Αποστολέας Θέμα: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές  (Αναγνώστηκε 11175 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 20:41 »
Και μιάς που το θυμήθηκα μπορεί να μου πει κανείς τι ενοούμε όταν λέμε ps και ποιά η διαφορά τους με τα hp;

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 10, 2006, 20:52 »
Γιαννάκο, βλέπω πως το ...κρύο μπάνιο δε σου έκανε τίποτα !!!  0_21 0_21 0_21
Δεν έχω ,μπάνιο στην δουλειά καρδιά μου

Μήπως έφαγες τίποτα ...μανιτάρια ρε φίλε και σε πείραξαν? ?  05a1a
Τι ενοεις??
Τί να μας πουν οι τενεκέδες οι αμερικάνικοι ρε σύ? 38900? ?? bhe Ούτε καν 39000? ?? Για να αρχίσεις να το φτιάχνεις??  >176 >12182
24900 φίλε μου και χωρίς κουμπάκια(που χάνουν την τετρακίνηση που και που....) το 2,4...δεν σε βλέπω ενημερωμένο...
Ε άμα θέλεις το 4λιτρο, τι να σου πω..μην τα κρίνεις όμως απο κόστος κτήσης, δεν μπορείς να λές ότι κάποιο είναι καλύτερο εκτός δρόμου επειδεί είναι φθηνότερο, ή δεν είναι καλό επειδεί είναι ακριβό.

Wrangler επαγγελματικό?? Μόνο μεταχειρισμένο-παλιό (σαν τα γνωστά αγροτικά του Κολωνακίου). >antegia
Γιατί όχι ?? έχουμε και στην δουλειά..

Πόσα στρέμματα ...καλλιεργείς στην Παλληνη για να μπορείς να πάρεις το Navara? a105 a105 a105
Για να πάρεις ένα Navara δεν έπεται ότι πρέπει να καλιεργείς στρέματα.
Οπως εξείγησα και στον grego, για την κτήση χρειάζεται να είσαι  ελεύθερος επαγγελματίας, ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ και να έχεις και μια τύπεις ετερεία.
Σαν ηλακτρονικός μπορώ να αγοράσω Navara..
[/quote]
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 10, 2006, 21:11 »
Δεν ξέρω τι λέει η σελίδα που με παρέπεμψες
Είναι οι σελίδες με τα εκτός δρόμου τεχνικά χαρακτηρηστικά των αυτοκινήτων.
Δείχνουν τις γωνίες, προσέγγησης, αναχώρησης , και ράμπας, καθώς και τις διαστάσεις των αμαξωμάτων.
Θα βρεις επίσεις και τα τεχνικά χαρακτηρηστικά των δύο οχημάτων, την ανάρτηση τους και τις σχέσεις μετάδοσεις.
Εαν συγκρίνοντας αυτά μου λές ότι το Navara είναι καλύτερο εκτός δρόμου, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς...

πάντως εγώ στο περιοδικό που έχω μπροστά μου (όπως και σε όλα όσα διάβασα) κάτι για 177 ίππους λέει (εκτός βέβαια αν είναι τα χαρακτηριστικά του νέου μοντέλου οπότε μιλάμε για το Chreokee) για ροπή δεν το είχα ψάξει αλλά στο 2,4 που ενδιαφερόμουν εγώ η ροπή  215nm/4000 στροφές δεν είναι και ότι καλύτερο όσο για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Navara τώρα  βγαίνει με 200ps και δεν ξέρω πόσο είναι η νέα του ροπή πάντως όπως και να έχει είναι πολύ μεγαλύτερη από του wrangler (σχεδόν ένα Jimny ακόμα) πετρέλαιο θα μου πεις ναι αλλά περισσότερα κυβικά το άλλο.
1. το περιοδικό που 'εχεις κάνει συγκριτικό τέστ μεταξύ wrangler και Navara? εαν ναι πες μου ποιο είναι γιατί με ενδιαφέρει να το πάρω.
2. εκτός απο τίς ροπές κοίτα και τις σχέσεις μετάδοσης, το βάρος τις διαστάσεις και πολλά άλλα, γιατί έτσι όπως τα συγκρίνεις είναι σαν να λέμε πως το jimny πχ είναι σκουπίδι μπροστά στο Navara...


Ωστόσο αν γίνει η σύγκριση με βάση τα κυβικά μία σύγκριση μεταξύ του 2,4 wrangler και του Navara είναι γελοία. Για τη μηχανή δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλό η κακό αλλά δεν είναι λίγο περίεργο; Κύριοι αυτές οι τις μηχανές και τα ταμπλό  μας περίσσεψαν τι να τα κάνουμε;  Βάλτα στο καινούργιο wrangler. Και τέλος καθαρόαιμο ξεκαθαρόαιμο το να πληρώσεις ένα αμάξι 39.000 και να μην έχει ούτε τα βασικά είναι λιγάκι κοροϊδία. Ακόμα και αυτοί που τα φτιάχνουν το κατάλαβαν. Αν είχα άνεση σίγουρα θα είχα ένα στη συλλογή μου αλλά να δώσω τόσα λέφτα ενώ υπάρχουν τόσες άλλες επίλογες, με τίποτα. Πάντως αυτό με το LPG ενδιαφέρον περισσότερες πληροφορίες;

Το 2.4 όπως είπα και στον Τεο έχει 24.900, γιατί κολάτε με το τετράλιτρο, επειδεί είναι ακριβότερο??
Συγνώμη δηλαδή αλλά τα βασικά σε ένα καθαρόαιμο εκτός δρόμου, είναι τα ηλεκτρικά παράθυρα , ο κλιματισμός, οι αναδιπλούμενοι καθρέπτες, τα κουμπάκια στην τετρακίνηση, το all weel drive, και τα ψαλίδια ή τα γόνατα μπροστά??
Πείτε μου βρε παιδιά πόσες είναι οι άλλες επιλογές σε καθαρόαια τζίπ πλέον, γιατί εγώ βλέπω να περιορίζονται σε jimny wrangler D90&110 , PATROL και G...να ξεχνάω κάνα δυο ακόμα...
Δυστηχώς μπορεί οι άκαμπτοι να θεωρούνται αναχρωνιστικοι αλλα στο off road είναι πανάκεια...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 02:19 »
Βρε αν το θες τι σκας, παρΆ το δεν με νοιάζει εμένα. Εγώ την διαφορα ανάμεσα σε ps και hp θέλω να μάθω, το lpg μάθαμε (Liquified petroleum gas).

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 12:37 »
Θα το πάρω, γιατί είναι καλύτερο απο το Navara lol lol lol
Για το lpg  ρώτα τον Κάτσενο, ξέρει τα πάντα..
ps και hp.....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 15:44 »
 lol. Ναι ps και hp αλλού βλέπω να λέει με ιπποδύναμη για παράδειγμα 150 hp και αλλού 150 ps και ρώτησα αν έχει διαφορά το ένα με το άλλο και αν ναι ποιά;

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 15:50 »
lol. Ναι ps και hp αλλού βλέπω να λέει με ιπποδύναμη για παράδειγμα 150 hp και αλλού 150 ps και ρώτησα αν έχει διαφορά το ένα με το άλλο και αν ναι ποιά;

1 PS = 75 kp·m/s = 0.73549875 kW = 0.9863201652997627 hp (SAE)


http://en.wikipedia.org/wiki/Horsepower
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 20:39 »
Πρακτικά 1ps=1hp
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 01:29 »
Γεια σας και πάλι. Έχω καιρό να γράψω και αυτό γιατί ασχολήθηκα με το να βρω αμάξι. Δυστυχώς η ευτυχώς (ναι ναι) ακόμα ψάχνω. Αμάξια υπάρχουν πάμπολα απλά επειδή μιλάμε για μεταχειρισμένο μέχρι στιγμής κάτι το αξιόλογο για τα λεφτά που διαθέτω δεν βρήκα. Εν τω μεταξύ όμως, φρόντισα να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου διαβάζοντας τόσο στο forum όσο και σε άλλα site γύρω γύρω και ξεκαθάρισα και πολλά πράγματα και κυρίως για το ποιος θέλω να είναι ο χαρακτήρας του οχήματος (χωμάτινος). Επίσης ξεκαθάρισα πολλά όσο αφορά το θέμα των μετατροπών και τις αλλαγής του κινητήρα. Μέχρι στιγμής νόμιζα ότι το μόνο που χρειάζονταν ήταν να βρεις την κατάλληλη μηχανή που να έχει τις ανάλογες βάσεις και τις κατάλληλες διαστάσεις ώστε να χωρέσει στο καπό και ξεμπέρδεψες. Τσ τσ τσ μέγα λάθος. Το θέμα του Κτεο το προσπερνάω αλλά επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου, πλεξούδες, αλλαγή της μετάδοσης πακέτο πάνε και οι άξονες, η αντλία βενζίνης, καμία εξάτμιση ίσως, βάλε και την γραφειοκρατία, τα μαστόρια της Ελλάδας  και πάει λέγοντας. Σίγουρα θα ήθελα να έχω ένα τόσο ελαφρύ αμάξι με ένα πιο δυνατό κινητήρα αλλά όχι και έτσι. Οπότε η αλλαγή ταχυτήτων είναι μονόδρομος. Παρόλα αυτά υπάρχει και ένα Jimny turdo diesel κυκλοφορεί σίγουρα σε Ιταλία και Γερμανία. Το αμάξι μου ούτως η άλλως από εκεί θα έρθει (τι κάνουν οι συγγένειες). Σκέφτομαι σοβαρά ως εναλλακτική λύση την αγορά ενός τέτοιου. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα είναι εφικτή η είσοδος στη χώρα μας η όχι μιας και δεν εισάγεται επίσημα αλλά πριν αρχίσω να ρωτάω είπα να ζητήσω την γνώμη σας. Μπήκα στο Γερμανικό site της Suzuki και βρήκα τα εξής. Ας παραλείψουμε το γεγονός ότι ο κινητήρας του είναι Renaut πείτε μου την γνώμη σας.

Jimny

Κινητηρας                                   1.3VVT/1.5 DDiS

Χωρητικότητα κυλίνδρων ccm       1328 / 1.461
Σχέση συμπίεσης                             9,5:1 / 17,9 : 1
Μέγιστη ισχύς                                 63 kW (86 PS)/6000rpm / 63 kW (86 PS)/3750rpm
Μέγιστη ροπή                                 110Nm/4.100rpm / 200Nm/1750rpm

Kαταναλωση(lt/100km)
Κύκλος πόλης                                 9,3 / 7,0
Κύκλος εκτός                                  6,2 / 5,6
Συνδυασμένος                                7,3 / 6,1

Αυτά κατάλαβα. Το βάρος απΆ ότι είδα είναι κατά 80 κιλά πιο βαρύ 1420 το ένα 1500 το άλλο. Εγώ από τα λίγα που ξέρω μου φαίνεται αρκετά καλό ειδικά η ροπή. Ίσως με ένα τέτοιο κινητήρα, να μην χρειάζεται καν να αλλάξω ταχύτητες. Μία αναρτησούλα μόνο και ένα καινούργιο λάστιχο, ίσως και κανένα Body lift και πιστεύω φτάνει. Πείτε μου και εσείς πως το βλέπετε. Αξίζει πιστεύετε να το ψάξω, παραπάνω; Θέλω και τα δικά σας σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 01:35 »
Επίσης αν κατάλαβα καλά το εν λόγο μοντέλο κυκλοφόρησε από το 2005 και μετα. Το προηγούμενο ήταν 65 hp και με 160nm ροπή. Επειδή ψάχνω αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν ξέρει κάποιος ας μου το επιβεβαιώσει. Δεν βρήκα ακόμα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του αλλά υποθετικά και μόνο αν οι αντίστοιχες τιμές είναι στις αντίστοιχες στροφές θα ήθελα σχόλια και για αυτό το μοντέλο. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 10:16 »
Φίλε grego1, ο πετρελαιοκινητήρας είναι η ιδανική επιλογή για jeep γενικά , αφού σου προσφέρει άφθονη ροπή , η οποία είναι σημαντικότερη εκτός δρόμου απο την ιπποδύναμη. Επίσης είναι και πιο αξιόπιστος στην διάσχιση υδάτινων κωλυμάτων (ποτάμια, λίμνες κτλ.) καθώς δεν έχει μπουζί και γενικότερα έχει απλούστερα ηλεκτρικά.
Το μεγάλο ερώτημα που πρέπει να λύσεις είναι ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν έχει έρθει στην χώρα μας άρα τι γίνεται με την συντήρησή του? Κάνε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και δες εαν σε καλύπτουν και εαν το κόστος των ανταλλακτικών είναι σε λογικά πλαίσια.
Κάποτε ένας γνωστός είχε φέρει ένα ΤΟΥΟΤΑ SUPRA απο Γερμανία, ωραίο αυτοκίνητο , έκανε το κομμάτι του, εμείς πιτσιρικάδες τότε το θαυμάζαμε, μέχρι που ήρθε η στιγμή να αλλάξει τακάκια στα φρένα απο φυσιολογική φθορά. Έφαγε τέτοια ταλαιπωρία που στο τέλος πούλησε το αυτοκίνητο.....
Πάντως , επειδή και εγώ ασχολήθηκα πρόσφατα με ανάλογη περίπτωση άλλης μάρκας , υπάρχει πιθανότητα να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα.Δες το λίγο...
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος groove

  • Jimny
  • Μηνύματα: 105
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 12:08 »
Εγω παντος πιγα Γερμανια πριν ενα μινα κ πιρα ενα sami!!(ξεκολατε δεν το πουλαω το jimny)
Βρικα λοιπον με 5900 ευρο ενα τελιο samurai για trophy αγωνες πετρελαιο κτλπ κτλπ.... φτιαχμενο  ΤΟΥΜΠΑΝΟ λεμε...
Αλλα δεν το πιρα γιατι οπως με βιαβεβαιωσαν οι ανθρωποι τησ suzuki εδω οτι δεν μπορουμε να το εκτελωνισουμε καν......
Διορθωστεμε αν κανω λαθος....

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 13:55 »
Το Samy ήταν πετρέλαιο από την μάνα του; Έτσι όπως το περιγράφεις φτιαγμένο για αγώνες λογικό μου φαίνεται να μην μπορεί να εκτελωνιστεί. Ποιος ξέρει τι άλλες μετατροπές θα έχει δεχτεί.
Το θέμα των ανταλλακτικών το σκέφτηκα και εγώ αλλά στην περίπτωση μου δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα. Εξωτερικά πλην του καπό δεν φαινόταν να έχουν διαφορές, για την διαφορά βάρους μάλλον παίζει ρόλο ο κινητήρας. Όσο για την μηχανή, τα ανταλλακτικά πιστεύω θα μπορούν να έρθουν με τον ίδιο τρόπο που θα έρθει και το αμάξι.

Αποσυνδεδεμένος grego1

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Μοντέλα, ταχύτητες, μηχανές.. απ'ολα έχει ο μπαξές
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 13:59 »
Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως οι διαφορές να είναι πολύ μεγαλύτερες μιας και μιλάμε για άλλες επιδόσεις και άλλο κινητήρα.