Αποστολέας Θέμα: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ  (Αναγνώστηκε 5709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 18:04 »
Δεν χάνουμε τίποτα με μιά δοκιμή ;)
Ειλικρινά πάντως , το τράβηγμα που κάνουν στο τιμόνι είναι πολύ ενοχλητικό .
Να σκεφτείς ότι με την βροχή χτες αναγκαστικά έβαλα τετρακίνηση σε σημεία που πέρναγα πισωκίνητος άλλες φορές και με σχεδόν αντίστοιχες συνθήκες.
Ο μηχανικός μου εδώ που φτιάχνει και αγωνιστικά για αναβάσεις (rally ,saxo) επέμενε απο την αρχή ότι όπου τα έχουν τοποθετήσει για να αυξήσουν το πλάτος , μόνο προβλήματα έχουν δημιουργήσει στο στήσιμο της  ανάρτησης. Δεν συγκρίνω καρπούζια με μήλα , αλλά είναι μια ένδειξη.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 18:15 »
Θα δείς , μια δοκιμή θα σε πείσει άλλωστε...
Νομίζω ότι θα αίσθηση στους κλειδωνισμούς κυρίως , θα είναι μεγαλύτερη...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 19:26 »
 cl cl Μπραβο ρε Δημητρη ωραια περιγραφη  ;)


Δημητρη τωρα το αμαξι χρειαζεται αρκετη προσοχη με τις υπαρχουσες συνθηκες! >rain< >rain<
Οσο για τους αποστατες μπορεις να δοκιμασεις να τους βγαλεις αλλα πιστευω οτι θα τους ξαναβαλεις! ;D ???
Τουλαχιστον εγω στο δικο μου με την αυξηση του μετατροχιου ειμαι ευχαριστημενος ,τουλαχιστον λογω μαλακου σετ αναρτησεων.!



ΥΓ αμα τους βγαλεις  ;)..ξερεις εε..... lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 10:31 »
Πάντως Δημήτρη εμένα δεν παρουσίασαν οι αποστάτες κανένα απολύτως πρόβλημα, ίσα ίσα που βελτιώθηλε η αίσθηση στο δρόμο, μάλλον είναι θέμα ευθυγράμμισης...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος supermario

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Ναυπακτος
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 10:57 »
Πιστευω οτι το τραβηγμα στα νερα οφειλετε στην διασταση και μονο εκει.Το βαρος του αυτοκινητου δεν φτανει να πατησει σωστα το λαστιχο οποτε και δεν δουλευει.Το ιδιο συμβαινει και στα χαμηλα αυτοκινητα οταν εχουν φαρδια λαστιχα!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 11:05 »
Οι αποστάτες αφαιρέθηκαν εδώ και 4 ημέρες.
Η αίσθηση του τιμονιού βελτιώθηκε σημαντικά, δεν τραβάει κτλ. , το κράτημα στις στροφές δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά παρ ότι πίεσα το αυτοκίνητο, οι κλίσεις όμως αυξήθηκαν λίγο και έγινε πιο νευρικό πάνω στην στροφή (παντα με παραπάνω χλμ). Η συμπεριφορά έγινε ξανά υπερστροφική . Γενικά , με νορμάλ ταχύτητες, η διαφορά είναι πολύ μικρή (προς το χειρότερο). Στο τέρμα του τιμονιού επίσης ακούγεται ένα ελαφρός ήχος ξυσίματος (κάπου βρίσκει τώρα το λάστιχο) ενώ το περίεργο είναι ότι ο θόρυβος κύλισης αυξήθηκε , ίσως επειδή ο τροχός είναι τώρα όλος μέσα στον θόλο.
Τελικά , αποφάσισα να τους ξαναβάλω όχι μόνο για όλα τα παραπάνω αλλά και για λόγους αισθητικής , καθώς το αυτοκίνητο ήταν πιο "άγριο" με τους τροχούς έξω απο το αμάξωμα.
Αυτά, τα συμπεράσματα δικά σας...


Υ.Γ. Αποστόλη, το τρέμουλο του πίσω τροχού που έβλεπες τελικά δεν είναι ζάντα αλλά στραβωμένο ημιαξόνιο. Ενθύμιο απο τις τελευταίες ανωριμότητές μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2006, 11:17 από ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ »
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Project:Το μουλαράκι του ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 11:12 »
Πιστευω οτι το τραβηγμα στα νερα οφειλετε στην διασταση και μονο εκει.Το βαρος του αυτοκινητου δεν φτανει να πατησει σωστα το λαστιχο οποτε και δεν δουλευει.Το ιδιο συμβαινει και στα χαμηλα αυτοκινητα οταν εχουν φαρδια λαστιχα!!!!


Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Το είχα διαπιστώσει και σε γρήγορο ι.χ. που είχα παλαιότερα και δοκίμαζα φαρδύτερες ζάντες και λάστιχα. Απλά , με τους αποστάτες πολλαπλασιάζεται αυτό το φαινόμενο αφού αυξάνεται ο άξονας (μήκος) άρα και οποιαδήποτε μορφής ροπή που εμφανίζεται στην ανάρτηση- σύστημα διεύθυνσης αποκτάει σημαντική εγκεντρότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2006, 11:15 από ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ »
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!