Αποστολέας Θέμα: Αναβαθμιση κινητηρα  (Αναγνώστηκε 3816 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Αναβαθμιση κινητηρα
« στις: Νοέμβριος 17, 2009, 18:24 »
ειμαι κατοχος του cabrio μοντ.03 και αν δεν κανω λαθος φοραει τον G13BB κινητηρα,σωστα?
εχω ακουσει οτι αυτον φοραγε και το παλιο και ιστορικο GTI.οποτε με μια μετατροπη δεν μπορουμε να φτασουμε τα 101 αλογα σχετικα ευκολα?
δηλαδη με μια αλλαγη κεφαλης και εγκεφαλο δανεισμενο απ΄το GTI εισαι κομπλε!
εχει καποιος καμια εμπειρια η να γνωριζει καλυτερα να μας πει?αν ισχυει κατι τετοιο νομιζω οτι ειναι και αξιοπιστη και οικονομικη λυση.τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 20:29 »
Για να βγεις στην άσφαλτο και να το πλακώσεις φανάρι-φανάρι, πιθανόν να είναι καλή λύση..... αντε σταμάτα το μετά.....

Στο Γιμνυ όμως, πως θα αποδόσει?

To GTI δουλεύει σωστά στις 6000 στροφές..... Οταν θα είσαι στο εμπόδιο με 1η κοντή, και θες να το περάσεις με 800 στροφές ή και 700 χωρίς να σου σβήσει, πως θα το κάνεις?

Αν βάλεις μια 1600άρα μηχανή χωρίς GTI κτλ (πχ Baleno), πάλι θα έχεις άλογα, αλλά καλύτερη ροπή και πιο ισορροπημένη λειτουργία....


Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 21:23 »
βασικα το ειπα μπας και δυναμωσει λιγο,ειδικα αυτη η δευτερα σε ανηφορα δεν τραβαει,,,δεν τραβαει!ειτε ασφαλτο ειτε και στο χωμα με αργα σε αποτομη ραμπα..

και το πιο κουραστικο στην εθνικη!φοβαμαι να βγω στο αριστερο ρευμα(100-120χλμ.)

δηλαδη με τη μετατροπη αυτη δεν θα παρει και σε ροπη καθολου?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 21:40 »
Ροπές μπορούν εύκολα να πάρουν οι 8βάλβιδοι κινητήρες με αλλαγή εκκεντροφόρου. Οσοι ξέρουν το αμάξι μου, ξέρουν τι εννοώ.

ειδικα αυτη η δευτερα σε ανηφορα δεν τραβαει,,,δεν τραβαει!
Υπάρχει και η 1η

φοβαμαι να βγω στο αριστερο ρευμα(100-120χλμ.)
Καλά είναι. Δηλαδή αν θες με το Γιμνυ να πας παραπάνω, με ενα σπορ αυτοκίνητο θα έψαχνες για φτερά....  a105

δηλαδη με τη μετατροπη αυτη δεν θα παρει και σε ροπη καθολου?
Ισως πάρει λίγο, αλλά σίγουρα θα χάσει από τις χαμηλές στροφές και θα τα πάρει στις ψηλές


Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 21:49 »
Για να βγεις στην άσφαλτο και να το πλακώσεις φανάρι-φανάρι, πιθανόν να είναι καλή λύση..... αντε σταμάτα το μετά.....

Στο Γιμνυ όμως, πως θα αποδόσει?

To GTI δουλεύει σωστά στις 6000 στροφές..... Οταν θα είσαι στο εμπόδιο με 1η κοντή, και θες να το περάσεις με 800 στροφές ή και 700 χωρίς να σου σβήσει, πως θα το κάνεις?

Αν βάλεις μια 1600άρα μηχανή χωρίς GTI κτλ (πχ Baleno), πάλι θα έχεις άλογα, αλλά καλύτερη ροπή και πιο ισορροπημένη λειτουργία....



+100
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 23:01 »
εχω παει και με 160(με τα νορμαλ λαστιχα) σε κατηφοριτσα και το αποτελεσμα???  ???

αφαιρεση αδεια-διπλωμα-πινακιδες για υπερβολικη ταχυτητα!!!! :o αφου με εγραψαν και για ταχυτητα με το γιμνυ δεν θελω τιποτα αλλο..  j12

τελικα ομως πρεπει να εχεις δικαιο.εμεις θελουμε τη δυναμη να τη βγαζει πιο χαμηλα και οχι στις 6000 στροφες.

οσο για τη 2ρα ταχυτητα πιστευω  σε μεγαλη ραμπα με λασπη ειναι προτιμοτερο απ΄το να εχεις 1η,οχι βεβαια σε ολες τις περιπτωσεις αλλα εμενα μου εχει τυχει 3-4 φορες.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 07:41 »
  Υπάχουν κάποιοι τρόποι να ανεβάσουμε την απόδοση με το συγκεκριμένο μοτέρ αλλά αυτό που θα πρέπει να προσέξουμε είναι η ροπή στα χαμηλά. Ακόμα υπάρχουν και έμεσοι τρόποι να ανεβάσουμε την όλοι απόδοση όπως να αλλάξουμε τροχαλία, να ελαφρύνουμε το βολάν και τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 14:51 »
  Υπάχουν κάποιοι τρόποι να ανεβάσουμε την απόδοση με το συγκεκριμένο μοτέρ αλλά αυτό που θα πρέπει να προσέξουμε είναι η ροπή στα χαμηλά. Ακόμα υπάρχουν και έμεσοι τρόποι να ανεβάσουμε την όλοι απόδοση όπως να αλλάξουμε τροχαλία, να ελαφρύνουμε το βολάν και τέτοια.

το ελαφρωμα του βολαν το ειχα σκευτει και εγω αλλα αν δεν κανω λαθος χανεις στα χαμηλα

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 15:20 »
1600 απο το vitara ειναι οτι πρεπει.Σκεφτειτε οτι στο τριθυρο grand vitara χαιδευεις το γκαζι και το αμαξι χορευει και παραλληλα καταπινει κιολας.
Στο jimny ενα παραπανω.!!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 15:41 »
επειδη δεν εχω σκοπο να πουλησω το θηριο ΠΟΤΕ καποια στιγμη θα γινει και αλλαγη κινητηρα.αλλα μεχρι τα 200.000χλμ.εχουμε καιρο lol lol lol
πλακα κανω απλα λεμε μπας και βρουμε καμια πιο απλη μετατροπη

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 18:10 »
Μηχανικός μου έχει πει για κατέβασμα καπάκι και γρανάζι εκκεντροφόρου.
Σε εμάς με τον ένα εκκεντροφόρο δεν πρέπει να είναι πολύπλοκη διαδικασία.
Το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή και δεν το έχω κάνει είναι ότι δεν πρόκειται να πληρώσω μία για τη μετατροπή και γι' αυτό συνέχεια δεν υπάρχει χώρος για να μπει το γύμνι στο συνεργείο.
Πάντως είναι στα προσεχή σχέδιά μου...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Αναβαθμιση κινητηρα
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 18:53 »
περιμενουμε πως και πως με αγωνια.ελπιζω να γινει συντομα και να μας πεις.αν θες ρωτα και μια τιμη στο περιπου να ξερουμε.