Αποστολέας Θέμα: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση  (Αναγνώστηκε 1215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valour

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing...
    • ELECTRODATA
Γεια σας. Έχω Jimny, 05/2007 μοντέλο, και παρατήρησα ότι μετά το 2ο service στα 15.000χλμ, άρχισε το σαζμάν μου να έχει περίεργη αίσθηση στον επιλογέα των ταχυτήτων. Δηλαδή, όταν κάνω πορεία, και το αυτοκίνητο αποκτήσει μια καλή θερμοκρασία, και βρίσκομαι πάνω από 100χλμ/ώρα (π.χ 110χλμ/ώρα) για λίγη ώρα, προσπαθώντας να κατεβάσω σχέση από 5η σε 4η, (φρενάροντας πάντα, όχι φρενάρισμα μέσω του κιβωτίου) είχα την αίσθηση ότι υπάρχει κάτι σαν Gel να το πω, σαν ελατήριο να το πω, το οποίο μου δημιουργεί περίεργη αίσθηση στο να βάλω την ταχύτητα. Στη συνέχεια το ίδιο μου κάνει και όταν πάω να βάλω από 3η, 2η σχέση. Εδώ και ένα χρόνο τραβιέμαι στην αντιπροσωπεία και ενώ συνέχεια "μου σφίγγουν-μου ξεσφίγγουν" διάφορα, το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Έχω αγανακτίσει. Μίλησα με Suzuki Αθήνα και μου είπανε ότι το κάνουν όλα τα Jimny και είναι φυσιολογικό. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, ή μου πουλάνε παραμύθι;;;;

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2009, 10:12 »
Στα ίδια περίπου χλμ είχα το ίδιο πρόβλημα, και εγώ πηγαινοερχόμουνα στο συνεργείο και μου έλεγαν ότι τα τζιπ έχουν διαφορετική "αίσθηση" (λες και δεν το ξέραμε!), μετά μου είπαν ότι βάζω λάθος τις ταχύτητες!!!!!!!!!! πρέπει λέει πχ από την 5η να βάλεις για λίγο νεκρά και μετά την 4η..... bhe bhe
Μου το έλυσαν και πάλι τίποτα... τελικά καταλάβαμε μόνοι μας ότι ήταν η ντίζα του συμπλέκτη(μετά απο κάποιο διάστημα τον πάταγες με τα δύο πόδια για να κάνεις αλλαγή!), μου την άλλαξαν και όλα οκ!!! Είχε στοκαριστεί από τις λάσπες..  lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος valour

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing...
    • ELECTRODATA
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2009, 13:21 »
Σ'ευχαριστώ πολύύύύύύ!!! Θα το τσεκάρω σύντομα και θα ενημερώσω!
Βασικά το πρόβλημα το αντιμετωπίζω στο σαζμάν, όχι στο συμπλέκτη... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2009, 13:41 από valour »

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2009, 16:46 »
Αν καταλαβαίνω σωστά τι λες εννοείς πως σταματάει-μειώνεται το χαρακτηριστικό "κλανκ" στο κούμπωμα. Αν λέμε το ίδιο κ σε εμένα αλλάζει η αίσθηση μετά από πολύωρη χρήση και για να πω την αλήθεια το προτιμώ έτσι.
Άποψη μου οφείλεται στις βαλβολίνες που χρησιμοποιούν οι οποίες προφανώς αλλάζουν αρκετά τα χαρακτηριστικά τους από την θέρμανση. Σε λίγο καιρό που θα αλλάξω βαλβολίνες και θα βάλω δίκες μου θα φανεί αν έχω δίκιο ή άδικο. Πάντως επειδή δεν ανακάλυψα τον τροχό, έχω την αίσθηση πως αν ψάξεις στα θέματα θα βρεις πως αρκετά πράγματα στο κιβώτιο βελτιώνονται με καλύτερες βαλβολίνες.

Αποσυνδεδεμένος valour

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing...
    • ELECTRODATA
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2009, 20:48 »
Βασικά αυτό για τις βαλβολίνες μου το είπε και ο Υπεύθυνος του Τεχνικού Τμήματος της SUZUKI, από την ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Α.Ε. Αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι εκεί παίζεται.

Όσο για το πρόβλημα, ακριβώς αυτό το "κλάνκ" είναι που διαφοροποιείται.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 25, 2009, 21:50 »
Παιδες σιγουρα οι βαλβολινες δινουν μια διαφορετικη αισθηση στο κιβωτιο!Και το λεω γιατι προσφατα αλλαξα κιβωτιο,κ εβαλα αλλο πειραγμενο μεσα... το οποιο θα επρεπε να εχει μια σιγουρα πιο σκληρη αισθηση στο κουμπωμα-ξεκουμπωμα αλλα με ψιλες βαλβολινες ειναι μια χαρα!! j12 j12

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2009, 21:55 »
Μιας κ γενικά τα λιπαντικά των περισσότερων αντιπροσωπειών είναι μέτριας αν όχι κακής ποιότητας είναι πολύ πολύ πιθανό. Οψόμεθα...

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2009, 09:42 »
μπορεί να είναι και αυτό που λένε τα παιδιά, πάντως ετσι ξεκίνησε και μένα, και μετά από καιρό το εντόπισα στον συμπλέκτη...  έκτοτε είναι μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περίεργη αίσθηση του σαζμάν στη 2η και 4η σχέση
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2009, 09:50 »
Πολλές φορές έχει διαπιστωθεί ότι απλά θέλει ρύθμιση ο συμπλέκτης και δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα.
Δες εδώ: http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,3260.0.html

Respect a man's car and he will respect you