Αποστολέας Θέμα: Προσθηκες στα ελατηρια  (Αναγνώστηκε 2901 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Προσθηκες στα ελατηρια
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 18:24 »
Εχω ψηλωσει το Jimny με ΟΜΕ αμορτισερ κ MAD +4cm ελατηρια.Την κυριακη 9-09 στις σερρες εγινε ο 3ος αγωνας trial Β. Ελλαδος.Μερικα απο τα Jimny που συμμετηχαν στον αγωνα ειχαν στα ελατηρια προσθηκες απο τεφλον.Μπορω να χπησημοποιησω κ εγω τεφλον για να εχω αυξηση του υψους μεχρι max +3cm με την υπαρχουσα αναρτηση;Θα πρεπει να αλλαξω κατι αλλο οπως παναρ κ αντιστρεπτικες;Το εχει εφαρμοσει καποιος αλλος;
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Προσθηκες στα ελατηρια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 18:32 »
Κατ' εμένα οι βασικότεροι λόγοι του να μη βάλεις προσθήκες είναι ότι αφενός θα πας στα +7εκ. οπότε θα χρειαστείς κι άλλα πράγματα (ρυθμιζόμενες πανάρ, σινεμπλόκ για διόρθωση κάστερ κλπ) και αφετέρου τα υπάρχοντα αμορτισέρ θα είνα πλέον μικρά, οπότε στην ουσία πας για ριζική αλλαγή στην ανάρτηση...
Αν και πολλοί υποστηρίζουν ότι οι προσθήκες δεν είναι σωστές, προφορτίζουν το ελατήριο κλπ, προσωπικά δεν το πιστεύω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα όσα χρόνια τις έχω (και στο Niva και στο Jimny), η τελική απόφαση είναι δική σου... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσθηκες στα ελατηρια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 18:46 »
Επειδη εχω λιγο καιρο που ασχολουμαι με το 4χ4,και γνωριζοντας την εμπειρια κ τις δικες σου γνωσεις metalaxe,τι θα μου προτεινες; t4Να αλλαξω την αναρτηση κ να παω στα +6cm ολοκληρωμενα η να βαλω προσθηκες μαζι με τις οποιες αλλες αλλαγες; ???Το αυτοκινητο το βελτιωνω για τις εκδρομες που πηγαινω κ τις βολτες.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: Προσθηκες στα ελατηρια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 20:12 »
Επειδη και εγω το εχω για τον ιδιο σκοπο πας σε μια 6ποντη και ησυχαζεις δεν θελεις ουτε σωληνακια φρενων απο εκει και μετα απο τους +6 και πανω θες αλλαγη σε πολλα πραγματα roc2

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Προσθηκες στα ελατηρια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 20:31 »
Εχω ψηλωσει το Jimny με ΟΜΕ αμορτισερ κ MAD +4cm ελατηρια.Την κυριακη 9-09 στις σερρες εγινε ο 3ος αγωνας trial Β. Ελλαδος.Μερικα απο τα Jimny που συμμετηχαν στον αγωνα ειχαν στα ελατηρια προσθηκες απο τεφλον.Μπορω να χπησημοποιησω κ εγω τεφλον για να εχω αυξηση του υψους μεχρι max +3cm με την υπαρχουσα αναρτηση;Θα πρεπει να αλλαξω κατι αλλο οπως παναρ κ αντιστρεπτικες;Το εχει εφαρμοσει καποιος αλλος;

εάν δε θες το κατι παραπανω, εαν οι εκδρομες σου δεν ειναι extreme, εαν το κρεμασμα που σου δινει η ΟΜΕ ειναι αρκετο, μη την πειραξεις.

Αλλιως -εφοσον επιμενεις για αλλαγη- πηγαινεις στη δοκιμασμενη πια, MAD ελατηρια και Monroe αμορτισερ στα 6εκ οπου και εισαι οριακα για να μην κανεις αλλαγες και δινει πολυ καλυτερα κρεμασματα απο την ΟΜΕ.

Τι λαστιχα εχεις? ;)

Επεξ: η MAD έχει στα 4εκ ελατηρια?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2007, 20:36 από Γιώργος »
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Προσθηκες στα ελατηρια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 08:48 »
Θα συμφωνήσω και με τον Πάνο και με τον Γιώργο, αν θέλεις σώνει και καλά να ψηλώσεις κι άλλο πήγαινε κατευθείαν σε Mad +6εκ. και Monroe, αλλιώς άστο όπως είναι χωρίς να πειράξεις τίποτα.
Προσωπική μου γνώμη είναι μιας και όπως λες ασχολείσαι λίγο καιρό με το 4x4 να το αφήσεις όπως έχει και όταν νιώσεις την ανάγκη για κάτι περισσότερο να πας σε μεγαλύτερο ύψος κλπ... :) :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσθηκες στα ελατηρια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 21:32 »
Ευχαριστω για τις αποψεις κ τις συμβουλες σας.Εχω 2 τετραδες.Τα καλοκαιρινα ειναι Hankook road 215/70/15 σε αλουμινιου πολυ cool(οταν μαθω να ανεβαζω φωτο θα σας τις δειξω) κ χειμωνιατικα Hankook mud με πελμα σαν BF 215/75/15 σε σιδερενιες νικελ απο Vitara.Tα Mad ειναι +3cm.Εκανα λαθος bhe.Μετα απο σκεψη,θα κρατησω την αναρτηση ως εχει κ με τα χρηματα που μενουν θα παω ή για πισω μπλοκε(απο τον αμοργιανο η ARB) yah yah ή για βοηθητικο κιβωτιο απο samurai 1000cc. a105 a105 a105 j12 roc2
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Προσθηκες στα ελατηρια
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 16:31 »
καλη σκεψη εκανες για το μπλοκε αλλα και για το βοηθητικο ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...