηρχε κανενα απολυτος προβλημα με την εν λογω αναρτηση.

3 σινεμπλοκ που χαλασαν ολα κ ολα αλλαχτηκαν χωρις κοστος απο τους Τουρκους.

Η εν λογω αναρτηση εξακολουθει να ειναι τοποθετημενη σε vitara κ να κινηται κανονικοτατα.

Χαλασε το μοιρασμα τοτε αναμεσα στους αντιπρωσοπους 4χ4 στην Ελλαδα κ δεν κατεληξαν σε συμφωνια για το ποιος κ τι.

Δες το κ αλλιως. Αν δεν ηταν αξιοπιστες αναρτησεις , θα ρισκαρε ο xtreme να την φερει στην Ελλαδα κ να αναλαβει την εκπροσωπιση τους?

Κ αν δεν ηταν καλες δεν θα τις πουλουσαν κ αλλα καταστηματα 4χ4 εκτος Τουρκιας , οπως γινεται στο Ισραηλ , Ισπανια , Πορτογαλια , Ιταλια κ.α
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 12, 2011, 16:59 »
Φιλε πατελης αν δεν γνωριζεις την πραγματικη ειδηση να μην αναπαραγεις μουφες.

Οπως εχω αναφερει κ πιο πανω , δεν υπηρχε κανενα απολυτος προβλημα με την εν λογω αναρτηση.

3 σινεμπλοκ που χαλασαν ολα κ ολα αλλαχτηκαν χωρις κοστος απο τους Τουρκους.

Η εν λογω αναρτηση εξακολουθει να ειναι τοποθετημενη σε vitara κ να κινηται κανονικοτατα.

Χαλασε το μοιρασμα τοτε αναμεσα στους αντιπρωσοπους 4χ4 στην Ελλαδα κ δεν κατεληξαν σε συμφωνια για το ποιος κ τι.

Δες το κ αλλιως. Αν δεν ηταν αξιοπιστες αναρτησεις , θα ρισκαρε ο xtreme να την φερει στην Ελλαδα κ να αναλαβει την εκπροσωπιση τους?

Κ αν δεν ηταν καλες δεν θα τις πουλουσαν κ αλλα καταστηματα 4χ4 εκτος Τουρκιας , οπως γινεται στο Ισραηλ , Ισπανια , Πορτογαλια , Ιταλια κ.α
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 12, 2011, 17:02 »
δεν αναπαραγω μουφες οπως λες αλλωστε δεν εχω κανενα κερδος, γι'αυτο ανεφερα οτι το παραθετω, δεν ειναι δικια μου γνωμη και δε ξερω γιατι ενοχλησε τοσο πολυ.
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 12, 2011, 17:27 »
Μετα απο 1 μηνα συμβιωσης με την αναρτηση, το συμπερασμα ειναι καλο.

Ενα φαουλ ειναι τα αμορτισερ τα οποια κ αλλαχτηκαν με ΟΜΕ.




Οπως εχω αναφερει κ πιο πανω , δεν υπηρχε κανενα απολυτος προβλημα με την εν λογω αναρτηση.

3 σινεμπλοκ που χαλασαν ολα κ ολα αλλαχτηκαν χωρις κοστος απο τους Τουρκους.





Aρα 3 σινεμπλοκ και 4 αμορτισέρ...
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του...

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 12, 2011, 19:44 »
Οχι προς θεου φιλε μου , δεν με πειραξες.

Λαθος ο τροπος που το εγραψα.

Ουτε εγω εχω καποιο οφελως απο αυτο.

Απλα εχω βαρεθει καποιους , κ δεν αναφερομαι σε εσενα γτ εσυ παραθεση κειμενου εκανες , που επειδη δεν τους καθετε η "δουλεια" αμεσως λασπολογουν ενα προιον.

Ειχα την τυχη να γνωρισω απο κοντα στο Εβρος Trophy τον μηχανικο της 4xfourart κ συνομιλουσα μαζι του για αρκετες ωρες κ τις 4 μερες κ εβγαλα καποια συμπερασματα.

Οπως λεει κ ο Jim_alexop τα 3 σινεμπλοκ που αλλαχτηκαν ηταν απο την τουρκικη πριν 3 χρονια πρωτοδοκιμαστικε.

Το φαουλ για τα αμορτισερ ειναι γτ ζητησαμε σκληρα κ μας εστειλαν μαλακα , εξ ου κ η αλλαγη με ΟΜΕ νιτρου.

Ελπιζω να μην εχω παρεξηγηθει.  ;D
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 12, 2011, 19:54 »
δε παρεξηγουμε εδω, ο καθενας μπορει να πει τη γνωμη του ελευθερα  ;)
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος heroicentaur

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 12, 2011, 20:55 »
ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ VITARA απλα το παραθετω:
Μετά απο δύο αγώνες και αρκετά εκτός δρόμου χιλιόμετρα, η εκ Τουρκίας ανάρτηση, άρχισε να δείχνει τα μειονεκτήματά της.

    Όλα τα silent-block, στα αμορτισέρ, τα μπράτσα και το Α-bar παρέδωσαν το πνεύμα. Η αλλαγή, μαζί με τα εργατικά στοίχησε 200 €.
    Το ball joint του A-bar είχε εξ' αρχής πρόβλημα σε τζόγο. Μετά τη φθορά στα silent block ο τζόγος αυξήθηκε, όπως και ο θόρυβος. Κόστος αλλαγής στα 100 ευρώ.
    Το A-bar του πίσω άξονα έχει χάσει την ευθυγράμμισή του. Δεν έγινε δυνατόν να διαπιστώσουμε αν το στράβωμα ήταν εξ΄αρχής ή δημιουργήθηκε στη συνέχεια. Κόστος μηδενικό, μια και θα αλλαχθεί μαζί με τo ball joint.
    Τα αμορτισέρ παρουσιάσαν μικρές διαρροές. Περιμένουμε τη συνέχεια, μια και κάποιες φορές τα καινούρια αμορτισέρ χάνουν.

Αυτά ήρθαν να προστεθούν στα αρχικά προβλήματα εφαρμογής, που οδήγησαν σε αρκετό ψάξιμο και την περίεργη οδική συμπεριφορά στα πατημένα κομμάτια, η οποία οφείλετο μάλλον στις μεγάλες ανοχές των silent block.

Η δοκιμή τελικά δεν είχε αίσιο τέλος. Η τοποθέτηση της Τουρκικής ανάρτησης στο δικό μας Vitara έδειξε ότι τόσο η αποτελεσματικότητα όσο και η ποιότητα της δεν είναι αντίστοιχη των στάνταρ που ζητάμε από τους προμηθευτές μας.



Το κειμενο ειναι απο εδω

http://www.tetrakinisi.gr/ourcars.html
]

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 12, 2011, 21:28 »
 >sostos<
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τουρκικη αναρτηση +10cm
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 13, 2011, 00:03 »
''Πάντως, η ανάρτησή του δούλευε άψογα με μόνο ελάττωμα τα φτηνιάρικα σινεμπλοκ πολυουρεθάνης που χρησιμοποιούσε.Η δουλειά εδώ στην Ελλάδα χάλασε στην "μοιρασιά" των "εισαγωγέων" κλπ ενδιαφερομένων.''

παραθεση απο την συζητηση που ειχες λαβει μερος κ εσυ φιλε μου στο off-road.gr για κορωνοπηνια σε vitara.

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-7512-postdays-0-postorder-asc-start-30.html
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.