Αποστολέας Θέμα: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??  (Αναγνώστηκε 3042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wintaxt

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ???@!@!@ ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΕΟΙ!!!
    • www.jimnyclub.com///www.thebench.gr
4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« στις: Οκτώβριος 23, 2006, 01:40 »
Καλησπερα συντροφοι!Εχτες εκανα τη πρωτη μου λασπωμενη εξορμηση μαζι μα κατι παιδακια μικρα...αλλα δυστηχως το δικο μου παιχνιδι ηταν χαλασμενο bhe bhe!!Μολις μπηκαμε σε χωμα και χρειαστηκε να βαλω την 4x4 μου κινηση δυστηχως αυτη με ειχε εγκαταληψει προ πολου!Αναβοσβηνε το φωτακη και δεν την εβαζε με τπτ!Οσοι παραβρεθηκαν εκει ξερουν απο κοντα...Εχετε καμια ιδεα-λυσυ-προταση να δουμε τι εχουμε? t4 t4 Ευχαρηστω!!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 01:49 »
 Δες αν δίπλα από την ντίζα του γκαζιού στη μηχανή το σωληνάκι που δεν έχει σφηκτήρα και παίρνει πίεση από τη μηχανή είναι στη θέση του. Έχει ένα μικρό φιλτράκι αυτό το σωληνάκι πάνω του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2006, 14:34 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 02:35 »
Φίλε μου καλημέρα,

πρόβλημα: κάποιο σωληνάκι υποπίεσης έχει κοπεί / βγεί απο την θέση του. Αυτά υπάρχουν στο μπροστινό δεξί μπράτσο του άξονα απο την εσωτερική μεριά και στην πλευρά του συνοδηγού στον κινητήρα.
λύση: αλλαγή σωληνακίου... ;D

πρόβλημα: χαλασμένες / βουλωμένες πλήμνες
λύση: καθάρισμα / αλλαγή τους με εργοστασιακές ή και χειροκίνητες εμπορίου (φτηνή, αξιόπιστη κ δοκιμασμένη λύση)

Αν δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος κατά την εμπλοκή της τετρακίνησης τότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα σε βοηθητικό και λοιπά μηχανικά μέρη. ΑΝ ΔΕΝ βγάλεις άκρη με τα παραπάνω τότε προχώρα σε έλεγχο βοηθητικού κιβωτίου κ.λ.π.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος groove

  • Jimny
  • Μηνύματα: 105
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 13:56 »

Εαν εχεις jimny  με ηλεκτρωνικη μεταδωση στο κεντρικο κοιτα ενα καλοδιακι που υπαρχει πανω απ το κεντρικο διαφορικο....
εαν αυτο  τοτε 40 ευρο..

Αποσυνδεδεμένος wintaxt

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ???@!@!@ ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΕΟΙ!!!
    • www.jimnyclub.com///www.thebench.gr
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2006, 00:58 »
ευχαρηστω παιδια για την υποστηρηξη σας και την αμεση απαντηση σας...

Maverick θα το κοιταξω αυριο(Τριτη)να δω αν ειναι το σοληνακι(αν και ειμαι καινουργιος και οχι πολυ σχετικος με αυτα...ελπιζω να το βρω που ειναι :-[)και θα ποσταρω να σας πω τι εγινε...

Groove γυμνι εχω ναι...

ΥΓ.Γενικα να μην ανοιγω καινουργιο τοπικ εχετε να μου προτεινετε ενα καλο και με δικη σας πειρα συνεργειο να το παω για ενα γενικο τσεκ απ..?

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2006, 08:53 »
j12 j12 j12 Η ειδικότητά ΜΟΥ  j12 j12 j12

Τώρα φίλε μου έθιξες ένα θέμα που πάσχει και μάλιστα πολύ...Σίγουρα θα ακούσεις πολλά είτε για τον έναν είτε και κάποιον άλλο σούπερ μηχανικό αλλά λαδάκια και σωληνάκια ξέρουν όλοι να αλλάζουν...στα σοβαρά είναι που θα δείξει ποιος έχει τις γνώσεις και πάνω απο όλα την ΟΡΕΞΗ να ασχοληθεί.

Αυτά τα ολίγα απο έναν που έχει ΠΑΘΕΙ για να τους ΜΑΘΕΙ...

Υ.Γ. Όχι δεν γίνονται φιλότιμες προσπάθειες απο μερικά συνεργεία τον τελευταίο καιρό για βελτίωση και μπράβο τους.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος wintaxt

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ???@!@!@ ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΕΟΙ!!!
    • www.jimnyclub.com///www.thebench.gr
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2006, 20:18 »
βασικα maverick λογικα ολοι θα ξερουν να αλλαζουν καλωδιακια κ λαδια αλλα το θεμα ειναι να μην παω για μαλλι κ βγω...ξεβρακομενος lol δηλ να πρεπει κ το προβλημα να ειναι το σωληνακι και να μου πει οτι θελει αλαγμα ολο παραδειγμα λεω..,κ μου παρει τα εσωρουχα!Γτ οπως ξερετε δεν ειμαι ακομα πολυ του θεματος και δεν ξερω ακομα να αξιολογω σωστα το καθε προβλημα....Το ευτηχες ειναι να φταιει το καλωδιακι γτ αμα ειναι λιγο ποιο πολυπλοκο τοτε θα εχω μπλεξημο..

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 00:47 »
Aκόμα δεν το έφτιαξες?

Αποσυνδεδεμένος wintaxt

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ???@!@!@ ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΕΟΙ!!!
    • www.jimnyclub.com///www.thebench.gr
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 05:19 »
οχι:( αυριο θα παω σε ενα μηχανικο τελικα να τελιωνουμε....

Αποσυνδεδεμένος wintaxt

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ???@!@!@ ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΕΟΙ!!!
    • www.jimnyclub.com///www.thebench.gr
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 12:45 »
τωρα απο εκει ερχομε σε ενα τεχνικο εδω στη γειτονια μου κ μου λεει οτι το γιμνυ δεν εχω σωληνακι πιεσης μονο τα κια λεει κ θελει λεει μπορει να θελει αλαγμα ολο...χαχα λεω καλα θα ερθω αυριο!!κ μην τον ειδατε...

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 13:15 »
τωρα απο εκει ερχομε σε ενα τεχνικο εδω στη γειτονια μου κ μου λεει οτι το γιμνυ δεν εχω σωληνακι πιεσης μονο τα κια λεει κ θελει λεει μπορει να θελει αλαγμα ολο...χαχα λεω καλα θα ερθω αυριο!!κ μην τον ειδατε...

ναι ε; πες του => αυτο ειναι το suzuki jimny... welcome.... lol lol lol
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος wintaxt

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ???@!@!@ ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΕΟΙ!!!
    • www.jimnyclub.com///www.thebench.gr
Απ: 4x4 κινηση!Τι μπελας με βρηκε??
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 16:06 »
τωρα απο εκει ερχομε σε ενα τεχνικο εδω στη γειτονια μου κ μου λεει οτι το γιμνυ δεν εχω σωληνακι πιεσης μονο τα κια λεει κ θελει λεει μπορει να θελει αλαγμα ολο...χαχα λεω καλα θα ερθω αυριο!!κ μην τον ειδατε...
Τα ειπα λιγο μπερδεμνα ετσι...βιαζομουνα.,Τεσπα το προβλημα λυθηκε ηταν το σωληνακι το οποιο ελιωσε απο τα υγρα της μπαταριας μιας μπαταριας που παει για αλαγμα τελικα...Οποτε απολογησμος εχουμε μια μπαταρια αλαγμα κ μια βαση μηχανης γτ εχει σπασει!Πως τα καταφερα ο κερατας!Ευχαρηστω ολους για την βοηθεια σας!