Αποστολέας Θέμα: Με πόσα?  (Αναγνώστηκε 6647 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 13:41 »
Εγώ ένα έχω να πώ....ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ!! a105

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 23:06 »
Την "κάπως ειρωνική διάθεση", τη δείχνω μέσα στα πλαίσια του αστείου... (Γι αυτό και τα ...καραγκιοζάκια). Οπως για πλάκα πήρα τα προηγούμενα γραφόμενά σου και γι' αυτό δεν απάντησα (τη συμβουλή για τη νταλίκα λέω... δεν είναι δυνατόν να το εννοείς...)

Αν παρ' όλα αυτά ο apla παρεξηγήθηκε... να του ζητήσω συγνώμη...

Τα γραφώμενα , και τα εικονιζόμενα φίλε, ενίοτε καραγκιοζάκια, πολλές φορές είναι παρεξηγήσημα σε ένα φόρουμ, αυτό ξέρω εμπειρικά, μιας και πολλές φορές δεν εκφράζουν το συναίσθημα του γράφωντος, αλλά μπορεί να λάβουν και διαφορετικές ερμηνίες απο τους αναγνώστες...
Καλό είναι να ακριβολογούμε....
Οσο για στην συμβουλή με την νταλίκα, δεν έχεις παρά να δείξεις περιέργεια και να το δοκιμάσεις, και εγώ έτσι ξεκίνησα απο άλλον τετρακίνητο, ποτέ δεν θα έλεγα κάτι σε κάποιον , που δεν έχω δοκιμάσει, εαν δεν το είχα δοκιμάσει θα του το έγραφα.
Εαν έκανα πλάκα...πάλι θα του το έλεγα, μπορείς να το διαπιστώσεις, με μια αναδρομή στα ποστ μου...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 23:15 »
Καλό είναι να μην κάνουμε σχόλια, που δείχνουν κάπως ειρωνική διάθεση, ελπίζω ο  φίλος apla να μην το πήρε έτσι...

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ TEO ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙ, ΟΠΟΙΟΣ, ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.!!!!!!!!!!!!!!!!
 10806>  10806>  10806>  _231; _brav/ gr_t _11370> 120_60 apl_se _0491> >236

Σταύρο τον teo, τον γνωρίζω και προσωπικά, ο teo είναι φίλος μου, και έχουμε πιεί και δυό κρασιά παρέα, πράγμα βασικό...
Για να γνωρίσεις κάποιον, πχ teo, ή πρώτη εικόνα, καλώς ή κακώς στα φόρουμ που είναι μια μικρή κοινωνία, η πρώτη επαφή γίνεται με ένα πόστ.
Και ο teo το ξέρει, δεν ξέρω εαν ο apla γνωρίζετε με τον ΤΕΟ, κρίνω απλά πως φένεται στον απλό αναγνώστη, σε αυτό που διαβάζει τι γράφεται, και απο εκεί σχηματίζει εικόνα,τον ΤΕΟ τον ξέρω, τον συμπαθώ, και αυτό δεν αλλάζει άλλωστε..but here's a forum...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 23:28 »
Για να περάσουμε στο θέμα μας....Ταξίδι Θεσ/νικη-Διδ/χο 445km με 90-100-110 οχι παραπάνω,έκαψα ένα ρεζερβουαρ!Χωρίς τα κολπάκια για έξτρα οικονομία! a105

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 23:49 »
Και αναρωτιέμαι πάλι, για να επανέλθουμε και στο θέμα μας, με τα κολπάκια...πόσα χιλιόμετρα να σε έβγαζε άραγε?? a105
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 00:32 »
ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ Ή ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ?
 ???  <ord/  009a>

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 08:29 »
Aν θα έβαζα νεκρά στις κατηφόρες που σημαίνει πολύ λίγα km 60-70 κ αν έβρισκα κάνα φορτηγό για να κόβω τον αέρα πιστέυω να κέρδιζα άλλα 20 km

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 09:57 »
Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι για το Τέριος η καλύτερη ταχύτητα είναι 90 χιλ/ώρα. Αθήνα-Σπερχειάδα περί τω 250 χιλιομέτρων 12 λίτρα σούπερ αμόλυβδης. (έχει σημασία και η βενζίνη κατά την άποψή μου αλλά από ποιά βάζεις ;)  )

και κάνουμε τους υπολογισμούς:
12 λίτρα κάνεις 250 χιλ
46 λίτρα πόσα χιλ?

Η απάντηση είναι 958,333333333 χοντρικά σας λέω 900 άντε και 800 άρε Ιάπωνες τι μας κάνετε και μασ τρελένετε j12 j12 j12
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 12:28 »
Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι για το Τέριος η καλύτερη ταχύτητα είναι 90 χιλ/ώρα. Αθήνα-Σπερχειάδα περί τω 250 χιλιομέτρων 12 λίτρα σούπερ αμόλυβδης. (έχει σημασία και η βενζίνη κατά την άποψή μου αλλά από ποιά βάζεις ;)  )


Οντως big terios έχει σημασία και η βενζίνη, δείτε το και στην πράξη...
Η καλύτερη που έχω βάλει στο Jimnaki είναι η racing αλλά...ποιός την πληρώνει....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 14:19 »
προσωπικά ultimate. cl
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 15:34 »
Σε σχέση με την ρύθμιση καυσίμου πάντως, δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχε κάτι τέτοιο..

www.hksusa.com/categories/?id=1920

Για ρίξτε μια ματιά, είναι αρκετά ενδιαφέρον πιστεύω και για εντός και για εκτός δρόμου οδήγηση...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 16:14 »
Αθήνα - Γιάννενα απο Αντίρριο(γέφυρα) με 100km/h και 3000 - 3200 στροφές η ένδειξη σχεδόν 0 και είχε μέσα γύρω στα 6 - 7 λίτρα. Χωρίς "βαρύ" πόδι, προσπεράσεις, γκαζιές κ.τ.λ. με λάστιχα BF M/T 215/75/15, 2 άτομα και λίγες αποσκευές.
Αντίστοιχα ένα G.V. 2λιτρο γέμισε 1 φορά !
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 17:01 »
Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι για το Τέριος η καλύτερη ταχύτητα είναι 90 χιλ/ώρα. Αθήνα-Σπερχειάδα περί τω 250 χιλιομέτρων 12 λίτρα σούπερ αμόλυβδης. (έχει σημασία και η βενζίνη κατά την άποψή μου αλλά από ποιά βάζεις ;)  )

και κάνουμε τους υπολογισμούς:
12 λίτρα κάνεις 250 χιλ
46 λίτρα πόσα χιλ?

Η απάντηση είναι 958,333333333 χοντρικά σας λέω 900 άντε και 800 άρε Ιάπωνες τι μας κάνετε και μασ τρελένετε j12 j12 j12


Φίλε με όλο το σεβασμο κάπιο λάθος θα έκανες... Το Alto 1.0 της αδερφής μου καίει 4,5l/100Km σε ταξίδι... Δεν νομίζω κανείς εδω μέσα να έχει καταφέρει μικρότερη κατανάλωση απο την εργοστασιακή... Προσωπικά την καλύτερη κατανάλωση που πέτυχα ποτέ ήταν Ηγουμενίτσα - Πάτρα με 75-80 περίπου 8,5 λίτρα/100χλμ ... Μια φορά το έκανα και δεν το ξανακάνω... lol Όσο για την βενζίνη, προσωπική μου άποψη είναι οτι οι βενζίνες 100οκτανίων είναι για αμάξια δρόμου. Τα δικά μας καίνε βασικά λόγο κοντών σχέσεων. Τι να τα κάνεις τα 150 άλογα αν η 5η στα 100 έχει 4000 στροφές??? Ψάξε πως βγαίνει η κατανάλωση ενώς κηνητήρα και θα καταλάβεις...

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 17:14 »
Παιδιά , ψυχραιμία , για το jimny μιλάμε. Το να του βάλει κανείς βελτιωμένη βενζίνη οποιασδήποτε μάρκας , δεν υπάρχει περίπτωση να δει διαφορά στην πράξη.
Δεν το λέω εγώ αλλά εκτεταμένες και επαναληπτικές δοκιμές απο τους 4Τ , το DRIVE και το  Ε.Μ.Π. . Για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά μπορώ να του πω τα τεύχη να ανατρέξει παρ ότι είναι επίπονη διαδικασία (κρατάω συνεχές αρχείο απο το 1984). Τα συμπεράσματα που έχουν βγάλει κατά καιρούς είναι ότι για τα "νορμάλ" αυτοκίνητα εως και 150 άλογα , το κέρδος είναι μέχρι 3 ίππους και 0.3 χιλιογραμμόμετρα ροπής , σε ΥΨΗΛΕΣ πάντα στροφές. Στις μετρήσεις σε πίστα όπου είναι ελεγχόμενη και αξιόπιστη μέτρηση , η διαφορά στον γύρο είναι κάτω του μισού δευτερολέπτου και εννοείται με το αυτοκίνητο λιωμένο. Πραγματική διαφορά υπάρχει σε αυτοκίνητα με μεγάλη ιπποδύναμη η πειραγμένα μικρότερου κυβισμού όπου , για παράδειγμα , σε ένα SUBARU IMREZA WRX STi με εγκέφαλο της ECUTEK , διαπιστώθηκε διαφορά έως και 13 άλογα μόνο απο την βενζίνη.
Την υψηλότερη επίδοση στο τελευταίο test που έκαναν οι  4T είχε η ΕΚΟ ΚΙΝΙΤΡΟΝ 100 και είναι λογικό αφού είναι η πιό σύγχρονη ως προιόν. Δεν έχει δοκιμαστεί σε αντιπαράθεση η τελευταία έκδοση της racing όμως , αυτή που έβαζε ο BARICHELLO όταν είχε έρθει στην Αθήνα , στην επίδειξη στο Ελληνικό.
Τέλος, απο προσωπικές μετρήσεις με το άλλο μου αυτοκίνητο (SEAT LEON 1600), το οποίο είναι νορμάλ όσον αφορά τον κινητήρα , σε καταμέτρηση κατανάλωσης σε 12 διαδοχικά γεμίσματα με απλή και βελτιωμένη βενζίνη , στις ίδιες μετακινήσεις και με ίδιο τρόπο οδήγησης , δεν παρατηρήθηκε ΚΑΜΜΙΑ διαφορά στην κατανάλωση. Μόνο στην επιτάχυνση υπήρχε μια βελτίωση της τάξης των 3 χλμ. κατά μέσο όρο, όπου σε συγκεκριμένη απόσταση και με σύστημα μέτρησης απο καρτ με φωτοκύτταρο το αυτοκίνητο "έπιανε" 128 χλμ αντί 125 με την απλή .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2006, 18:46 από ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ »
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Με πόσα?
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 18:16 »
Τι είπες τώρα.... :)
Και να θελα να πω κάτι, αφού είπες για το αγαπημένο μου impreza άσε δεν το λέω...
Αν και το κάναμε ...βενζινοκίνητο, Δημήτρη φίλος (andreasjmn) που έβαζε βενζίνη υψηλών οκτανίων, κυρίως racing , μαζί με μπουζί ιριδίου άλλα μπουζοκαλώδια και το παραπάνω afr που έβαλα, καιθώς και φίλτρο μανιτάρι στον χώρο της μηχανής, έβλεπε διαφορά, και το είχα δει και εγώ στο jimny του..
Δεν ξέρω εαν ήταν αίσθηση δική μου, μιας και ήξερα τα εν λόγω πειράγματα, αλλα είδα διαφορά σε σχέση με το δικό μου(ακόμα και με τα 215 που φόραγε τότε..)
Ο Maverick, που πιστεύω θα το έχει οδηγήσει, ίσως θα μπορούσε να μας πει και αυτός την γνώμη του..
Γιάννης Δημητρέλης