Αποστολέας Θέμα: Ποιες διαδρομές προτείνετε κοντά στο Καρπενήσι?  (Αναγνώστηκε 1671 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Σχεδιάζουμε τη Δευτέρα του Πάσχα μια εκδρομή στο Καρπενήσι και τις γύρω περιοχές, δυστυχώς χωρίς χρήση 4x4 αυτοκινήτων. Εάν γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιες όμορφες διαδρομές προς τα εκεί, σε ασφαλτοστρωμένους δρόμους βεβαια (ή το πολύ σε ομαλό χωματόδρομο  bhe ), θα σας είμαι ευγνώμων.  j12

Διαδρομές με πολύ πράσινο, ωραία θέα από ψηλά, λίμνες (δε ξερω αν υπαρχουν ή όχι προς τα εκεί) ή ποταμια θα ήταν κορυφαίες επιλογές. Γνωρίζετε κάποια καλή ταβέρνα για φαγητό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2008, 02:37 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιες διαδρομές προτείνετε κοντά στο Καρπενήσι?
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2008, 06:57 »
 Γεια σου φιλε μου και χρονια πολλα prov>.Ομορφες διαδρομες εχει απειρες γυρω απ το Καρπεisland,κριμα που δεν εχεις και το "εργαλειο"-jimny,μαζι σου.Αλλα και με κουρσα θα σου προτεινα να πας στους Κορυσχαδες,στο Μικρο Χωριο(παλιο κ νεο),Μεγαλο Χωριο και στα ενδιαμεσα χωριουδακια.Ειναι σχετικα κοντα στο Καρπενησι και δεν θα σας κουρασει καθολου...Ταβερνειο loula καλο με δυνατη θεα και παραδοσιακους μεζεδες  _ac43>εχει ενα καλο στο Παλαιο Μικρο Χωριο στην πλατεια,την"Χελιδονα" η οποια ειναι και δημοτικος ξενωνας αν θυμαμαι καλα.Απ οτι θυμαμαι εισαι απο το Ρεθυμνο...τοπος καταγωγης μου(Χρωμοναστηρι),ισως το καλοκαιρι  >sol/να ευτυχησω να κατεβω κανα 10ημερο και να κανουμε καμια τσαρκα... j12 j12
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Ποιες διαδρομές προτείνετε κοντά στο Καρπενήσι?
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2008, 07:50 »
Γιαννη μου...  ομορφη διαδρομη και χωρις 4χ4, δυστυχως ΔΕΝ γινεται και μαλιστα στο Καρπενησι... ;) ha ha ha lol
Ας προσεχες, που μου πηγες σε εκεινα τα μερη με το... clio!!!

Ολα τα χωρια που σου προτεινε ο dimis, ειναι πανεμορφα και μαλιστα, συνδεδεμενα με ομορφο (απο φυσικη ομορφια λεω) οδικο δικτυο...  Σtη "Χελιδονα", ειναι που τρωμε κι εμεις συνεχεια οταν ανεβαινουμε Καρπενησι... Και βεβαια, αν εχει καλο καιρο και ηλιο, ειναι "must" ενα καφεδακι στο "Saloon" !!!
  ;) roc2
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος ZIZIKA

  • Jimny
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιες διαδρομές προτείνετε κοντά στο Καρπενήσι?
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2008, 11:11 »
Καλημέραα!! Θα με πάρετε μαζί σας έμαθα?? lol lol Να πάτε στο παλιο μικρο χωριό (κάπου στο δρόμο δεξιά έχει ένα πέρασμα για μια λιμνούλα), στο μεγάλο χωριό θα φάτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γαλακτομπούρεκο + κορυσχάδες είναι ωραίο παραδοσιακό πέτρινο χωριό. Θα πάτε οπωσδήποτε στον προυσό (και στο μοναστήρι) έχει ωραία διαδρομή + γυρνώντας στο χωριό Γαύρος έχει καλό φαγητό (π.χ. στο χαγιάτι), must  ο καφές στο saloon όπως λέει + ο NickSi, αρκετά ωραία θέα έχει και από το δρόμο για χιονοδρομικό (2000 m υψόμετρο είναι αυτό)...Από πράσινο μόνο παραπονεμένοι δε θα μείνετε, έχει παντού! Αν θυμηθώ και τπτ άλλο θα σε πώ! Καλά να περάσετε !!
www.braters.gr
ΠΑΡΚΑΡΕ ΚΑΙ ΞΕΚΑΒΑΛΑ ΜΗ ΣΕ ΓΡΑΨΟΥΝΕ ΡΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Ποιες διαδρομές προτείνετε κοντά στο Καρπενήσι?
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2008, 00:46 »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ελπίζω κάποια στιγμή να ανεβούμε με τους Jimnαρους από τη Κρητη και με τα υπόλοιπα παιδια και να εκδράμουμε μαζι σας στις πανεμορφες περιοχες της ηπειρωτικής Ελλάδας! Εώς τότε, θα σας περιμένουμε το καλοκαίρι στη Κρητη μας!  ;D

Καλές υπόλοιπες γιορτές σε όλους!  j12

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Ποιες διαδρομές προτείνετε κοντά στο Καρπενήσι?
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2008, 11:29 »
Μάλλον είδα το ποστ πολύ αργά... αλλά για μελλοντικούς επισκέπτες, μιας και είμαι και από εκεί  lol lol lol

Βολτούλα στα κοντινά χωριά που αναφέραν τα παιδιά... στο λόφο που φαίνεται από το καρπενήσι και έχει ένα εκκλησάκι στην κορυφή, στο μοναστήρι του Προυσό για μονοήμερη, φαγητό μην φοβάστε να μπείτε σε οποιοδήποτε χωριό να δοκιμάσετε, είναι τα περισσότερα καταπληκτικά!!!!! Αυτά χωρίς 4χ4... Με 4χ4 είναι μεγάλη κουβέντα και από ότι καταλαβαίνω μάλλον τα ξέρετε καλύτερα από μένα  lol lol lol lol
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems