Αποστολέας Θέμα: Ποιό Jimny να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 1755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wheelaris

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Ποιό Jimny να επιλέξω?
« στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 11:59 »
Γειά και χαρά σε όλους.  ;D
Είμαι για να αγοράζω άμεσα ένα Jimny (μεταχειρισμένο) και θα ήθελα σας παρακαλώ αν μπορούσατε να με βοηθήσετε με το ποιό έτος κατασκευής να προτιμήσω σε συνδιασμό ότι θα διαθέσω 8-10.000 Ευρώ.

1)Είναι κάποια έτη κατασκευής που ''βγάζουν'' περισσότερα προβλήματα? (π.χ 98-99 που πρωτοεμφανίστηκε?)
2)Έγινε κάποια σημαντική ανανέωση που να αξίζει τα λεφτά της?
3)Τα cabrio έχουν προβλήματα στεγανότητας?
4)Έχουν όλα standard κοντά διαφορικά & μπλοκέ?
5)Έχουν όλα Α/C?
6)Να εστιάσω πιο πολύ στο να έχει κάνει λίγα χιλόμετρα ή στο έτος κατασκευής του.
7)Είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω όταν το υποψήφιο Jimny το πάω για έλεγχο?

Ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2006, 11:39 από wheelaris »

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Ποιό Jimny να επιλέξω?
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 19:00 »
Γεια σου και εσένα φίλε.Συγχαρητήρια για την επιλογή σου , είσαι σε καλό δρόμο και εμείς θα σε βοηθήσουμε να βρεις τον ...κακό (τον εκτός δρόμου εννοώ).

1.Προσωπικά δεν έχω υπόψη μου κάτι τέτοιο.Γενικά το αυτοκίνητο είναι απροβλημάτιστο.
2.Η σημαντική ανανέωση είναι το vvt (καλύτερος κινητήρας , πιο κοντό βοηθητικό) αλλά με τα χρήματα που διαθέτεις δεν νομίζω ότι θα βρεις μεταχειρισμένο. Επίσης για την ηλεκτρονική επιλογή στην τετρακίνηση οι απόψεις διχάζονται.
3.Ας απαντήσει κάποιος με cabrio.
4.Οχι
5.Να τσεκάρεις εαν τα χλμ είναι πραγματικά και μετά σε τι έδαφος έχουν γίνει ( μπορεί να πουλάει κάποιος barbarian για παράδειγμα)
6.Όπως και σε όλα τα τετρακίνητα δώσε βάση σε μετάδοση,αναρτήσεις , κινητήρα και μην σταθείς σε φαναρτζοδουλειές.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό Jimny να επιλέξω?
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 20:29 »
Καλησπέρα wheelaris! Εγω πήρα πριν οκτώ μήνες ένα jimny cabrio οπότε θα σου απαντήσω στην ερώτηση 3
απο την προσωπική μου εμπειρία σε βροχές δεν έχει πάρει ούτε οταν το πλένω με το πιεστικό!
Τωρα βέβαια αν του ρίξεις με την πίεση στην σχισμή μπορεί να πάρει!
Επίσης δεν έχει τυχει ακόμα να το βουλιάξω σε κανένα ποτάμι  yah yah yah yah όμως είμαι σίγουρος οτι θα γεμίσει αμέσως!!
Στην εθνική σε τρώει η φασαρία όπως και όταν βρέχει ακούγεται πολύ bhe bhe
Το καλοκαίρι όμως j12 j12 j12 j12 j12
Αυτά καλή τύχη και καλη επιλογή να κάνεις σου εύχομαι!!!!

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Ποιό Jimny να επιλέξω?
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 21:55 »
το καμπριο συναρμολογηται ισπανια :'(
style is everything

Αποσυνδεδεμένος wheelaris

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Ποιό Jimny να επιλέξω?
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2006, 10:58 »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Μάλλον είμαι για να ψάχνω κάποιο με metal top με Α/C.
To γνωρίζω ότι θεωρείται από τα πιο απροβλημάτιστα αυτοκίνητα και είναι από τους σημαντικούς λόγους που το ξεχώρισα.
Ξεκίνησα και εγώ πρίν από 15 χρόνια την οδηγική μου καριέρα  ;D με ένα Renegade και μπορώ να πω (όπως όλοι ήδη ξέρετε) πως η συνταγή ''ελαφρύ αμάξωμα'', ''κοντό μεταξόνιο'' και ''κοντά διαφορικά'' είναι το μυστικό της επιτυχίας για εκτός δρόμου καταστάσεις.
Ίσως να το ήθελα με μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος...αλλά αυτό διορθώνεται  ;)