Αποστολέας Θέμα: Διόρθωση γωνίας caster. Ποιά η γνώμη σας?  (Αναγνώστηκε 1735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Διόρθωση γωνίας caster. Ποιά η γνώμη σας?
« στις: Ιούλιος 22, 2009, 10:36 »
Γειά σας! Σε πρόσφατη συνάντησή μου, με επαγγελματία (συνεργείο) που εξειδικεύεται στο 4χ4, μου πρότεινε, για διόρθωση της caster (έπειτα από ψήλωμα), μεταξύ των άλλων λύσεων και τις παρακάτω:
1. Προσθήκη ροδέλας στα μπροστινά μπράτσα (για μικροδιορθώσεις/ρυθμίσεις). Μάλλον τις βάζει στο πίσω μέρος των μπροστινών μπράτσων, αλλα δεν είμαι σίγουρος.
2. Στην γνωστή αλλαγή των σινεμπλόκ στα μπροστινά μπράτσα, διαφοροποιεί την διόρθωση, με τρείς εναλλακτικές λύσεις, ανάλογα με τον συνδυασμό των θέσεων που θα τοποθετηθούν τα συνεμπλόκ μεταξύ τους. Δηλαδή, απ' ότι κατάλαβα, ΔΕΝ τηρεί στάνταρ την θέση των σινεμπλόκ που μας έχει περιγραψει σε παλιό ποστ ο Μιχάλης (http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=34619), αλλά "παίζει" με τους  συνδυασμούς των θέσεων αυτών.

Θα ήθελα να μου απαντήσετε, αν έχετε πραγματοποιήσει κάποια από τις δύο παραπάνω λύσεις, τις εντυπώσεις σας ή/και τα σχόλιά σας. Προσοχή, για την περίπτωση 2 δεν αναφέρομαι στις συνηθισμένες αλλαγές σινεμπλόκ, αλλά στον προαναφερθέντα συνδυασμό των θέσεων αυτών.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

   

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Διόρθωση γωνίας caster. Ποιά η γνώμη σας?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2009, 09:02 »
Γιάννη ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί ο μάστορας στο 2 και δε γνωρίζω/δεν ξέρω τι ροδέλες εννοεί και πως είναι αυτές στο 1. Στη θέση σου πάντως δε θα πειραματιζόμουν...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Διόρθωση γωνίας caster. Ποιά η γνώμη σας?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:43 »
Γιάννη για τι ψήλωμα μιλάς ??

Γενικά απ'οσο ξέρω με απλά λόγια οι λύσεις είναι δύο....

1. Εκκεντρα σινεμπλοκ..

2. Αλλαγή στα μπρατσα...

Προσωπικά θα πρότεινα το 2η λύση...


Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διόρθωση γωνίας caster. Ποιά η γνώμη σας?
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:54 »
και αλλαγη παναρ παιζει κοβεις τις δικες σου η παιρνεις ρυθμιζιμενες του εμποριου αλλα συμφωνω με τον Χρηστο αλλαγη στα μπρατσα με πιο μακρινα που θα σε πανε αργοτερα εως στο +11 εαν θελεις πιο extreme
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διόρθωση γωνίας caster. Ποιά η γνώμη σας?
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 23, 2009, 12:00 »
και αλλαγη παναρ παιζει κοβεις τις δικες σου η παιρνεις ρυθμιζιμενες του εμποριου αλλα συμφωνω με τον Χρηστο αλλαγη στα μπρατσα με πιο μακρινα που θα σε πανε αργοτερα εως στο +11 εαν θελεις πιο extreme
ΟΧΙ! η παναρ δεν επηρρεάζει τη γωνία caster!