Αποστολέας Θέμα: ψηλωμα  (Αναγνώστηκε 3931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψηλωμα
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 21, 2009, 12:10 »
ευχαριστω για τον χρονο σου!εχεισ δικιο σε αυτα που πρεπει να σκεφτουμε πριν κανουμε κατι.εγω οπως σου ειπα δεν το θελω για πολυ extreme καταστασεις απλα αν βρω μια δυσκολια να μπορεσω να τα βγαλω περα!

Aγαπητέ πιστεύω οτι όταν λες " σε μια δυσκολία να μπορέσω να τα βγάλω πέρα" θα πρέπει να εξηγήσεις στους παλαιότερους της παρέας τι ακριβώς εννοείς.Π.χ. εάν "δυσκολία" εννοείς μην βρεί στο έδαφος το τράνσφερ σου τότε πιστεύω οτι η παρέα θα σε "σπρώξει" προς αλλαγή ελαστικών παρά αλλαγή αναρτήσεων. :)

 Παρέα αυτά έχω καταλάβει απο την μέχρι τώρα "εμπειρία" 87 87 87 (εννοείται οτι το smileys που χοροπηδά είστε εσείς και το ντροπιασμένο είμαι εγώ) lol lol lol  στο οff-road και αν λέω ανακρίβειες παρακαλώ διορθώστε με!

  Εν πάσει περιπτώσει πιστεύω οτι όλοι εμείς τα νέα μέλη θα πρέπει να είμαστε ακριβείς σε αυτά που ρωτάμε για να μπορούν όλοι οι παλαιότεροι και πιο έμπειροι να μας απαντούν καταλλήλως... ;)

 Πάντα φιλικά
  Γιάννης
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος gkaravou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψηλωμα
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 21, 2009, 16:06 »
φιλε γιαννη για αυτο ρωταω εσας που ξερεται περισσοτερα πραγματα απο εμενα!πιστευω να καταλαβατε τι ακριβως ρωταω αν οχι sorry  παιδια!

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: ψηλωμα
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:44 »
Το να ψηλωσεις μονο με αναρτηση δεν εχει σχεση με το να μη "βρισκεις " απο κατω, μιας και το ψηλωμα το κανουμε για να βαλουμε μεγαλυτερης διαστασης ελαστικα. Μονο απο τα μεγαλυτερης διαστασης ελαστικα, παιρνεις πραγματικο υψος. Με την αναρτηση, απλως εχεις λιγο καλυτερες γωνιες εισοδου κι εξοδου. Με δυο λογια ψηλωμα χωρις μεγαλυτερα ελαστικα= καθολου περισσοτερο υψος απο το εδαφος. roc2
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: ψηλωμα
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 15, 2009, 13:49 »
Αντώνη κατ' αρχήν καλώς όρισες!! Σε αυτό που αναφέρεις για την ανάρτηση, έχεις εν μέρει δίκιο. Όντως μόνο με ψηλότερη ανάρτηση και χωρίς αλλαγή σε μεγαλύτερα ελαστικά, δεν αυξάνει η απόσταση των διαφορικών από το έδαφος. Η ανάρτηση παρόλα αυτά, δεν δίνει μόνο μεγαλύτερες γωνίες προσέγγισης & διαφυγής, αλλά και ράμπας, όπως και μεγαλύτερη κοιλιακή ελευθερία σε όλο το αυτοκίνητο εκτός του εμπρός και πίσω διαφορικού. Επιπλέον, ένα άλλο τεράστιο πλεονέκτημα της ψηλότερης ανάρτησης είναι το κέρδος σε άρθρωση, με την προϋπόθεση ότι έχει γίνει σωστή δουλειά.
Συμπερασματικά λοιπόν, η ανάρτηση ψηλώνει όλο το αυτοκίνητο, εκτός των διαφορικών τα οποία ψηλώνουν μόνο με ελαστικά μεγαλύτερης διαμέτρου.

Αποσυνδεδεμένος gkaravou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψηλωμα
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 15, 2009, 16:08 »
kαταλαβα τι εννοειται.ευχαριστω για τις απαντησεις σας.δεν εχω τη διαθεση να κανω και αλλες αλλαγες (λαστιχα)ελεγα μηπως κερδιζα κατι μονο με την αναρτισει!