Αποστολέας Θέμα: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?  (Αναγνώστηκε 2435 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 11:12 »
Λόγω του εργοστασιακού στησίματος αλλά και των μετατροπών το αγαπημένο μας jimnaki λατρεύει τα τετακέ.

Εγώ μετράω τουλάχιστον τρία αν θυμάμαι καλά, τα δύο μάλιστα εργοστασιακά.

Το πρώτο με 4.000χλμ και λάστιχα μαμά, χωρίς νερό, μέσα στην πόλη σε κακό οδόστρωμα σε μια δεξιά στροφή στο τετράγωνο που έμενα. Ευτυχώς ήταν φαρδύς ο δρόμος και ήταν επιτόπιο χωρίς συνέπειες.


Το δεύτερο στη Λήμνο σε διακοπές, κοιτώντας το χάρτη πάτησαν οι δεξιά τροχοί στο χώμα και στην τρομάρα μου επάνω ξαφνικό τιμόνι αριστερά και βόηθα Παναγιά τετακέ απίστευτο μετά από ένα μικρό ζικ ζακ. Πάλι τυχερός χωρίς γρατσουνιά.

Το τρίτο πριν μεριές μέρες, με γλίτσα, ψηλότερο jimny, τρέηλορ, mud , και βαλβολίνες μέσα στον πίσω αριστερό τροχό. Πλησιάζοντας σε κάθετη διασταύρωση και αφού δεν έκοψε με το φρενάρισμα καθόλου αποφάσισα να πάρω τη στροφή όσο πιο ανοιχτά γίνεται (ταχύτητα 40 χλμ/ώρα). Αφού έκανα την μισή στροφή το μικρό τράβηγμα του τρέιλορ με έστειλε στη μέση του δρόμου με ένα τετακέ jimny και τρέηλορ. Και πάλι είχα δυο Αγίους μαζί, ο πατέρας μου υποστηρίζει πως ήταν τρείς, βλέπετε ήταν και αυτός μέσα.


Τώρα περιμένω τον πραγματογνώμονα να φωτογραφίσει το jimny όσο είναι ακέραιο ακόμα για να κάνω μεικτή ασφάλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2006, 11:24 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 12:31 »
Εγω θυμαμαι 5! :o
-Το πρωτο μεσα στην πολη οπου εκανα περιστοφη σε αποσταση περιπου 20μ!
-Δυο συνεχομενα στο Μπραλο στριβοντας για το Παλαιοχωρι(γλιτωσα το τριτο επειδη εβαλα τετρακινηση) a105
-Με παγο στην Αγοριανη εκανα 3ή 4 περιστοφες με μηδεν χλμ και ευτυχως σταματησα σε χιονια και οχι στην μπαριερα!
-Και το κορυφαιο σε μια εισοδο της πολης μπαινω με το πλαι στο S και με γυρναει,πιανω λιγο φρενακι,βαζω πρωτη-τετρακινηση και παταω τερμα γκαζι και επανερχομαι  >c082 ο συνοδηγος μου τα ειδε ολα αλλα του εξηγησα οτι μετα απο 4 τετακε τι διαολο καπως πρεπει να αντιδρασεις καποτε! roc2

Συγνωμη τωρα που το θυμηθηκα το εχω σηκωσει και στις 2 ροδες(οχι σουζα).Υπαρχει και το σχετικο βιντεο!

Τι μου θυμησεις ρε γιατρε!Ολα με μαμα γιμνι δηλαδη πριν 2 χρονια! ;D

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 13:43 »
Μπίλια, κ εσύ στις 2 ρόδες ? Δικός μας !

Εγώ θυμάμαι μισό, πεταλιά στο γκάζι σε αριστερή κατηφορική που κλείνει, με 2α, μου γύρισε, εγώ κόλλησα για ένα δευτερόλεπτο, και μετά ανάποδο, αλλά ήταν αργά, ανέβηκα κανονικα στο μαντρότοιχο, έκανα 10 m πάνω σε αυτόν, βλέποντας μόνο ουρανό απ το παρμπριζ και μετά κατέβηκα πάλι στο δρόμο !

Μετά έβαλα μπλοκέ, και πλέον με το πλάι μονίμως, όπότε έχω χάσει το μέτρημα !
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 15:10 »
Συγνωμη τωρα που το θυμηθηκα το εχω σηκωσει και στις 2 ροδες(οχι σουζα).Υπαρχει και το σχετικο βιντεο!

Τι μου θυμησεις ρε γιατρε!Ολα με μαμα γιμνι δηλαδη πριν 2 χρονια! ;D


Το έχω δεί το βιντεάκι νομίζω αλλά βάλε ξανά ένα λινκ γιατί είναι μοναδικό! j12

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 13:45 »
Αν και μόλις 2 μηνών κάτοχος του τζιμ έχω στο ιστορικό μου 1 ολοκληρωμένο 320 μοιρών τετ α κε με είσοδο χαντακιού και βάλτου για πικνικ  ;D ;D και πολλές πολλές προσπάθειες του που δεν ευόδωσαν ! Με τις πάντες μόνο  j12
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 20:30 »
Έχω ξαναγράψει σε άλλο θέμα σχετικά με τετακέ που είχα εδώ και δύο χρόνια και το ξαναθυμήθηκα φέτος πριν μια εβδομάδα στην Κόνιτσα ευτυχώς και   δω χωρίς θύματα ή ζημιές ! Το παράλογο με εμένα είναι ότι το παθαίνω στην ανηφόρα .
Με λίγο γκαζάκι και ο κώλος μου έχει ήδη φύγει και ευτυχώς το σώζω  με ανάποδο τιμόνι. Αν βρεθώ  όμως με ταχύτητα δεν νομίζω να το επαναφέρω.
Ακόμη κάτι που παρατήρησα και σε vitara  με την παραμικρή αναπήδηση σε άσφαλτο του πίσω άξονα η τάση υπερστροφής  ή ακόμα και η ίδια είναι άμεση.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αστειευτώ με αυτό το θέμα γιατί συνήθως ταξιδεύω με τρία άτομα και η ασφάλεια τους προέχει. Στο χώμα δε μασάμε τίποτα αλλά στην άσφαλτο ……!!τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό; ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 20:42 »
τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό;

Λιγότερα χιλιόμετρα, περισσότερη προσοχή και έλεγχο των αμορτισέρ.


Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 17:18 »
Στα 2 χρονια που εχω το jimny,μου εχουν τυχει 4.Τα 3 τα ειχα με το ζουμ-ζουμ νορμαλ.Το τελευταιο κ καλυτερο ηταν πριν απο 1 μηνα οπου σε μια αριστερη στροφη σε αγροτικο δρομο με χαλικι αναμεσα σε χωραφια μου γυρισε την ωρα που μιλουσα στο κουνητο bhe bhe.Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω οικοπεδο με θεα στο δρομο κ μονιμη παροχη νερου απο το διπλανο χαντακι lol.Για να το βγαλω ξανα στο δρομο χειαστηκε η συμβολη του θειου κωστα με το τρακτερ του. j12
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Εσείς πόσα τετακέ κάνατε?
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 23:47 »
στον 1 χρονο που εχω το αυτοκινητο μονο 1 και εκεινο γιατι ειδα μια μεγαααααααααααλη πλαγια και ειπα"θα ανεβω δεν ειναι δυσκολη"μα ο τζιμακος ειχε αλλα σχεδια οπως να σβησει στην κορυφη της πλαγιας και λογω της μεγαλης κλισης που ειχε να φυγει προς τα πισω με 3 κωλοτουμπες.τι χρειαστηκε για να ξανα δειξει σαν jimny δεν θα πω ειναι πολλα παντως 3 μηνες και κατι μερες εκανα να το παρω στα χερια μου ξανα απο τον λαμαρινα
drink on bed!!!

drive on road!!!