Αποστολέας Θέμα: Διαφορικο lsd  (Αναγνώστηκε 2204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mihemmm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Διαφορικο lsd
« στις: Μάιος 16, 2008, 16:34 »
Γεια σας παιδια!Γραφω για πρωτη φορα αν και εχω λιγο καιρο που ειμαι μελος του κλαμπ.Εχω ενα jimny vvt απο το νοεμβριο του 2005 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το οχημα στα 26,500 χμλ που εχω κανει χωρις κανενα προβλημα βλαβη κτλ.Χθες λοιπον αποφασισα να ανοιξω για δευτερη φορα το βιβλιο οδηγιων(δεν ηξερα τι να κανω)  και διαβασα για lsd διαφορικο το οποιο ειναι στον προαιρετικο εξοπλισμο.Ομως δεν εδωσα βαση και δεν καταλαβα ειναι για πισω?Αν υπαρχει αναφορα στο βιβλιαρακι οδηγιων αρα θα υπαρχει αν οχι στην ελλαδα στο εξωτερικο.Ρωταω γιατι θα με ενδιεφερε να βαλω.
Επισης καποιος μου ειπε οτι το πετρελαιοκινητο βγαινει με lsd πισω διαφορικο.Αληθευει?

Φιλικα Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Απ: Διαφορικο lsd
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2008, 04:48 »
Φιλε μου

Το διαφορικο στο οποιο αναφερεσαι ειναι το διαφορικο Περιορισμενης Ολισθισης.

Η βασικη διαφορα απο το εργοστασιακο διαφορικο ειναι στον αριθμο και το μεγεθος των ατερμονων και κοχλιων,
αλλα και στην ποιοτητα των μεταλλων που βρισκονται στο γκρουπ των διαφορικων.
Το LSD δεν αντεχει στα μεγαλα και ξαφνικα φορτια ,παρολα αυτα ειναι μια ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ λυση.
Ουσιαστικα τα διαφορικά είναι κατασκευασμένα για να επιτρέπουν στο αυτοκίνητο να στρίβει... Αυτό γινεται επειδη  μεταφέρουν τη ροπή τους ανάλογα με το ρυθμό περιστροφής των τροχών. Οσο περισσότερη σε αυτό που πάει ταχύτερα, λιγότερη σε αυτόν που πάει αργότερα.
Το διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης ειναι ένα διαφορικό που περιλαμβάνει έναν μηχανισμό που περιορίζει τις διαφορές της ταχύτητας περιστροφής ανάμεσα στους άξονες εξόδου του. Η περιορισμένη ολίσθηση εξασφαλίζει την κατανομή ροπής και στους δυο τροχούς, ακόμα και όταν ο ένας βρίσκεται πάνω σε πολύ ολισθηρή επιφάνεια σε ποσοστο 50-50...
Κατι που στην πραγματικοτητα όμως (οπως ισχυριζονται οι περισσοτεροι οδηγοι) αφηνει αρκετες αμφιβολιες...
Εαν αυτο που αναζητας ειναι...."το κατι περισσοτερο"...,
θα σου προτεινα ενα 100% μπλοκε διαφορικο απο μια
αξιοπιστη εταιρια του χωρου για το αυτ/το σου οπως η ARB.

Γιαννης

 

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορικο lsd
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2008, 11:47 »
Διαφορικό LSD δεν υπήρξε ποτέ ώς δυνατότητα επιλογής για τα Jimny με κωδικούς σασί JB33(το πρώτο που κατασκευάστηκε το '98 παλιός κιν. με ένα εκκεντροφόρο), JB43(νέος κιν. με ή χωρίς VVT) και JB53(Πετρελαιοκίνητο με κιν Renault με ή χωρίς turbo)
To δικό μας μοντέλο είναι γνωστό στην Ιαπωνία ώς Sierra Wide (επειδή έχει τα πλασικά φουσκώματα και μεραλύτερα μετατρόχια)
Jimny λέγεται και λεγόταν στην Ιαπωνία μόνον το JB23 με κιν. 660cc Turbo και το μικρό άνοιγμα στο καπό χωρίς πλαστικά φουσκώματα στα φτερά.Παράγεται μόνον δεξιοτίμονο για την αγορά της Ιαπωνίας (και για κάποιες χώρες της άπω ανατολής που έχουν δεξιοτίμονα) Αυτό κατόπιν παραγγελίας είχε LSD απευθείας απο την Suzukisport. Φαίνεται και στο επίσημο site της Suzukisport και εκτός του ότι είναι πανάκριβο δεν νομίζω ότι κάνει για τον δικό μας πίσω άξονα. Του JB23 είναι διαφορετικός.
  Το μοναδικό LSD που έχω δεί να κυκλοφορεί σε διάφορους βελτιωτές είναι μόνον αυτό της Calmini απο Samurai και ισχυρίζονται ότι κουμπώνει και στα Jimny. Δεν το έχω δεί σε κανέναν και δεν γνωρίζω να σου πώ αν ισχύει. Εισάγεται απο γνωστό βελτιωτή και στην Ελλάδα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Διαφορικο lsd
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2008, 13:12 »
Διαφορικό LSD δεν υπήρξε ποτέ ώς δυνατότητα επιλογής για τα Jimny με κωδικούς σασί JB33(το πρώτο που κατασκευάστηκε το '98 παλιός κιν. με ένα εκκεντροφόρο), JB43(νέος κιν. με ή χωρίς VVT) και JB53(Πετρελαιοκίνητο με κιν Renault με ή χωρίς turbo)
To δικό μας μοντέλο είναι γνωστό στην Ιαπωνία ώς Sierra Wide (επειδή έχει τα πλασικά φουσκώματα και μεραλύτερα μετατρόχια)
Jimny λέγεται και λεγόταν στην Ιαπωνία μόνον το JB23 με κιν. 660cc Turbo και το μικρό άνοιγμα στο καπό χωρίς πλαστικά φουσκώματα στα φτερά.Παράγεται μόνον δεξιοτίμονο για την αγορά της Ιαπωνίας (και για κάποιες χώρες της άπω ανατολής που έχουν δεξιοτίμονα) Αυτό κατόπιν παραγγελίας είχε LSD απευθείας απο την Suzukisport. Φαίνεται και στο επίσημο site της Suzukisport και εκτός του ότι είναι πανάκριβο δεν νομίζω ότι κάνει για τον δικό μας πίσω άξονα. Του JB23 είναι διαφορετικός.
  Το μοναδικό LSD που έχω δεί να κυκλοφορεί σε διάφορους βελτιωτές είναι μόνον αυτό της Calmini απο Samurai και ισχυρίζονται ότι κουμπώνει και στα Jimny. Δεν το έχω δεί σε κανέναν και δεν γνωρίζω να σου πώ αν ισχύει. Εισάγεται απο γνωστό βελτιωτή και στην Ελλάδα.

Αααα ρε Μιχάλη.... εγκυκλοπαίδια είσαι...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος mihemmm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Διαφορικο lsd
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2008, 13:55 »
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.Απλως μου εκανε εντυπωση που εγραφε σαν προαιρετικο εξοπλισμο το LSD στο βιβλιαρακι οδηγιων.

Φιλικα Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος jimnyp

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
  • www.jimnyclub.com
Απ: Διαφορικο lsd
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 20, 2008, 20:39 »
Και εμένα με ενδιαφέρει lsd διαφορικό για το jimny αλλά όπου και αν έχω ρωτήσει δεν βρίσκω. Η calmini με mail μου απάντησε ότι δεν διαθέτει διαφορικό για το jimny και σε γνωστό εισαγωγέα που ρώτησα για το διαφορικό του samurai απάντησε ότι δεν μπαίνει. Ο μόνος που βρήκα να έχει βάλει σε jimny ήταν από εισαγωγή μεταχειρισμένου άξονα από ιαπωνία όπου βγαίνει και έκδοση με lsd, (ετσι μου είπε δεν το έχω δεί ) . Αν κάποιος μάθει κάτι ας το γράψει . Πάνος   

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Διαφορικο lsd
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2008, 08:21 »

Φιλε Πανο... εαν ψαξεις, ριχνοντας μια ματια στο forum, θα δεις αρκετα αρθρα & αναφορες στα LSD διαφορικα...  ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...