Αποστολέας Θέμα: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ  (Αναγνώστηκε 13629 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 13:02 »
Επιτρέψτε μου να ανοίξω ένα θέμα πάνω σε προβλήματα τριγμών , θορύβων κλπ που παρουσιάζει το μικρό μας θηρίο . Με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα τελευταία καθότι παρα όλες τις επεμβάσεις που έχω κάνει συνεχίζουν και κουδουνίζουν διάφορα μέσα-έξω!!
Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς και αν έχετε να αναφέρετε κάποια λύση -αντιμετώπιση , πάνω σε αυτά ,ευπρόσδεκτη , όπως επίσης θα ήταν και ένα καλό βήμα να παραθέτουμε όλοι τις σχετικές μας εμπειρίες και ενέργειες επι αυτών .
ι) Κουδούνισμα (μάλλον) απο κάθισμα συνοδηγο΄υ(το ψάχνω ακόμα)
ιι) Υποθέτω πορτα συνοδηγού προκαλέι επίσης καποιους θορύβους , σε χωμάτινεσ διαδρομες κυρίως.
ιιι)πισω πόρτα , υποθέτω ρεζερβα , το ψάχνω ακόμα .
ιν)τα παράθυρα όταν είναι λίγο ανοιχτά, φταίνε οι ανεμοθραύστες όμως , οπότε δεν παίρνει βελτίωση , σκοπεύω να βγάλω ταπετσαρία κάποια στιγμη και να σφίξω λίγο τους οδηγούς .
ν)Τρίζει ο τεμπέλης. Τουλάχιστον δεν χαλαρώνουν οι βίδες πια. Το έλυσα με μεγαλύτερου σπειρώματος βίδες  ;D
νι)όταν συντονίζει απο κατσικόδρομο και τέτοια , κουδουνίζει ολόκληρο , οπότε ανοίγω πολύ την μουσική και προσπαθώ να μην ασχολούμε!!  j12 cl
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 14:36 »
Επιτρέψτε μου να ανοίξω ένα θέμα πάνω σε προβλήματα τριγμών , θορύβων κλπ που παρουσιάζει το μικρό μας θηρίο . Με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα τελευταία καθότι παρα όλες τις επεμβάσεις που έχω κάνει συνεχίζουν και κουδουνίζουν διάφορα μέσα-έξω!!
Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς και αν έχετε να αναφέρετε κάποια λύση -αντιμετώπιση , πάνω σε αυτά ,ευπρόσδεκτη , όπως επίσης θα ήταν και ένα καλό βήμα να παραθέτουμε όλοι τις σχετικές μας εμπειρίες και ενέργειες επι αυτών .
ι) Κουδούνισμα (μάλλον) απο κάθισμα συνοδηγο΄υ(το ψάχνω ακόμα)
ιι) Υποθέτω πορτα συνοδηγού προκαλέι επίσης καποιους θορύβους , σε χωμάτινεσ διαδρομες κυρίως.
ιιι)πισω πόρτα , υποθέτω ρεζερβα , το ψάχνω ακόμα .
ιν)τα παράθυρα όταν είναι λίγο ανοιχτά, φταίνε οι ανεμοθραύστες όμως , οπότε δεν παίρνει βελτίωση , σκοπεύω να βγάλω ταπετσαρία κάποια στιγμη και να σφίξω λίγο τους οδηγούς .
ν)Τρίζει ο τεμπέλης. Τουλάχιστον δεν χαλαρώνουν οι βίδες πια. Το έλυσα με μεγαλύτερου σπειρώματος βίδες  ;D
νι)όταν συντονίζει απο κατσικόδρομο και τέτοια , κουδουνίζει ολόκληρο , οπότε ανοίγω πολύ την μουσική και προσπαθώ να μην ασχολούμε!!  j12 cl

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!   
Εχεις βρει τη καταλληλη λυση στο συγκεκριμενο προβλημα!!!
yah roc2 roc2 roc2
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 14:41 »
ι) Κουδούνισμα (μάλλον) απο κάθισμα συνοδηγο΄υ(το ψάχνω ακόμα)
Δες τι υπάρχει κάτω από το κάθισμα, πυροσβεστήρας ή κάτι άλλο και χτυπάει στη βάση του καθίσματος.


Παράθεση
ιι) Υποθέτω πορτα συνοδηγού προκαλέι επίσης καποιους θορύβους , σε χωμάτινεσ διαδρομες κυρίως.

Μην βάζεις μεταλλικά η πλαστικά στις θήκες στις πόρτες και στο ντουλαπάκι ή κλειδιά.



Παράθεση
ιιι)πισω πόρτα , υποθέτω ρεζερβα , το ψάχνω ακόμα .
Να μετακινήσεις την πλαστική ροδέλα εκεί που κλείνει η πόρτα να σφήξει λίγο ακόμα. Αν έχεις πλαστικό κάλυμμα στη ρεζέρβα δες αν οι ελαστικοι ιμάντες έχουν κάτι κουμπάκια πατητά που βρίσκουν πάνω στην πόρτα.
Παράθεση
ιν)τα παράθυρα όταν είναι λίγο ανοιχτά, φταίνε οι ανεμοθραύστες όμως , οπότε δεν παίρνει βελτίωση , σκοπεύω να βγάλω ταπετσαρία κάποια στιγμη και να σφίξω λίγο τους οδηγούς .
Σωστός.
Παράθεση
ν)Τρίζει ο τεμπέλης. Τουλάχιστον δεν χαλαρώνουν οι βίδες πια. Το έλυσα με μεγαλύτερου σπειρώματος βίδες  ;D
Δεν έχω τεμπέλη καρδιά μου και δεν ξέρω.

Παράθεση
νι)όταν συντονίζει απο κατσικόδρομο και τέτοια , κουδουνίζει ολόκληρο , οπότε ανοίγω πολύ την μουσική και προσπαθώ να μην ασχολούμε!!  j12 cl

Αν έχεις κοτσαδόρο sava δες αν το καζανάκι της εξάτμισης βρίσκει πάνω του.

Εγώ έτσι τους αντιμετώπισα.

Επίσης έλεγχος αν ο γρύλλος και το κλειδί για τα μπουλόνια είναι καλά στερεωμένα. Το ξύλινο καπάκι πάνω τους θέλει βίδωμα γιατί χτυπάει επίσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2006, 14:54 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 15:02 »
Ευχαριστέ συνονώματε για το ενδιαφέρον αρχικά  cl

ι) Κουδούνισμα (μάλλον) απο κάθισμα συνοδηγο΄υ(το ψάχνω ακόμα)
Δες τι υπάρχει κάτω από το κάθισμα, πυροσβεστήρας ή κάτι άλλο και χτυπάει στη βάση του καθίσματος.
 a105
Δεν υπάρχει τίποτα κάτω απο το κάθισμα, υποθέτω φταίει κάπου η πλάτη. Ήδη έχω εντοπίσει οτι στα πλαστικά στο πλάι , καπου λείπει μια βίδα ... όποτε ασχολούμε λίγο βρίσκω και κάτι...

ιι) Υποθέτω πορτα συνοδηγού προκαλέι επίσης καποιους θορύβους , σε χωμάτινεσ διαδρομες κυρίως.
Μην βάζεις μεταλλικά η πλαστικά στις θήκες στις πόρτες και στο ντουλαπάκι ή κλειδιά.
 a105

 Δεν έχει να κάνει με τισ θήκες , το έψαξα. Αφού ξεβίδωσα και ξαναβίδωσα πιο σφιχτά τους οδηγούς , έβαλα και πλαστικά τακουνάκια πρόσθετα στη κολώνα εκεί που ακουμπούν τα στοπ της πόρτας , μειώθηκαν κάπως. Πιστεύω πια οτι έχει κάτσει μαλλον κάπως, απο κανα κοπάνημα καλό. Στο σερβις θα ζητήσω ένα τσέκ (γελάμε εδώ) bhe
Παράθεση

ιιι)πισω πόρτα , υποθέτω ρεζερβα , το ψάχνω ακόμα .
Να μετακινήσεις την πλαστική ροδέλα εκεί που κλείνει η πόρτα να σφήξει λίγο ακόμα. Αν έχεις πλαστικό κάλυμμα στη ρεζέρβα δες αν οι ελαστικοι ιμάντες έχουν κάτι κουμπάκια πατητά που βρίσκουν πάνω στην πόρτα.
 a105
Τα έχω κάνει αυτα και βελτιώθηκαν τα πραγματα. Βοήθησε πολυ βαζοντας επίσης ενα πλαστικό κομμάτι στο μεταλλικό που μπαίνει η ροδέλα και εσφιξε γερά. Δεν έχω δει την ρεζέρβα ακόμα μήπως θέλει σφίξιμο λίγο. Αν και υποθέτω ακριβώς επειδη ακουμπά σε δυο σημεια σο οριζόντιο μόλις , ειναι λογικο αν συντονίσει να κάνει θόρυβο.. bhe
Παράθεση

ν)Τρίζει ο τεμπέλης. Τουλάχιστον δεν χαλαρώνουν οι βίδες πια. Το έλυσα με μεγαλύτερου σπειρώματος βίδες  ;D
Δεν έχω τεμπέλη καρδιά μου και δεν ξέρω.
 a105 

Παράθεση
Γενικα πολύ αποτυχία , της μαμα σουτζουκι κιόλας . Η περσοναλ μπεστ 3 χρόνια έσφιγγε τις βίδες του ....  Αλλα τον έχω βολευτεί τον άτιμο τι να κάνω ??

νι)όταν συντονίζει απο κατσικόδρομο και τέτοια , κουδουνίζει ολόκληρο , οπότε ανοίγω πολύ την μουσική και προσπαθώ να μην ασχολούμε!!  j12 cl
Αν έχεις κοτσαδόρο sava δες αν το καζανάκι της εξάτμησης βρίσκει πάνω του.

Εγώ έτσι τους αντιμετώπισα.
Επίσης έλεγχος αν ο γρύλλος και το κλειδί για τα μπουλόνια είναι καλά στερεωμένα. Το ξύλινο καπάκι πάνω τους θέλει βίδωμα γιατί χτυπάει επίσης.

Δεν έχω κοσταδόρο , αλλα έχω θορύβους που δείχνουν απο καταλύτη ή εξάτμιση και θέλουν κι αυτά ένα καλό κοίταγμα , ειδάλως πρέπει να έχει κόψει βάση μηχανής. Βλέπουμε και κάνουμε ... cl


 a105 Αυτα γεγονός κάνουν θόρυβο , γιατί έχω αλλο κλειδί καθώς εχω άλλες ζάντες με βαθιά μπουλόνια ,όπότε εν γνώση μου ριχνω ένα τσικουμπελ ενόψει γιορτων!! j12
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2006, 01:27 από bilias_jr »
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 15:08 »
Ευχαριστώ συνονόματε για το ενδιαφέρον αρχικά  cl

Είναι και αποτελεσματικά, αν όχι σε εσένα, πιθανόν να τα έχεις δοκιμάσει τα περισσότερα , αλλά μπορούν να φανούν χρήσιμα και σε κάποιους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 15:11 »
Δεν μου πέτυχε τελικά η μερική παράθεση , σουρυ ... κολιριο κερνώ  _big_eyes> oops sfr 2_ag
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fanis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIANS
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 15:13 »
Ρίξε γράσο σπρέι στις κλειδαριές στις πόρτες σου και θα σταματήσουν όλα. ;)

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 15:17 »
Ευχαριστώ συνονόματε για το ενδιαφέρον αρχικά  cl

Είναι και αποτελεσματικά, αν όχι σε εσένα, πιθανόν να τα έχεις δοκιμάσει τα περισσότερα , αλλά μπορούν να φανούν χρήσιμα και σε κάποιους άλλους.

Σαφώς και είναι και πολύ σωστά τα παρατήρησες , δημιουργείται μια βάση έτσι... Απλά για να πέφτουν και άλλες ιδέες αντιπαρέθεσα απέναντί τους . Όπως ο φάνης σωστά προσθέτει κατι που δεν έχω κάνει ακόμα , καθότι μου φάνηκε αρκετή η λίπανση που έιχαν. Δεν έχω να χάσω τίποτα . θενκς  ;D
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2006, 01:15 »
Επιτρέψτε μου να ανοίξω ένα θέμα πάνω σε προβλήματα τριγμών , θορύβων κλπ που παρουσιάζει το μικρό μας θηρίο ......προσπαθώ να μην ασχολούμε!!  j12 cl
Και που'σε ακομα! lol lol
Για το ι) Κουδούνισμα (μάλλον) απο κάθισμα συνοδηγο΄υ(το ψάχνω ακόμα) κοιταξε το λεβιε που ελευθερωνει το  καθισμα! ;)

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 10:06 »
Επιτρέψτε μου να ανοίξω ένα θέμα πάνω σε προβλήματα τριγμών , θορύβων κλπ που παρουσιάζει το μικρό μας θηρίο ......προσπαθώ να μην ασχολούμε!!  j12 cl
Και που'σε ακομα! lol lol
Για το ι) Κουδούνισμα (μάλλον) απο κάθισμα συνοδηγο΄υ(το ψάχνω ακόμα) κοιταξε το λεβιε που ελευθερωνει το  καθισμα! ;)
Δεν το έχω κοιτάξει ποτε , καλή παρατήρηση!! Ευχαριστώ . Θα ασχοληθώ με την πρώτη ευκαιρία και ότι βρώ θα το παραθέσω . j12
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 10:01 »
Επιτρέψτε μου να ανοίξω ένα θέμα πάνω σε προβλήματα τριγμών , θορύβων κλπ που παρουσιάζει το μικρό μας θηρίο ......προσπαθώ να μην ασχολούμε!!  j12 cl
Και που'σε ακομα! lol lol
Για το ι) Κουδούνισμα (μάλλον) απο κάθισμα συνοδηγο΄υ(το ψάχνω ακόμα) κοιταξε το λεβιε που ελευθερωνει το  καθισμα! ;)
Δεν το έχω κοιτάξει ποτε , καλή παρατήρηση!! Ευχαριστώ . Θα ασχοληθώ με την πρώτη ευκαιρία και ότι βρώ θα το παραθέσω . j12
Έριξα μια γρήγορη ματιά , αλλα δεν είδα κάτι σε αυτό το σημείο που να ευθύνεται. ΘΑ το παρακολουθήσω όμως.
Μια παρατήρηση μόνο. Κανείς άλλος δεν έχει πρόβλημα με θορύβους ,τριγμούς , πιτσικαρίσματα κλπ? Μόνο το δικό μου είναι τόσο ξεκούδουνο ???? bhe  Ή έχετε περάσει στο νεξτ λέβελ της αδιαφορίας και επ'αυ΄τού ευτηχίας?? roc2
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος P_Gala

  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • My web site (space)
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 11:33 »
next level Αδιαφοριας...οτι μπορουσα το μαζεψα αλλα τριζει ακομα  ::) που να ακουσεις το ντουλαπακι πως κανει... :'(
This is your life and its ending one minute at the time...

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 11:42 »
frankie... αν πάς μια βόλτα το δικό μου...bhe bhe  θα περάσεις κι εσύ στο....very next level αδιαφορίας... a105 a105
Θα πάψεις επίσης να ασχολείσαι με τα πολιτικά και το ποδόσφαιρο  87 87 87

Το φάρμακο ειπώθηκε νωρίτερα.... ΔΥΝΑΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ !!!  j12 j12 j12


.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 11:51 »
Δεν το δέχομαι ακόμα!!! Θα ξηλώσω όλες τισ ταπετσαρίες και θα περάσω στα σημεία επαφής τους παντού , ειδικό αεροστοπ σαν απο τσίχλα που είναι. Θα αποδεχτώ μονο το ταμπλό , καθότι αν μπορόυσα να το ξηλώσω και να το ξαναβάλω , δεν θα ήμουν λογιστής!!!  cl  cl  cl  j12  j12  roc2  roc2
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 12:06 »
Απλά είμαστε στο επόμενο πνευματικό επίπεδο...

Κοινώς : Δυνατά μουσική !
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...