Αποστολέας Θέμα: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης  (Αναγνώστηκε 7334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 14:02 »
Γεια χαρα σε ολους εχω ενα jimny 99 μοντελο 100.000 xlm 16v που φοραει το παλιο μοτερ G13bb με τον λαστιχενιο εξωτερικα της μηχανης ιμαντα χρονισμου ιδιο μουτερ με αυτο που φοραει τοsuzuki baleno και το καπακι της μηχανης ειναι σπaσμενο το οπο κατεβαζει νερα στα λαδια και θελει αντικατασταση το γνησιο εχει 1000 !!! ευρο καποια Imitation px ταιβανεζικα 350 ευρο ισπανικα και κινεζικα στα 400 καποια ιαπωνικα στα 450 ακουω οτι τα Imitation  εχουν 1-2 χρονια ζωη εχει καποιος αντιμετωπισει αναλογο προβλημα η γνωριζει να με συμβουλεψει τι να επιλεξω ??

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 15:27 »
Καταρχήν καλησπέρα. Κατα δεύτερον δεν χρειαζόταν να στείλεις το post 4 φορές και με μια η ίδια δουλειά γίνεται και καλύτερα καμιά φορά αλλά καταλαβαίνω το άγχος σου για το κατσικάκι μας! ;)
Γνώμη μου είναι να βάλεις το μαμίσιο καπάκι μηχανής και οχι imitation, αν τα 1000 ευρώ είναι αρκετό ποσό (και είναι), τότε προσπάθησε να βρείς σε κανέναν μαντρά μεταχειρισμένο μια και δεν έχουν ιδιαίτερη φθορά σε γενικές γραμμές. Μην βάζεις κατι που δεν είναι suzuki πανω σε κατι που δεν είναι...¶κου και γνώμες των υπολοίπων εδώ και αποφάσισε.
Α!!!! Και καλώς ήρθες στο site!!  ;D
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 16:37 »
συμφωνω με τον 4x4er ποτε ιμιτανσιον σε μηχανη παντα γνησια τα δικα μας ειναι λιγο τσουχτερα στην τιμη αλλα καλυτερα γνησιο να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 17:21 »
Πάρε μεταχειρισμένο ολόκληρο μοτερ με 400-500e
αξίζει περισσότερο ;)
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 19:28 »
kai pou mporw na brw moter me 400-500 euro γνωριζει κανεις ?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 16:37 »
Απο Θεσσαλονικη εισαι?Στις μαντρες μεταχειρισμενων εχει και μπορει να εχει και μονο το ανταλλακτικο που σε ενδιαφερει.Το δικο μου ειναι μοντελο 00' και σε καμια περιπτωση δε θα εδινα 1000ευρω για ενα ανταλλακτικο.Θα αλλαζα μοτερ.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 21:06 »
poly spania allazei kapoios kapaki gia na to allaksei kapoios logos ua yparxei.....kai den brhka oloklhro moter katw apo 1000 eyro


Διαχειριση: εαν δεν συντρεχει σοβαρος λογος (προβλημα με pc), παρακαλω οπως να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες ;) Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2008, 20:52 από gc »

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 21:34 »
φιλε καλησπερα και καλες γιορτες επειδη ειχα παθει το καλοκαιρι και εγω το ιδιο με το jimnaki(ιδιος κινητηρας)  για μενα αλλαξε την μηχανη και ειναι και ευκαιρεια να αποκτησεισ αρκετα αλογα παραπανω. πετα τη μηχανη και βαλε μια 1600 απο vitara εγω δεν το εκανα γιατι ειχα μπλεξει με ενα μαστορα π@ιστη.εφτιαξα την ιδια μηχανη και τωρα χανει λαδια απο τη φλατζα του καπακιου. χαλασα 1000ευρω και τωρα θελω αλλα 300 αλλα αν την αλλαζα με 1800ευρα θα ημουν αρχοντας. τωρα την εχω αφησει ετσι και με την πρωτη ευκαιρεια θα την πεταξω να βαλω αλλη.(ψαξε να βρεις μαστορα με @ρχιδια και οχι @ρχιδια μαστορα σαν αυτον που ειχα εγω)


ακου τον παθων!!!

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 19:21 »
χρονια πολλα σε ολλους...φιλε τελικα αγορασα αυστραλεζικο καπακι kiwi 580 ευροπουλα.....αφου ππρωτα εισα 3-4 κινεζικα που μου τα πουλουσαν για ισπανικα η αυστραλεζικα οι απατεωνες.. >:( μαστορα εχω αστερι...αλλα δεν ξερω τι θα μου βγει η αγορα που εκανα θα δειξει...αυριο το πρωι θα το μονταρω επανω και βλεπουμε....

Αποσυνδεδεμένος crazy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: sos !!!!!!!!!σπασμενο καπακι μηχανης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2009, 17:56 »
Καλησπερα κ παλι.Δυστυχως ειναι το μονο σοβαρο προβλημα που αντιμετωπιζει το θηριο κ γιαυτο ομως υπαρχει λυση ψαγμενη!Επειδη ρωτοντας πας στη πολη 1)βγαζουμε θερμοστατη για να υπαρχει συνεχες κυκλωμα 2)παμε σε καταστημα ψυγειων αυτ/των κ μας καθαριζουνε το κυκλωμα σε μηχανημα 3)ξανατοποθετουμε τον θερμοστατη(καλο ειναι να βαλουμε καινουργιο 17ε) εαν εχουμε αρκετα χιλ 4)βαζουμε το αντιψυκτικο προσοχη ομως(ροζ αντιψυκτικο=οργανικο δεν διαλυεται με νερο)η αλλιως βαζουμε αντιψυκτικο valeo(περιπου κιτρινο χρωμα)το οποιο το διαλυουμε με απιονισμενο νερο.
Η συγκεκριμενη διαδικασια γινεται μια φορα καθε 1.5χρονο κ ετσι το κεφαλι μας εινα ησυχο κ η τσεπη μας πιο γεματη j12
ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ Κ ΟΛΟ ΑΝΑΠΟΔΑ