Αποστολέας Θέμα: Φρενα και abs..!  (Αναγνώστηκε 1597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Φρενα και abs..!
« στις: Μάιος 16, 2009, 20:29 »
Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι λογικο αυτο που κανουν τα φρενα μου οταν αναγκαζομαι να φρεναρω αποτομα..!Λοιπον οταν οπως ειπα χρειαζετε να φρεναρο αποτομα το πεταλ του φρενου μου πεταει το ποδι δλδ..σαν να μου λεει μην το πατας αλλο..!!Εχει σχεση με το abs αυτο??

Ευχαριστω! :)

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2009, 20:48 »
Αν αυτό που αισθάνεσαι είναι ένα τρέμουλο, ναι είναι απόρροια της λειτουργίας του ABS. Συνέχισε να το πατάς!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2009, 20:50 »
Αν αυτό που αισθάνεσαι είναι ένα τρέμουλο, ναι είναι απόρροια της λειτουργίας του ABS. Συνέχισε να το πατάς!!
Kαπως σαν τρεμουλο..δλδ σαν να υπαρχει κατι κατω απο το πεταλ και να μου σπρωχνει το ποδι προς τα πανω..!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2009, 21:46 »
ειναι το abs....μην το αφησεις για κανεναν λογο

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2009, 01:43 »
παντως ... γιατι να το κρυψουμε αλλωστε, το συστημα ABS του τζιμνυ δεν ειναι κ το πιο αποτελεσματικο ασε την αισθηση >c082

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2009, 02:28 »
Στο χιονι παντως μια χαρα το σταματαει.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2009, 08:29 »
Μια χαρά είναι!! Παλαιότερα (2003) οι αντιπροσωποι της suzuki πουλούσαν jimny κ "καλά" έκδοση sport με άσπρα οργανάκια μπλε σαλόνι και ασημένιες μπάρες οροφής(ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ABS). Επρόκειτο για παλια jimny STOCK τα οποια για να τα ξεστοκάρουν τα γεμίσανε μλκιες....ΑΑΑ είχαν κ μοτερ 8v με ιμάντα κ όχι 16v με καδένα! Καποιοι είχαν τσιμπίσει, καποιοι όχι! cl

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2009, 22:02 »
Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι λογικο αυτο που κανουν τα φρενα μου οταν αναγκαζομαι να φρεναρω αποτομα..!Λοιπον οταν οπως ειπα χρειαζετε να φρεναρο αποτομα το πεταλ του φρενου μου πεταει το ποδι δλδ..σαν να μου λεει μην το πατας αλλο..!!Εχει σχεση με το abs αυτο??

Ευχαριστω! :)

To μοτεράκι του ABS αυξομειώνει την πίεση στο κύκλωμα των φρένων απελευθερώνοντας στιγμιαία τη δαγκάνα στο δισκόφρενο ή τη σιαγόνα στο ταμπούρο που πάει να μπλοκάρει. Είναι λογικό να καταλαβαίνεις τους παλμούς στο κύκλωμα φρένων. Οπως είπαν και οι προηγούμενοι συνέχισε να πατάς φρένο...τα υπόλοιπα τα ρυμθίζει το εγκεφαλάκι του ABS.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2009, 00:20 »
Ομορφα...Σας ευχαριστω ολους που μου λυσατε την απορια..!!  >ilov<

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2009, 02:56 »
Για σας παιδια προσφατα καπιοι φιλοι παρακολουθησαν σεμιναρια ασφαλους οδήγησης, κατα το φρεναρισμα λοιπον σε οχηματα με ΑΒS τους είπαν οτι απο την στιγμη που θα ενεργοποιηθει το ΑΒS (θα αρχισει κλωτσαει) θα πρέπει να πατησουν το πεταλι με πολυ δηναμη(συγκεκριμενα τοση δυναμη ωστε η μονη κοντρα για να μη φυγεις πισω να ειναι η πλατη του καθισματος). Το εφαρμοσαν λοιπον και ειδαν πολυ μεγαλη διαφορα στην αποσταση φρεναρισματος. Αυτο είχε σκοπο να δωσει στους οδηγους να καταλαβουν οτι το αυτοκινητο δε φρεναρει το μεγιστο δυνατο απο την στιγμη που θα ενεργοποιηθει το ABS  αλλα πρεπει να συνεχισουν να παταν το πεταλι πολυ δυνατα. Μπορω να σας πω οτι απο περιεργεια και γω το δοκιμασα και οντως υπαρχει διαφορα ακομα και στα jimny μας.
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φρενα και abs..!
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2009, 23:57 »
Αυτο ειναι αλήθεια.
Το ABS δεν ελεγχει την δυναμη του φρεναρισματος, απλα ανοιγοκλείνει πολυ γρηγορα την δυναμη που βαζεις εσυ, οποτε οσο ποιο δυνατα πατας τοσο ποιο γρηγορα θα σταματησεις.