Αποστολέας Θέμα: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...  (Αναγνώστηκε 5212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« στις: Ιούλιος 03, 2010, 22:05 »
Εντάξει, δεν θα θέσω το ερώτημα γιατί οι λαμαρίνες του jimny είναι σαν τσιγαρόχαρτα και με το παραμικρό μπαίνουν προς τα μέσα κ δεν ξαναβγαίνουν, ούτε θα βρίσω και γραπτώς γιατί αρκετά μπινελίκια έριξα προφορικώς. Έχω 4 μικρές λακκουβίτσες στις λαμαρίνες. Τα μαστόρια λένε για ένα κόλπο με κάτι βεντουζάκια.... Κάνει δουλειά  το σύστημα ή απλά θα μας πιάσουν τα κωλιά? lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2010, 22:26 »
Ψάξε στο youtube. Υπάρχει ένα κόλπο με θέρμανση - ψύξη που τα καταφέρνει πολύ καλά....

Αν θυμάμαι καλά, κάποιος είχε βάλει λινκ μέσα εδώ...

Το κάνεις μόνος και είναι και τσάμπα

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2010, 23:19 »
Ναι Χάρη, το έχω διαβάσει! Απλά γράφανε και ότι καλύτερα είναι να το κάνεις άμεσα μετά το χτύπημα γιατί μετά είναι δύσκολο να ισιώσει. Θα δώσω μια ευκαιρία στο κολπάκι πάντως. Ποτέ δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2010, 23:54 »
Υπάρχουν εξειδικευμένα σε μικροεπισκευές "συνεργεία", που σύμφωνα με τα λεγόμενά τους επιδιορθώνουν εύκολα και οικονομικά μικρές λακκούβες με την προϋπόθεση να μην έχει φύγει το χρώμα. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Εάν ενδιαφέρεσαι, κοίτα εδώ:
http://www.chipsaway.gr/
http://www.paintbull.gr/
http://www.automagic.gr/

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2010, 13:50 »
Ο τρόπος που αναφέρεται ο Χάρης είναι καλό ζέσταμα με σεσουάρ (στεγνωτήρα μαλλιών) και μετά με ένα σπρέι καθαρισμού με πεπιεσμένο αέρα-πουλά το Πλαίσιο για καθαρισμό πληκτρολογίων, υπολογιστών κ.α.-ψεκάζεις πάνω στη λακούβα. Το δοχείο του σπρέι όμως να είναι ανάποδα ώστε να βγαίνει σε υγρή και άρα κρύα μορφή ο αέρας.

Αποσυνδεδεμένος SAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2010, 15:16 »
Σε προσωπική εμπειρία σε μια από τις εταιρείες που αναφέρεστε μέχρι να φτιάξουν την γρατσουνιά από ποδήλατο στη πόρτα του αυτοκινήτου παρατηρούσα το τρόπο που ισιώνουν λακκούβες . Ναι ήταν κάτι βεντουζακια σε διάφορα μεγέθη ανάλογα με την λακκούβα τα οποία τα κουλουσαν με μια κόλλα να το πω και ύστερα με ένα πιστόλι τραβούσαν στην βεντούζα

Αν η λακκούβα είναι κοντά σε νεύρο όσες φορές και αν προσπάθησαν δεν ερχότανε η λαμαρίνα η ερχότανε ελάχιστα και έτσι κατέφευγαν στο κλασικό τρόπο επιδιόρθωσης ,με καλά αποτελέσματα και στις δυο περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2010, 22:52 »
Γενικά σκεφτόμουν από καιρό να κάνω το κόλπο με το σεσουάρ και το σπρέι. Μάλλον ήρθε ο καιρός να το δοκιμάσω. Μάλλον το επόμενο ΣΚ.

SAROS πόσα σου πήραν για την επιδιόρθωση που σου κάνανε? Επειδή τσιμπάνε λίγο οι τιμές τους!

Αποσυνδεδεμένος SAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2010, 07:56 »
Μου πηραν 150 eur

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 07, 2010, 09:59 »
Γενικά σκεφτόμουν από καιρό να κάνω το κόλπο με το σεσουάρ και το σπρέι. Μάλλον ήρθε ο καιρός να το δοκιμάσω. Μάλλον το επόμενο ΣΚ.

SAROS πόσα σου πήραν για την επιδιόρθωση που σου κάνανε? Επειδή τσιμπάνε λίγο οι τιμές τους!

Μην μπεις στον κοπο και το δοκιμασεις...δεν κανει τιποτα.Παραμυθι ειναι, το δοκιμασα πριν ενα χρονο ακριβωςσε λακουβα πανω στηυν οροφη αλλα τζιφος.Και χρησιμοποιησα και καλο πιστολι θερμου αερα, οχι σαν τα σεσουαρ μαλλιων. ;)                                   
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Ίσιωμα λακκούβων λαμαρίνας...
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2010, 13:15 »
150?? lol lol Προτιμώ λακκούβες!!

Εγώ πάντως το κολπάκι έχω ακούσει ότι έχει δουλέψει. Παίζει και ρόλο σε πιο σημείο είναι το χτύπημα. Εγώ θα το δοκιμάσω έστω και από περιέργεια!