Αποστολέας Θέμα: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?  (Αναγνώστηκε 4104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« στις: Ιανουάριος 20, 2010, 16:09 »
Σε διάφορα ποστ έχει γίνει αναφορά σε μια βιδούλα που ρυθμίζει τον τζόγο στο τιμόνι...

Το δικό μου τιμόνι (Jimny Μ13Α '02) έχει ένα μικρό (όχι ανησυχητικό ή ενοχλητικό) τζόγο τον οποίο θα ήθελα να ξεφορτωθώ  :)

Μήπως μπορεί κάποιος να υποδείξει τη συγκεκριμένη βιδούλα ?

ευχαριστω!!!!  >sos<

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 17:02 »
Είναι πάνω στον ατέρμονα. Στο πάνω μέρος, θα δεις ένα βιδάκι με ένα κόντρα παξιμάδι, και μια τάπα για λάδι.

Κρατάς με κατσαβίδι το βιδάκι, και ξεσφύγκεις το παξιμάδι. Βιδώνεις 1/4 ή μισή στροφή τη βίδα και ξανασφύγκεις καλά το κόντρα παξιμάδι.

Κάντο, μας λες αποτελέσματα και βλέπουμε...

Ομως γιατί έχεις τζόγο ? Πόσων χρονών είναι το αμάξι? Πόσα χλμ έχει ?

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 23:38 »
χμμμ... το υποψιαζομουν Χάρη οτι αυτη ειναι η βιδουλα που είχες αναφέρει και σε καποιο αλλο ποστ!

Το jimny ειναι του 2002 με περιπου 55000 χλμ  (το πηρα μεταχειρισμενο), οχι ταλαιπωριμένο, με προφίλ αυτοκίνητου πόλης απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (λές να ανέβενε σε πεζοδρόμια?).

Πάντως, όπως είπα ο τζόγος είναι μικρός και σε καμία περίπτωση δεν τον καταλαβαίνεις στην πορεία... (απλά έτυχε να τον δώ και ...μου μπήκε στο μάτι)  ::)


Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 01:04 »
Γεια χαρα παιδες, τον τζογο , εννοειτε κενα το τιμονι?? Χαρη εχεις καμια φωτο προχειρη με τον ατερμονα  a105

Αποσυνδεδεμένος leon88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 02:40 »
Το jimny από κατασκευης του (ατέρμονας), έχει τζόγο στο τιμόνι όταν αυτό είναι στριμμένο. Αυτός εξαφανίζεται με τους τροχους στην ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 05:33 »
Το jimny από κατασκευης του (ατέρμονας), έχει τζόγο στο τιμόνι όταν αυτό είναι στριμμένο. Αυτός εξαφανίζεται με τους τροχους στην ευθεία.

+1

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 12:40 »
εμένα πάντως που το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 11/2007 το έχω αγοράσει καινούριο και έχει τώρα 31000χλμ έχει τζόγο σχεδόν από την αρχή. Μετά από κάθε service έχει φύγει ο τζόγος(προφανώς σφίγγουν τη βίδα) και μετά από λίγο επανέρχεται.Μήπως υπάρχει πιο σοβαρό πρόβλημα για εμένα που από τόσο νωρίς έχω τζόγο?

Αποσυνδεδεμένος vagelisb

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:13 »
Το jimny από κατασκευης του (ατέρμονας), έχει τζόγο στο τιμόνι όταν αυτό είναι στριμμένο. Αυτός εξαφανίζεται με τους τροχους στην ευθεία.

Εχω την εντυπωση οτι το jimny δεν εχει ατερμονα αλλα επανακυκλωφορουντα σφαιριδια,γιαυτο και εχει ασαφες τιμονι.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:21 »
Το jimny από κατασκευης του (ατέρμονας), έχει τζόγο στο τιμόνι όταν αυτό είναι στριμμένο. Αυτός εξαφανίζεται με τους τροχους στην ευθεία.

Εχω την εντυπωση οτι το jimny δεν εχει ατερμονα αλλα επανακυκλωφορουντα σφαιριδια,γιαυτο και εχει ασαφες τιμονι.


>poiitis< >poiitis< >poiitis<

<pineis<

Αποσυνδεδεμένος vagelisb

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τζόγος στο τιμόνi. Βιδούλα ρύθμισης?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 14:37 »
Το jimny από κατασκευης του (ατέρμονας), έχει τζόγο στο τιμόνι όταν αυτό είναι στριμμένο. Αυτός εξαφανίζεται με τους τροχους στην ευθεία.

Εχω την εντυπωση οτι το jimny δεν εχει ατερμονα αλλα επανακυκλωφορουντα σφαιριδια,γιαυτο και εχει ασαφες τιμονι.


>poiitis< >poiitis< >poiitis<
Διορθωση δικο μου λαθως μπερδευτικα,κρεμαριερα δεν εχει.

<pineis<