Αποστολέας Θέμα: Με πόσα?  (Αναγνώστηκε 6655 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Με πόσα?
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 19:07 »
Για ένα ταξιδι 500km  για καλύτερη κατανάλωση αλλά κ για να μην ζορίζουμε το jimnaki μας με πόσα km πρέπει να πηγαινουμε? a105

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 19:18 »
Με 117 km/h  ;D
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 20:11 »
Με 117 km/h  ;D
;D ;D ;D
Στα 100 μια χαρά είσαι....
Βρές μια νταλίκα, λεωφορείο, κάτι ψηλό βρε παιδί μου τέλος πάντων, και έχετον μπροστά σου με πολύ προσοχή φυσικά, για να σου μειώνει την αντίσταση του αέρα....
Το τσέκαρα, και η οικονομία είναι καλή....
Βέβαια πρέπει να τον έχεις σε κοντινή απόσταση , να είσαι στην τσίτα, για απότομο φρενάρισμα του μπροστινού κτλ....
Δεν θα στο συνιστούσα επισήμως(εγώ όποτε μου την βαράει ή ανεβοκατεβαίνω συχνά Χαλκίδα το κάνω...)
Απο τον δεκάλογο του τσιγκούνη της Βενζίνης....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 21:05 »
Επίσης καλή λύση είναι να σηκώσεις πανί , μια τζένοα και μια μαίστρα, για να εκμεταλεύεσαι τον άνεμο. lol
500 km δεν βγαίνουν με το jimny (με ένα ρεζερβουάρ) καρδιά μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2006, 21:08 από ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ »
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 21:21 »
Με 117 km/h  ;D
;D ;D ;D
Στα 100 μια χαρά είσαι....
Βρές μια νταλίκα, λεωφορείο, κάτι ψηλό βρε παιδί μου τέλος πάντων, και έχετον μπροστά σου με πολύ προσοχή φυσικά, για να σου μειώνει την αντίσταση του αέρα....
Το τσέκαρα, και η οικονομία είναι καλή....
Βέβαια πρέπει να τον έχεις σε κοντινή απόσταση , να είσαι στην τσίτα, για απότομο φρενάρισμα του μπροστινού κτλ....
Δεν θα στο συνιστούσα επισήμως(εγώ όποτε μου την βαράει ή ανεβοκατεβαίνω συχνά Χαλκίδα το κάνω...)
Απο τον δεκάλογο του τσιγκούνη της Βενζίνης....

Κ γ@μώ τα σκηνικά!!!Αρκεί μην βρεθείς καρφωμένος πίσω απο την νταλίκα κ κλάψει το jimny...... roc2!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 22:58 »
Επίσης καλή λύση είναι να σηκώσεις πανί , μια τζένοα και μια μαίστρα, για να εκμεταλεύεσαι τον άνεμο. lol
500 km δεν βγαίνουν με το jimny (με ένα ρεζερβουάρ) καρδιά μου!

Βγαίνουνε Δηήτρη αλλά....με το παλιό ταξιτζίδικο αδήγημα, (μπαμπάς..ταξιτζής ...κάποτε..), εκμεταλευόμενος και τις κατηφόρες( με νεκρά ή σβήσιμο για τους πιο τολμηρούς ha ), οι στροφές απο μέσα, να φεύγεις με φυγόκεντρο κτλ...
Γενικά, στα παλιά χρόνια όσοι είχανε ταξί βενζίνη νοικιασμένα , είχανε κάνει την οικονομία επιστήμη....
Apla προσπάθησε το ...μπορεί να καταρίψεις το ρεκόρ, αρκεί να έχεις υπομονή φίλε μου....500 μπορεί να μην βγάλεις, αλλά είμαι περίεργος πόσα θα βγάλεις...
Εαν πάς μέχρι να το τερματίσεις, έχε και ένα μπετονάκι βενζίνη μαζί σου yah yah yah

Α και ξέχασα...να φουσκώσεις καλά τα λάστιχα για να έχεις λιγότερες απώλειες απο την τριβή roc2 και μόλις ξεκινήσεις, καλού κακού....κάνε και τον σταυρό σου j12 87 lol lol lol lol
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2006, 01:07 από Ironman »
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 23:01 »
αν πηγαίνεις με λίγο πάνω από 3.000 στροφές θα είσαι μια χαρά !!

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 23:13 »
....αν και για 500 με ένα τεπόζιτο δε το βλέπω  a105

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 10:09 »
Ρε μάγκες δεν είπε κανείς οτι βγαίνουν 500km με το jimny απλά είπα για καλύτερη οικονομία πως θα πρέπει να πηγαίν
Ω! yah!




Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 11:06 »
Η πράξη έχει αποδείξει ότι ο καλύτερος συνδυασμός ταχύτητας με οικονομία είναι οριακά τα 100-105 χλμ. και εφ όσον είσαι μαμά. Τα VVT μπορεί να ανεβάζουν λίγο περισσότερο σε χλμ. και αυτά καίνε όμως πάνω απο τα 115 -120. Το έχω δοκιμάζει με 90 σταθερά σε μεγάλο ταξίδι , ήταν οικονομικότερο αλλά είχα προμηθευτεί και δύο - τρία σάντουιτσ μαζί καθώς και δύο θήκες με 24 cd η κάθε μία. ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΗ bhe bhe bhe bhe bhe
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 11:43 »
Ρε μάγκες δεν είπε κανείς οτι βγαίνουν 500km με το jimny απλά είπα για καλύτερη οικονομία πως θα πρέπει να πηγαίν
Ω! yah!


Ρε μάγκα...έτσι όπως έκανες την ερώτηση, αυτό κατάλαβαν όλοι...  0_21  <ord/ >fl05

Αν θες τη μεγαλύτερη οικονομία όμως... πήγαινε με ΚΤΕΛ...   Ούτε το ζορίζεις ούτε τίποτα...>laugh007<

 >sfir022< >ds095

 >ilov<


.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 12:28 »
Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΟ JIMNY ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ (ΑΠΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ 1,5 ΝΤΕΠΟΖΙΤΑ. Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 330 km. ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΜΕΣΗ ΩΡΙΑΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 115 km/h.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 13:11 »
Ρε μάγκες δεν είπε κανείς οτι βγαίνουν 500km με το jimny απλά είπα για καλύτερη οικονομία πως θα πρέπει να πηγαίν
Ω! yah!


Ρε μάγκα...έτσι όπως έκανες την ερώτηση, αυτό κατάλαβαν όλοι...  0_21  <ord/ >fl05

Παράθεση
Για ένα ταξιδι 500km  για καλύτερη κατανάλωση αλλά κ για να μην ζορίζουμε το jimnaki μας με πόσα km πρέπει να πηγαινουμε?


Συγνώμη φίλε , αλλά  το ποστ, λέει για καλύτερη κατανάλωση, δεν λέει για να βγάλω 500χλμ...
Απο όσους απάντησαν, μόνο ο freskos ίσως να μην το κατάλαβε...




Αν θες τη μεγαλύτερη οικονομία όμως... πήγαινε με ΚΤΕΛ...   Ούτε το ζορίζεις ούτε τίποτα...>laugh007<

 >sfir022< >ds095

 >ilov<


Καλό είναι να μην κάνουμε σχόλια, που δείχνουν κάπως ειρωνική διάθεση, ελπίζω ο  φίλος apla να μην το πήρε έτσι...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 13:35 »
Συγνώμη φίλε , αλλά  το ποστ, λέει για καλύτερη κατανάλωση, δεν λέει για να βγάλω 500χλμ...
Απο όσους απάντησαν, μόνο ο freskos ίσως να μην το κατάλαβε...


Συγνώμη φίλε αλλά και με του Ταξιδιώτη το προηγούμενο ποστ...
Παράθεση
500 km δεν βγαίνουν με το jimny (με ένα ρεζερβουάρ) καρδιά μου!
ΚΑΙ με το δικό σου...
Παράθεση
....500 μπορεί να μην βγάλεις, αλλά είμαι περίεργος πόσα θα βγάλεις...
άλλο κατάλαβα...


Καλό είναι να μην κάνουμε σχόλια, που δείχνουν κάπως ειρωνική διάθεση, ελπίζω ο  φίλος apla να μην το πήρε έτσι...

Την "κάπως ειρωνική διάθεση", τη δείχνω μέσα στα πλαίσια του αστείου... (Γι αυτό και τα ...καραγκιοζάκια). Οπως για πλάκα πήρα τα προηγούμενα γραφόμενά σου και γι' αυτό δεν απάντησα (τη συμβουλή για τη νταλίκα λέω... δεν είναι δυνατόν να το εννοείς...)

Αν παρ' όλα αυτά ο apla παρεξηγήθηκε... να του ζητήσω συγνώμη...


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2006, 13:40 από Teo »
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2006, 23:49 »
Καλό είναι να μην κάνουμε σχόλια, που δείχνουν κάπως ειρωνική διάθεση, ελπίζω ο  φίλος apla να μην το πήρε έτσι...

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ TEO ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙ, ΟΠΟΙΟΣ, ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.!!!!!!!!!!!!!!!!
 10806>  10806>  10806>  _231; _brav/ gr_t _11370> 120_60 apl_se _0491> >236